125/1855/22
2-о/125/97/2022
УХВАЛА
про залишення заяви без руху
14.12.2022 м. Бар Вінницької області
Суддя Барського районного суду Вінницької області Салдан Ю.О., ознайомившись із заявою ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин, заінтересована особа: Шевченківська районна в місті Києві державна адміністрація,
УСТАНОВИЛА:
Заява ОСОБА_1 не відповідає вимогам, встановленим статтею 318 ЦПК України, виходячи з такого.
Відповідно до частини 3 статті 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Відповідно до частини 1 статті 318 ЦПК України у заяві повинно бути зазначено : який факт заявник просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт.
Відповідно до п. 3 постанови Пленуму ВСУ № 5 від 31.03.95 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, так і вимогам щодо її змісту. Якщо в заяві не зазначено, який конкретно факт просить встановити заявник, з яких причин неможливо одержати або відновити документ, що посвідчує даний факт, якими доказами цей факт підтверджується або до заяви не приєднано довідки про неможливість одержання чи відновлення необхідних документів, суддя постановляє ухвалу про залишення заяви без руху і надає заявникові строк для виправлення недоліків. У разі невиконання цих вказівок заява вважається неподаною і повертається заявникові, про що суддя постановляє мотивовану ухвалу.
Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за умови, що заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред'явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови (пункт 1-4 Листа Верховного Суду України від 01.01.2012 "Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення").
У заяві вказано, що ОСОБА_1 просить встановити факт родинних відносин з ОСОБА_2 , з метою оформлення спадщини після смерті тітки. Однак доказів звернення до нотаріуса і неможливості отримати свідоцтво про право на спадщину в нотаріальному порядку заявник не надав і не зазначив таких доказів у заяві.
Відповідно до частини 4 статті 294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
У заяві вказано заінтересовану особу Шевченківську районну в місті Києві державну адміністрацію.
Частиною 1 статті 1277 ЦК України передбачено, що у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.
Відповідно до частини 1 статті 10 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
З урахуванням наведеного, заінтересованою особою, тобто, особою на права якої впливатиме встановлення такого факту, має бути орган місцевого самоврядування - Київська міська рада, оскільки у випадку відмови у задоволені заяви, при відсутності інших спадкоємців, в органу місцевого самоврядування виникне обов'язок звернутися до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою.
Отже, заявнику необхідно визначитися з колом заінтересованих осіб, які братимуть участь у справі.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху; в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Ураховуючи викладене, заяву слід залишити без руху і надати ОСОБА_1 строк десять днів для усунення вказаних недоліків.
Відповідно до ч. 3 ст. 185 ЦПК України, якщо позивач не виконає вимоги суду у встановлений строк, заява вважається неподаною та повертається позивачеві.
Керуючись ч. 1 ст. 185 ЦПК України,
ПОСТАНОВИЛА:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин, заінтересована особа: Шевченківська районна в місті Києві державна адміністрація - залишити без руху.
Надати заявнику строк десять днів з дня отримання копії ухвали суду для усунення вказаних недоліків, а саме:
- зазначити докази щодо неможливості оформлення спадкових прав нотаріусом;
- подати до суду нову редакцію заяви з уточненням кола заінтересованих осіб.
У разі невиконання вимог суду заява вважається неподаною та буде повернута заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Юлія САЛДАН