ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" грудня 2022 р. м. Рівне Справа № 918/913/22
Господарський суд Рівненської області у складі судді Марач В.В., при секретарі судового засідання Мельник В.Я., розглянувши у загальному позовному провадженні матеріали справа
за позовом Рівненської міської ради (33028, м. Рівне, вул. Соборна, 12-А, код ЄДРПОУ 34847334)
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівненський комбінат будівельних матеріалів" (33024, м. Рівне, вул. Соборна, буд.420, код ЄДРПОУ 21744667)
про внесення змін в договір оренди землі
В судовому засіданні приймали участь:
від позивача: не з'явився;
від відповідача: не з'явився.
ВСТАНОВИВ:
Рівненська міська рада звернулась в Господарський суд Рівненської області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівненський комбінат будівельних матеріалів", в якому просить внести зміни у договір оренди земельної ділянки від 20 вересня 2008 року і викласти його окремі пункти в наступній редакції:
"п.2. В оренду передається земельна ділянка площею 106 (сто шість) квадратних метрів (частка у земельній ділянці 1 579 м2);
п. 5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 14 вересня 2021 року становить: кадастровий номер земельної ділянки 5610100000:01:004:0058 - 2 644 528,40 грн (два мільйони шістсот сорок чотири тисячі п'ятсот двадцять вісім гривень 40 копійок) - витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 2033/304-21 від 15 вересня 2021 року, виданий Відділом № 1 у м. Рівному Міськрайонного управління у Рівненському районі та м. Рівному Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області, в тому числі нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 106 м2 становить 177 530,09 (сто сімдесят сім тисяч п'ятсот тридцять гривень 09 копійок).
Абзац 1 п. 9. За оренду земельної ділянки Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 7 988,85 гри (сім тисяч дев'ятсот вісімдесят вісім гривень 85 копійок), що становить 4,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 106 м.кв. - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку № 03-04/824, виданий Управлінням земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради, відповідно до протоколу № 7 від 27 жовтня 2021 року засідання контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки.
Сторони погоджуються, що орендна плата за землю справляється з 01 січня 2021 року."
Даний позов обгрунтовує наступним. Рішенням Рівненської міської ради від 2 липня 2020 року №7565 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Рівного» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Рівного та введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста Рівного з 1 січня 2021 року.
Землекористувачів повідомлялось про зміну нормативної грошової оцінки за земельні ділянки у м. Рівному через засоби масової інформації (оголошення у тижневику «Сім днів» (№28 (1383) від 9 липня 2020 року), а також на сайті Рівненської міської ради та її виконавчого комітету (http://rivnerada.gov.ua/portal/laiiding).
Між Рівненською міською радою та ТзОВ "Рівненський комбінат будівельних матеріалів" укладено Договір оренди земельної ділянки від 12 грудня 2008 року № 040858300221 щодо передачі в оренду земельної ділянки площею 106 м" (умовна частка земельної ділянки 1 579 м.кв.) з кадастровим номером 5610100000:01:004:0058 на вулиці Соборній, 420 для обслуговування адміністративного приміщення.
Рішенням Рівненської міської ради від 26.06.2012 №2134, на підставі пункту "б" статті 141 Земельного кодексу України (вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених Земельним кодексом України, - нотаріально посвідчена заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівненський комбінат будівельних матеріалів" від 15 вересня 2010 року, р.) припинено право оренди частини земельної ділянки площею 509 м.кв. (частина від розрахункової (умовної) частки земельної ділянки площею 615 м.кв.) на вул. Соборній, 420. яка рішенням Рівненської міської ради від 11 квітня 2008 року "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, вилучення та надання земельних ділянок" була надана Товариству з обмеженою відповідальністю "Рівненський комбінат будівельних матеріалів" в оренду на п'ятдесят років для обслуговування адміністративного приміщення.
Позивач зазначає, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 14 вересня 2021 року становить: кадастровий номер земельної ділянки 5610100000:01:004:0058 - 2 644 528,40 грн. (два мільйони шістсот сорок чотири тисячі п'ятсот двадцять вісім гривень 40 копійок) - витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 2033/304-21 від 15 вересня 2021 року, виданий Відділом № 1 у м. Рівному Міськрайонного управління у Рівненському районі та м. Рівному Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області, в тому числі нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 106 м2 становить 177 530,09 грн. (сто сімдесят сім тисяч п'ятсот тридцять гривень 09 копійок)".
