Справа №751/4219/22
Провадження №3/751/2102/22
27 грудня 2022 року м. Чернігів
Суддя Новозаводського районного суду м. Чернігова Карапута О.О.
при секретарі Бобровник Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі засідань суду у м. Чернігові матеріали, що надійшли від Головного управління ДПС у Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканки АДРЕСА_1 , керуючої магазином «YUKI» ФОП ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП,-
Згідно протоколу №1575 про адміністративне правопорушення від 13.10.2022 року, 04.10.2022 року о 16:40 год було проведено контрольно-розрахункову операцію, при якій був виданий чек № ffc2ysKKO08 на загальну суму 62,00 грн, в якому не зазначено назву суб'єкта господарювання та відсутній напис фіскальний чек, чим порушено ст. 3 п. 2 ЗУ № 265/95 від 19.12.1995 року та ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
Своїми діями ОСОБА_1 скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
ОСОБА_1 та її захисник у судове засідання не з'явилися, захисник подав до суду письмові пояснення, у яких просив справу розглядати без їх участі, а провадження у справі закрити у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП. Зазначає, що Головним управлінням ДПС у Чернігівській області в період з 04 жовтня 2022 року по 13 жовтня 2022 року було проведено фактичну перевірку в магазині, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 де здійснює свою господарську діяльність фізична особа-підприємець ОСОБА_2 . За наслідками вказаної перевірки було складено Акт (довідка) фактичної перевірки від 13.10.2022 року. В ході фактичної перевірки, згідно висновків викладених в Акті, перевіряючими було встановлено факт порушення приписів п. 2 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та приписів ст. 21, 24 КЗпП. ФОП ОСОБА_2 як суб'єкт господарювання, який здійснює розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів) при продажу товарів у сфері торгівлі надаю особі, яка отримує або повертає товар, включаючи ті. замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та електронній формі з QR-кодом, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних.
До Акту перевірки, як в ньому зазначено, додано фіскальний чек, пояснення, х-звіт, чек POS терміналу, протокол про адміністративне правопорушення. Як того вимагає Закон, в фіскальному чеку із зазначенням QR-коду за посиланням якого міститься в електронній формі фіскальний чек фіскалізований податковою службою та який містить усі передбачені реквізити розрахункового документу. В той же час, матеріали даної адміністративної справи не містять жодного фіскального чеку, на який йде посилання в протоколі. Кожен розрахунковий документ, який видається ФОП ОСОБА_2 відповідає вимогам чинного законодавства.
При про веденні перевірки ОСОБА_1 надавала пояснення, що вона не є працівником безпосередньо ФОП ОСОБА_2 та в її функціональні обов'язки не входить налаштування терміналів чи безпосередній продаж будь-яких товарів. Більше того, ОСОБА_1 є безпосередньо найманим працівником Товариства з обмеженою відповідальністю "СТАФФ-ПАРТНЕР". В свою чергу, ТОВ "СТАФФ-ПАРТНЕР надає ФОП ОСОБА_2 послуги аутстафінгу на підставі укладеного договору № AC22/2 від 20.12.2021 року. Як наслідок, ОСОБА_1 не може нести відповідальність за порушення ФОП ОСОБА_2 будь-яких вимог законодавства при веденні ним свої господарської діяльності, навіть якщо такі порушення мали місце.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що провадження по даній справі підлягає закриттю, в зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, виходячи з наступного.
Згідно зі ст. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Стаття ч. 1 ст. 155-1 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері здійснення розрахункових операцій. Стаття 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначає, що розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Відповідно до п. 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані: надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).
