28.12.2022 Справа№ 914/3998/21
Суддя Господарського суду Львівської області Мазовіта А.Б., при секретарі Прокопів І.І., розглянувши матеріали справи
за заявою:Товариства з обмеженою відповідальністю «Західземлепроект Плюс», м. Львів;
про:заміну сторони виконавчого провадження
у справі:№ 914/3998/21
позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю «Західземлепроект Плюс», м. Львів;
відповідач:Буська міська рада, м. Буськ, Львівська область;
правонаступник відповідача:Виконавчий комітет Буської міської ради Львівської області, м. Буськ, Львівська область;
про:стягнення 24 601,06 грн
За участю представників:
від стягувача: не з'явився;
від боржника: не з'явився
На розгляд Господарського суду Львівської області подано заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Західземлепроект Плюс», м. Львів про заміну сторони виконавчого провадження у справі №914/3998/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Західземлепроект Плюс», м. Львів до Буської міської ради, м. Буськ, Львівська область про стягнення 24 601,06 грн.
Ухвалою від 16.12.2022 суд прийняв заяву до розгляду, який призначив на 28.12.2022.
Заява про заміну сторони у справі №914/3998/21 обгрунтована тим, що Буська міська рада, на відміну від її виконавчого комітету, не має відкритих рахунків у органах казначейства.
Сторони явку представників в судове засідання не забезпечили, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлені належним чином.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, судом встановлено наступне.
Рішенням Господарського суду Львівської області вiд 15.04.2022 у справі №914/3998/21 позов задоволено - стягнуто з Буської міської ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Західземлепроект Плюс» 24 601,06 грн основного боргу, 2 270,00 грн судового збору.
06.05.2022 Господарським судом Львівської області було видано наказ про примусове виконання рішення Господарського суду Львівської області від 15.04.2022.
15.12.2022 на адресу суду надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Західземлепроект Плюс» про заміну сторони виконавчого провадження у справі №914/3998/21.
В обґрунтування поданої заяви зазначено, що ТзОВ «Західземлепроект Плюс» звернулось до Управління державної казначейської служби України у Буському районі Львівській області щодо виконання наказу від 06.05.2022 у справі №914/3998/21.
Однак листом від 05.09.2022 за вих. №01-09-08/658 Управлінням державної казначейської служби України у Буському районі Львівській області повідомлено, що боржник - Буська міська рада не має будь-яких рахунків, відкритих в органах Казначейства, а для здійснення місцевого самоврядування міською радою створено виконавчий комітет Буської міської ради (ідентифікаційний код 04056138), який має відкриті рахунки в управлінні державної казначейської служби України у Буському районі Львівській області.
Листом Виконавчого комітету Буської міської ради від 01.09.2022 за вих. №1796, також повідомлено, що Виконавчий комітет Буської міської ради має відкриті рахунки в органах державної казначейської служби в Україні, а також зазначено банківські реквізити таких.
Листом Виконавчого комітету Буської міської ради від 02.09.2022 за вих. №1795, повідомлено, що наказ про примусове виконання рішення суду по даній справі буде виконано добровільно після заміни боржника у судовому рішенні.
Таким чином, заявник вказує, що Буська міська рада (ідентифікаційний код 26307575) не є розпорядником бюджетних коштів та будь-яких рахунків, відкритих в органах казначейської служби та банківських установах, не має. Виконавчий комітет Буської міської ради (ідентифікаційний код 04056138) є головним розпорядником коштів бюджету територіальної громади. Для виконання повноважень, покладених на виконавчий комітет, та обліку коштів загального і спеціального фондів бюджету виконавчому комітету в Державній казначейській службі України відкрито реєстраційні та спеціальні рахунки.
На підставі викладеного, ТзОВ «Західземлепроект Плюс» просить суд замінити боржника по справі №914/3997/21 Буську міську раду на Виконавчий комітет Буської міської ради Львівської області та видати новий виконавчий лист у цій справі.
Відповідно до положень ст. 334 ГПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Частиною 1 ст. 52 ГПК України, врегульовані питання процесуального правонаступництва, зокрема зазначено, що у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.
Процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав та обов'язків від однієї особи до іншої. Виникнення процесуального правонаступництва безпосередньо пов'язане із переходом матеріальних прав між такими особами. Заміна сторони правонаступником відбувається, як правило, у випадках зміни суб'єкта права або обов'язку у правовідношенні, коли новий суб'єкт права (позивач, відповідач або третя особа) повністю або частково приймає на себе права чи обов'язки попередника.
Для настання процесуального правонаступництва необхідно встановити факт переходу до особи матеріальних прав попередника. У кожному конкретному випадку для вирішення питання про можливість правонаступництва господарському суду необхідно досліджувати відповідні фактичні обставини, передбачені нормами матеріального права. Відповідний висновок викладений в постанові Великої Палати Верховного Суду від 18.01.2022 у справі № 34/425.
