Справа №461/6442/22
Провадження №3/461/3427/22
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 грудня 2022 року м. Львів.
Суддя Галицького районного суду м. Львова Юрків О.Р., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.2 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №363748 від 20.11.2022 року, ОСОБА_1 20.11.2022 року о 16 год. 00 хв. у м. Львові на вул. Валовій, 20 керував транспортним засобом ВАЗ 21130, н.з. НОМЕР_1 , однак не мав права керування таким транспортним засобом.
Дії особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 органом поліції кваліфіковано за ч.2 ст. 126 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце проведення судового засідання, про причини неявки суд не повідомив.
Клопотання про відкладення розгляду справи, розгляду справи у його відсутності до суду не подав.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що дану адміністративну справу слід повернути на дооформлення, з наступних підстав.
Крім цього, статтею 256 КУпАП передбачено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
В порушення цих вимог до протоколу не долучено письмових пояснень особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Крім того, відповідно до ст. 270 КУпАП інтереси особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, і потерпілого, які є неповнолітніми або особами, що через свої фізичні або психічні вади не можуть самі здійснювати свої права у справах про адміністративні правопорушення, мають право представляти їх законні представники (батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники).
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є неповнолітнім, однак працівниками поліції не встановлено та не зазначено в протоколі відомостей про його законних представників. Відтак суд не має можливості повідомити законних представників ОСОБА_1 про розгляд справи. ОСОБА_1 в судові засідання не з'являється хоча неодноразово повідомлявся про розгляд справи.
Таким чином, зазначені недоліки, допущені при складенні та оформленні адміністративного матеріалу, позбавляють можливості здійснити всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин правопорушення і, як наслідок, здійснити розгляд адміністративної справи по суті та прийняти рішення по ній, а тому суд вважає доцільним надіслати протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 для належного оформлення начальнику Управління патрульної поліції у Львівській області.
Керуючись ст. 256, 277, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ПО С Т А Н О В И В :
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч.2 ст. 126 Кодексу України про адміністративне правопорушення, повернути для належного дооформлення начальнику Управління патрульної поліції у Львівській області.
Постанова остаточна, в апеляційному порядку оскарженню не підлягає.
Суддя О.Р. Юрків.