Форму, зміст та обов'язкові реквізити фіскального касового чека на товари/послуги та інших розрахункових документів, надання покупцю яких є обов'язковим, встановлені Положенням про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженим наказом № 13 Міністерства фінансів України від 21.01.2016 року. Відповідно до п. 2 вищевказаного положення фіскальний чек має містити такі обов'язкові реквізити:
найменування суб'єкта господарювання (рядок 1);
назва господарської одиниці - найменування, яке зазначене в документі на право власності або користування господарською одиницею і відповідає довіднику «Типи об'єктів оподаткування» та повідомлене ДПС формою 20-ОПП (рядок 2);
адреса господарської одиниці - адреса, яка зазначена в документі на право власності чи користування господарською одиницею (назва населеного пункту, назва вулиці, номер будинку/офісу/квартири) та повідомлена ДПС формою 20-ОПП (рядок 3);
для СГ, що зареєстровані як платники ПДВ,- індивідуальний податковий номер платника ПДВ, який надається згідно з Кодексом; перед номером друкуються великі літери «ПН» (рядок 4);
для СГ, що не є платниками ПДВ,- податковий номер або серія та номер паспорта / номер ID картки (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відповідну відмітку в паспорті), перед яким друкуються великі літери «ІД» (рядок 5);
якщо кількість придбаного товару (обсяг отриманої послуги) не дорівнює одиниці виміру,- кількість, вартість одиниці виміру придбаного товару (отриманої послуги) (рядок 6);
код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (зазначається у випадках, передбачених чинним законодавством) (рядок 7);
цифрове значення штрихового коду товару (зазначається у випадках, передбачених чинним законодавством, а у разі непередбачення - за бажанням платника) (рядок 8);
цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої (зазначається у випадках, передбачених чинним законодавством) (рядок 9)
назва товару (послуги), вартість, літерне позначення ставки ПДВ (рядок 10);
ідентифікатор еквайра та торгівця або інші реквізити, що дають змогу їх ідентифікувати (рядок 11);
ідентифікатор платіжного пристрою (рядок 12);
сума комісійної винагороди (у разі наявності) (рядок 13);
вид операції (рядок 14);
реквізити електронного платіжного засобу (платіжної картки), допустимі правилами безпеки платіжної системи, перед якими друкуються великі літери «ЕПЗ» (рядок 15);
напис «ПЛАТІЖНА СИСТЕМА» (найменування платіжної системи, платіжний інструмент якої використовується, код авторизації або інший код, що ідентифікує операцію в платіжній системі та/або код транзакції в платіжній системі, значення коду) (рядок 16);
підпис касира (якщо це передбачено правилами платіжної системи), перед яким друкується відповідно напис «Касир» (рядок 17);
підпис держателя електронного платіжного засобу (платіжної картки) (якщо це передбачено правилами платіжної системи) в окремих рядках, перед якими друкуються відповідно написи «Касир» та «Держатель ЕПЗ» (рядок 18);
позначення форми оплати (готівкою, електронним платіжним засобом, у кредит, тощо), суму коштів за цією формою оплати та валюту операції (рядок 19);
загальна вартість придбаних товарів (отриманих послуг) у межах чека, перед якою друкується слово «СУМА» або «УСЬОГО» (рядок 20);
для СГ, що зареєстровані як платники ПДВ,- окремим рядком літерне позначення ставки ПДВ, розмір ставки ПДВ у відсотках, загальну суму ПДВ за всіма зазначеними в чеку товарами (послугами), на початку рядка друкуються великі літери «ПДВ» (рядок 21);
для СГ роздрібної торгівлі, що здійснюють реалізацію підакцизних товарів та зареєстровані платниками акцизного податку (СГ, що зареєстровані платниками іншого податку, крім ПДВ),- окремим рядком літерне позначення, розмір ставки такого податку, загальна сума такого податку за всіма зазначеними в чеку товарами (послугами), на початку рядка друкується назва такого податку (рядок 22). У реквізиті «Акцизний податок» його назва наводиться згідно з Кодексом. За потреби дозволяється використовувати скорочення;
заокруглення (рядок 23);
до сплати (рядок 24);
фіскальний номер касового чека / фіскальний номер електронного касового чека, дату (день, місяць, рік) та час (година, хвилина, секунда) проведення розрахункової операції (рядок 25);
QR-код, який містить у собі код автентифікації повідомлення (МАС) цього чеку, дату і час здійснення розрахункової операції, фіскальний номер касового чека / фіскальний номер електронного касового чека, суму розрахункової операції, фіскальний номер РРО / фіскальний номер ПРРО) (рядок 26);
для касового чека, що створюється програмним реєстратором розрахункових операцій:
позначку щодо режиму роботи (офлайн/онлайн), в якому створений касовий чек програмним реєстратором розрахункових операцій (рядок 27), контрольне число, сформоване в режимі офлайн (рядок 28);
заводський номер реєстратора розрахункових операцій, перед яким друкуються великі літери «ЗН». Заводський номер для програмних реєстраторів розрахункових операцій не зазначається (рядок 29);
фіскальний номер реєстратора розрахункових операцій, перед яким друкуються великі літери «ФН» або фіскальний номер програмного реєстратора розрахункових операцій, перед яким друкуються великі літери «ФН ПРРО» (рядок 30);
напис «ФІСКАЛЬНИЙ ЧЕК» та графічне зображення найменування або логотипу виробника (рядок 31).
