Березівський районний суд Одеської області
15.12.2022
Справа № 494/1458/22
Провадження № 3/494/853/22
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 грудня 2022 року м. Березівка
Суддя Березівського районного суду Одеської області Лебединський С.Й., розглянувши адміністративну справу за протоколом №684/11/15-32-07-06-15 від 07 жовтня 2022 р., складеного Головним державним ревізором-інспектором Головного управління ДПС в Одеській області Савронь Дмитром Петровичем відносно фізичної особи підприємця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 від 06 липня 2009 р., виданий Березівським РВ ГУ МВС України в Одеській області, що мешкає по АДРЕСА_1 , у скоєнні адміністративного правопорушення за ч.1 ст.155-1 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
07 жовтня 2022 р., під час проведеної перевірки було встановлено, що ОСОБА_1 будучи фізичною особою-підприємцем вчинила правопорушення передбачене п.п.1,2,9 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Так, вона вчинила проведення розрахункової операції без застосування реєстратора розрахункових операцій, не видала відповідного розрахункового документа, не створювала щоденно у паперовій або електроній формі фіскальних звітніх чеків, за місцем їх реалізації, за адресою: АДРЕСА_2 .
Порушник у судове засідання не з'явилася, повідомлялася належним чином, про причини своєї не явки суд не повідомила.
У відповідності до положень ч.2 ст.268 КУпАП суд вважає за можливе розглянути справу за відсутністю правопорушника, оскільки він був повідомлений належним чином.
Вивчивши матеріали адміністративної справи, на підставі наданих доказів і доведення їхньої переконливості суд вважає наступне.
Відповідно до п.п.1,2,9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані:
проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок. Використання програмних реєстраторів розрахункових операцій при оптовій та/або роздрібній торгівлі пальним забороняється;
надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти);
вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку. Порядок та форма обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. При цьому суб'єкт господарювання зобов'язаний надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб'єктів господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів), які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті).
Порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг - є підставою для притягнення особи до відповідальності за ч.1 ст.155-1 КУпАП.
Як встановлено в діях правопорушника вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.155-1 КУпАП.
Факт скоєння адміністративного порушення підтверджується, протоколом №684/11/15-32-07-06-15 від 07 жовтня 2022 р., та доданими матеріалами справи.
Обставин, що пом'якшують або обтяжують вчинене згідно до положень ст..ст.34-35 КУпАП не встановлено, інших обставин, що суттєво впливають на рішення суду не виявлено
При накладенні адміністративного стягнення суд враховує дані про винну особу правопорушника, обставини при яких було скоєно правопорушення, обставини що пом'якшують та обтяжують вчинене, матеріальний стан порушника та вважає за можливе визначити адміністративне стягнення у виді штрафу.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Керуючись ст.33,, ст.40-1, ч.1 ст.155-1, ст.ст.278-280, 283, п.1ч.1 ст.284, ст.285, ч.2 ст.294 КУпАП
УХВАЛИВ:
ОСОБА_1 визнати винною за ч.1 ст.155-1 КУпАП і призначити їй адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 7-ми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 119 гривень.
Відповідно до ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу.
Згідно ст.308 КУпАП у разі несплати порушником штрафу добровільно з нього слід стягнути подвійний розмір штрафу в сумі 238 гривень, примусово.
Стягнути з ОСОБА_1 , паспорт НОМЕР_1 від 06 липня 2009 р., виданий Березівським РВ ГУ МВС України в Одеській області, що мешкає по АДРЕСА_1 , на користь Державної судової адміністрації України, 050 (Отримувачкоштів ГУК в Одеській обл./ отг м. Березівка/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37607526, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку 899998, Рахунок отримувача UA848999980313171206000015594, Код класифікації доходів бюджету 22030101) судовий збір у розмірі 496 гривень 20 коп..
Постанова може бути оскаржена протягом 10 діб з дня їївинесення особою, що притягається до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, або його представником до Одеського апеляційного суду через Березівський районний суд Одеськоїобласті.
.
Суддя:______________________________________________