Рішення від 13.12.2022 по справі 260/6359/21

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2022 рокум. Ужгород№ 260/6359/21

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Луцович М.М.

при секретарі судових засідань Полянич В.І.

та осіб, що беруть участь у справі:

представника позивача - не з'явився;

представника відповідача 1 - Пензов С.В.;

представника відповідача 2 - не з'явився;

розглянувши у судовому засіданні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "КАРПАТІ ТРЕЙДІНГ" (вул. Івана Франка, буд.1,м. Ужгород,Закарпатська область,88017) до Державної митної служби України (вул. Дегтярівська, буд. 11-Г,м.Київ,04119), Адміністрації Державної прикордонної служби України (вул.Володимирська, 26,м.Київ) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "КАРПАТІ ТРЕЙДІНГ" звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Державної митної служби України, Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтоваті тим, що в травні 2021 року на адресу ТОВ «Карпаті Трейдінг» поштою надійшов лист Державної митної служби України від 30.04.2021 року за вих. №17-1/17-01-03/13/763 про відмову у видачі рішень, в якому було зазначено, що на підставі поданих підприємством документів, надісланих Закарпатською митницею Держмитслужби листами від 07.12.2020 року №7.7-08-2/7.7-18/18/8151, від 11.12.2020 року №7.7-08-27.7-18/18/8246, за результатами засідання 21.04.2021 року спільної робочої групи Державної митної служби України, Адміністрації Державної прикордонної служби України з розгляду документів з питань надання, зупинення дії, анулювання дозволів на відкриття та експлуатацію магазинів безмитної торгівлі, а також з прийняття рішень про можливість розміщення на території пунктів пропуску через державний кордон України підприємств, що здійснюють господарську або іншу діяльність, пов'язану із забезпеченням діяльності пунктів пропуску, і підприємств (установ) сфери обслуговування, відповідно до ч. 1 ст. 410 Митного кодексу України, абзацу другого п. 9 Порядку подання та розгляду заяв, надання, зупинення дії, анулювання дозволів на відкриття та експлуатацію магазину безмитної торгівлі, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 08.06.2012 №692, прийнято рішення про відмову ТОВ «Карпаті Трейдінг» у наданні дозволів на відкриття та експлуатацію магазинів безмитної торгівлі для розміщення в міжнародних пунктах пропуску для автомобільного сполучення «Лужанка» і «Чоп» у зв'язку із невиконанням підприємством вимог, встановлених Митним кодексом України та іншими актами законодавства України. Позивач вважає вказане рішення незаконним та таким, що грубо порушує його права та інтереси, оскільки, позивач вважає, що ним подано усі необхідні документи, які передбачені вищевказаним Порядком.

Відповідач 1 подав до суду відзив на адміністративний позов (вх.№75/22, 04.01.2022р.), у якому просить відмовити в задоволенні позову. Відповідач вважає, що позивачем не було надано достатніх документів для отримання дозволів, а саме: 1) документів, зазначених у п. 4 Порядку подання та розгляду заяв, надання, зупинення дії, анулювання дозволів на відкриття та експлуатацію магазину безмитної торгівлі - копій документів, що підтверджують право власності або користування приміщеннями; 2) невідповідністю приміщень вимогам ст. 420, 421 Митного кодексу України та пункту 16 Правил, а саме приміщення не обладнано: - засобами надійного функціонування охоронної та пожежної сигналізації; - засобами, що дають змогу забезпечити накладення митного забезпечення на всі місця доступу до цих приміщень.

До суду від відповідача 2 надійшов відзив на позовну заяву. У відзиві відповідач позовні вимоги не визнає, вважає їх безпідставними, а викладені у позові доводи такими, що не ґрунтуються на законі і тому не підлягають задоволенню. Зазначає, що дії відповідачів при прийнятті спільного рішення вчинені в межах повноважень та на підставі діючого законодавства України, а спірне рішення обґрунтоване та прийняте в межах дискреційних повноважень спільної робочої групи.

Позивач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, проте в матеріалах справи міститься заява від представника позивача про розгляд справи за її відсутності. Просить позовні вимоги задовольнити повністю.

Представником відповідача 1 у судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Просив суд відмовити у задоволенні позову.

Представник відповідача 2 в судове засідання не з'явився, хоча була належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення такого.

Заслухавши пояснення представника відповідача 1, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Карпаті Трейдінг» є суб'єктом підприємницької діяльності, що підтверджується випискою із ЄДРПОУ.

