Рішення від 14.12.2022 по справі 260/2823/22

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2022 року м. Ужгород№ 260/2823/22

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Луцович М.М.

при секретарі судових засідань Полянич В.І.

та осіб, що беруть участь у справі:

сторони в судове засідання не з'явилися;

розглянувши у судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Ужгородського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (м. Ужгород, вул. Бородіна, 22), де третя особа: Міністерство оборони України (проспект Повітрофлотський , буд. 6,м.Київ,03168) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Ужгородського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Міністерства оборони України згідно якого просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати рішення Військово-лікарської комісії Другого відділу Ужгородського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 03.08.2022 року про визнання ОСОБА_1 обмежено придатним до військової служби у воєнний час; та 2) зобов'язати Військово-лікарську комісію Другого відділу Ужгородського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки прийняти рішення про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 08.08.2022 року було відкрито провадження по даній справі.

Після відкриття провадження по даній справі, в судовому засіданні 14.09.2022 року, ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 14.09.2022 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачеві строк для усунення недоліків, вказаних в описовій частині даної ухвали, який не може перевищувати п'ять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

На виконання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху від 14.09.2022 року представник позивача 19.09.2022 року надіслав до суду заяву про усунення недоліків позовної заяви.

Згідно заяви про усунення недоліків позовної заяви представник позивача вказав, в якості третьої особи Міністерство оборони України.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до довідки Військово-лікарської комісії Другого відділу Ужгородського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 03.08.2022 р. позивач, на підставі медичного огляду ВЛК та ст. 27-б, 31-б розкладу хвороб, визнаний обмежено придатним до військової служби у воєнний час.У позивача встановлений наступний діагноз: Наскрізний макулярний розрив сітківки VI степені по Сазз, авітрія лівого ока. Позивач не згоден з рішенням, прийнятим військово-лікарською комісією за результатами медичного огляду 03.08.2022 р., вважає його незаконним та необґрунтованим з огляду на наступне. Позивач зазначає, що Військово-лікарська комісія Другого відділу Ужгородського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, приймаючи 03.08.2022 р. рішення про визнання позивача обмежено придатним до військової служби у воєнний час, не вірно застосувала відповідний пункт відповідної статті Положення «Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», а саме п. б) статті 31 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, оскільки на думку позивача ВЛК повинна була керуватися п. а) статті 31 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, та, відповідно, прийняти рішення про визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Також, позивач вказує, що довідка скріплена не печаткою Військово-лікарської комісії, а печаткою Лікарсько-консультаційної комісії Комунального некомерційного підприємства «Великоберезнянська лікарня Великоберезнянської селищної ради Ужгородського району Закарпатської області».

Позивач та представник позивач в судове засідання не з'явилися, однак до суду надійшла заява про розгляд справи за їх відсутності.

Ужгородський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки надіслав до суду відзив на позов, згідно якого просив відмовити в задоволенні позовних вимог, вказавши на те, що він лише організовує проведення військово-лікарськими комісіями медичного огляду та обстеження військовозобов'язаних і резервістів, однак безпосередньо не приймає те чи інше рішення щодо придатності до військової служби військовозобов'язаного, крім того, право перегляду або скасування постанов військово-лікарських комісій не відноситься до його повноважень.

Представник Ужгородського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду.

Представник позивача надіслав до суду відповідь на відзив, згідно якого не погоджується з доводами відповідача, зазначеними у відзиві на позов.

Представник Міністерства оборони України в судове засідання не з'явився, однак надіслав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, а також вказав, що заперечує проти задоволення позову та просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що відповідно до довідки Військово-лікарської комісії Другого відділу Ужгородського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 03.08.2022 р. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі медичного огляду ВЛК та ст. 27-б, 31-б Розкладу хвороб, визнаний обмежено придатним до військової служби (а.с. 11).

Так, згідно проведеного медичного огляду ВЛК від 03.08.2022 року, у позивача встановлений наступний діагноз: Наскрізний макулярний розрив сітківки VI степені по Gass, авітрія лівого ока.

