02 січня 2023 рокуЛьвівСправа № 300/1812/22 пров. № А/857/12468/22
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді: Запотічного І.І.,
суддів: Довгої О.І., Шавеля Р М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ФОП ОСОБА_1 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25 липня 2022 року (суддя Матуляк Я.П., ухвалене в м. Івано-Франківську) у справі № 300/1812/22 за адміністративним позовом ФОП ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
21.04.2022 року ОСОБА_2 в інтересах фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 07.04.2022 за № 001575/0706.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25 липня 2022 року в задоволенні позову відмовлено.
Вказане рішення в апеляційному порядку оскаржив позивач- ФОП ОСОБА_1 , який в апеляційній скарзі покликаються на те, що оскаржуване рішення винесене з порушенням норм процесуального та матеріального права, з неповним з'ясуванням обставин справи та є незаконним, просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити з підстав наведених в апеляційній скарзі.
Доводи апеляційної скарги зводяться до того, що оскаржуване повідомлення рішення є безпідставним, грунтується на завідимо підробленим документах працівниками відповідача а відтак є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідач правом подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався, відзиву не подав.
Оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, колегія суддів, керуючись п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, вирішила розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави та доводи в межах апеляційної скарги, вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, посадовими особами відповідача, на підставі наказу ГУ ДПС в Івано-Франківській області від 22.02.2022 за №368-п та направлень на проведення перевірки від 22.02.2022 року №506 та №507, проведено фактичну перевірку господарської одиниці кафе “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” ФОП ОСОБА_1 з питань контролю за дотриманням суб'єктами господарювання порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, реалізації підакцизних товарів, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, за результатами якої складено акт №Ю52/09/04/РРО/ НОМЕР_1 від 22.02.2022.
Даною перевіркою встановлено порушення ФОП ОСОБА_1 : п.1,2 ст.3 Закону України “Про застосування РРО в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” - проведення розрахункової операції на не повну суму покупки із застосування РРО, видача розрахункового документа встановленого зразка на неповну суму покупки, а саме: 22.02.2022 під час проведення контрольної розрахункової операції реалізовано какао по ціні 24,00 грн. та каву американо з молоком по ціні 21,00 грн. без застосування РРО; п.11, ст.3 Закону України від “Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” - проведення розрахункової операції через РРО без використання режиму попереднього програмування коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД при реалізації підакцизної групи товарів, а саме: згідно контрольних стрічок за 16.09.2021 о 17:04 год. реалізовано 200,0 грам коньяку “Асканелі 4 зірки” по ціні 112,00 грн., 22.09.2021 о 16:06 год. реалізовано 1 л. горілки “Прайм Світ” по ціні 260,00 грн., 27.09.2021 о 14:37 год. реалізовано 0,7 л. горілки “Прайм Світ” по ціні 182,00 грн., 29.09.2021 о 08:54 год. реалізовано 1,0 л. горілки “Прайм Світ” по ціні 260,00 грн. без зазначення коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД; п.12 ст.3 Закону України “Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, Наказ Міністерства фінансів України від 03.09.2021р №496 “Про затвердження порядку ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб-підприємців, у тому числі платників єдиного податку” - порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, здійснення продажу товарів, які не облікованих у встановленому порядку, не відображення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації у книзі обліку доходів і витрат.
Відтак, у зв'язку з виявленими порушеннями ГУ ДПС в Івано-Франківській області винесено податкове повідомлення-рішення від 07.04.2022 за № 001575/0706, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано суму штрафних санкцій в розмірі 16333,38 грн. за платежем штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів.
ФОП ОСОБА_1 не погоджуючись з вказаним рішенням звернувся в суд з даним позовом.
Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Підпунктом 62.1.3. пункту 62.1 статті 62 ПК України передбачено, що податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Згідно з пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Як передбачено підпунктом 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 ПК України, фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Пунктами 80.1, 80.2, 80.4, 80.5, 80.7 статті 80 ПК України встановлено, що фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи). Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї підстав визначеної даним пунктом. Перед початком фактичної перевірки, з питань дотримання порядку здійснення розрахункових операцій та ведення касових операцій, посадовими особами контролюючих органів на підставі підпункту 20.1.9 пункту 20.1 статті 20 ПК України може бути проведена контрольна розрахункова операція. Допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. Посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу; копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу; службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки. Фактична перевірка проводиться двома і більше посадовими особами контролюючого органу у присутності посадових осіб суб'єкта господарювання або його представника та/або особи, що фактично здійснює розрахункові операції.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, з письмових пояснень ОСОБА_3 від 22.02.2022 вбачається, що остання працює баристою в кафе “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” ФОП ОСОБА_1 та 22.02.2022 здійснювала розрахункові операції.
Як вбачається з матеріалів справи, посадовими особами відповідача під час проведення перевірки вручено ОСОБА_3 наказ ГУ ДПС в Івано-Франківській області від 22.02.2022 за №368-п та пред'явлено направлення на проведення перевірки від 22.02.2022 року №506 та №507 та відповідні службові посвідчення.
Відтак колегія суддів вважає, що посадовими особами відповідача дотримано вимог чинного законодавства щодо умов допуску до проведення фактичної перевірки.