02 листопада 2020 року ТОВ «Карпаті Трейдінг» звернулося до начальника Закарпатської митниці Державної митної служби України та до начальника Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України із заявою на відкриття та експлуатацію магазину безмитної торгівлі, в якій просило надати дозвіл на відкриття магазину безмитної торгівлі на міжнародному пункті пропуску «Лужанка-Берегшурань», а саме, встановлення тимчасової споруди (кіоску, павільйону) загальною площею 27,8 кв.м для продажу продуктів харчування, тютюнових та алкогольних виробів (том І, а.с.13-14). До заяви було додано наступні документи: виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців ТОВ «Карпаті Трейдінг» та установчі документи ТОВ «Карпаті Трейдінг»; довідку банку про поточні рахунки ТОВ «Карпаті Трейдінг» в національній та іноземній валюті; план пункту пропуску через державний кордон України з позначенням місця, де планується відкрити МБТ, відповідно до вимог Порядку подання та розгляду заяв, надання, зупинення дії, анулювання дозволів на відкриття та експлуатацію магазину безмитної торгівлі, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 08.06.2012 №692; копії документів, що підтверджують право власності приміщенням, в якому планується відкриття та експлуатація МБТ - паспорт прив'язки, балансова довідка; згоду ТОВ «Карпаті Трейдінг» на обробку персональних даних відповідно до законодавства України; план приміщення МБТ (Технічний паспорт); довідку органів доходу та зборів про відсутність у ТОВ «Карпаті Трейдінг» заборгованості зі сплати податків та зборів до державного та місцевих бюджетів.

Також, 02 листопада 2020 року ТОВ «Карпаті Трейдінг» звернулося до начальника Закарпатської митниці Державної митної служби України та до начальника Чопського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України із заявою на відкриття та експлуатацію магазину безмитної торгівлі, в якій просило надати дозвіл на відкриття магазину безмитної торгівлі на міжнародному пункті пропуску «Чоп-Захонь», а саме, встановлення тимчасової споруди (кіоску, павільйону) загальною площею 27,8 кв.м для продажу продуктів харчування, тютюнових та алкогольних виробів (том І, а.с.15-16). До заяви було додано наступні документи: виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців ТОВ «Карпаті Трейдінг» та установчі документи ТОВ «Карпаті Трейдінг»; довідку банку про поточні рахунки ТОВ «Карпаті Трейдінг» в національній та іноземній валюті; план пункту пропуску через державний кордон України з позначенням місця, де планується відкрити МБТ, відповідно до вимог Порядку подання та розгляду заяв, надання, зупинення дії, анулювання дозволів на відкриття та експлуатацію магазину безмитної торгівлі, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 08.06.2012 №692; копії документів, що підтверджують право власності приміщенням, в якому планується відкриття та експлуатація МБТ - паспорт прив'язки, балансова довідка; згоду ТОВ «Карпаті Трейдінг» на обробку персональних даних відповідно до законодавства України; план приміщення МБТ (Технічний паспорт); довідку органів доходу та зборів про відсутність у ТОВ «Карпаті Трейдінг» заборгованості зі сплати податків та зборів до державного та місцевих бюджетів.

Розглянувши заяви позивача, 30 квітня 2021 року Державною митною службою України було винесено рішення про відмову у видачі рішень №17-1/17-01-03/13/763. Підставою відмови стало: - відсутність документів, зазначених у пункті 4 Порядку - копій документів, що підтверджують право власності або користування приміщеннями; - невідповідність приміщень вимогам статей 420, 421 Кодексу та пункту 16 Правил, а саме приміщення не обладнано засобами надійного функціонування охоронної та пожежної сигналізації та засобами, що дають змогу забезпечити накладення митного забезпечення на всі місця доступу до цих приміщень (том І, а.с.17-20).

27 липня 2021 року ТОВ «Карпаті Трейдінг» було подано на ім'я голови Державної митної служби України скаргу №18 на рішення ДМСУ від 30.04.2021 року №17-1/17-01-03/13/763 (том І, а.с.21-24).

Листом від 25.08.2021 року ДМСУ повідомило позивачу про те, що скарга ТОВ «Карпаті Трейдінг» не може бути розглянута Держмитслужбою, оскільки подана підприємством у спосіб, не встановлений законодавством (том І, а.с.90-91).

Вважаючи рішення ДМСУ від 30.04.2021 року №17-1/17-01-03/13/763 протиправним та таким, що належить скасуванню, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Пунктом 1 частини 1 статті 404 Митного кодексу України встановлено, що до видів діяльності, контроль за провадженням яких здійснюється органами доходів і зборів, належать відкриття та експлуатація магазину безмитної торгівлі.