Згідно протоколу №1575 про адміністративне правопорушення від 13.10.2022 року, 04.10.2022 року о 16:40 год було проведено контрольно-розрахункову операцію, при якій був виданий чек № ffc2ysKKO08 на загальну суму 62,00 грн, в якому не зазначено назву суб'єкта господарювання та відсутній напис фіскальний чек.
Відповідно до Акту (довідки) фактичної перевірки від 14.10.2022 року проведено перевірку магазину « ІНФОРМАЦІЯ_2 » суб'єкта господарської діяльності ФОП ОСОБА_2 та встановлено, що за адресою АДРЕСА_2 , господарську діяльність здійснює ФОП ОСОБА_2 , на підставі проведеної контрольно-розрахункової операції, чек № ffc2ysKKO08 від 04.10.2022, виявлено, що у вищезазначеному чекові не вказано обов'язкові реквізити, а саме назву господарської одиниці та напис «фіскальний чек». Таким чином, суб'єкт господарювання порушив вимоги Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженого наказом № 13 Міністерства фінансів України від 21.01.2016 року.
При цьому зі змісту п.4.5 Акту (довідки) фактичної перевірки від 14.10.2022 року вбачається, що додатками до акта перевірки є фіскальний чек, пояснення х-звіт, чек РОS терміналу, протокол про адміністративне правопорушення. Однак, в матеріалах адміністративної справи фіскальний чек відсутній та ГУ ДПС у Чернігівській області до акту перевірки не доданий.
Як зазначено в акті перевірки, порушення вимог Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженого наказом № 13 Міністерства фінансів України від 21.01.2016 року допустив саме суб'єкт господарювання, тобто ФОП ОСОБА_2 .
Протокол №1575 про адміністративне правопорушення від 13.10.2022 року складено відносно керуючої магазином «YUKI» ФОП ОСОБА_2 - ОСОБА_1 .
Суб'єктом адміністративних правопорушень, передбачених ст. 155-1 КпАП, може бути особа (працівник), яка допустила порушення порядку проведення розрахунків безпосередньо при здійсненні розрахункових операцій, а коли забезпечення виконання вимог, передбачених розділом II Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі - Закон № 265/95-ВР), є обов'язком відповідних посадових осіб, суб'єктом адміністративного правопорушення можуть бути такі посадові особи. При цьому слід мати на увазі, що посадові особи можуть бути наділені певними обов'язками як на підставі посадових інструкцій, так i на підставі закону чи іншого нормативно-правового акта.
ОСОБА_1 є найманим працівником ТОВ «СТАФФ-ПАРТНЕР», яке надає ФОП ОСОБА_2 послуги аутстафінгу на підставі договору №АС22/2 від 20.12.2021 року, та виконує обов'язки керуючої магазином ФОП ОСОБА_2 .
З матеріалів справи, а саме протоколу №1575 про адміністративне правопорушення від 13.10.2022 року та Акту (довідки) фактичної перевірки від 14.10.2022 року не встановлено, що ОСОБА_1 безпосередньо здійснювала розрахункову операцію, при якій було видано чек № ffc2ysKKO08 від 04.10.2022, а з наданої суду копії посадової інструкції керуючого магазином не вбачається, що на вказану посадову особу безпосередньо покладено обов'язки по забезпеченню виконання вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Отже, ОСОБА_1 не є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП та не може нести відповідальність за порушення ФОП ОСОБА_2 встановленого законом порядку проведення розрахунків при здійсненні розрахункових операцій.
За таких обставин, провадження по справі підлягає закриттю, відповідно до п. 1 ч.1 ст. 247 КУпАП.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про судовий збір» в разі закриття провадження в справі судовий збір не стягується.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1, 9, 155-1 ч. 1, 247, 251, 252, 283, 284, 287-289 КУпАП, суд -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП - закрити, в зв'язку з відсутністю в її діях складу правопорушення.
На постанову протягом десяти днів з дня її винесення може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду через Новозаводський районний суд м. Чернігова.
Суддя О.О. Карапута