Справа № 303/9142/22
Провадження № 3/303/4043/22
02 січня 2023 року м. Мукачево
Суддя Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області Задорожко Д.А., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 25.04.1966 ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце проживання буд. АДРЕСА_1 , приватного підприємця, РНОКПП невідомий,
за ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області з Управління патрульної поліції в Закарпатській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ААБ 068041 про притягнення ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП.
Згідно протоколу, ОСОБА_1 24.12.2022 о 15 годині 50 хвилин на а/д Н-09 16 км +300 м, керуючи т/з ВАЗ- 21063 н.з. НОМЕР_1 , не був уважним за кермом, не стежив за дорожньою обстановкою, внаслідок чого виїхав на зустрічну смугу і здійснив зіткнення з т/з Volvo д.н.з. НОМЕР_2 , внаслідок чого т/з отримало механічні пошкодження.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2,3 б, 11.3 Правил дорожнього руху України.
Згідно зі ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення розглядає певні питання, в тому числі чи правильно складений протокол або інші матеріали справи про адміністративні правопорушення, чи підсудний даний адміністративний протокол розгляду саме цьому суду.
Відповідно до ч.1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
З матеріалів справи вбачається, що місцем вчинення правопорушення визначено 16 км +300 м автодороги Н-09, однак особою, якою складено протокол, не визначено район вчинення правопорушення, що унеможливлює вирішення питання про територіальну підсудність розгляду дійсного протоколу.
Згідно відкритих джерел інформації, 16 км +300 м автодороги Н-09 розташований поблизу села Кам'янське Берегівського району (колишній Іршавський) Закарпатської області.
В свою чергу, місце проживання ОСОБА_1 не є територією обслуговування Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області.
Відповідно до вимог частини 1 статті 276 Кодексу України про адміністративне правопорушення, справи про адміністративні правопорушення розглядаються за місцем його вчинення.
Згідно з Постановою Верховної Ради України від 17 липня 2020 року за №807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів» с. Кам'янське Закарпатської області входить до складу Берегівського (бувшого Іршавського) району Закарпатської області.
У відповідності до пункту 3-1 прикінцевих та перехідних положень Закону України Про судоустрій і статус суддів, до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX.
Враховуючи викладене та приймаючи до уваги, що особою, якою складено протокол про адміністративне правопорушення не визначено в повному обсязі місце вчинення адміністративного правопорушення (в частині вказівки району з урахуванням викладених вище норм діючого законодавства), з урахуванням вимог ч.1 ст. 276 Кодексу України про адміністративне правопорушення, суд вважає необхідним протокол про адміністративне правопорушення направити органу, яким його складено, для належного оформлення в зазначеній частині.
Керуючись ст.276,278,283,287,289 КУпАП, суд
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, повернути до Управління патрульної поліції в Закарпатській області, для належного оформлення.
Постанова апеляційному оскарженню не підлягає.
Суддя Мукачівського міськрайонного суду
Закарпатської області Задорожко Д.А.