Відповідно до ст. 405 Митного кодексу України, на провадження видів діяльності, зазначених у статті 404 цього Кодексу, надаються дозволи. Підприємства, які отримали такі дозволи, включаються до відповідних реєстрів, які ведуться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, відповідно до статті 415 цього Кодексу. Таким підприємствам видаються витяги із зазначених реєстрів.

Набуття права на провадження видів діяльності, зазначених у статті 404 цього Кодексу, без отримання відповідного дозволу не допускається, за винятком випадків, передбачених главою 2 цього Кодексу.

Дозвіл на здійснення митної брокерської діяльності, відкриття та експлуатацію магазину безмитної торгівлі надається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, разом із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері захисту державного кордону (ч. 1 ст. 406 Митного кодексу України).

Безмитна торгівля - це митний режим, відповідно до якого товари, не призначені для вільного обігу на митній території України, знаходяться та реалізуються для вивезення за межі митної території України під митним контролем у пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон України, відкритих для міжнародного сполучення, та на повітряних, водних або залізничних транспортних засобах комерційного призначення, що виконують міжнародні рейси, з умовним звільненням від оподаткування митними платежами, установленими на імпорт та експорт таких товарів, та без застосування до них заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, а також без проведення заходів офіційного контролю. Безмитна торгівля - це митний режим, відповідно до якого товари, не призначені для вільного обігу на митній території України, знаходяться та реалізуються для вивезення за межі митної території України під митним контролем у пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон України, відкритих для міжнародного сполучення, та на повітряних, водних або залізничних транспортних засобах комерційного призначення, що виконують міжнародні рейси, з умовним звільненням від оподаткування митними платежами, установленими на імпорт та експорт таких товарів, та без застосування до них заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, а також без проведення заходів офіційного контролю ( ст.140 МК України).

Магазин безмитної торгівлі - це спеціалізований торговельний заклад, розташований у пункті пропуску через державний кордон України, відкритому для міжнародного сполучення, а також на повітряному або водному транспортному засобі комерційного призначення, що виконує міжнародні рейси, та призначений для реалізації товарів, поміщених у митний режим безмитної торгівлі ( ч.1 ст. 420 МК України).

Статтею 407 МК України встановлено, що форми, порядок подання та розгляду заяв, порядок надання, зупинення дії, анулювання дозволів на провадження видів діяльності, зазначених у статті 404 цього Кодексу, а також правила провадження зазначених видів діяльності та порядок контролю за їх провадженням затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Вимоги до територій, приміщень, резервуарів, холодильних чи морозильних камер, критих чи відкритих майданчиків, які можуть використовуватися при провадженні видів діяльності, зазначених у статті 404 цього Кодексу, встановлюються цим Кодексом та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

25.04.2016 року Закарпатською митницею ДФС було надано погодження на розміщення тимчасових споруд у пунктах пропуску, окрім інших, - МАПП Чоп-Захонь (рішення ДФС 14761/99-99-03-04-03-17 від 25.04.2016); - МАПП Лужанка-Берегшурань (рішення ДФС 14970/99-99-03-04-03-17 від 28.04.2016).

30 грудня 2016 року між ДФС України та позивачем було укладено меморандум. На виконання вказаного меморандуму 30.12.2016 року між тими ж сторонами було укладено договори про співпрацю №6 в тому числі і щодо сприяння у відкритті магазинів безмитної торгівлі.

03 січня 2017 року позивачем - ТОВ «Карпаті Трейдінг» до Закарпатської митниці ДФС було подано заяви з додатками про відкриття та експлуатацію магазинів безмитної торгівлі по шести пунктах пропуску, шляхом розміщення їх в міжнародних пунктах пропуску для автомобільного сполучення, зокрема «Чоп-Захонь», «Лужанка-Берегшурань». До даної заяви згідно встановленої форми були додані додатки.

06.01.2017 року Закарпатська митниця ДФС надіслала до ДФС України усі отримані від позивача документи для розгляду питання щодо надання дозволів на відкриття магазинів безмитної торгівлі.

21.04.2017 року на адресу позивача було надіслано лист Державної фіскальної служби України разом із витягом з протоколу від 21.03.2017 року №2 засідання спільної робочої групи, згідно яких вказано, що позивачу відмовлено у наданні дозволів на відкриття магазинів безмитної торгівлі за недотримання абзацу 5 пункту 4 Порядку (відсутні підтверджуючі документи щодо наявності будівель (приміщень) у пунктах пропуску, чи договорів оренди на їх використання.

Позивач, не погодившись з таким рішенням оскаржив його до суду.

