ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.12.2022 Справа № 914/2584/22
Господарський суд Львівської області у складі головуючого судді Трускавецького В. П., розглянувши по суті матеріали справи
за позовом: Керівника Пустомитівської окружної прокуратури Львівської області, м. Пустомити Львівської обл., в інтересах держави в особі,
позивача:Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека), м. Київ,
до відповідача:Товариства з обмеженою відповідальністю «Танк Транс Україна», м. Городок Львівської обл.,
про:стягнення 16'808,57 грн плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування.
Вступ.
1. Спір у справі виник у зв'язку із здійсненням відповідачем перевезення вантажів автомобільною дорогою загального користування з перевищенням вагових обмежень за відсутності документів, обов'язкова наявності та перелік яких визначений ст. 53 Закону України «Про автомобільний транспорт». Оскільки, відповідач добровільно не сплатив плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового транспортного засобу, прокурор звернувся до суду з даним позовом в інтересах позивача.
2. Основне питання у даному спорі полягає у з'ясуванні того, чи є правомірною та обґрунтованою вимога прокурора про стягнення з відповідача 16'808,57 грн плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування.
Аргументи сторін.
3. Прокурор мотивує позов тим, що 29.10.2019 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Львівській області проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля «MAN TGA 18.440» д.н.з. НОМЕР_1 із напівпричепом «SCHMITZ» д.н.з. НОМЕР_2 , який належить відповідачу. В результаті здійснення габаритно-вагового контролю встановлено, що перевезення вантажів здійснювалося відповідачем з перевищенням вагових обмежень, за що останнього зобов'язано здійснити оплату на суму 604,80 євро, що в еквіваленті до національної валюти станом на 29.10.2019 становить 16'808,57 грн.
4. Як стверджує позивач, відповідач у строк визначений п. 31-1 постанови Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» від 27.06.2007 № 879 добровільно не сплатив нараховану суму плати за проїзд.
У листі прокурору Відділ державного нагляду (контролю) у Львівській області Державної служби України з безпеки на транспорті зазначив, що ним вживались заходи, спрямовані на добровільну оплату коштів за проїзд автомобільними дорогами загального користування, шляхом скерування на адресу ТзОВ «Танк Транс Україна» листа - повідомлення, однак такий залишений останнім без задоволення. Окрім того, у даному листі Відділ державного нагляду (контролю) у Львівській області Державної служби України з безпеки на транспорті просить прокурора вжити заходів прокурорського реагування щодо стягнення плати за проїзд в судовому порядку, що зумовило звернення прокурора до суду з даним позовом.
5. Відповідач не скористався своїм правом на подання до суду у встановлений процесуальним законом строк відзиву на позовну заяву. Також, жодним іншим чином не заперечив проти задоволення позову.
Обставини справи.
6. 24 жовтня 2019 року Управлінням Укртрансбезпеки в Львівській області затверджено Графік проведення рейдових перевірок, яким визначено термін проведення перевірки державними інспекторами, а саме з 28.10.2019 до 03.11.2019, та місця здійснення перевірки, серед яких, зокрема а/д М-06 Київ - Чоп.
7. Згідно із направленням Управління Укртрансбезпеки у Львівській області на рейдову перевірку № 009326 від 28.10.2019 державним інспекторам доручено провести в період 28.10.2019-03.11.2019 рейдову перевірку транспортних засобів, зокрема на а/д Київ - Чоп.
8. 29 жовтня 2019 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Львівській області проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля «MAN TGA 18.440» д.н.з. НОМЕР_1 із напівпричепом «SCHMITZ» д.н.з. НОМЕР_2 , який належить відповідачу та встановлено перевищення нормативних вагових параметрів, а саме: фактичне навантаження 44,66 т при нормативно допустимому навантаженні 40,80 т; осьове навантаження 6,51, 11,89 та 26,26 при допустимому 11,22, 11,22 та 22,44. Вказані вище обставини зафіксовані у Акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 184732 від 29.10.2019, Акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0018931 від 29.10.2019 та Довідці про результати здійснення габаритного-вагового контролю № 0007931 від 29.10.2019. Від підписання вищезазначених документів водій транспортного засобу відмовився.
9. Відповідно до розрахунку плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № 255/041 від 29.10.2019 відповідачу нараховано до сплати за проїзд 604,80 Євро, що за перерахунком згідно з офіційним курсом Національного банку України Євро до Гривні станом на 29.10.2019 еквівалентно 16'808,57 грн. У даному рахунку зазначено, що перевищення параметрів від нормативу становить 19,4 %.