За оренду земельної ділянки Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку відповідно до нової нормативної грошової оцінки складає 7 988,85 грн. (сім тисяч дев'ятсот вісімдесят вісім гривень 85 копійок), що становить 4,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 106 м.кв. - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку № 03-04,824. виданий Управлінням земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради, відповідно до протоколу № 7 від 27 жовтня 2021 року засідання контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки.
Позивач зазначає, що Відповідачу надіслано пропозицію від 10.11.2021 вих.№08-2066, а саме проект додаткового договору про внесення змін до договору оренди землі та розрахунок розміру орендної плати за землю, в силу вимог Податкового кодексу України, ст.11 Господарського процесуального кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України що підтверджується копією фіскального чеку про відправлення від 16.1 1.2021.
Відповідачем не розглянуто та не повідомлено міську раду про прийняття чи відхилення пропозиції.
Ухвалою суду від 07.11.2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Призначено розгляд справи у підготовчому засіданні.
Ухвалою суду від 06.12.2022 року закрито підготовче засідання та призначено розгляд справи по суті.
В судове засідання 27.12.2022 року не з'явились представники позивача та відповідача Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності повноважного представника.
Відповідач відзиву на позов не надав. До господарського суду повернулася ухвала суду від 06.12.2022 р. про закриття підготовчого засідання та призначення справи до розгляду по суті, яка направлялась на адресу Відповідача, вказану в позовній заяві - 33024, м. Рівне, вул. Соборна, 420, з відміткою поштового відділення "адресат відсутній за вказаною адресою".
До повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.
Водночас законодавство України, в тому числі ГПК, не зобов'язує й сторону у справі, зокрема Позивача, з'ясовувати фактичне місцезнаходження іншої сторони (сторін) у справі (якщо воно не співпадає з її місцезнаходженням, визначеним згідно із згаданою статтею 93 Цивільного кодексу України) та зазначати таке фактичне місцезнаходження в позовній заяві чи інших процесуальних документах.
В разі коли фактичне місцезнаходження юридичної особи - учасника судового процесу з якихось причин не відповідає її місцезнаходженню, визначеному згідно з законом, і дана особа своєчасно не довела про це до відома господарського суду, інших учасників процесу, то всі процесуальні наслідки такої невідповідності покладаються на цю юридичну особу.
Крім того пунктом сьомим статті 120 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Таким чином суд вважає, що відповідач про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, відтак, керуючись статтею 165 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відзиву відповідача за наявними у ній матеріалами.
Крім того суд зазначає, що 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Президентом України підписаний Указ № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", який підтримано Верховною Радою. Воєнний стан в Україні введено з 5:30 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" № 2212-IX від 21.04.2022 року Верховна Рада України затвердила Указ Президента України від 18 квітня 2022 року № 259/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", яким продовжено строк дії воєнного стану з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" № 2738-IX від 16.11.2022 року Верховна Рада України затвердила Указ Президента України від 07 листопада 2022 року №341/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", яким продовжено строк дії воєнного стану з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" № 2263-IX від 22.05.2022 року Верховна Рада України затвердила Указ Президента України від 17 травня 2022 року №341/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", яким продовжено строк дії воєнного стану з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.
Статтею 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" встановлено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
За приписами ст. 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" встановлено, що у період воєнного стану не можуть бути припинені повноваження Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, а також судів, органів прокуратури України, органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, та органів, підрозділи яких здійснюють контррозвідувальну діяльність.
При цьому, статтею 3 Конституції України визначено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України. Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється. У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами У країни може бути, змінено територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місце знаходження судів.
Отже, навіть в умовах воєнного або надзвичайного стану конституційні права на судовий захист не можуть бути обмежені.
Завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Розглянувши документи і матеріали, які подані учасниками судового процесу, з'ясувавши обставини на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, безпосередньо дослідивши докази у справі, господарський суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню. При цьому господарський суд керувався наступним.
