ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
просп. Науки, 5 м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2022 року м.Харків Справа №913/699/21
Провадження №16/913/699/21
За позовом Комунального підприємства «Жилбудсервіс», м. Щастя (пн), Новоайдарського району Луганської області
до відповідача - фізичної особи-підприємця Клімкова Олександра Івановича, м. Щастя Новоайдарського району Луганської області
про визнання договору недійсним,
Суддя Шеліхіна Р.М.
Секретар судового засідання - Селіверстова Н.О.
У засіданні брали участь:
від позивача: представник не прибув;
від відповідача: представник не прибув,
ВСТАНОВИВ:
Суть спору: Комунальне підприємство «Жилбудсервіс» звернулося до господарського суду Луганської області з позовною заявою до ФОП Клімкова Олександра Івановича в якій заявлено вимогу про визнання недійсним договору про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньо-будинкових систем житлових будинків від 17.12.2020 №489.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 07.10.2021 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 06.12.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 21.12.2021.
У судове засідання 21.12.2021 сторони не прибули, хоча про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, що підтверджується відповідними рекомендованими повідомленнями, які наявні в матеріалах справи.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву від 19.12.2021 №б/н, в якому останній просить відмовити у задоволенні позову з наступних підстав.
Відповідач стверджує, що він не є суб'єктом на якого поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції". Також відповідач вказує, що позивачем не наведено належного обґрунтування наявності між Клімковим О.І. та ОСОБА_1 особистих, сімейних, дружніх чи інших позаслужбових стосунків, які мали місце на момент укладання договору, а до позовної заяви не надано відповідних доказів.
Також відповідач вказує, що позивач у позовній заяві посилається на ч. 7 ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі» , як на підставу недійсності договору, проте зазначена стаття містить лише чотири частини, що свідчить про порушення неіснуючої норми закону. Жодних доказів невиконання або неналежного виконання відповідачем умов спірного договору до позовної заяви не додано. Подаючи позов про визнання недійсним договору від 17.12.2020 №489, позивач намагається уникнути обов'язку провести розрахунки з відповідачем за надані послуги.
Через систему «Електронний суд» від відповідача надійшла заява свідка від 19.12.2021 б/н, в якій останній, з посиланням на п.2 ч.5 ст. 90 ГПК України, відмовився надавати відповіді на питання № 1, 2, 5, які були поставлені йому позивачем, оскільки у позові позивач жодним чином не ставить під сумніви виконання відповідачем зобов'язань за договором №489 і не наводить у позові цьому жодних обґрунтувань, а поставлені питання № 1, 2, 5 жодним чином не впливають на обґрунтованість укладання договору №489 та можливість визнання його недійсним.
Надаючи відповідь на інші запитання, відповідач повідомив:
-питання №3: він як фізична особа-підприємець зареєстрований в м. Щастя, одним із основних видів діяльності є надання комунальних послуг;
-питання №4: він перед укладенням вищезазначеного договору був особисто знайомий з попереднім директором КП «Жилбудсервіс» ОСОБА_1 ;
-питання №6: не відомо чи відбувалась процедура публічної закупівлі при укладенні спірного договору, він був запрошений до підписання договорів на кінцевій стадії;
-питання №7: укладався не один договір у зв'язку з тим, що кожний будинок має свій унікальний інвентарний номер, паспорт будинку, адресу, технічні характеристики, особовий рахунок, свій особовий облік наданих послуг, при якому послуги надані мешканцями іншого будинку не мають правових наслідків для інших будинків та свою унікальну картку обліку на підприємстві. Відтак, на думку відповідача, при укладенні 43 договорів мало місце не дроблення об'єктів, а укрупнення.
Від відповідача до суду надійшли додаткові письмові пояснення у справі від 19.12.2021 б/н, в яких останній просить відмовити в позові.
Відповідач зазначає, що КП «Жилбудсервіс» є замовником в розумінні вимог п.4 ч. 1 ст. 2 ЗУ «Про публічні закупівлі», а ціни на послугу з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем затвердженні Виконкомом Щастинської міської ради за результатами проведеного конкурсу, тобто затвердженні органом влади відповідно до його повноважень і визначені в порядку, встановленому зазначеними органами при проведенні конкурсу, відтак, при закупівлі, КП «Жилбудсервіс» як замовник предмету закупівлі «технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем», норми ЗУ «Про публічні закупівлі» застосовувати не повинен.