Відповідно до пункту 80.10 статті 80 ПК України порядок оформлення результатів фактичної перевірки встановлено статтею 86 цього Кодексу.
Пунктами 86.1, 86.5 статті 86 ПК України визначено, що результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Акт (довідка) про результати фактичних перевірок, визначених статтею 80 цього Кодексу, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючих органів, які проводили перевірку, реєструється не пізніше наступного робочого дня після закінчення перевірки. Акт (довідка) про результати зазначених перевірок підписується особою, яка здійснювала розрахункові операції, платником податків та його законними представниками (у разі наявності). Підписання акта (довідки) таких перевірок особою, яка здійснювала розрахункові операції, платником податків та/або його представниками та посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, здійснюється за місцем проведення перевірки або у приміщенні контролюючого органу. У разі відмови платника податків, його законних представників або особи, яка здійснювала розрахункові операції, від підписання акта (довідки), посадовими особами контролюючого органу складається акт, що засвідчує факт такої відмови. Один примірник акта або довідки про результати перевірки не пізніше наступного робочого дня після його складення реєструється в журналі реєстрації актів контролюючого органу і не пізніше наступного дня після його реєстрації вручається або надсилається платнику податків, його законному представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції.
Як вбачається з матеріалів справи, за результатами проведеної контролюючим органом фактичної перевірки позивача складено акт №1052/09/04/РРО/2092313198 від 22.02.2022. З вказаним актом перевірки ОСОБА_3 ознайомлена, один примірник акту нею отримано, що підтверджується її підписом (а.с.75-76).
Колегія суддів зазначає, що правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 за №265/95-ВР. Дія його поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Згідно статті 2 Закону №265/95-ВР, реєстратор розрахункових операцій- пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів та з приймання готівки для подальшого переказу. До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, вбудований електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо;
Як передбачено пунктами 1, 2, 11, 12 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані, серед іншого: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти); проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або через програмні реєстратори розрахункових операцій для підакцизних товарів з використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості, а також із зазначенням цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) при роздрібній торгівлі алкогольними напоями; вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку. Порядок та форма обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. При цьому суб'єкт господарювання зобов'язаний надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб'єктів господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів), які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті).
Також згідно пунктів 1,7 ст. 17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних контролюючих органів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у разі встановлення в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невидача (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за порушення, вчинене вперше; триста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій без використання режиму програмування найменування кожного підакцизного товару із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, ціни товару та обліку його кількості.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, при здійсненні контрольної закупки, представниками відповідача придбано какао по ціні 24,00 грн., каву американо з молоком по ціні 21,00 грн. та коньяк “Асканелі 5 зірок” 100 г. по ціні 60,00 грн. Проте чек було видано на реалізацію лише коньяку. На продаж какао та кави американо з молоком розрахункового документа встановленого зразка не було видано.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме з письмових пояснень, бариста ОСОБА_3 , яка працює у ФОП ОСОБА_1 згідно трудового договору, підтверджує факт продажу вказаних товарів, а також факт видачі чеку на реалізацію лише коньяку.
Відтак, враховуючи те, що розрахункового документа встановленого зразка не було видано на товар вартістю 45,00 грн., ГУ ДПС в Івано-Франківській області було застосовано до позивача штрафні санкції в розмірі 100 відсотків вартості товару, а саме 45 грн.
Щодо наступного порушення, то як встановлено судом першої інстанції, що згідно витягу з інформаційної бази даних ДПС України у кафе “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” ФОП ОСОБА_1 16.09.2021 о 17:04 год. реалізовано 200,0 грам коньяку “Асканелі 4 зірки” по ціні 112,00 грн., 22.09.2021 о 16:06 год. реалізовано 1 л. горілки “Прайм Світ” по ціні 260,00 грн., 27.09.2021 о 14:37 год. реалізовано 0,7 л. горілки “Прайм Світ” по ціні 182,00 грн., 29.09.2021 о 08:54 год. реалізовано 1,0 л. горілки “Прайм Світ” по ціні 260,00 грн. без зазначення коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, а відтак відповідачем правомірно застосовано до ФОП ОСОБА_1 штрафні санкції в розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а саме 5100 грн., оскільки останнім було проведено розрахункові операції через РРО без використання режиму попереднього програмування коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД при реалізації підакцизної групи товарів.
Колегія суддів апеляційного суду вважає, що в цій частині судом першої інстанції не повно зясовано обставини справи.
Зокрема, як вбачається з а.с. 82, позивач ФОП ОСОБА_1 22.09.2021 року о 16:06:19 год. продано товар на 260 гривень, а з а.с. 83 (на звороті) видно, що 27.09.2021 року о 14:37:16 продано товар на 182 гривні.
З доданих до апеляційної скарги копій фіскальних чеків (які є читабельними) підтверджується продаж товару на вказані вище суми, відповідно 260 та 182 гривні та в яких зазначено код УКТ ЗЕД 2208601100, що свідчить про помилковість висновків податкового органу про проведенння розрахункових операцій через РРО без використання режиму попереднього програмування коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД при реалізації підакцизної групи товарів, а відтак накладення податковим органом штрафних санкцій на позивача згідно оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, в частині суми 5100 грн., є протиправним.
