Рішення від 30.12.2022 по справі 560/8471/22

Справа № 560/8471/22

РІШЕННЯ

іменем України

30 грудня 2022 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України , Міністерства внутрішніх справ України про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Департаменту пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що на дату звернення у 2022 році позивач мав всі необхідні юридичні факти для призначення пенсії за вислугу років, натомість, відмова відповідача у поданні є протиправною.

Ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Від відповідача надійшли пояснення на позовну заяву, в яких останній просив відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказує, що позивач не має права на пенсію за вислугу років на умовах, визначених Законом, оскільки календарна вислуга років ОСОБА_1 на день звільнення із служби становить менше ніж 25 років.

Також, 30.09.2022 на адресу суду від представника Департаменту пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України надійшло клопотання про заміну належної сторони. Клопотання обґрунтоване тим, що Департамент пенсійних питань та соціального захисту МВС не має свого коду, адже не має статусу юридичної особи. Код ЄДРПОУ 00032684 належить Міністерству внутрішніх справ України, яке і повинно бути визначено відповідачем у даній справі. Крім того КАС України визначає предметну юрисдикцію, тобто визначає справи, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, а саме справи у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень (в даному контексті суб'єктом є лише саме Міністерство внутрішніх справ України) щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності. У зв'язку із зазначеним визначення Департаменту пенсійних питань та соціального захисту МВС відповідачем по справі не відповідатиме вимогам КАС України.

Ухвалою суду від 18.10.2022 позивачу надано строк для висловлення (письмово) своїх доводів, міркувань або заперечень щодо заявленого відповідачем клопотання про заміну неналежної сторони.

04.11.2022 на адресу суду від представника позивача надійшли письмові пояснення щодо поданого клопотання Департаментом пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України, в яких представник позивача зазначає, що заперечує проти заміни відповідача.

Ухвалою суду від 08.11.2022 клопотання Департаменту пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України про заміну неналежного відповідача суд задовольнив частково. Залучив до участі у справі Міністерство внутрішніх справ України (01024, місто Київ, вул. Богомольця, буд. 10, код ЄДРПОУ - 00032684) як співвідповідача. Зобов'язав співвідповідача подати до суду відзив на позов, а також всі письмові та електронні докази - у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання зазначеної ухвали, дотримуючись вимог ст. 162 КАС України.

02.12.2022 представником позивача подано заяву про уточнення позовних вимог, в якій просить суд:

- визнати протиправною викладену у листі від 21.07.2022 №3-7971/49 відмову Департаменту пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України (ідентифікаційний код 00032684) про не підготовку та не направлення подання до Головного управління Пенсійного фонду України про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років;

- зобов'язати Департамент пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України та Міністерство внутрішніх справ України підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України подання на майора поліції ОСОБА_1 про призначення пенсії відповідно до статей 12 та 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», зарахувавши до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 17.07.2002 до 05.12.2007 у загальній кількості 02 років 08 місяць 09 днів вислуги років, а всього 25 років 09 місяців 09 днів у календарному обчисленні.

Ухвалою суду від 07.12.2022 суд прийняв до розгляду заяву представника ОСОБА_1 про уточнення позовних вимог. Встановив відповідачам 15-денний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для подання відзиву на заяву позивача про уточнення позовних вимог з дотриманням положень статті 162 КАС України.

29.12.2022 на адресу суду від представника Міністерства внутрішніх справ України надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує проти позову та просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки позивач не має права на пенсію за вислугу років на умовах, визначених Законом, оскільки календарна вислуга років ОСОБА_1 на день звільнення із служби становить менше ніж 25 років.

Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, відповідь на відзив, оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази суд дійшов наступних висновків.

Як вбачається із записів в трудовій книжці ОСОБА_1 , остання проходила службу в органах МВС України.