20.09.2008 року між Рівненською міською радою, як Орендодавцем та Товариством з обмеженою відповідальністю "Рівненський комбінат будівельних матеріалів", як Орендарем, укладено Договір оренди №221 (далі - Договір), за умовами якого, Орендодавець надає, а Орендарі приймає в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування адміністративного приміщення, яка знаходиться у м. Рівному на вул. Соборна, 420, загальною площею 615 квадратних метрів (п.1 та п.2 Договору).
Згідно з п. 4 Договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 273 265,02 грн., згідно розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку №03-20/77-1 виданої виконавчим управлінням Держкомзему у м.Рівному станом на 11.04.2008 року.
Відповідно до п.8 Договір укладено строком на 50 років. Після закінчення строку Договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше, ніж за 60 днів до закінчення строку дії Договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.
За змістом п.9 Договору, за оренду земельної ділянки Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік становить 8 193 грн. 95 копійок (довідка №03-19/37-1 видана 11.04.2008 року Рівненським міським управлінням земельних ресурсів).
Відповідно до п. 20 Договору, передача земельної ділянки Орендарям здійснюється по акту передачі.
Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (п. 41 Договору).
Вказаний Договір підписаний сторонами та скріплено відбитками печаток.
Договір зареєстрований в Рівненському міськрайонному відділі регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України», про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 12 грудня 2008 року за №040858300221.
Судом встановлено, що на виконання п. 20 Договору, відповідно до акту приймання - передачі земельної ділянки в оренду, Рівненська міська рада передала, а Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівненський комбінат будівельних матеріалів" прийняло земельну ділянку площею 615 м.кв. на вулиці Соборній, 420, в оренду на підставі договору оренди.
Рішенням Рівненської міської ради від 26.06.2012 №2134, на підставі пункту "б" статті 141 Земельного кодексу України (вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених Земельним кодексом України, - нотаріально посвідчена заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівненський комбінат будівельних матеріалів" від 15 вересня 2010 року, р.) припинено право оренди частини земельної ділянки площею 509 м.кв. (частина від розрахункової (умовної) частки земельної ділянки площею 615 м.кв.) на вул. Соборній, 420, яка рішенням Рівненської міської ради від 11 квітня 2008 року "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, вилучення та надання земельних ділянок" була надана Товариству з обмеженою відповідальністю "Рівненський комбінат будівельних матеріалів" в оренду на п'ятдесят років для обслуговування адміністративного приміщення.
Відповідно до проекту Додаткового договору від 10.11.2021 року позивачем пропонувалося внести до Договору оренди наступні зміни:
"п. 5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 14 вересня 2021 року становить: кадастровий номер земельної ділянки 5610100000:01:004:0058 - 2 644 528,40 грн. (два мільйони шістсот сорок чотири тисячі п'ятсот двадцять вісім гривень 40 копійок) - витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 2033/304-21 від 15 вересня 2021 року, виданий Відділом № 1 у м. Рівному Міськрайонного управління у Рівненському районі та м. Рівному Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області, в тому числі нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 106 м.кв. становить 177 530,09 грн. (сто сімдесят сім тисяч п'ятсот тридцять гривень 09 копійок).
Абзац 1 п.9 За оренду земельної ділянки Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку відповідно до нової нормативної грошової оцінки складає 7 988,85 грн. (сім тисяч дев'ятсот вісімдесят вісім гривень 85 копійок), що становить 4,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 106 м.кв. - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку № 03-04,824. виданий Управлінням земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради, відповідно до протоколу № 7 від 27 жовтня 2021 року засідання контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки.
Із зазначених вище документів вбачається, що за оренду земельної ділянки Орендар зобов'язаний сплачувати Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 7 988,85 грн. (сім тисяч дев'ятсот вісімдесят вісім гривень 85 копійок), що становить 4,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 106 м.кв. Вказане підтверджено розрахунком розміру орендної плати за земельну ділянку №03-04,824, виданим Управлінням земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради, відповідно до протоколу № 7 від 27 жовтня 2021 року засідання контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки.
Як вбачається з матеріалів справи, Рівненська міська рада 10.11.2021 року за №08-2066 направила Відповідачу пропозицію, а саме проект Додаткового договору про внесення змін до Договору оренди землі та розрахунок розміру орендної плати за землю. Однак, даний лист з пропозицією внести зміни до договору залишений Відповідачем без відповіді та задоволення.