Суд розглянув та долучив до матеріалів справи зазначені вище документи.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 21.12.2021 відкладено підготовче судове засідання на 10.01.2022 о 12 год. 30 хв.
У судове засідання 10.01.2022 представники сторін не прибули.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 10.01.2022 відкладено підготовче судове засідання на 24.01.2022 о 10 год. 30 хв.
У судове засідання 24.01.2022 сторони не прибули.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 24.01.2022 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 07.02.2022 о 10 год. 30 хв.
У судове засідання 07.02.2022 сторони не прибули.
Від відповідача через систему Електронний суд надійшли додаткові пояснення у справі від 28.01.2022, щодо застосування ЗУ «Про публічні закупівлі». Правова позиція відповідача, щодо зазначеного питання, аналогічна викладеній у додаткових поясненнях від 19.12.2021.
Додаткові пояснення розглянуті та долучені судом до матеріалів справи.
У відповідності до ч. 2 ст. 216 ГПК України, ухвалою господарського суду Луганської області від 07.02.2022 оголошено перерву у судовому засіданні до 28.02.2022 об 11 год. 00 хв.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, а тому, судове засідання, призначене на 28.02.2022 не відбулося.
На офіційному сайті господарського суду Луганської області 28.02.2022 учасників судових процесів було повідомлено про те, що у зв'язку з бойовими діями, що відбуваються у Харкові та Харківській області, та з метою збереження життя і здоров'я працівників суду та учасників судових процесів, захисту їх законних прав та інтересів, у суді діє особливий режим роботи, а слухання судових справ, які призначені до розгляду на 28.02.2022 перенесено на інші дати.
Указом Президента України №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX (зі змінами, внесеними Указами від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України 21 квітня 2022 року № 2212-ІХ та від 17 травня 2022 року №341/2022 затвердженим Законом України від 22 травня 2022 року № 2263-ІХ), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Відповідно до наказу Голови господарського суду Луганської області №24 від 04.04.2022 р. установлено особливий режим роботи Господарського суду Луганської області в умовах воєнного стану з 04.04.2022 р.; тимчасово зупинено розгляд справ у відкритих судових засіданнях з учасниками судового процесу до усунення обставин, які в умовах воєнної агресії проти України зумовлюють загрозу життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів і працівників суду; рекомендовано учасникам справ утриматись від відвідування суду, свої процесуальні права та обв'язки, передбачені Господарським процесуальним кодексом України, реалізовувати з використанням офіційної електронної пошти суду.
У зв'язку з вищевикладеним, з метою здійснення правосуддя в умовах воєнного стану, ухвалою господарського суду Луганської області від 06.06.2022 було відкладено судове засідання на 27.06.2022 об 11 год. 30 хв.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 23.06.2022 відкладено судове засідання на 25.07.2022.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 21.07.2022 відкладено судове засідання на 29.08.2022 об 11 год. 40 хв.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 21.07.2022 відкладено судове засідання на 29.08.2022 об 11 год. 40 хв.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 26.08.2022 відкладено судове засідання на 19.09.2022.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 16.09.2022 відкладено судове засідання на 24.10.2022.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 20.10.2022 відкладено судове засідання на 21.11.2022.
Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 12 серпня 2022 року № 573/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 18.11.2022 розгляд справи по суті відкладено на 19.12.2022.
У судове засідання 19.12.2022 представники сторін не прибули. Явка учасників справи визнавалася необов'язковою.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши у сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Між Фізичною особою-підприємцем Клімковим Олександром Івановичем, як виконавцем, та Комунальним підприємством «ЖИЛБУДСЕРВІС», як замовником, було укладено договір про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків від 17.12.2020 №489 (далі - Договір).
Так, 17.12.2020 КП «ЖИЛБУДСЕРВІС» на офіційному веб-порталі публічних закупівель «Prozorro» оприлюднено звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель UA-2020-12-17-000387-c.