Відповідно висновку лікаря-офтальмолога ОСОБА_2 від 03.08.2022 р. та акту КНП «Закарпатська обласна лікарня імені Андрія Новака» Закарпатської обласної ради № 541 від 03.08.2022 р гострота зору лівого ока позивача складає 0,02 (а.с. 10).

Позивач вважаючи протиправним та необґрунтованим рішенням, прийняте Військово-лікарської комісії Другого відділу Ужгородського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за результатами медичного огляду 03.08.2022 р. звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до частини десятої статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.

Відповідно до п. 1.1. Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Згідно п. «а», п. «б» ст. 31 Додаток 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України: Розклад хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби зазначено, що включено: розлади зору та сліпота Н53-Н54 (амбліопія, диплопія, сліпота та знижений зір одного, обох очей, порушення кольоровідчуття тощо):

а) гострота зору одного ока нижче 0,1 або його сліпота; відсутність очного яблука при гостроті зору другого ока 0,3 і нижче або гострота зору обох очей 0,2 і нижче - непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку;

б) гострота зору одного ока нижче 0,1 або його сліпота; відсутність очного яблука при гостроті зору другого ока 0,4 і вище або гострота зору одного ока 0,3 при гостроті зору другого ока від 0,3 до 0,1 - непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні у воєнний час. Непридатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально.

Згідно п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Відповідно до п. 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення:

здійснюють приписку допризовників до призовних дільниць;

розподіляють призовників під час їх приписки до призовних дільниць і призову на строкову військову службу за видами (родами сил і військ) Збройних Сил, іншими військовими формуваннями;

організовують та проводять професійно-психологічний відбір громадян під час приписки до призовної дільниці, призову на військову службу, службу у військовому резерві, відбору кандидатів на військову службу за контрактом;

беруть участь в організації та забезпеченні роботи районних (міських) призовних комісій, готують для розгляду зазначеними комісіями матеріали з питань призову громадян на строкову військову службу, службу у військовому резерві, надання відстрочки або звільнення їх від призову на строкову військову службу, службу у військовому резерві;

сприяють організації призовними комісіями проведення медичного огляду, обстеження та лікування призовників;

здійснюють формування команд призовників для організованого їх відправлення на збірний пункт територіального центру комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва та Севастополя;

організовують з визначеною періодичністю проведення медичних оглядів та психологічних обстежень військово-лікарськими комісіями військовозобов'язаних і резервістів;

оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік;

сприяють особам, звільненим з військової служби, у своєчасному огляді в медико-соціальних експертних комісіях, якщо їх право на пенсію, допомогу або пільги пов'язане з установленням інвалідності;

надають допомогу в розшуку документів, необхідних для призначення Міноборони одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів;

сприяють особам, звільненим з військової служби, а також членам їх сімей в оформленні документів для надання визначених законодавством пільг та допомог;

видають в установленому порядку особам, які перебувають у запасі або відставці, посвідчення та інші документи для отримання передбачених законодавством пільг;

беруть участь у похованні, а у разі відсутності на відповідній території військових частин і гарнізонів організовують поховання військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, які померли (загинули) під час проходження відповідно військової служби або зборів, та згідно із законодавством інших осіб, які померли (загинули);

ведуть облік та повідомляють в установленому порядку сім'ям або родичам про смерть (загибель) військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на збори, і про тих, що пропали безвісти, а також потрапили в полон в особливий період, надають таким сім'ям соціально-психологічну допомогу;

перевіряють за зверненням командира військової частини або за заявою родичів (за наявності підстав) сімейний стан військовослужбовця;

беруть участь у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони у відповідному районі територіальної оборони;

забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони;

надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів” шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.

Отже, до функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки належить організація з визначеною періодичністю проведення медичних оглядів та психологічних обстежень військово-лікарськими комісіями військовозобов'язаних і резервістів.