Так, постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 27.11.2017 року №807/1276/17, залишеною без змін Львівським апеляційним адміністративним судом, адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Карпаті Трейдінг» до Державної фіскальної служби України, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача - Адміністрація Державної прикордонної служби України про оскарження рішення суб'єкта владних повноважень задоволено частково. Зокрема: - визнано нечинним та скасовано рішення спільної робочої групи Державної фіскальної служби України, Адміністрації Державної прикордонної служби України з розгляду документів щодо надання дозволів на відкриття та експлуатацію магазинів безмитної торгівлі про відмову у наданні дозволів на відкриття та експлуатацію магазину безмитної торгівлі ТОВ «Карпаті Трейдінг» для розміщення в міжнародних пунктах пропуску для автомобільного сполучення «Малий Березний-Убля», «Косино-Барабаш», «Солотвино-Сігету Мармацієй», «Чоп-Загонь», «Лужанка-Берегшурань», «Дзвінкове-Лонья», викладене в листі №8531/6/99-99-03-03-03-15 від 21.04.2017 року; зобов'язано спільну робочу групу Державної фіскальної служби України, Адміністрації Державної прикордонної служби України з розгляду документів щодо надання дозволів на відкриття та експлуатацію магазинів безмитної торгівлі повторно розглянути документи щодо надання дозволів на відкриття та експлуатацію магазинів безмитної торгівлі поданих Товариством з обмеженою відповідальністю «Карпаті Трейдінг»; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 20 листопада 2020 року касаційну скаргу Державної фіскальної служби України задоволено частково. Постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2017 року та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2018 року у справі №807/1276/17 скасовано та ухвалити нову постанову, якою позов задоволено частково, зокрема: визнано протиправним та скасовано рішення спільної робочої групи Державної фіскальної служби України, Адміністрації Державної прикордонної служби України з розгляду документів щодо надання дозволів на відкриття та експлуатацію магазинів безмитної торгівлі від 21 березня 2017 року (протокол від 21.03.2017 №2) викладене в листі №8531/6/99-99-03-03-03-15 від 21 квітня 2017 року в частині відмови у наданні дозволів на відкриття та експлуатацію магазину безмитної торгівлі Товариству з обмеженою відповідальністю «Карпаті Трейдінг» в міжнародних пунктах пропуску для автомобільного сполучення «Чоп-Загонь», «Лужанка-Берегшурань»; зобов'язано Державну фіскальну службу України повторно розглянути документи щодо надання дозволів на відкриття та експлуатацію магазинів безмитної торгівлі, поданих Товариством з обмеженою відповідальністю «Карпаті Трейдінг» по пунктах «Чоп-Захонь» та «Лужанка-Берегшурань» на засіданні спільної робочої групи Державної фіскальної служби України та Адміністрації Державної прикордонної служби України з розгляду документів щодо надання дозволів на відкриття та експлуатацію магазинів безмитної торгівлі; в задоволенні інших позовних вимог відмовлено.

Так, 02 листопада 2020 року позивач звернувся із двома заявами до начальника Закарпатської митниці Державної митної служби України, до начальника Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України та до начальника Чопського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України на відкриття та експлуатацію магазинів безмитної торгівлі, в яких просив надати дозволи на відкриття магазинів безмитної торгівлі на міжнародних пунктах пропуску «Лужанка-Берегшурань» та «Чоп-Захонь», а саме, встановлення тимчасових споруд (кіосків, павільйонів) загальною площею 27,8 кв.м для продажу продуктів харчування, тютюнових та алкогольних виробів. До заяв було додано наступні документи: виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців ТОВ «Карпаті Трейдінг» та установчі документи ТОВ «Карпаті Трейдінг»; довідку банку про поточні рахунки ТОВ «Карпаті Трейдінг» в національній та іноземній валюті; план пункту пропуску через державний кордон України з позначенням місця, де планується відкрити МБТ, відповідно до вимог Порядку подання та розгляду заяв, надання, зупинення дії, анулювання дозволів на відкриття та експлуатацію магазину безмитної торгівлі, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 08.06.2012 №692; копії документів, що підтверджують право власності приміщенням, в якому планується відкриття та експлуатація МБТ - паспорт прив'язки, балансова довідка; згоду ТОВ «Карпаті Трейдінг» на обробку персональних даних відповідно до законодавства України; план приміщення МБТ (Технічний паспорт); довідку органів доходу та зборів про відсутність у ТОВ «Карпаті Трейдінг» заборгованості зі сплати податків та зборів до державного та місцевих бюджетів.