Щодо порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, то суд першої інстанції вірно зазначив, що відповідно до пункту 12 статті 3 Закону “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку. Порядок та форма обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. При цьому суб'єкт господарювання зобов'язаний надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб'єктів господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів), які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті). Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість.
Положеннями статті 44 ПК України передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Як зазначено судом першої інстанції наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2021 № 496 затверджено “Пордок ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку”, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 02.11.2021 за №1411/37033, яким визначено, що облік товарних запасів здійснюється ФОП шляхом постійного внесення до Форми обліку інформації про надходження та вибуття товарів на підставі первинних документів, які є невід'ємною частиною такого обліку. ФОП, яка здійснює діяльність у декількох місцях продажу (господарських об'єктах), веде облік товарних запасів також за кожним окремим місцем продажу (господарським об'єктом) на підставі первинних документів, які підтверджують отримання товарів такою ФОП або окремим місцем продажу (господарським об'єктом), та/або первинних документів на внутрішнє переміщення товарів між ФОП та його окремими місцями продажу (господарськими об'єктами). Первинні документи на внутрішнє переміщення товарів є невід'ємною частиною такого обліку. Форма обліку, первинні документи на товари мають зберігатись у місці продажу (господарському об'єкті) до моменту вибуття останньої одиниці товару, відображеної в таких первинних документах. Форма обліку, первинні документи, які підтверджують облік та походження товарів, надаються посадовій особі контролюючого органу на її вимогу під час проведення перевірки. Такі документи надаються особисто ФОП або особою, яка фактично здійснює продаж товарів (надання послуг) та розрахункові операції в місці продажу (господарському об'єкті) такої ФОП.
Статтею 20 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” передбачено, що до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, та/або не надали під час проведення перевірки документи, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті), за рішенням контролюючих органів застосовується фінансова санкція у розмірі вартості таких товарів, які не обліковані у встановленому порядку, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість (крім тих, які здійснюють діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння).
Відтак колегія суддів вважає, що фізичні особи-підприємці, при продажі товарів у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані вести облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації. Недотримання вказаного обов'язку має наслідком застосування фінансової санкції у розмірі вартості не облікованих товарів за цінами реалізації.
Як вбачається з матеріалів справи, посадовими особами відповідача при проведенні перевірки позивача виявлено порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, здійснення продажу товарів, які не обліковані в установленому порядку, а саме: не відображення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації у книзі обліку доходів і витрат. Вказане підтверджується відомостями (додаток №3 до акту) про результати перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей) станом на 22.02.2022 при перевірці господарської одиниці кафе “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ”, який належить суб'єкту господарювання - ОСОБА_1 , податковим органом виявлено не облікований товар на загальну суму 11188,38 грн.
Відтак, враховуючи те, що сума необлікованих товарних запасів складає 11188,38 грн., ГУ ДПС в Івано-Франківській області, у відповідності до статті 20 Закону №265/95-ВР, правомірно застосовано до позивача штрафні санкції у розмірі вартості товару, а саме 11188,38 грн.
Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції не повно зясовано обставини, що мають значення для справи, що відповідно до п.1 ч.1 ст.317 КАС України є підставою для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що оскаржуване судове рішення слід скасувати та прийняти нове рішення, яким позов ФОП ОСОБА_1 задовольнити частково, визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС в Івано-Франківській області від 07.04.2022 за № 001575/0706 в частині суми 5100, 00 грн. В решті вимог відмовити.
Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати субєкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Згідно ч.6 ст.139 КАС України якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
Позивачем при поданні позову та апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції сплачено судовий збір, відповідно 992, 40 грн. та 1488,60 грн.
Відтак з врахуванням положень ч.ч.3, 6 ст.139 КАС України та часткового задоволення позову і сплачених сум судового збору, слід стягнути з ГУ ДПС в Івано-Франківській області, за рахунок її бюджетних асигнувань в користь ФОП ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору за розгляд справи в суді першої інстанції в сумі 317, 57 грн. та в суді апеляційної інстанції в сумі 476,35 грн., що є відповідно пропорційними до розміру задоволених позовних вимог та в загальному складає 793, 92 грн..
Крім цього враховуючи вищевстановлені обставни справи колегія суддів вважає, що відсутні підстави, відповідно до ст.ст. 324, 249 КАС України, для винесення окремої ухвали про яку просив апелянт.
Керуючись ст.ст. 139, 308, 311, 315, 317, 321, 328 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25 липня 2022 року у справі №300/1812/22 скасувати та прийняти нове, яким позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС в Івано-Франківській області від 07.04.2022 за № 001575/0706 в частині суми 5100, 00 гривень.
В решті вимог відмовити.
Стягнути з ГУ ДПС в Івано-Франківській області за рахунок його бюджетних асигнувань в користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 793 (сімсот девяносто три) грн. 92 коп. понесених судових витрат по сплаті судового збору.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного
судочинства України.
Головуючий суддя І. І. Запотічний
судді О. І. Довга
Р. М. Шавель