Відповідно до п. 1.1 Договору Виконавець зобов'язується за завданням замовника надати згідно Єдиного закупівельного словника ДК 021:2015-50700000-2 (послуги з ремонту і технічного обслуговування конструкцій), а саме: послуги з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків м.Щастя, а саме за адресами: кв. Енергєтіков, 2, вул. Матросова, 6, вул. Рєспубліканская, 10, згідно Додатку №1 до цього Договору (що є його невід'ємною частиною).
Замовник зобов'язується оплачувати надані послуги в розмірі, порядку та на умовах, визначених цим Договором (п. 1.2 Договору).
У п. 1.3 Договору визначено, що обслуговування повинно здійснюватися відповідно до Правил та норм технічної експлуатації житлового фонду, та іншими нормативними документами, що встановлюють обов'язкові вимоги до якості послуг, що надаються.
Відповідно до п. 1.4. Договору послуга вважається наданою після підписання акту прийому-здачі наданих послуг Замовником і Виконавцем.
Як визначено в п. 3.1 Договору ціна послуг визначається Сторонами по факту їх надання за результатами кожного календарного місяця та фіксується в актах прийому-здачі наданих послуг.
Згідно з п. 3.2 Договору вартість договору визначається сукупністю вартості наданих послуг, а саме - 47462 грн 52 коп.
Сторони узгодили у п. 3.3 Договору, що Акт прийому-здачі наданих послуг підписується Сторонами до 01 числа місяця, наступного за календарним місяцем, в якому фактично надавалися послуги.
Відповідно до п. 3.4 Договору Замовник зобов'язаний перераховувати Виконавцю суму зазначену в акті прийому-здачі наданих послуг протягом 7 календарних днів з моменту підписання такого акту.
За умовами п. 5.1 Договору, він діє з 01.01.2021 до 31.12.2021, а в частині фінансового зобов'язання до повного їх виконання.
Договір підписаний зі сторони Виконавця ФОП Клімковим О.І., а зі сторони Замовника директором КП «ЖИЛБУДСЕРВІС» ОСОБА_1., який діє на підставі Статуту.
У додатку № 1 до Договору сторонами узгоджено, що вартість послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: кв. Енергєтіков, 2, вул. Матросова, 6, вул. Рєспубліканская, 10, складає 15820,84 грн - за місяць, 47462,52 грн - за рік.
На виконання зобов'язань за договором відповідач за період з січня по лютий 2021 року надав позивачу послуги на загальну суму 7910,42 грн, що підтверджується актами здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 20.01.2021 №20 та від 18.02.2021 №63, які підписані сторонами без зауважень та заперечень.
Крім того, між сторонами у справі підписано акт звіряння взаєморозрахунків станом на 01.03.2021 на суму 7910,42 грн за договором №489.
Судом встановлено, що КП «ЖИЛБУДСЕРВІС» в період з 16.12.2020 по 23.12.2020 укладено з ФОП Клімковим О.І. ще 42 договори про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків в період: №№ 470, 471,472, 473, 474, 475, 476, 477, 478, 479, 480, 481, 482, 483, 484, 485, 486, 487, 488, 490, 491, 492, 493, 494, 495, 496, 497, 498, 499, 500, 501, 502, 503, 504, 505, 506, 507, 523, 524, 525, 526, 527.
Відповідно до умов п. 1.1 укладених 42 договорів послуги надаються згідно з Єдиним закупівельним словником ДК 021:2015-50700000-2 (послуги з ремонту і технічного обслуговування будівельних конструкцій), а саме: послуги з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків, лише за різними адресами.
Всього укладено 43 договори на загальну суму 2 001 355,20 грн.
Вказані договори про закупівлю укладені без використання електронної системи закупівель, про що на офіційному веб-порталі публічних закупівель «Prozorro» оприлюднено звіти.
Позивач вважає, що наведене є порушенням вимог ч. 10 ст. 3 Закону України «Про публічні закупівлі» та самостійною підставою для визнання спірного договору недійсним.
Комунальне підприємство «Жилбудсервіс» створено за рішенням Щастинської міської ради від 13.09.2007 №13/6.
Рішенням Щастинської міської ради від 15.02.2018 № 82/5 (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин), яке оприлюднене на офіційному веб-сайті Щастинської міської військово-цивільної адміністрації Щастинського району Луганської області (https://www.schastye-rada.gov.ua/towncouncil/regulatorydocs), затверджено Статут Комунального підприємства «ЖИЛБУДСЕРВІС» Щастинської міської ради.
