Справа № 761/19402/22
Провадження № 3/761/6074/2022
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 жовтня 2022 року суддя Шевченківського районного суду міста Києва Юзькова О.Л, розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Головного управління Держпродспоживслужби в м. КиєвіДержавної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачівпро притягнення до ад міністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, якийпроживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 2 ст. 16622 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
До Шевченківського районного суду міста Києва надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення, складені відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 2ст. 16622КУпАП.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення від 30.08.2022 №512, ОСОБА_1 , 30.08.2022 приблизно о 11 год. 20 хв., за адресою: м. Київ, вул. Грінченка, 1, будучи оператором ринку харчових продуктів (продавець), здійснював обіг харчових продуктів (м'ясо, м'ясні вироби, овочі, сири) шляхом їх реалізації, зберігання, пропонування до реалізації на потужності, яка: не утримується в чистоті та належному стані, а саме (приміщення брудне, не прибирається, відсутня гаряча вода, відсутній запас холодної води); не забезпечений захист від будь якого ризику забруднення, зокрема, від шкідників та гризунів (харчові продукти зберігаються у відкритому вигляді); не обладнано засобами для підтримання належної особистої гігієни (відсутні індивідуальні рукавички); відсутні договори на вивезення твердих та рідких відходів; не забезпечено розміщення харчових продуктів таким чином, щоб максимально знизити ризик їх забруднення, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 16622КУпАП.
В судове засідання, призначене на 05.10.2022, ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Суд вважає за можливе розглянути справу про адміністративне правопорушення за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки у відповідності до положень ст. 268 КУпАП її присутність не є обов'язковою.
Суд, дослідивши матеріали справи, а саме: протокол про адміністративне правопорушення від 30.08.2022 №512та додані до нього матеріали, дійшов висновку про наступне.
Згідно ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (ст. 252 КУпАП).
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
При цьому всі викладені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини повинні бути належним чином перевірені та доводитися сукупністю належних і допустимих доказів.
Так, ч. 2 ст. 16622 КУпАП, за якою кваліфіковано дії ОСОБА_2 , передбачає настання адміністративної відповідальності за вчинення обігу непридатних харчових продуктів.
Об'єктом вказаного правопорушення є суспільні відносини у сфері між органами виконавчої влади, операторами ринку харчових продуктів та споживачами харчових продуктів і визначає порядок забезпечення безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, що виробляються, перебувають в обігу, ввозяться (пересилаються) на митну територію України та/або вивозяться (пересилаються) з неї, які зокрема регламентуються законодавством, а суб'єктивна сторона характеризується наявністю вини як у формі умислу, так і у формі необережності.
Однак, до протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 не долучено жодних доказів на підтвердження обставин, зазначених в протоколі про адміністративне правопорушення, зокрема, пояснень свідків та документів про те, що ОСОБА_1 являється відповідальною особою за обіг харчових продуктів та виконання вимог законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів, та є суб'єктом правопорушення, а також не долучено жодного висновку відповідної установи щодо непридатності визначених у протоколі харчових продуктів та порушення технічних умов для їх зберігання.
Долучені до протоколу фотокартки огляду торгівельного місця не можуть бути самостійним доказом вчинення зазначених в протоколі порушень у відсутності інших доказів. З даних фотокарток не можливо встановити торгівельне місце та адресу його знаходження та особу, яка здійснює в ньому діяльність, крім того, з якості фотокарток не є можливим встановити умови зберігання продукції, про порушення яких зазначено в протоколі.
Таким чином, оцінка наявних доказів у їх сукупності не дозволяє дійти беззаперечного висновку про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.16622 КУпАП.
Само по собі складення протоколу про адміністративне правопорушення, за відсутності інших даних на підтвердження наявності складу адміністративного правопорушення, не є підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Статтею 62 КонституціїУкраїнивизначено, щоусісумнівищододоведеності вини особи тлумачаться на їїкористь.
Частиною 1 ст. 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановленому законом.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо відсутня подія і склад адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене, вважаю за необхідне закрити провадження у справі відносно ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 16622 КУпАП.
Враховуючивикладене, керуючись ст. ст. 7, 164, 247, 252, 256, 280, 283, 284, 285 КУпАП, суд
ПОСТАНОВИВ:
Провадження у справі відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 16622 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги через Шевченківський районний суд міста Києва.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Суддя