Рішення від 29.12.2022 по справі 914/2497/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.12.2022 Справа № 914/2497/22

Господарський суд Львівської області у складі судді Бортник О.Ю розглянув справу за позовом: Державної організації (Установа, заклад) Івано-Франківський національний академічний драматичний театр імені Івана-Франка, м.Івано-Франківськ,

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Кастум", м.Львів,

за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Західного офісу Держаудитслужби, м.Львів в особі Управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області, м.Івано-Франківськ,

про стягнення 48423,60грн.

За участі представників: не викликались, розгляд справи здійснювався в порядку спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та без виклику сторін.

Суть спору: Івано-Франківський національний академічний драматичний театр імені Івана Франка, м.Івано-Франківськ, звернувся до Господарського суду Львівської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кастум", м.Львів, про стягнення 48423,60грн. заборгованості.

Стислий виклад позиції позивача.

Позовні вимоги мотивовані тим, що між сторонами у справі укладено додаткові угоди від 24.09.2020р № 3, від 10.12.2020р. № 4, від 29.12.2020р. № 5, від 31.12.2020р. № 6, від 13.01.2021р. № 8 та від 14.01.2021р. № 9. Ці додаткові угоди до Договору №1 постачання природного газу від 09.01.2020р. укладені з порушенням вимог п.2 ч.5 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі». Відповідно до ч.2 ст.215 ЦК України вони є нікчемними з моменту вчинення. Розрахунок за поставлений природний газ повинен здійснюватися за ціною, визначеною додатковою угодою від 28.02.2020р. № 2 до Договору № 1, а саме 4675,00грн. за 1 тис. куб.м природного газу.

За період з січня 2020р. до лютого 2021р. відповідач поставив позивачу природний газ об'ємом 73575,53 куб. м. Вартість поставленого природного газу (4675,00грн. за 1 тис. куб.м ) становить 343965,60грн. Позивач здійснив оплату на суму 392389,16 грн. А тому, на думку позивача, поверненню підлягають надмірно сплачені кошти в сумі 48423,60грн.

Відповідач відзиву на позовну заяву та доказів його надіслання з додатками позивачу не подав, проти позовних вимог не заперечив.

Пояснення третьої особи.

23.11.2022р. від Управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області надійшли пояснення у справі, у яких управління просить суд задовольнити позовні вимоги позивача у повному обсязі. У поясненнях третя особа вказує на те, що позивачем в порушення ч.4 ст.36 Закону № 9922 (в редакції до 19.04.2020р.) та п.11.5.2 Договору № 1, через укладення додаткових угод від 24.09.2020р. № 3, від 10.12.2020р. № 4, від 29.12.2020р. № 5, від 31.12.2020р. № 6, від 13.01.2021р. №8, від 14.01.2021р. № 9, зайво сплачено ТОВ «Кастум» за поставлений природний газ 48423,60 грн. Порушення допущено через ухвали тендерного комітету про складення та внесення змін до Договору № 1, внаслідок чого генеральним директором укладено додаткові угоди. Театр мав беззаперечне право на отримання газу по ціні, визначеній в укладеному сторонами Договорі від 09.01.2020р. Однак в результаті укладення додаткових угод ціна за 1000 куб. м. газу збільшилася, а обсяг поставки газу за Договороом істотно зменшився.

Процесуальні дії у справі, заяви, клопотання.

Ухвалою суду від 11.10.2022р. позовна заява залишалась без руху.

У зв'язку з усуненням позивачем недоліків позовної заяви ухвалою суду від 31.10.2022р. відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного провадження, без проведення судового засідання та без виклику сторін. Цією ж ухвалою суду замінено позивача у справі його правонаступником - Державною організацією (Установа, заклад) Івано-Франківським національним академічним драматичним театром імені Івана-Франка та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Західний офіс Держаудитслужби, м.Львів в особі Управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області, м.Івано-Франківськ.

Мотивувальна частина рішення.

Враховуючи зміст позовної заяви, характер спірних правовідносин між сторонами, до переліку обставин, які є предметом доказування у справі, належить доказування існування обставин, які надають позивачу право на повернення відповідачем коштів, що є предметом спору у справі, свідчать про надмірну їх сплату на танявність обов'язку відповідача сплатити заборгованість, або ж доказування існування обставин, які спростовують факти, викладені у позовній заяві.

Вичерпний перелік доказів, якими позивач підтверджує наявність обставин, що є предметом доказування у справі, зазначено ним в додатках до позовної заяви та заяви від 19.10.2022р. № 248-01-08 (Вхідн. № 21927/22 від 24.10.2022р.).

Суд визнає встановленими, з огляду на вірогідність наявних у матеріалах справи доказів, такі обставини, що є предметом доказування у справі.

09.01.2020р. між Товариством з обмеженою відповідальністю «Кастум» та Івано-Франківським національним академічним драматичним театром імені Івана Франка укладено Договір № 1 постачання природного газу.