За час проходження служби позивач обіймала посади, зокрема, які підлягають зарахуванню до вислуги років на пільгових умовах, а саме:

- з 17 липня 2002 року по 25 квітня 2003 року на посаді оперуповноваженого відділення організації роботи, зонального контролю та опрацювання оперативної інформації відділу Державної служби боротьби з економічною злочинністю УМВС України в Хмельницькій області;

- з 25 квітня 2003 року по 19 квітня 2005 року оперуповноважений відділення планування опреативно-зонального контролю та аналізу УБОЗ УМВС України в Хмельницькій області;

- з 19 квітня 2005 року по 05 жовтня 2007 року оперуповноважений в особливо важливих справах відділення планування опреативно-зонального контролю та аналізу УБОЗ УМВС України в Хмельницькій області;

- з 05 жовтня 2007 року по 05 грудня 2007 року старший оперуповноважений в особливо важливих справах відділення планування опреативно-зонального контролю та аналізу УБОЗ УМВС України в Хмельницькій області.

Наказом ректора Національної академії внутрішніх справ від 30.06.2022 №147 о/с позивача звільнено за п. 7 ч. 1 ст. 77 згідно Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням) на підставі рапорту від 26 травня 2022 року.

Позивач звернулася до Міністерства внутрішніх справ України із заявою від 06.07.2022 про направлення до ГУ ПФУ в Хмельницькій області подання про призначення пенсії за вислугу років.

Листом від 21.07.2022 №З-7971/49 відповідачем надано відповідь про відсутність підстав для виконання заяви, оскільки календарна вислуга років ОСОБА_1 на день звільнення із служби становить менше ніж 25 років.

Не погоджуючись з відмовою, позивач звернулася до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Загальні умови і порядок пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі визначені Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII.

Відповідно до пункту «а» ст. 12 Закону №2262-XII пенсія за вислугу років призначається: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у п. "б"-"д", "ж" ст. 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у ч. 3 ст. 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше. До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.

Пунктами «б» та «в» зазначеної статті Закону встановлено, що пенсія за вислугу років призначається:

- особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д» статті 12 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України. При цьому, особам, які є особами з інвалідністю внаслідок війни, пенсія на визначених у цьому пункті умовах призначається незалежно від віку;

- особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом при досягненні 45-річного віку і за наявності в них вислуги 20 календарних років і більше, які звільняються з військової служби відповідно до Закону України «Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей».

Одночасно ст. 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає вичерпний перелік видів служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначенні пенсії.

Так, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д» статті 12 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються, зокрема: а) військова служба; з) військова служба у збройних силах; и) час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки України, Управління державної охорони України на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затверджуваними відповідно Службою безпеки України, Управлінням державної охорони України (ч. 1 ст. 17 Закону).

Згідно з ч. 4 ст. 17 Закону №2262-XII при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.

Відповідно до ст. 171 Закону №2262-XII, порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

На виконання зазначених вимог Закону №2262-XII Кабінетом Міністрів України затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей (а саме постановою від 17.07.1992 №393).

Підпунктом «в» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» встановлено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених пунктами 2 і 3 статті 2 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», - згідно з переліками військових частин, підрозділів і установ, затверджуваними відповідно Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством транспорту та зв'язку, Центральним управлінням Служби безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби України, Управлінням державної охорони.

Проаналізувавши зміст та співвідношення норм Закону №2262-ХІІ та Постанови Уряду №393 під час перегляду в порядку касаційного провадження адміністративної справи №805/3923/18-а Верховний Суд (постанова від 03.03.2021) дійшов наступного висновку: «...основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон N 2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку... Отже, є необґрунтованим висновок суду апеляційної інстанції про те, що визначальною для набуття права на призначення пенсії за вислугу років є саме календарна вислуга років, оскільки цей висновок ґрунтується на неправильному застосуванні норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.».

При цьому Верховний Суд відступив від правових висновків, викладених у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19.09.2018 у справі №725/1959/17, від 27.03.2018 у справі №295/6301/17.

Надаючи оцінку наведеним висновкам Верховний Суд під час розгляду іншої справи з даної категорії спорів зазначив у тексті своєї постанови від 14.04.2021 №480/4241/18 наступне: «таке правове регулювання та наведені вище висновки Верховного Суду у справі №805/3923/18-а дозволяють зробити висновок те, що передбачена Порядком №393 можливість пільгового зарахування окремих видів служби спрямована на реалізацію Закону N 2262-XII і положенням цього Закону не суперечить».