Згідно із частиною статті 2 ГПК України, однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є обов'язковість судового рішення.
За приписами статті 129-1 Конституції України судове рішення ухвалюється іменем України та є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
У відповідності до статті 18 ГПК України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до статті 326 ГПК України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, і за її межами.
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Пунктом 12 частини 1 статті 2 Бюджетного кодексу України визначено, що бюджетні установи - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими.
З огляду на вищенаведені норми законодавства та наявні в матеріалах справи докази, Буська міська рада є органом місцевого самоврядування - бюджетною установою, яка повністю утримується за рахунок місцевого бюджету.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, в тому числі, механізм здійснення безспірного списання коштів, визначається Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845.
Відповідно до пункту 24 Порядку, стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник (відкриті рахунки), або за його місцезнаходженням документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку. Якщо боржник обслуговується централізованою бухгалтерією, зазначені документи подаються до органу Казначейства, в якому відкрито рахунки відповідної бюджетної установи, при якій створена така централізована бухгалтерія.
Суд зазначає, що Управління Державної казначейської служби України у Буському районі Львівської області Листом №01-09-08/658 від 05.09.2022 повідомлено стягувача про те, що в управлінні Казначейства не перебуває на розрахунково-касовому обслуговуванні та не має відкритих рахунків зазначених наказах суду боржник - Буська міська рада (ідентифікаційний код 26307575), проте має відкриті рахунки Виконавчий комітет Буської міської ради (ідентифікаційний код 04056138). У зв'язку з чим управлінням Казначейства повернуто накази Господарського суду Львівської області згідно Додатку 1 без виконання, на підставі абзацу 1 підпункту 1 пункту 9 Порядку, оскільки визначений у виконавчих документах боржник (Буська міська ради Львівської області) не має відкритих рахунків в органі Казначейства.
Разом з тим листом за вих. №1796 від 01.09.2022 Виконавчим комітетом Буської міської ради у відповідь на інформаційний запит стягувача повідомлено, що Буська міська рада не має банківських реквізитів,а Виконавчий комітет Буської міської ради має відкриті рахунки в Державній казначейські службі України.
Крім того, з листа Виконавчого комітету Буської міської ради за вих. №1795 від 02.09.2022 вбачається, що виконання наказів про примусове виконання рішень Господарського суду Львівської області (згідно додатку №1, в тому числі у справі №914/3997/21) буде виконано добровільно Виконавчим комітетом Буської міської ради після заміни боржника у судовому рішенні.
Тобто, зі змісту вищенаведеного листа вбачається, що Виконавчий комітет Буської міської ради фактично підтверджує повне прийняття на себе прав та обов'язків по виконанню рішення Господарського суду Львівської області у справі № 914/3998/21.
Статтею 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» визначено, що виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Тобто, Виконавчий комітет Буської міської ради - це орган, який утворює міська рада для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими законами.
Відповідно до частин 1, 2 статті 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Відповідно до пункту 4 статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, здійснення в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету.
Статтею 64 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що сільські, селищні, міські, районні в містах (у разі їх створення) ради та їх виконавчі органи самостійно розпоряджаються коштами відповідних місцевих бюджетів, визначають напрями їх використання.
Зі змісту наведених норм законодавства вбачається, що Виконавчий комітет Буської міської ради є виконавчим органом, який належить до структури Буської міської ради та є головним розпорядником бюджетних коштів.
Таким чином, з огляду на викладене, враховуючи положення статей 52, 334 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає за можливе замінити боржника у судовому наказі Господарського суду Львівської області у справі №914/3998/21 із Буської міської ради на Виконавчий комітет Буської міської ради.
Щодо вимоги стягувача про видачу нового виконавчого листа у даній справі, суд зазначає, що чинним законодавством не передбачено видачу нового виконавчого документа, а відтак, примусове виконання рішення суду здійснюється на підставі вже виданого наказу з урахуванням даної ухвали суду (Постанова Верховного Суду від 01.12.2021 у справі №905/3250/16).
Керуючись ст.ст. 52, 234, 334 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Західземлепроект Плюс» задовольнити частково.
2. Замінити боржника - Буську міську раду, м. Буськ, пл. 900-річчя Буська, буд. 1, Золочівський район, Львівська область (ідентифікаційний код 26307575) на його правонаступника - Виконавчий комітет Буської міської ради Львівської області (пл. 900-річчя Буська, буд. 1, Золочівський район, Львівська область (ідентифікаційний код 04056138) у справі №914/3998/21.
3. У задоволенні решти вимог - відмовити.
Ухвала набирає законної сили у порядку, встановленому ст. 235 ГПК України та може бути оскаржена в порядку та строки, визначені статтями 256, 257 ГПК України.
Веб-адреса сторінки суду http://lv.arbitr.gov.ua на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається.
Повний текст ухвали складено та підписано 02.01.2023.
Суддя Мазовіта А.Б.