Відповідно до п.п. 1.1., 1.2., 1.3., 3.1., 3.2., 11.3. Договору № 1, відповідач зобов'язувався протягом строку дії даного Договору передати у власність позивачу товар у загальному потоці у внутрішній точці виходу з газотранспортної системи по предмету: ДК 021:2015, код 09120000-6 - Газове паливо (природний газ), включно з урахуванням послуги замовлення (бронювання) потужності щодо кожного періоду та обсягу постачання природного газу, а позивач зобов'язувався приймати та оплачувати природний газ на умовах даного Договору.

Поставка природно газу здійснюється протягом періоду споживання у 2020 році у обсязі 300000 куб. м.

Обсяг закупівлі може бути зменшений в залежності від реального фінансування видатків та за згодою сторін. Зобов'язання за цим договором виникають у 2020 році, в межах асигнувань, встановлених кошторисом, платіжні зобов'язання виникають в залежності від реального фінансування.

Ціна за 1000 куб.м. природного газу на момент укладення Договору, становить 4250 грн. з урахуванням ПДВ.

Ціна Договору може змінюватися протягом строку його дії. Зміна ціни узгоджується шляхом підписання додаткової угоди до цього Договору.

Всі зміни до цього Договору оформляються письмовими додатковими угодами. Пропозиція щодо внесення змін до договору має містити обгрунтування необхідності внесення таких змін Договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття.

Згідно з п.п. 11.5.2 п.11.5 Договору №1 передбачено, що істотні умови цього Договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань Сторонами у повному обсязі, крім випадків, зокрема зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в п.3.1 Договору.

Додатковими угодами від 28.02.2020 №2, від 24.09.2020р № 3, від 10.12.2020р. № 4, від 29.12.2020р. № 5, від 31.12.2020р. № 6, від 13.01.2021р. № 8 та від 14.01.2021р. № 9 внесено зміни до Договору №1, відповідно до яких ціна за 1000 куб.м. природного газу зросла з 4250грн. за тис.м3 з ПДВ до 8248,92грн. за тис.м3 з ПДВ.

Актами приймання-передачі № РН-0000236 від 12.03.2020р., № РН-0000428 від 15.04.2020р., № РН-0000542 від 25.05.2020р. № РН-0001000 від 23.11.2020р., № РН-0001348 від 14.12.2020р., № РН-0001466 від 21.12.2020р. № РН-0001333 від 04.02.2021р., № РН-00307/3 без дати, № РН-0000269 від 23.02.2021р. підтверджується передача відповідачем позивачу природного газу об'ємом 73575,53 м3 загальною вартістю 392389,16грн. на підставі Договору № 1 від 09.01.2020р.

Платіжними дорученнями № 38 від 19.03.2020р., № 52 від 28.04.2020р., № 67 від 27.05.2020р., № 168 від 27.11.2020р., № 176 від 14.12.2020р., № 179 від 21.12.2020р., № 20 від 05.02.2021р., № 41 від 25.02.2021р., № 3307 від 22.04.2021р. підтверджується сплата позивачем відповідачу за природний газ 392389,16грн.

Таким чином, позивач в порушення вимог ч. 4 ст. 36 Закону № 922 (в редакції до 19.04.2020р.) та п.11.5.2. Договору № 1 зайво сплатив ТОВ «Кастум» за поставлений природий газ 48423,60 грн.

Додаткові угоди від 24.09.2020р № 3, від 10.12.2020р. № 4, від 29.12.2020р. № 5, від 31.12.2020р. № 6, від 13.01.2021р. № 8 та від 14.01.2021р. № 9 є нікчемними з моменту вчинення в силу імперативної норми ст. 36 Закону України «Про публічні закупілі» в редакції, яка діяла до 19.04.2020 р. Ціну за природний газ може бути збільшено, але не більше, ніж до 4 675,00грн. за 1 тис. куб.м природного газу (на 10 % від ціни за 1000 куб м. природного газу на момент укладення Договору).

У Актах приймання-передачі № РН-0000236 від 12.03.2020р., № РН-0000428 від 15.04.2020р., № РН-0000542 від 25.05.2020р. № РН-0001000 від 23.11.2020р., № РН-0001348 від 14.12.2020р., № РН-0001466 від 21.12.2020р. № РН-0001333 від 04.02.2021р., № РН-00307/3, № РН-0000269 від 23.02.2021р. вартість природного газу визначалась з урахуванням цін, вказаних у Додаткових угодах №№ 3 ,4, 5, 6, 8, 9, які постійно збільшувались. Тоді як згідно з Додатковою угодою № 2 вже було збільшено вартість природного газу за 1000 куб.м. на 10% (ціну збільшено до 4675грн.).

Відповідно до п.п.11.5.2. п.11.5. Договору істотні умови цього договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань Сторонами у повному обсязі, крім випадків, зокрема: зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10% у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної п.3.1. Договору.

Договір № 1 на постачання природного газу від 09.01.2020 укладено до моменту введення в дію положень Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі" та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель" від 19.09.2019 №114-ІХ, а відтак зміни до даного правочину повинні вноситися у порядку та на умовах, встановлених до введення в дію цього Закону.