До заяв було подано, серед іншого, копії документів, що підтверджують право власності приміщенням, в якому планується відкриття та експлуатація МБТ - паспорт прив'язки, балансова довідка. Зокрема було подано рішення виконавчого комітету Астейської сільської ради Берегівського району Закарпатської області від 15.06.2016 року №29, паспорт прив'язки тимчасових споруд від 16.06.2016 року №4, виданий сектором містобудування та архітектури Берегівської райдержадміністрації (діє до - 15.06.2021) та рішення виконавчого комітету Соломонівської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області від 14.06.2016 року №30, паспорт прив'язки тимчасових споруд від 17.06.2016 року №3/2016, виданий відділом містобудування та архітектури Ужгородської районної державної адміністрації (діє до - 16.06.2021).

Разом з тим, відповідачі знову відмовили позивачу у наданні дозволів на відкриття магазинів безмитної торгівлі на міжнародних пунктах пропуску «Лужанка-Берегшурань» та «Чоп-Захонь».

Відповідно до наявної в матеріалах справи копії протоколу засідання спільної робочої групи ДМСУ, АДПСУ з розгляду документів з питань надання, зупинення дії, анулювання дозволів на відкриття та експлуатацію магазинів безмитної торгівлі, а також з прийняття рішень про можливість розміщення на території пунктів пропуску через державний кордон України підприємств, що здійснюють господарську або іншу діяльність, пов'язану із забезпеченням діяльності пунктів пропуску, і підприємств (установ) сфери обслуговування від 21 квітня 2021 року №2/2021/МБТ, спільною робочою групою у кількості 13 присутніх було розглянуто, серед іншого, заяви позивача від 02.11.2020 року та відмовлено у наданні дозволів на відкриття та експлуатацію магазинів безмитної торгівлі для розміщення в міжнародних пунктах пропуску для автомобільного сполучення «Лужанка» і «Чоп» у зв'язку з невиконанням підприємством вимог, встановлених Кодексом, іншими актами законодавства України:

1) Відсутністю документів, зазначених у пункті 4 Порядку - копій документів, що підтверджують право власності або користування приміщеннями.

2) Невідповідністю приміщень вимогам статей 420, 421 Кодексу та пункту 16 Правил, а саме приміщення не обладнано:

- засобами надійного функціонування охоронної та пожежної сигналізації;

- засобами, що дають змогу забезпечити накладення митного забезпечення на всі місця доступу до цих приміщень. Голосування: «за» - 13; «проти» - 0; «утрималось» - 0 (том І, а.с.153-159).

Разом з тим, суд, перевіривши мотиви та висновки зазначені в постанові ВС від 20.11.2020 року №807/1276/17 та документи, які надавались позивачем до заяв від 02.11.2020 року, не знайшов підтвердження протиправності рішенню відповідачів.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Процедура отримання дозволів для безмитної торгівлі регулюється Порядком подання та розгляду заяв, надання, зупинення дії, анулювання дозволів на відкриття та експлуатацію магазину безмитної торгівлі, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 692 від 08.06.2012 (далі - Порядок № 692).

Відповідно до п. 10 Порядку подання та розгляду заяв, надання, зупинення дії, анулювання дозволів на відкриття та експлуатацію магазину безмитної торгівлі, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 692 від 08.06.2012 року, оскарження рішення про відмову у наданні дозволу здійснюється у порядку, встановленому Митним кодексом України. Так згідно ч. 3 статті 410 Митного кодексу України передбачено, що оскарження рішення про відмову у наданні дозволу здійснюється у порядку, встановленому цим Кодексом. Відповідно до ст. 29 Митного кодексу України рішення, дії або бездіяльність органів доходів і зборів або їх посадових осіб можуть бути оскаржені безпосередньо до суду в порядку, визначеному законом.

Процедура отримання дозволів для безмитної торгівлі регулюється також Порядком подання та розгляду заяв, надання, зупинення дії, анулювання дозволів на відкриття та експлуатацію магазину безмитної торгівлі, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 692 від 08.06.2012 .

Порядок розміщення тимчасових споруд врегульовано п. 2.2. («Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності», затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №244 від 21.10.2011 року). Як вбачається із матеріалів справи, позивачем було отримано погодження, а саме погоджено розміщення тимчасової споруди торгівельного призначення в пункті пропуску «Лужанка» (рішенням виконкому Астеївської сільської ради від 15.06.2016); погоджено розміщення тимчасової споруди торгівельного призначення в пункті пропуску «Тиса» (рішенням виконкому Соломонівської сільської ради від 14.06.2016).

Згідно вимог ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» тимчасовою спорудою торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності визнається одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.

