02 січня 2023 рокуСправа №: 695/2357/20
Номер провадження 3-в/695/1/23
02 січня 2023 рокум. Золотоноша
Суддя Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області Степченко М.Ю., розглянувши подання начальника Золотоніського РВ філії ДУ «Центр пробації» у Черкаській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про вирішення питання, пов'язаного з виконанням адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт, накладеного постановою Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 02.11.2020 року за ч.1 ст.183-1 КУпАП, -
24.11.2022 року до Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області надійшло подання начальника Золотоніського РВ філії ДУ «Центр пробації» у Черкаській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про вирішення питання, пов'язаного з виконанням адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт, накладеного постановою Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 02.11.2020 року за ч.1 ст.183-1 КУпАП.
Подання мотивовано тим, що ОСОБА_1 постановою Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 02.11.2020 року був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.183-1 КУпАП та до нього застосовано стягнення у вигляді 120 годин суспільно корисних робіт.
Порушник з 05.01.2021 р. перебуває на обліку Золотоніського РВ філії ДУ «Центр пробації» у Черкаській області. За викликом до Золотоніського МРВ з питань пробації на 11.01.2021 р. ОСОБА_1 не з'явився. З повідомлень матері порушника син на заробітках в м. москва рф. Під час перевірки даної інформації було встановлено, що ОСОБА_1 05.11.2018 р. здійснив виїзд до російської федерації. Інформації щодо перетину кордону в зворотньому напрямку немає. Ухвалою Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 26.08.2021 р. ОСОБА_1 оголошено в розшук. Згідно повідомлення Золотоніського РВП ГУНП в Черкаській області від 17.10.2022 р. ОСОБА_1 перебуває в розшуку та заведена РС №206022006 від 15.09.2022 р. На даний час місце знаходження розшукуваного не встановлено.
У зв'язку з цим начальник Золотоніського РВ філії ДУ «Центр пробації» у Черкаській області на підставі ст.304 КУпАП вирішив звернутися до суду з поданням про направлення матеріалів відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 для вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови.
Правопорушник ОСОБА_1 , будучи повідомленим про час та місце розгляду подання, до суду не з'явився з невідомих суду причин.
Представник пробації в судове засідання не з'явився з невідомих суду причин, хоча про розгляд справи повідомлявся належними чином.
Дослідивши матеріли справи, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до ст. 31-1 КУпАП суспільно корисні роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, оплачуваних робіт, вид яких та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначає відповідний орган місцевого самоврядування. Суспільно корисні роботи призначаються районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від ста двадцяти до трьохсот шістдесяти годин і виконуються не більше восьми годин, а неповнолітніми - не більше двох годин на день. Суспільно корисні роботи не призначаються особам, визнаним інвалідами I або II групи, вагітним жінкам, жінкам, старше 55 років та чоловікам, старше 60 років.
Як передбачено ст. 325-1 КУпАП постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт надсилається на виконання органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, не пізніше дня, наступного за днем набрання постановою законної сили. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування. За виконання суспільно корисних робіт порушнику нараховується плата за виконану ним роботу. Оплата праці здійснюється погодинно за фактично відпрацьований час у розмірі не меншому, ніж встановлений законом мінімальний розмір оплати праці.
Відповідно до ст. 325-3 КУпАП, на власника підприємства, установи, організації або уповноваженого ним органу за місцем виконання порушником суспільно корисних робіт покладається: погодження з органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, переліку об'єктів, на яких порушники виконують суспільно корисні роботи, та видів таких робіт; контроль за виконанням порушниками призначених їм робіт; своєчасне повідомлення органу центрального органу виконавчої влади, визначеного абзацом другим цієї статті, про ухилення порушника від виконання суспільно корисних робіт; ведення обліку та інформування органу центрального органу виконавчої влади, визначеного абзацом другим цієї статті, про кількість відпрацьованих порушником годин; нарахування плати порушнику за виконання суспільно корисних робіт та перерахування її на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби для подальшого погашення заборгованості зі сплати аліментів.
Крім того, порядок виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачений наказом Міністерства юстиції України N 474/5 від 19.03.2013 року «Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт» (далі Порядок).
Так, згідно розділу 11 Порядку виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначається відповідним органом місцевого самоврядування. Строк стягнення у вигляді суспільно корисних робіт обчислюється в годинах, протягом яких порушник виконував визначену суспільно корисну працю. Суспільно корисні роботи виконуються не більше восьми годин на день, неповнолітніми - двох годин на день. Щороку на початку року уповноважений орган з питань пробації надсилає запити (додаток 1) до органів місцевого самоврядування та власникам підприємств щодо погодження переліку об'єктів, на яких порушники відбуватимуть суспільно корисні роботи, та видів таких робіт.
Функції уповноваженого органу з питань пробації при виконанні адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачені розділом XII Порядку.
Відповідно до п. 12.1 Порядку при виконанні постанов суду (судді) про застосування суспільно корисних робіт на уповноважений орган з питань пробації покладаються: облік порушників; роз'яснення порушникам порядку та умов відбування суспільно корисних робіт; погодження з органами місцевого самоврядування та власниками підприємств переліку об'єктів, на яких порушники виконуватимуть суспільно корисні роботи, та видів таких робіт; контроль за відбуванням стягнення порушниками та виконанням обов'язків власником підприємства за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; облік відпрацьованого порушниками часу; проведення у разі потреби контрольних перевірок за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; з'ясування причин невиходу порушників на суспільно корисні роботи; складання протоколу про адміністративне правопорушення стосовно порушників, які ухиляються від відбування суспільно корисних робіт.
Умови виконання постанов суду (судді) про застосування адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачені розділом XIII Порядку.
Відповідно до п. 13.14 Порядку усі питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, відповідно до статті 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення вирішуються судом, який виніс постанову.
За приписами ст. 304 КУпАП питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Пунктом 13.13 Наказу Міністерства юстиції України від 19.03.2013 року №474/5 «Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт» передбачено, що якщо після встановлення місця проживання порушника з'ясовано, що він за цим місцем не проживає, місцеперебування його невідоме та наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду (судді), уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови.
Будь-якого іншого порядку врегулювання процесуальних питань, пов'язаних з виконанням постанов про накладення адміністративних стягнень у вигляді суспільно-корисних робіт на даний час норми законодавства, зокрема КУпАП, не містять.
Начальник Золотоніського РВ філії ДУ «Центр пробації» у Черкаській області просить суд вирішити питання, пов'язані з виконанням постанови суду, але в своєму поданні взагалі не зазначив, які саме питання необхідно вирішити суду в зв'язку з виконанням постанови. В поданні про вирішення питання щодо виконання постанови з посиланням на ст. 304 КУпАП повинно бути наведено конкретне питання, передбачене нормами КУпАП щодо виконання постанови. Також у поданні не зазначені підстави, які унеможливлюють виконання даної постанови.
Як вбачається зі змісту подання, в ньому відсутня вказана конкретизація, тому суд позбавлений можливості розглянути подання, без конкретизації вимоги подання, по суті.
У зв'язку вище викладеним, вважаю, що в задоволенні подання слід відмовити.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.304,325-1,325-4 КУпАП України, -
У задоволенні подання начальника Золотоніського РВ філії ДУ «Центр пробації» у Черкаській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про вирішення питання, пов'язаного з виконанням адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт, накладеного постановою Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 02.11.2020 року за ч.1 ст.183-1 КУпАП - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя М.Ю. Степченко