Відповідно до ч.4 , п.2 ч.5 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі», в редакції, яка чинна з 19.04.2020р., умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.

Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.

Однак, згідно з пунктами 5,6 Прикінцевих положень Закону України "Про публічні закупівлі" процедури закупівель товарів, робіт і послуг, розпочаті до введення дію цього Закону, завершуються відповідно до порядку, що діяв до введення дію цього Закону. Договори про закупівлю, укладені у порядку та на умовах, установлених до введення в дію цього Закону, виконуються в повному обсязі до закінчення строку, на який такі договори були укладені. Зміни до таких договорів вносяться у порядку та на умовах, встановлених до введення в дію цього Закону.

Згідно з ч.4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції до 19.04.2020р.) умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі (п.2 ч.4 ст. 36 Закону).

Передбачена законодавством про публічні закупівлі норма ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити новий тендер, закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10%. Інше тлумачення відповідної норми Закону "Про державні закупівлі" нівелює, знецінює, робить непрозорою процедуру відкритих торгів. Обмеження 10% застосовується як максимальний ліміт щодо зміни ціни, визначену в договорі, незалежно від того, як часто відбуваються такі зміни (кількість підписаних додаткових угод).

Вказана позиція суду узгоджується із позицією Верховного Суду викладеного у його постанові від 18.06.2021р. у справі № 927/491/19.

Тендер проводиться не лише для того, щоб закупівля була проведена на максимально вигідних для держави умовах, але й для того, щоб забезпечити однакову можливість всім суб'єктам господарювання продавати свої товари, роботи чи послуги державі.

Відповідно до ст.5 Закону "Про публічні закупівлі", закупівлі здійснюються за принципом відкритості та прозорості на всіх їх стадіях; метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Відповідно до статті 37 Закону України "Про публічні закупівлі" (в редакції до 19.04.2020р.) договір про закупівлю є нікчемним у разі його укладення з порушенням вимог частини 4 статті 36 цього Закону.

Відповідно до ст. 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним; правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.

Відповідно до статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.

Стаття 204 Цивільного кодексу України визначає, що правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Статтею 216 Цивільного кодексу України передбачено, що недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

У постанові Верховного Суду від 09.01.2019р. у справі № 759/2328/16-ц зроблено висновок, що нікчемним є той правочин, недійсність якого встановлена законом і для визнання його недійсним не вимагається рішення суду (частина 2 статті 215 ЦК України). Нікчемність правочину конструюється за допомогою «текстуальної» недійсності, оскільки вона існує тільки у разі прямої вказівки закону. З позицій юридичної техніки така пряма вказівка може втілюватися, зокрема, в термінах «нікчемний», «є недійсним».

Отже розрахунок за поставлений природний газ може здійснюватися за ціною, яка є збільшена не більше як на 10 % від ціни, погодженої сторонами у Договорі № 1 від 09.01.2020р. (4675грн. з ПДВ за 1 тис. м.куб. природного газу).

Таким чином, позивачем надмірно сплачено відповідачу 48423,60 грн.

Скерована позивачем відповідачу претензія № 189-01-08 від 05.09.2022р. про повернення надміру сплачених коштів за Договором постачання природного газу № 1 від 09.01.2020р. залишена останнім без відповіді та задоволення.

Станом на момент прийняття рішення у справі у матеріалах справи відсутні докази сплати відповідачем 48423,60грн. або докази, які б спростовували позовні вимоги. За таких обставин, позовні вимоги про стягнення з відповідача 48423,60грн. підлягають до задоволення.

Беручи до уваги встановлені судом обставини та зміст спірних правовідносин між сторонами у справі, суд окрім згаданих вище правових норм, застосовує також наступні правові норми. Згідно з ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Згідно з частиною 1 статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Статтею 16 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно з ст. 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору, з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

За умовами статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 Цивільного кодексу України).

До спірних правовідносин застосовуються положення чинного законодавства про поставку та купівлю-продаж.

За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму (стаття 655 Цивільного кодексу України).

Частиною 1 статті 265 Господарського кодексу України передбачено, що за договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до статті 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Статтею 632 Цивільного кодексу України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.

У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Відповідно до вимог ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 2, 3, 13, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 129, 236, 238, 240, 241, 242, 247-252, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1.Позов Державної організації (Установа, заклад) Івано-Франківський національний академічний драматичний театр імені Івана-Франка (76018, м.Івано-Франківськ, вул.Незалежності,42, код ЄДРПОУ 02225447) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кастум" (79019, м.Львів, просп.В.Чорновола,63, код ЄДРПОУ: 41087491) задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Кастум" (79019, м.Львів, просп. В.Чорновола,63, код ЄДРПОУ 41087491) на користь Державної організації (Установа, заклад) Івано-Франківський національний академічний драматичний театр імені Івана-Франка (76018, м.Івано-Франківськ, вул.Незалежності,42, код ЄДРПОУ 02225447) 48423,60грн. заборгованості та 2481грн. судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням суду законної сили.

2. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

3. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду.

4.Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 днів з дня складення повного рішення суду.

Суддя Бортник О.Ю.