Як вбачається із матеріалів справи, позивачем, ТОВ «Карпаті трейдінг» було укладено договори на виготовлення павільйонів та отримано такі на підставі актів приймання-передачі павільйонів.

Згідно п. 2.1. Порядку розміщення тимчасових споруд (ТС) для провадження підприємницької діяльності, затвердженого. наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №244 від 21.10.2011 року передбачено, що підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки тимчасової споруди. На виконання даної норми позивачем отримано наступні паспорти прив'язки: МАПП Чоп-Захонь (паспорт прив'язки №3/2016 від 17.06.2016); МАПП Лужанка-Берегшурань (паспорт прив'язки №3/2016 від 17.06.2016).

Згідно ч. 9. Порядку подання та розгляду заяв, надання, зупинення дії, анулювання дозволів на відкриття та експлуатацію магазину безмитної торгівлі, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 692 від 08.06.2012 року передбачено, що у наданні дозволу може бути відмовлено за результатами засідання спільної робочої групи Держмитслужби України й Адміністрації Держприкордонслужби України у разі: коли приміщення МБТ не відповідає вимогам статей 420 та 421 Митного кодексу України; відсутності документів, зазначених у пунктах 3 та 4 цього Порядку, або коли у цих документах містяться неправдиві відомості; коли розташування такого магазину в пункті пропуску через державний кордон України ускладнюватиме забезпечення режиму, установленого у цьому пункті пропуску відповідно до законодавства. Даний перелік підстав для відмови у наданні дозволу є вичерпним.

Відповідно до п. п. 4 Порядку подання та розгляду заяв, надання, зупинення дії, анулювання дозволів на відкриття та експлуатацію магазину безмитної торгівлі, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 692 від 08.06.2012 року передбачено, що до Заяви на відкриття та експлуатацію МТБ додаються такі документи: виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців і копії установчих документів; довідка банку (банків) про поточні рахунки заявника в національній та/або іноземній валюті; план пункту пропуску через державний кордон України з позначенням місця, де планується відкрити МБТ (у разі відкриття МБТ у пункті пропуску через державний кордон України); копії документів, що підтверджують право власності або користування приміщенням, у якому плануються відкриття та експлуатація МБТ; згода заявника на обробку його персональних даних відповідно до законодавства України; план приміщення МБТ; довідка органу державної податкової служби про відсутність у юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців заборгованості із сплати податків та зборів до державного та місцевих бюджетів.

Відповідно до ч. 2 ст. 557 Митного кодексу України у межах пунктів пропуску через державний кордон України для автомобільного сполучення органи доходів і зборів як балансоутримувачі земельних ділянок, нерухомого майна та службових приміщень можуть безоплатно надавати у тимчасове користування відповідні приміщення та земельні ділянки для службових потреб підприємствам, діяльність яких пов'язана із забезпеченням функціонування пунктів пропуску, та підприємствам сфери обслуговування.

Земельні ділянки, в міжнародних автомобільних пунктах пропуску (далі - МАПП) передані в постійне користування Державній митній службі України на підставі наступних документів:

- МАПП «Лужанка-Берегшурань», державний акт на право постійного користування земельною ділянкою серія ЯЯ № 109883. зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди за № 212040003000035 від 27.12.2011 року, виданий Берегівською районною державною адміністрацією на підставі її розпорядження № 438 від 24.11.2011 року, кадастровий номер земельної ділянки 2120480100:01:000:0171, адреса розташування пропускний пункт «Лужанка». Астейська сільська рада, «За межами населеного пункту». Берегівського району. Закарпатської області.

- МАПП «Тиса», державний акт на право постійного користування земельною ділянкою серія ЯЯ № 109865, зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди за № 212480003000014 від 23.12.2011 року, виданий Соломонівською сільською радою на підставі рішення виконавчого комітету Ужгородської районної ради № 268 від 23.09.1981 року та рішення 3 сесії 22 скликання від 18.05.1995 року Соломонівської сільської ради, кадастровий номер земельної ділянки 2124886201:01:003:0330, адреса розташування: автоперехід «Тиса», с. Соломонове». Ужгородського району, Закарпатської області.

Як вбачається із матеріалів справи, позивачем було отримано листи ДФС України згідно яких ДФС не заперечує щодо надання безоплатно в тимчасове користування ТОВ «Карпаті Трейдінг» земельних ділянок у вищевказаних пунктах пропуску площею 30 кв. м в кожному пункті. Проте, такі листи були відкликані листом ДФС від 21.07.2016 року №24807/7/99-99-03-04-03-17.