Відповідно до розпорядження Ужгородської РДА від 04.01.2022 року №1 «Про організацію медичною огляду військовозобов'язаних, резервістів, кандидатів на військову службу за контрактом та навчання у вищих військово-навчальних закладах» наказом КНП «Великоберезнянська лікарня» Великоберезнянської селищної ради Ужгородського району Закарпатської області №26-0 від 14.02.2022 року «Про організацію медичною огляду військовозобов'язаних, резервістів, кандидатів на військову службу за контрактом та навчання у вищих військово-навчальних закладах» було створено позаштатну постійно діючу військово-лікарську комісію при КНП «Великоберезнинська лікарня» (а.с. 56-57).

Наказом начальника Ужгородського РТЦК та СП № 105 від 07.04.2022 року, відповідно до наказу КНП «Великоберезнянська лікарня» № 26-0 від 14.02.2022р. затверджено персональний склад Великоберезнянської територіальної позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії при Ужгородському РТЦК та СП (а.с. 58-61).

КНП «Великоберезнянська лікарня» є юридичною особою і у своїй діяльності не підпорядковується Ужгородському РТЦК та СП.

Позаштатна постійно діюча військово-лікарська комісія проводить медичний огляд направлених до Другого відділу Ужгородською РТЦК та СП військовозобов'язаних та приймає комісійне рішення про їх придатність/не придатність до військової служби.

Жодна посадова особа Ужгородського РТЦК та СП не входить до персонального складу Великоберезнянської територіальної позаштатної постійнодіючої військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Таким чином, ІНФОРМАЦІЯ_3 лише організовує проведення військово-лікарськими комісіями медичного огляду та обстеження військовозобов'язаних і резервістів, однак не приймає рішення щодо придатності/не придатності до військової служби військовозобов'язаних.

Крім того, право перегляду або скасування постанов військово-лікарських комісій не відноситься до повноважень ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Згідно п. 2.3.4 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України ЦВЛК має право:

оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення;

перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи;

перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у військових, цивільних лікувальних закладах, військових частинах;

перевіряти організацію та стан лікувально-діагностичної роботи у військових, цивільних лікувальних закладах, медичних підрозділах військових частин та ВВНЗ у цілях військово-лікарської експертизи;

витребовувати документи в частині, що характеризують обставини отримання захворювання, поранення, травми, каліцтва, необхідні для прийняття постанови про їх причинний зв'язок, а саме:

виписки (витяги) з матеріалів адміністративного розслідування, матеріалів дізнання або судового розгляду, а також витяги з наказів, актів;

особові та пенсійні справи, медичні документи (у разі витребовування оригіналів зазначених документів вони повертаються за належністю після складання протоколу);

архівні довідки, характеристики та інші документи, необхідні для прийняття постанови (у разі надання копій зазначених вище документів копії підшиваються до складеного протоколу та передаються до архіву зі строком зберігання 50 років);

залучати головних медичних фахівців Міністерства оборони України, лікарів-спеціалістів Національного військово-медичного клінічного центру та інших військових лікувальних закладів, спеціалістів інших спеціальностей, начальників медичної служби та представників командування (керівництва) військових частин, де проходить службу військовослужбовець, що оглядається, для вирішення питань військово-лікарської, лікарсько-льотної експертизи;

перевіряти у військових комісаріатах і закладах охорони здоров'я України організацію, стан та результати лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, осіб, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів;

направляти у військові лікувальні заклади на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби), військовозобов'язаних, резервістів, працівників;

запитувати від військових, цивільних лікувальних закладів, військових частин, військових комісаріатів і ВВНЗ додаткові дані для аналізу, узагальнення та оцінки результатів військово-лікарської експертизи;

надавати до Генерального штабу Збройних Сил України, командуванням видів, Сил підтримки Збройних Сил України, керівникам органів місцевої адміністрації результати лікувально-оздоровчої роботи, проведеної серед допризовників та призовників, медичного огляду військовослужбовців, членів їх сімей, кандидатів на навчання у ВВНЗ, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів та іншого контингенту;

розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України.