Власником підприємства є територіальна громада м. Щастя в особі військово-цивільної адміністрації м. Щастя Новоайдарського району Луганської області (п. 1.2 Статуту).
Згідно з п. 2.1 Статуту метою створення і діяльності підприємства є задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення господарської діяльності, спрямованої на досягнення економічних і соціальних результатів та отримання прибутку. Предметом діяльності підприємства є надання житлово-комунальних послуг.
За змістом Безкоштовного запиту з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань до основного виду діяльності КП "Жилбудсервіс" відноситься забір, очищення та постачання води.
Клімков О.І. працював з 13.10.2008 у цеху житлово-комунального господарства на посаді начальника господарства на підставі наказу КП «ЖИЛБУДСЕРВІС» Щастинської міської ради від 09.10.2008 №252-к.
В подальшому, Клімков О.І. був призначений на посаду директора КП «ЖИЛБУДСЕРВІС» з 08.09.2014 по 08.12.2014 на підставі розпорядження виконуючого обов'язки міського голови Богині О.О. Виконавчого комітету Щастинської міської ради від 08.09.2014 №49 «Про призначення на посаду директора комунального підприємства «ЖИЛБУДСЕРВІС» Клімкова О.І.
09.10.2017 Клімкова О.І. звільнено з посади начальника господарства житлово-комунального на підставі наказу КП «ЖИЛБУДСЕРВІС» Щастинської міської ради від 09.10.2017 №146-к.
Розпорядженням керівника Щастинської міської військово-цивільної адміністрації Щастинського району Луганської області О. Дунца від 17.03.2021 №4 припинено дію контракту з керівником підприємства від 08.09.2014 №74 (зі змінами та доповненнями), укладеного з директором КП «ЖИЛБУДСЕРВІС» Клімковим О.І. та звільнено його з посади директора КП «ЖИЛБУДСЕРВІС» 17.03.2021 за підставами, передбаченими контрактом, згідно з п.8 ч.1 ст.36 Кодексу законів про працю України.
Позивач вважає, що договір від 17.12.2020 №489 є недійсним, оскільки його укладено з порушенням вимог Закону України «Про публічні закупівлі», в тій частині, яка встановлює, що замовник не має права ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури відкритих торгів/спрощених закупівель, а також положень Закону України «Про запобігання корупції» в умовах реального конфлікту інтересів, що і стало підставою для звернення позивача до суду.
Відповідач з позовними вимогами не погоджується в повному обсязі з підстав викладених вище.
Враховуючи вищевикладене, повно, всебічно і об'єктивно дослідивши матеріали та обставини справи, оцінивши надані позивачем докази своїх вимог до суті спору, їх належність, допустимість, достовірність, вірогідність кожного окремо і у сукупності без надання жодному доказу пріоритету або вищої сили, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України).
Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч.1 ст. 627 Цивільного кодексу України).
Укладений 17.12.2020 між КП «Жилбудсервіс» та ФОП Клімковим О.І. договір №489 за своєю правовою природою є договором про надання послуг.
Згідно зі ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії, або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання.
Частиною 1 ст.903 ЦК України встановлено, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
З метою забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвитку добросовісної конкуренції Законом України «Про публічні закупівлі» встановлені правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади (преамбула Закону).
Пунктом 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції чинній на дату укладення оспорюваного договору - 17.12.2020) встановлено:
1. Цей Закон застосовується, зокрема,:
2) до замовників, визначених пунктом 4 частини першої статті 2 цього Закону, за умови що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 1 мільйон гривень, а робіт - 5 мільйонів гривень.