Згідно матеріалів справи вбачається, що позивачем було прийнято рішення про розміщення МБТ у вигляді тимчасових споруд, а відтак, у відповідності до п. 2.1. Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №244 від 21.10.2011 року (надалі - Порядок) передбачено, що підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки тимчасової споруди.

В п. 1.4. Порядку надано визначення, що паспорт прив'язки ТС - це комплект документів, у яких визначено місце встановлення ТС.

Згідно п. 2.6 Порядку передбачено, що для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС.

Як вже зазначалось вище, після отримання всіх необхідних погоджень щодо передачі земельних ділянок площею 30 м2 у користування позивачу для облаштування магазинів безмитної торгівлі у МАПП, ТОВ «Карпаті Трейдінг» було отримано наступні паспорти прив'язки: МАПП Чоп-Захонь (паспорт прив'язки № 3/2016 від 17.06.2016); МАПП Лужанка-Берегшурань (паспорт прив'язки №3/2016 від 17.06.2016).

Ст. 562 Митного кодексу України передбачено, що органи доходів і зборів встановлюють та підтримують офіційні відносини консультативного характеру з суб'єктами господарювання, що включає в себе укладення меморандумів про взаєморозуміння з метою розвитку співробітництва. Так 30 грудня 2016 року укладено Меморандум про наміри співробітництва між Державною фіскальною службою України та Товариством з обмеженою відповідальністю «Карпаті Трейдінг».

Також, між Державною фіскальною службою України та Товариством з обмеженою відповідальністю «Карпаті Трейдінг» було укладено Договори про співпрацю, в п. п. 2.1.1. яких зазначено, що на підставі ч. 2 ст. 557 Митного кодексу України сторона 1 (ДФС України) зобов'язана передати у тимчасове безоплатне користування наступні земельні ділянки: Договір про співпрацю №6 від 30.12.2016 року (МАПП «Лужанка-Берегшурань») - земельну ділянку площею 30 м2, що розташована за адресою: Закарпатська область, Берегівський район, с. Астей, вул. Дружби Народів, 109 (Астейська сільська рада) кадастровий №2120480100:01:000:0171, що знаходиться в постійному користуванні ДФС України відповідно до державного акту на право постійного користування земельною ділянкою від 27.12.2011 року серія ЯЯ №109883. виданого Берегівською РДА Закарпатської області на підставі розпорядження №438 від 24.11.2011 року, для службових потреб, а саме - розміщення тимчасової споруди для організації функціонування та здійснення експлуатації магазину безмитної торгівлі.

Договір №11 від 30.12.2016 (МАПП «Тиса») - земельну ділянку площею 30 м2, що розташована за адресою: Закарпатська область, Ужгородський район, с. Соломоново (Соломонівська сільська рада), кадастровий №2124886201:01:003:0330. що знаходиться в постійному користуванні ДФС України відповідно до державного акту на право постійного користування земельною ділянкою від 23.12.2011 року серія ЯЯ №109865, виданого Соломонівською сільською радою на підставі рішення виконавчого комітету Ужгородської районної ради №268 від 23.09.1981 року та рішення 3 сесії 22 скликання від 18.05.1995 року Соломонівської сільської ради, для службових потреб, а саме: розміщення тимчасової споруди для організації функціонування та здійснення експлуатації магазину безмитної торгівлі.

Всі ці обставини були встановлено судовими рішеннями у адміністративній справі №807/1276/17.

Відповідно до ч.4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Однак, відповідно до пункту 2.26 розділу ІІ Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності дія паспорта прив'язки ТС анулюється за таких умов:

- недотримання вимог паспорта прив'язки ТС при її встановленні;

- невстановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки ТС;

- надання недостовірних відомостей у документах, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку, під час підготовки паспорта прив'язки ТС.

Отже, на час прийняття оскаржуваного рішення подані на розгляд паспорти прив'язки №3/2016 від 17.06.2016 та №3/2016 від 17.06.2016 були анульованими, а відтак надані позивачем документи не свідчили про наявність у позивача готових до експлуатації приміщень. На день подання відповідних заяв на відкриття та експлуатацію магазинів безмитної торгівлі мають бути наявні документи, що підтверджують права власності або користування, а не вказують на наявність підстав для їх набуття.

Також суд зазначає, що існувала ще друга підстава для відмови у наданні дозволу - невідповідність приміщень вимогам ст. 420, 421 Митного кодексу України та пункту 16 Правил, а саме приміщення не обладнано: засобами надійного функціонування охоронної та пожежної сигналізації; засобами, що дають змогу забезпечити накладення митного забезпечення на всі місця доступу до цих приміщень.