Згідно п. 2.4.5 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України ВЛК регіону має право:

оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення;

перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК та давати їм роз'яснення з питань військово-лікарської експертизи;

перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у військових (цивільних) лікувальних закладах, військових частинах;

приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК;

перевіряти організацію та стан лікувально-діагностичної роботи у військових (цивільних) лікувальних закладах, медичних підрозділах військових частин та ВВНЗ у цілях військово-лікарської експертизи;

направляти у військові лікувальні заклади на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової служби), військовозобов'язаних, резервістів, працівників;

витребовувати особові та пенсійні справи, медичні документи, матеріали адміністративного розслідування, дізнання, судового розгляду, характеристики, архівні довідки, витяги з наказів, актів, протоколів та інші документи, необхідні для прийняття постанови;

залучати для вирішення питань військово-лікарської експертизи головних (провідних) медичних спеціалістів та інших лікарів-спеціалістів, за необхідності - інших спеціалістів, начальників медичної служби та представників командування (керівництва) військових частин, де проходить службу військовослужбовець;

приймати постанови, а за необхідності переглядати свої постанови про причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та смерті у осіб, звільнених з військової служби, з військовою службою (крім постанов ЦВЛК);

перевіряти у військових комісаріатах, органах (закладах) охорони здоров'я Автономної Республіки Крим (далі - АР Крим), областей, міста Києва, на території регіону організацію та стан лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів, результати перевірок доповідати керівникам територіальних командувань та керівникам органів місцевої державної адміністрації та місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 2.4.5 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.

Згідно п. 2.10.3 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України ВЛК військового комісаріату Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва мають право переглядати постанови ВЛК районного (міського) військового комісаріату, крім постанов, які згідно з цим Положенням підлягають розгляду, контролю та затвердженню ЦВЛК, ВЛК регіону.

З огляду на вище викладене, переглядати та скасовувати постанови військово-лікарських комісій районних ТЦК га СП мають право Центральна ВЛК, ВЛК регіону та ВЛК обласного ЦК та СП.

Згідно п. 1.2 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строковоївійськової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.

Відповідно до п. 2.1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Тобто, лише вказані органи мають повноваження на визначення ступеня захворювання особи. У свою чергу, суд не може підміняти орган у виконані його дискреційних повноважень.

Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 18 квітня 2022 року по справі № 815/5707/16.

Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Також, у постанові Верховного Суду від 18 квітня 2022 року по справі № 815/5707/16 зазначено: «колегія суддів Верховного Суду погоджується із висновком судів попередніх інстанцій про безпідставність вимог позивача щодо зобов'язання ЦВЛК ДПС України скасувати постанову «обмежено придатний до військової служби» у Свідоцтві про хворобу №150/598 від 03 серпня 2016 року та віднесення встановленого йому діагнозу до графи IV Розкладу хвороб. Оскаржуваний висновок ВЛК прийнято з урахуванням виявлених у позивача захворювань та на підставі цього лікарняна комісія дійшла висновку про відсутність підстав для винесення постанови з формулюванням «Непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у військовий час» та відповідно для не затвердження постанови №150 від 03 серпня 2016 року.»

Згідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч.1, ч.2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, провівши правовий аналіз законодавчих норм, що регулюють спірні правовідносини крізь призму встановлених обставин даної адміністративної справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Керуючись ст. 241, ч. 3 ст. 243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Ужгородського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (м. Ужгород, вул. Бородіна, 22, код ЄДРПОУ 09581932), де третя особа: Міністерство оборони України (проспект Повітрофлотський, буд. 6,м.Київ,03168, код ЄДРПОУ 00034022) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

2. Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду в строки визначені ст. 295 КАС України. Рішення суду набирає законної сили в порядку визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

СуддяМ.М. Луцович

Відповідно до ч. 3 ст. 243 КАС України рішення суду у повному обсязі складено та підписано 29.12.2022 року, у зв'язку з перебуванням судді на лікарняному.