Відповідно до п. 1 ст. 2 Земельного кодексу України, земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності (ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України).
У відповідності до ст.13 та ч. 1 ст.15 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Частинами 1, 2, 3 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XII - орендна плата) (підп. 14.1.136 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України).
Підп. 14.1.147 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України передбачено, що плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно з ч. 1 п. 288.1, п. 288.4, п.п. 288.5.1., 288.5.2, 288.5.3. п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки; може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.
Статтею 289 Податкового кодексу України встановлено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І : 100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до ст. 1, ч. 5 ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Частиною 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
У відповідності до ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
За приписами ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".
За ч. 2 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель", дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ч. 1, ч. 3 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель").
Таким чином, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду (ч.ч. 2, 3, 4 ст. 188 Господарського кодексу України).
Згідно з ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
За змістом ч. 1, ч. 2 ст. 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 653 ЦК України, у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Як встановлено судом із запропонованого позивачем проекту змін до договору оренди землі від 10.11.2021 року, розмір орендної плати позивачем визначений на підставі затвердженої нормативної грошової оцінки земельної ділянки та не перевищує розміру, передбаченого п. 288.5. ст.288 Податкового кодексу України.
За таких обставин, враховуючи, що зміна нормативно грошової оцінки земельної ділянки є підставою для заінтересованої особи для ініціювання внесення змін до договору оренди землі і відповідну пропозицію Позивачем зроблено у відповідності з вимогами ст. 188 ГК України, позовні вимоги про внесення змін до Договору оренди землі від 12.12.2008 р. судом визнаються обґрунтованими.
Європейський суд з прав людини у рішенні в справі "Серявін та інші проти України" вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
Названий Суд зазначив, що, хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод (рішення Європейського суду з прав людини у справі Трофимчук проти України).
У відповідності до пункту 4 частини 2 статті 129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Згідно із ч. 2-3 ст. 13 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Поняття і види доказів викладені у статті 73 ГПК України, згідно якої доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно з частиною 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
За змістом статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 77 ГПК України).
Згідно зі статтею 78 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Рівненської міської ради про внесення змін до Ддоговору оренди від 12 грудня 2008 року № 040858300221, укладеного між Рівненською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Рівненський комбінат будівельних матеріалів"
На підставі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати покладаються на Відповідача.
Статтею 240 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Відповідно до цієї ж статті датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення. Відтак датою ухвалення даного рішення є дата складення його повного тексту.
Керуючись статтями 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов Рівненської міської ради задоволити.
2. Внести зміни до договору оренди землі від 12 грудня 2008 року № 040858300221, який укладено між Рівненською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Рівненський комбінат будівельних матеріалів" та його окремі пункти викласти у наступній редакції:
"п.2. В оренду передається земельна ділянка площею 106 (сто шість) квадратних метрів (частка у земельній ділянці 1 579 м.кв.);
п. 5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 14 вересня 2021 року становить: кадастровий номер земельної ділянки 5610100000:01:004:0058 - 2 644 528,40 грн. (два мільйони шістсот сорок чотири тисячі п'ятсот двадцять вісім гривень 40 копійок) - витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 2033/304-21 від 15 вересня 2021 року, виданий Відділом № 1 у м. Рівному Міськрайонного управління у Рівненському районі та м. Рівному Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області, в тому числі нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 106 м.кв. становить 177 530,09 грн. (сто сімдесят сім тисяч п'ятсот тридцять гривень 09 копійок).
Абзац 1 п. 9. За оренду земельної ділянки Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 7 988,85 грн. (сім тисяч дев'ятсот вісімдесят вісім гривень 85 копійок), що становить 4,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 106 м.кв. - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку № 03-04/824, виданий Управлінням земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради, відповідно до протоколу № 7 від 27 жовтня 2021 року засідання контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки.
Сторони погоджуються, що орендна плата за землю справляється з 01 січня 2021 року."
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівненський комбінат будівельних матеріалів" (33024, м. Рівне, вул. Соборна, буд.420, код ЄДРПОУ 21744667)
на користь Рівненської міської ради (33028, м. Рівне, вул. Соборна, 12А, код ЄДРПОУ 34847334) 2481 грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Північно - західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://rv.arbitr.gov.ua.
Суддя Марач В.В.