Крім того, у своїй постанові від 14.04.2021 Верховний Суд зазначив, що «статтею 1 Закону №2262-XII передбачено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років. Таким чином, Закон №2262-XII як єдину, обов'язкову умову призначення пенсії за вислугу років передбачає наявність у особи певної кількості років певного виду служби (вислуги). При цьому, наявність необхідної вислуги років забезпечує право на пенсію за вислугу років безвідносно до віку, стажу та працездатності особи.

Визначення у Законі №2262-XII вислуги саме в календарних роках передбачає обов'язкову вислугу усіх календарних днів (365), що в такому випадку і буде становити календарний рік і буде відповідати правилу, закріпленому в частині 4 статті 17 цього ж Закону, щодо можливості врахування при призначенні пенсії тільки повних років вислуги.

Таким чином, передбачена Законом №2262-XII календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).

В свою чергу, передбачені статтею 171 Закону №2262-XII пільгові умови призначення пенсій відповідно до Порядку №393 полягають в пільговому (кратному) зарахуванні вислуги років. При цьому, таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах. Завдяки такому зарахуванню необхідну кількість років для призначення пенсії за вислугу років особа набуває швидше, порівняно із зарахуванням вислуги на загальних (не пільгових) умовах, що і становить природу пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-XII».

За наслідками розгляду справи №480/4241/18 Верховний Суд в складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду зробив наступні правові висновки: 1. В цілях Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів). 2. Для призначення пенсій за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку №393. При цьому, з метою забезпечення єдності та сталості судової практики Верховний Суд в складі Судової палати Касаційного адміністративного суду відступає від висновків щодо застосування норм права у постановах Верховного Суду від 22.11.2018 у справі №161/4876/17, від 15.08.2019 у справі №281/459/17, від 27.03.2020 у справі №569/727/17 та інших, у яких Верховний Суд дійшов висновку про неможливість пільгового обчислення вислуги років та невідповідності в цій частині Порядку №393 Закону №2262-XII.

Тобто, на момент розгляду відповідачем звернення позивача з питання оформлення пакету документів для призначення пенсії за вислугу років Верховним Судом була сформована нова практика щодо пільгового обчислення вислуги років.

В силу норми ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

В даному випадку суд під час розгляду справи №640/13569/21 дійшов висновку про необхідність врахування останньої правової позиції Касаційного суду.

Дослідивши та проаналізувавши наявні у справі матеріали суд встановив, що вислуга років позивача, з врахуванням часу служби в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, яка підлягає зарахуванню на пільгових умовах, становить більше 25 календарних років, позивач набула право на призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту «а» ст. 12 Закону №2262-XII. А тому як наслідок відмова Департаменту пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України викладена у листі від 21.07.2022 №3-7971/49 про не підготовку та не направлення подання до Головного управління Пенсійного фонду України про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років є протиправною.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 1986,00 грн., що документально підтверджується копією квитанції №37 від 12.08.2022.

Отже, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду в сумі 1986,00 грн. підлягає стягненню з Міністерства внутрішніх справ України за рахунок бюджетних асигнувань.

Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову Департаменту пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України, викладену у листі від 21.07.2022 №3 - 7971/49, про не підготовку та не направлення подання до Головного управління Пенсійного фонду України про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.

Зобов'язати Департамент пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України та Міністерство внутрішніх справ України підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України подання на майора поліції ОСОБА_1 про призначення пенсії відповідно до статей 12 та 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», зарахувавши до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 17.07.2002 до 05.12.2007 у загальній кількості 02 років 08 місяць 09 днів вислуги років, а всього 25 років 09 місяців 09 днів у календарному обчисленні.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України сплачений судовий збір в розмірі 1986 (одна тисяча дев'ятсот вісімдесят шість) грн. 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідачі:Департамент пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, буд. 10, м. Київ, Центральна Частина Києва, Київ, 01601 , код ЄДРПОУ - 00032684) Міністерство внутрішніх справ України (вул. Богомольця, 10, Мсп601, Центральна Частина Києва, м. Київ, 01601 , код ЄДРПОУ - 00032684)

Головуючий суддя І.І. Тарновецький