10. У матеріалах справи наявні також свідоцтво про повірку у законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 35-02/5350, яке підтверджують сертифікацію ваг, що застосовувались при зважуванні транспортного засобу відповідача.
11. Відділ державного нагляду (контролю) у Львівській області Державної служби України з безпеки на транспорті звернувся до відповідача з листом № 23117/5.2/24-22 від 03.08.2022, де повідомило про необхідність оплати нарахованої плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового/великогабаритного транспортного засобу у розмірі 604,80 Євро.
12. Листом від 06.09.2022 прокурор звернувся до Відділу державного нагляду (контролю) у Львівській області Державної служби України з безпеки на транспорті, у якому просив повідомити про те чи скеровувались ТзОВ «Танк Транс Україна» претензії про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування.
13. У відповідь на лист позивач зазначив, що ним вживались виключно заходи, спрямовані на добровільну оплату коштів за проїзд автомобільними дорогами загального користування, шляхом скерування на адресу ТзОВ «Танк Транс Україна» листа - повідомлення, однак такий залишений останнім без задоволення. Окрім того, у даному листі Відділ державного нагляду (контролю) у Львівській області Державної служби України з безпеки на транспорті просить прокурора вжити заходів прокурорського реагування щодо стягнення плати за проїзд в судовому порядку.
14. Оскільки, Відділ державного нагляду (контролю) у Львівській області Державної служби України з безпеки на транспорті заходи щодо стягнення коштів в судовому порядку не вживав, для відновлення порушених прав та законних інтересів до суду із даним позовом звернувся Прокурор.
15. Ухвалою суду від 21.10.2022 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
16. Ухвала про відкриття провадження у справі 25.10.2022 скерована прокурору та позивачу на електронні адреси, що зазначені у позовній заяві як засіб додаткового зв'язку. Відповідачу вказана ухвала була надіслана на юридичну адресу, що вказана в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, а саме: вул. Артищівська, 7, м. Городок, Городоцький район, Львівська область, 81500.
17. Як встановлено судом з трекінгу відстеження поштового відправлення № 7901414655214, яким відповідачу скеровувалась вищезазначена ухвала суду, відповідне відправлення вручено адресату особисто 29.10.2022.
18. Таким чином, суд констатує, що сторони є належним чином повідомлені про розгляд їхньої справи у суді та мали можливість передбачену законом на реалізацію своїх прав та виконання обов'язків.
19. Статтею 248 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
20. Частиною дев'ятою статті 165 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
21. Враховуючи належне повідомлення сторін про судовий розгляд справи, неподання відповідачем відзиву на позовну заяву та достатність доказів наявних у матеріалах справи для вирішення спору, з урахуванням закінчення строків розгляду справи, суд дійшов висновку про можливість розгляду спору по суті.
Позиція суду.
22. Відповідно до ч. 2 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
23. Статтею 53 Закону України «Про автомобільний транспорт» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), зокрема передбачено, що при виконанні міжнародних перевезень вантажів резиденти України повинні мати: дозволи іноземних країн, по території яких буде здійснюватися перевезення; дозвіл щодо узгодження умов та режимів перевезення в разі перевищення вагових або габаритних обмежень чи документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових (габаритних) обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу; сертифікат відповідності транспортного засобу щодо безпеки руху та екологічної безпеки вимогам країн, територією яких буде здійснюватися перевезення, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України; документи на вантаж.
24. Спірні правовідносини у даній справі виникли між сторонами у зв'язку із перевезенням вантажів автомобільною дорогою загального користування з перевищенням вагових обмежень за відсутності документів, обов'язковість наявності та перелік яких визначений ст. 53 Закону України «Про автомобільний транспорт».
25. Згідно із ч. 12 ст. 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
26. Пунктами 3, 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006, (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
27. Судом встановлено, що 29.10.2019 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Львівській області проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля «MAN TGA 18.440» д.н.з. НОМЕР_1 із напівпричепом «SCHMITZ» д.н.з. НОМЕР_2 , який належить відповідачу та встановлено перевищення нормативних вагових параметрів.
28. За змістом ст. 33 Закону України «Про автомобільні дороги» рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
29. Процедура здійснення габаритно-вагового контролю регламентується Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 (надалі - Порядок № 879).
30. Пунктом 3 Порядку № 879 (тут і надалі в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
31. Частиною 3 п. 2 Порядку № 879 передбачено, що великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 № 1306 (Офіційний вісник України, 2001, № 41, ст. 1852). При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.
