Справа № 562/1684/22
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.10.2022 року Суддя Здолбунівського районного суду Рівненської області Саган Л.В., розглянувши матеріали справи, що надійшли від Рівненського районного управління поліції ГУНП в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українку, громадянку України, жительку АДРЕСА_1 , працюючу в'язальником ковбасних виробів ТМ "Мізочпродукт",
за ч.1 ст.184 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
На розгляд Здолбунівського районного суду Рівненської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 098635 від 27 липня 2022 року про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП.
У протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що 27 липня 2022 року о 12 год. 42 хв. у АДРЕСА_1 Глимбоцька ОСОБА_2 неналежно виконувала батьківські обов'язки щодо виховання малолітніх дітей: ОСОБА_3 , 2011 року народження, та ОСОБА_4 , 2015 року народження, через зловживання спиртних напоїв, діти перебувають вдома без нагляду дорослих.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, хоча про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином у встановленому законом порядку. Про причини неявки суд не повідомила.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що провадження в справі підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_5 - співмешканець ОСОБА_1 звернутався до відділення поліції №6 Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області із заявами щодо неналежного виконання батьківських обов'язків ОСОБА_1 01 липня 2022 року та 06 липня 2022 року.
У рапорті помічника чергового відділення поліції №6 Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області Стецюка С.В. від 01 липня 2022 року зазначено про прийняття та реєстрацію заяви ОСОБА_5 щодо неналежного виконання батьківських обов'язків ОСОБА_1 01 липня 2022 року о 03 год. 35 хв.
Крім того, згідно електронного рапорта поліцейського відділення поліції №6 Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області Шевчука А.Ю. від 06 липня 2022 року прийнято та зареєстровано заяву ОСОБА_5 щодо неналежного виконання батьківських обов'язків ОСОБА_1 06 липня 2022 року о 02 год. 34 хв.
Як вбачається з рапорта інспектора сектору ювенальної превенції відділу превенції Рівненського районного управління поліції ГУ НП в Рівненській області Рябущиць В.В. від 30 серпня 2022 року, ОСОБА_5 01 липня 2022 року та 06 липня 2022 року повідомляв працівників поліції про неналежне виконання ОСОБА_1 батьківських обов'язків. При оптуванні 27 липня 2022 року громадянки ОСОБА_1 було встановлено, що 24 липня 2022 року після 18 год. 00 хв. вона залишила вдома дітей без нагляду, оскільки в цей час вживала алкогольні напої в компанії своїх друзів.
При цьому, будь-яких доказів про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, 27 липня 2022 року як про це вказано в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 098635 від 27 липня 2022 року, матеріали справи не містять.
Згідно акту обстеження умов проживання ОСОБА_1 та її дітей від 27 липня 2022 року, діти мають окрему кімнату, спальні місця, їсти вариться, однак не достатньо чисто.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
У відповідності до ст.245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин справи.
Відповідно до виписаних у ст.ст.252, 254, 255, 256 КУпАП положень, протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення. У ньому, крім іншого, зазначаються відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
В межах зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин, інкримінованого особі адміністративного правопорушення, і повинен провадитися їх, у тому числі, і судовий розгляд.
З цього слідує, що протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення.
Європейським судом з прав людини у багаточисельних рішеннях висловлена правова позиція щодо розгляду національними судами справ про адміністративні правопорушення. Так, у рішенні Суду «Енгель та інші проти Нідерландів» були визначені критерії, за наявності одного із них будь-яке правопорушення повинне розцінюватись як кримінальне і розглядатись за процедурою, визначеною національним законодавством для кримінальних правопорушень.
Такими критеріями є: "критерій національного права", який визначає те, що будь-яке протиправне діяння є злочином, якщо воно передбачене як злочин відповідним національним законодавством; "критерій кола адресатів", відповідно до якого правопорушення повинне розглядатись як кримінальне, якщо відповідальність за нього поширюється на невизначене коло осіб; "критерій мети та тяжкості наслідків" за змістом якого, вчинене правопорушення розглядається за природою кримінального злочину якщо санкція за його вчинення є достатньо суворою і передбачає елемент покарання. Зазначені положення знайшли в подальшому своє відображення у чисельних рішеннях ЄСПЛ, зокрема: "Лутц проти Німеччини", "Гурепка проти України", "Лучанінова проти України" та інших.
Згідно зі ст.251 КУпАП доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У протоколі про адміністративне правопорушення не наведені докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення в зазначену дату та час.
Також у матеріалах справи відсутні будь-які дані, на підставі чого та за якими ознаками було зроблено висновок про неналежне виконання ОСОБА_1 своїх батьківстьких обов'язків 27 липня 2022 року о 12 год. 42 хв.
Відповідно до ст.62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Враховуючи, що будь-які докази, передбачені ст.251 КУпАП, які б встановлювали наявність адміністративного правопорушення та винність ОСОБА_1 у його вчиненні саме 27 липня 2022 року о 12 год. 42 хв., в матеріалах справи відсутні, суд дійшов висновку про відсутність події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП. Тому провадження в справі підлягає до закриття на підставі ч.1 ст.247 КУпАП.
Керуючись ст.ст.7, 221, 247, 251, 280, 283, 284 КУпАП, -
ПОСТАНОВИВ:
Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.184 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Здолбунівський районний суд Рівненської області.
СУДДЯ