Пунктами 3 та 4 частини 1 та 2 статті 2 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено:
« 1.До замовників, які здійснюють закупівлі відповідно до цього Закону, належать, зокрема,:
3) юридичні особи, які є підприємствами, установами, організаціями (крім тих, які визначені у пунктах 1 і 2 цієї частини) та їх об'єднання, які забезпечують потреби держави або територіальної громади, якщо така діяльність не здійснюється на промисловій чи комерційній основі, за наявності однієї з таких ознак:
юридична особа є розпорядником, одержувачем бюджетних коштів;
органи державної влади чи органи місцевого самоврядування або інші замовники володіють більшістю голосів у вищому органі управління юридичної особи;
у статутному капіталі юридичної особи державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків;
4) юридичні особи та/або суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність в одній або декількох окремих сферах господарювання, визначених частиною другою цієї статті, та відповідають хоча б одній з таких ознак:
органам державної влади, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування або іншим замовникам належить частка у статутному капіталі юридичної особи та/або суб'єкта господарювання в розмірі більше ніж 50 відсотків або такі органи чи інші замовники володіють більшістю голосів у вищому органі юридичної особи та/або суб'єкта господарювання чи правом призначати більше половини складу виконавчого органу або наглядової ради юридичної особи та/або суб'єкта господарювання.
Для цілей пункту 4 частини першої цієї статті діяльність в окремих сферах господарювання - діяльність, що здійснюється в одній або декількох із таких сфер, зокрема:
4) забезпечення виробництва, транспортування та постачання питної води, забезпечення функціонування централізованого водовідведення.
Як встановлено матеріалами справи, власником КП «Жилбудсервіс» є територіальна громада м. Щастя в особі військово-цивільної адміністрації м. Щастя, підприємство створено з метою отримання прибутку (комерційна основа), видом діяльності якого є постачання води, відведення та очищення стічних вод.
Таким чином, КП «Жилбудсервіс» (позивач у справі) є замовником у розумінні Закону України «Про публічні закупівлі».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі» послуги - будь-який предмет закупівлі, крім товарів і робіт, зокрема транспортні послуги, освоєння технологій, наукові дослідження, науково-дослідні або дослідно-конструкторські розробки, медичне та побутове обслуговування, лізинг, найм (оренда), а також фінансові та консультаційні послуги, поточний ремонт.
Предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції/пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом, із застосуванням Єдиного закупівельного словника, затвердженого у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до ч. 10 ст. 3 Закону України «Про публічні закупівлі» забороняється придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель, визначених цим Законом, та укладання договорів про закупівлю, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель, визначених цим Законом. Замовник не має права ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури відкритих торгів/спрощених закупівель або застосування цього Закону, зокрема положень частини третьої статті 10 цього Закону.
Аналізуючи зазначену норму, суд приходить до висновку, що під її заборону підпадає вчинення дій щодо поділу предмета закупівлі, які спрямовані на уникнення проведення публічної процедури. Такі дії мають своїм результатом отримання замовником товарів, робіт, послуг без проведення процедури публічної закупівлі. Визначальним у цьому аспекті є саме наявність у замовника мети уникнення процедури торгів.
На момент укладання договорів в період з 16.12.2020 по 23.12.2020, в т. ч. спірного договору, діяв Порядок визначення предмета закупівлі, затверджений наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 15.04.2020 №708 (далі за текстом - Порядок).
Цей Порядок встановлює правила визначення замовником предмета закупівлі відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» із застосуванням показників цифр основного словника національного класифікатора України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник», затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 23.12.2015 №1749, а також особливості визначення предмета закупівлі для окремих товарів, робіт і послуг.
Національний класифікатор України - Єдиний закупівельний словник ДК 021:2015, затверджений наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 23.12.2015 №1749.
Національний класифікатор "Єдиний закупівельний словник" (ЄЗС) призначений для стандартизації опису в договорах (контрактах) предмета державних закупівель, забезпечування більшої прозорості процедур закупівель товарів, робіт і послуг за бюджетні кошти, створювання ефективного конкурентного середовища у сфері державних закупівель, а також підтримування участі вітчизняних суб'єктів господарювання у торгах за межами України.
Основний словник ЄЗС установлює коди та назви продукції та послуг, що можуть бути предметом закупівель. Основний словник базується на системі кодів, що мають ієрархічну структуру і складаються з дев'яти цифр; групи цифр, у свою чергу, відповідають найменуванню, що описує товари, роботи і послуги, які становлять предмет контракту.
