604/887/22
3/604/655/22
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2022 року смт. Підволочиськ
Суддя Підволочиського районного суду Тернопільської області Сташків Н.Б., розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції № 5 (смт. Підволочиськ) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, без постійного місця проживання, українця,
за ч. 1 ст. 187 КУпАП -
ВСТАНОВИВ:
22 грудня 2022 року на адресу суду надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 187 КпАП України ОСОБА_1 .
Згідно протоколів про адміністративне правопорушення, серії ВАВ №279433, серії ВАВ №279434, серії ВАВ №279436, серії ВАВ №279435, серії Вав №279437, серії ВАВ№279438, серії ВАВ №279431, серії ВАВ №279432, серії ВАВ №279430, серії ВАВ №279439 від 13 вересня 2022 року, протоколів про адміністративне правопорушення серії ВАВ №279449, серії ВАВ №279448, серії ВАВ №279447, серії ВАВ №279454, серії ВАВ №279455 від 21 вересня 2022 року, протоколів про адміністративне правопорушення серії ВАВ №279451, серії ВАВ №279450, серії ВАВ №279453, серії ВАВ №279456, серії ВАВ №279457, серії ВАВ №279452 від 22 вересня 2002 року, протоколів серії ВАВ №233661, серії ВАВ №233662, серії ВАВ №233664 від 27 вересня 2022 року, протоколів серії ВАВ №233663, серії ВАВ №233665 від 28 вересня 2022 року, протоколів серії ВАБ №518912, серії ВАБ №518911, серії ВАБ №518906, серії ВАБ №518910, серії ВАБ №518907, серії ВАБ №518909, серії ВАБ №518908 від 05 жовтня 2022 року - гр ОСОБА_1 щодня перебував в барі ПП «Рожок» в смт.Підволочиськ, де продають алкогольні напої на розлив, чим порушив правила адміністративного нагляду: п.1 постанови Підволочиського районного суду від 07 червня 2022 року, а саме: відвідувати, перебувати в місцях, де продають спиртні напої на розлив, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.187 КУпАП.
В судове засідання гр. ОСОБА_1 не з'явився, працівниками поліції не доставлений, його явка до суду не забезпечена.
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, приходить до висновку про те, що матеріали необхідно повернути до відділення поліції № 5 (смт. Підволочиськ) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області.
Так, в силу вимог ч. 2 ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Згідно зі ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно ст. 277 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.
Згідно вимог ч. 2 ст. 268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 187 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.
Таким чином, зважаючи на те, що ОСОБА_1 немає постійного місця проживання, працівниками поліції його явка не забезпечена, суд позбавлений здійснити заходи для забезпечення участі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності у розгляді справи у встановлений законом строк.
Крім того, в силу ст.278 КУпАП під час підготовки справи про адміністративне правопорушення до розгляду, суд, серед іншого, вирішує питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Так, згідно ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно положень частини статті 256 КУпАП України, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до п.15 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 № 1376, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2015 р. за № 1496/27941 (із змінами) до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
Згідно з вимогами ст.252 КУпАП, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю. При цьому, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів.
З аналізу наведеної вище норми вбачається, що оцінці підлягає як кожний окремий доказ, так і всі зібрані докази в цілому, на підставі чого суддя повинен зробити обґрунтований висновок про їх належність і допустимість, достовірність та достатність фактичних даних, що встановлюються цими доказами, та мають значення для справи.
Оскільки протокол є важливим процесуальним документом, який засвідчує факт неправомірних дій, за які передбачена адміністративна відповідальність, такий та його невід'ємні складові повинні бути оформлені належним чином, містити в собі всі дані, необхідні для своєчасного та об'єктивного вирішення питання про наявність в діях особи складу адміністративного проступку.
Особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення повинна ретельно з'ясувати характер правопорушення та правильно кваліфікувати дії винної особи. У протоколі мають бути зазначені обставини, які свідчать про наявність адміністративного проступку та його характер, а також, обставини, що характеризують особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки протокол є підставою для провадження у справі про адміністративне правопорушення. Від того, чи правильно він складений, залежить своєчасність, правильність розгляду за суттю справи про адміністративне правопорушення та обґрунтованість застосування стягнення.
При цьому, всі викладені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини повинні бути доведені сукупністю належних і допустимих доказів.
Разом з тим, ч.2 ст. 251 КУпАП встановлено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу
Вказаних норм працівниками відділення поліції №5 (смт Підволочиськ) Тернопільського РУП Головного управління національної поліції в Тернопільській області в повній мірі не було дотримано, та як вбачається з матеріалів справи, в підтвердження обставин, викладених в протоколі, долучено лише рапорти поліцейських ДОП відділення поліції №5 (смт. Підволочиськ) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області
Наявність протоколу без підтвердження іншими доказами, залишається припущенням, яке трактується на користь обвинувачуваної особи і само по собі не може бути покладено в основу висновку про винуватість.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній у відповідності з законом.
З врахуванням вищенаведених недоліків неможливо повно та об'єктивно розглянути дану справу та прийняти будь-яке із передбачених законом рішень за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).
За таких обставин враховуючи, що вказані вище недоліки не можуть бути усунені в суді, вважаю, що матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.187 КУпАП слід направити до відділення поліції №5 (смт. Підволочиськ) Тернопільського районного управління поліції Головного управління національної поліції в Тернопільській області для належного дооформлення.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.256, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ПОСТАНОВИВ:
Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.187 Кодексу України про адміністративні правопорушення - повернути до відділення поліції №5 (смт. Підволочиськ) Тернопільського районного управління поліції Головного управління національної поліції в Тернопільській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя-підпис
згідно з оригіналом:
Суддя Підволочиського районного суду
Тернопільської області Н.Б.Сташків