32. Відповідно до п. 22.5. розділу 22 «Перевезення вантажу» Правил дорожнього руху (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
33. Згідно із п. 21 Порядку № 879 у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
34. За результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних (п. 20 Порядку № 879).
35. З матеріалів справи вбачається, що за результатами проведення контролю посадовими особами Управління встановлено перевищення параметрів транспортного засобу відповідача від нормативу на - 19,4 % (Розрахунок плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № 255/041 від 29.10.2019). Відтак, дана обставина засвідчує, що належний відповідачу транспортний засіб належить до категорії великовагових.
36. Зважаючи на те, що перевезення вантажів здійснювалося відповідачем з перевищенням вагових обмежень за відсутності документів, визначених ст. 53 Закону України «Про автомобільний транспорт», посадовими особами Укртрансбезпеки здійснено нарахування плати за проїзд дорогами загального користування.
37. Пунктом 28 Порядку № 879 встановлено, що плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
38. Відповідно до п. 26 Порядку № 879, кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.
39. Методику розрахунку плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту визначено п. 30 Порядку № 879, відповідно до якого плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою: П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів. Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 метра.
40. Якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням (п. 31-1. Порядку № 879).
41. Аналіз наведених норм свідчить про те, що у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру плату за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу має вносити саме перевізник, яким у даній справі виступає відповідач. Такі висновки узгоджуються із правовою позицією Верховного Суду викладеною у постанові від 12.02.2020 по справі № 917/210/19.
42. Крім цього, відповідач є власником великовагового транспортного засобу, а тому саме він має сплатити визначену суму плати за проїзд автомобільними дорогами транспортного засобу, вагові параметри якого перевищують нормативні, оскільки саме його транспортний засіб завдає шкоди автомобільним дорогам внаслідок такого перевищення. Вказане відповідає правовим висновкам Верховного Суду, викладеним у постанові від 10.11.2021 у справі № 747/45/20.
43. Пунктом 27 Порядку № 879 передбачено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.
44. У зв'язку із встановленням перевищення нормативів, інспекторами Управління відповідно до ставок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні нараховано відповідачу плату за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на загальну суму 604,80 Євро, що за перерахунком згідно з офіційним курсом Національного банку України Євро до Гривні станом на 29.10.2019 еквівалентно 16'808,57 грн (1 Євро= 27,79119; 27,7919х604,80=16'808,57 грн).
45. Згідно з приписами п. 31-1 Порядку № 879, перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
46. Суд зазначає, що відповідач не надав жодних доказів на спростування факту перевищення нормативно-вагових параметрів транспортним засобом, який належить йому на праві власності, як і не надав доказів оскарження в установленому порядку дій Укртрансбезпеки щодо фіксування правопорушення та нарахування стягуваної суми збитків. Відтак, відмова водія транспортного засобу відповідача не можуть бути свідченням неправомірності дій інспекторів позивача під час проведення габаритно-вагового контролю.
47. З урахуванням вищевикладених норм законодавства, суд дійшов висновку, що заявлена позовна вимога є законною та обґрунтованою, а відтак, підлягає задоволенню у повному обсязі.
Судові витрати.
48. Пунктом 2 частини першої статті 129 Господарського процесуального кодексу України встановлено, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Відтак, з відповідача підлягає до стягнення 1'984,80 грн відшкодування витрат на оплату судового збору.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 20, 73, 74, 76, 79, 129, 165, 178, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 247 - 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Танк Транс Україна» (81500, Львівська обл., м. Городок, вул. Артищівська, буд. 7; ідентифікаційний код 39916737) в дохід Державного бюджету України (одержувач: Городоцька міська рада ТГ ГУК Львів/Городоцька тг, код отримувача 38008294, UA 598999980313171216000013861, Казначейство Україна, код класифікації доходів бюджету 22160100) плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та габаритні параметри яких перевищують нормативні в розмірі 16'808,57 грн.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Танк Транс Україна» (81500, Львівська обл., м. Городок, вул. Артищівська, буд. 7; ідентифікаційний код 39916737) на рахунок Львівської обласної прокуратури (79005, м. Львів, проспект Шевченка, буд. 17/19; ідентифікаційний код 02910031) 1'984,80 грн відшкодування витрат на оплату судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення господарського суду може бути оскаржено в порядку, визначеному розділом IV Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Трускавецький В.П.