Код складається з 8 цифр, що згруповані таким чином: перші дві цифри визначають розділ (XX000000-Y); перші три цифри визначають групу (XXX00000-Y); перші чотири цифри визначають клас (XXXX0000-Y); перші п'ять цифр визначають категорію (XXXXX000-Y). Останні три цифри коду дають більший ступінь деталізації в межах кожної категорії. Дев'ята цифра - контрольна.
З матеріалів справи вбачається, що КП «Жилбудсервіс» під час укладання спірного договору та інших вищезазначених ідентичних договорів визначило наступний предмет закупівлі - послуги з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків м. Щастя, за кодом, що визначається Єдиним закупівельним словником - ДК 021:2015 - 50700000-2 (Послуги з ремонту і технічного обслуговування будівельних конструкцій).
Ціна оспорюваного договору не перевищує 1.000.000,00 грн, водночас загальна сума укладених у період з 16.12.2020 по 23.12.2020 ідентичних договорів - №№470, 471,472, 473, 474, 475, 476, 477, 478, 479, 480, 481, 482, 483, 484, 485, 486, 487, 488, 490, 491, 492, 493, 494, 495, 496, 497, 498, 499, 500, 501, 502, 503, 504, 505, 506, 507, 523, 524, 525, 526, 527 з однаковим кодом закупівлі становить 2 001 355,20 грн.
Відповідач не надав належних обґрунтувань та доказів щодо необхідності укладання такої кількості ідентичних договорів з однаковим кодом предмета закупівлі.
Вищевказане свідчить про те, що замовником - Комунальним підприємством «Жилбудсервіс» здійснено поділ предмета закупівлі "Послуги з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків", код за ДК 021:2015 - 50700000-2 - Послуги з ремонту і технічного обслуговування будівельних конструкцій, з метою уникнення проведення процедури торгів та застосування Закону України «Про публічні закупівлі».
Таким чином, спірний договір про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків від 17.12.2020 № 489 укладено всупереч вимогам Закону України «Про публічні закупівлі».
Згідно з ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1-3, 5 та 6 ст. 203 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
За таких обставин, враховуючи, що оспорюваний договір укладено усупереч Закону України «Про публічні закупівлі», позовні вимоги про визнання цього договору недійсним підлягають задоволенню.
Доводи відповідача щодо незастосування до предмета закупівлі приписів Закону України «Про публічні закупівлі» суд відхиляє з огляду на наступне.
Так, п. 5 ч. 6 ст. 3 вказаного Закону встановлено, що цей Закон не застосовується у випадку, якщо замовники, визначені у п. 4 ч. 1 ст. 2 цього Закону, здійснюють закупівлі на товари, роботи і послуги, якщо ціни (тарифи) на них затверджуються державними колегіальними органами, іншими органами влади відповідно до їх повноважень або визначаються в порядку, встановленому зазначеними органами, у тому числі якщо визначення таких цін здійснюється на аукціонах.
Відповідно до п. п. 2 п. "а" ч. 1 ст. 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (у редакції на час укладення договору) до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження щодо встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, послуги з постачання гарячої води, які встановлюються НКРЕКП, транспортні та інші послуги.
Згідно з п. 2 ч. 3 ст. 4 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (у редакції на час укладення договору) до повноважень органів місцевого самоврядування належить встановлення цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до закону.
Відповідачем на підтвердження обставин щодо встановлення виконавчим комітетом Щастинської міської ради таких тарифів надано рішення Щастинської міської ради від 03.01.2018 № 1 "Про призначення управителя багатоквартирних будинків у житловому фонді комунальної власності територіальної громади м. Щастя", яким, зокрема, призначено управителем багатоквартирних будинків у житловому фонді комунальної власності територіальної громади м. Щастя за лотами №1 та №2 Комунальне підприємство "Жилбудсервіс" та вирішено укласти договори про надання послуг з управління багатоквартирним будинком між виконавчим комітетом Щастинської міської ради та управителем багатоквартирних будинків.
За змістом лотів №1 та № 2 встановлено вартість послуг з управління будинком за 1 кв. м загальної площі квартир та нежитлових приміщень/житлових приміщень для споживачів такої послуги, тобто безпосередньо мешканців відповідних житлових будинків.