Згідно ст. 420 Митного кодексу України магазин безмитної торгівлі - це спеціалізований торговельний заклад, розташований у пункті пропуску через державний кордон України, відкритому для міжнародного сполучення, а також на повітряному або водному транспортному засобі комерційного призначення, що виконує міжнародні рейси, та призначений для реалізації товарів, поміщених у митний режим безмитної торгівлі. Магазини безмитної торгівлі здійснюють продаж товарів громадянам, які виїжджають за межі митної території України, а також пасажирам міжнародних рейсів, які виконуються повітряними та водними транспортними засобами комерційного призначення, що експлуатуються резидентами. Реалізація магазинами безмитної торгівлі товарів, поміщених у митний режим безмитної торгівлі, підприємствам забороняється. Магазини безмитної торгівлі в установленому порядку здійснюють торгівлю всіма видами продовольчих і непродовольчих товарів, крім товарів, які відповідно до закону заборонені до ввезення в Україну, вивезення з України та транзиту через територію України, та товарів за товарними позиціями 2701-2716 згідно з УКТ ЗЕД. Правила продажу товарів магазинами безмитної торгівлі громадянам затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 421 Митного кодексу України приміщення магазину безмитної торгівлі може включати в себе:

1) торговельний зал (зали), у тому числі бари та пункти громадського харчування;

2) допоміжні приміщення;

3) склади магазину, в тому числі склади для товарів, що реалізуються в торговельних залах, розташованих у різних пунктах пропуску, та переміщуються між ними виключно під митним контролем, та для майна, яке використовується у таких залах для реалізації зазначених товарів.

Розташування магазинів безмитної торгівлі та умови реалізації в них товарів повинні виключати можливість безпосереднього ввезення цих товарів для споживання на митній території України.

У приміщенні магазину безмитної торгівлі створюється зона митного контролю.

Порядок надходження, зберігання, підготовки до продажу і продажу товарів магазинами безмитної торгівлі визначають Правила продажу товарів магазинами безмитної торгівлі, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1089 (далі Правила №1089).

Відповідно до пункту 16 Правил №1089 приміщення магазину безмитної торгівлі повинне відповідати вимогам, установленим статтею 421 МК України та іншими нормативно-правовими актами щодо регулювання питання роздрібної торгівлі, а також бути обладнаним засобами, які дають змогу забезпечити: накладення митного забезпечення на всі місця доступу до приміщення магазину: неможливість надходження або продаж товарів поза митним контролем; надійне функціонування охоронної та пожежної сигналізації; телефонний зв'язок посадової особи митного органу, яка здійснює митний контроль у магазині.

Разом з тим, як зазначено в у рішенні, приміщення не обладнано засобами надійного функціонування охоронної та пожежної сигналізації та засобами, що дають змогу забезпечити накладення митного забезпечення на всі місця доступу до цих приміщень. Докази протилежного, в ході розгляду справи, позивачем не надано.

Отже, приймаючи рішення про відмову у наданні дозволів на відкриття та експлуатацію магазинів безмитної торгівлі відповідач діяв правомірно, а рішення є законним та таким, що прийняте у відповідності до законодавства. Отже, суд не погоджується з посиланнями позивача, оскільки вони ґрунтуються на помилковому тлумаченні чинного законодавства.

Згідно з ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 7 ст. 78 КАС України встановлено, що правова оцінка, надана судом певному факту при розгляді іншої справи, не є обов'язковою для суду.

Обставини, встановлені рішенням третейського суду або міжнародного комерційного арбітражу, підлягають доказуванню в загальному порядку при розгляді справи судом (ч.8 ст. 78 КАС України).

Згідно ч. 1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, провівши правовий аналіз законодавчих норм, що регулюють спірні правовідносини крізь призму встановлених обставин даної адміністративної справи, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст. 241, ч. 3 ст. 243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "КАРПАТІ ТРЕЙДІНГ" (вул. Івана Франка, буд.1,м. Ужгород,Закарпатська область,88017, код ЄДРПОУ 40002710) до Державної митної служби України (вул. Дегтярівська, буд. 11-Г,м.Київ,04119, код ЄДРПОУ 43115923), Адміністрації Державної прикордонної служби України (вул.Володимирська, 26,м.Київ, код ЄДРПОУ 00034039) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

2. Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду в строки визначені ст. 295 КАС України. Рішення суду набирає законної сили в порядку визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

СуддяМ.М. Луцович

Відповідно до ч. 3 ст. 243 КАС України рішення суду у повному обсязі складено та підписано 29.12.2022 року, у зв'язку з перебуванням судді на лікарняному.