На виконання п. 5 ст. 13 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" між Виконавчим комітетом Щастинської міської ради, як замовником та КП "Жилбудсервіс", як управителем укладений договір №67 про надання послуг з управління будинком, за умовами якого управитель зобов'язався надавати замовникові послуги з управління будинком за адресою: м. Щастя, пл. Міра, 9, та об'єктів благоустрою, що розташовані на прибудинкових територіях.
Проте, вартість тарифів на послуги з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків м. Щастя для КП "Жилбудсервіс" як замовника у розумінні приписів п. 5 ч. 6 ст. 3 Закону вказаним рішенням не встановлювалась.
Доводи позивача щодо наявності реального конфлікту інтересів між позивачем та відповідачем під час укладання спірного договору, а також наявності приватного інтересу як підстави визнання його недійсним, судом відхиляються з мотивів недоведеності належними та допустимими доказами з урахуванням наступного.
Закон України «Про запобігання корупції» визначає правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів, правила щодо усунення наслідків корупційних правопорушень.
Водночас у ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», в редакції, станом на момент укладення договору, міститься визначення таких понять, зокрема:
близькі особи - особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом і мають взаємні права та обов'язки із суб'єктом, зазначеним у частині першій статті 3 цього Закону (крім осіб, взаємні права та обов'язки яких із суб'єктом не мають характеру сімейних), у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюби, а також - незалежно від зазначених умов - чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням згаданого суб'єкта;
потенційний конфлікт інтересів - це наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об'єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень;
приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях;
реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Для встановлення факту реального конфлікту інтересів недостатньо констатувати існування приватного інтересу, який потенційно може вплинути на об'єктивність або неупередженість прийняття рішення, а безпосередньо встановити, що по-перше, приватний інтерес наявний, по-друге, він суперечить службовим чи представницьким повноваженням, а по-третє, така суперечність реально впливає на об'єктивність чи неупередженість прийняття рішень чи вчинення дій.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, які постійно або тимчасово обіймають посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або спеціально уповноважені на виконання таких обов'язків у юридичних особах приватного права незалежно від організаційно-правової форми, а також інші особи, які не є службовими особами та які виконують роботу або надають послуги відповідно до договору з підприємством, установою, організацією, - у випадках, передбачених цим Законом.
Тобто, директор комунального підприємства - це посадова особа, на яку поширюється положення Закону України «Про запобігання корупції».
Частиною 1 ст. 73 ГПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Позивачем не доведено, що укладений 17.12.2020 договір між директором комунального підприємства та фізичною особою-підприємцем Клімковим О.І., який до 09.10.2017 перебував у трудових відносинах з КП «Жилбудсервіс», підтверджує наявність реального конфлікту інтересів у сфері реалізації директором своїх службових повноважень.
У матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази щодо наявності приватного інтересу колишнього директора КП «Жилбудсервіс» ОСОБА_1., як замовника процедури закупівлі, стосовно фізичної особи-підприємця Клімкова О.І.
Щодо витрат позивача на правову допомогу в розмірі 10000 грн 00 коп., то суд зазначає наступне.
За приписами ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать, зокрема і витрати на професійну правничу допомогу.
Відповідно до ст. 126 ГПК України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Згідно ч. 8 ст. 129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Відповідно до ст. ст. 123, 129 ГПК України витрати позивача на судовий збір в сумі 2270 грн підлягають відшкодуванню з відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 86, 91, 123, 129, 232, 233, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити повністю.
2. Визнати недійсним договір про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків від 17.12.2020 №489, укладений між Комунальним підприємством «ЖИЛБУДСЕРВІС» (91480, Луганська область, Новоайдарський район, м. Щастя, вул. Дружби, буд. 2-А, ідентифікаційний код 35629024) та фізичною особою-підприємцем Клімковим Олександром Івановичем ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
3.Стягнути з фізичної особи-підприємця Клімкова Олександра Івановича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Комунального підприємства «ЖИЛБУДСЕРВІС» (91480, Луганська область, Новоайдарський район, м. Щастя, вул. Дружби, буд. 2-А, ідентифікаційний код 35629024) судовий збір в сумі 2270 грн; наказ видати позивачу після набрання рішенням законної сили.
У відповідності до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено і підписано 29.12.2022.
Суддя Ріта ШЕЛІХІНА