МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 грудня 2022 р. № 400/4992/22
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бульби Н.О. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020,
про:визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо проведення з 01.04.2019 нарахування та виплати йому пенсії, з урахуванням 75 відсотків суми підвищення пенсії;
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 30.06.2021 № 9/1/6287, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що він є пенсіонером та йому призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На виконання рішення суду по справі № 400/7764/21 відповідачем проведено перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 30.06.2021 № 9/1/6287. Проте, Головним управлінням ПФУ в Миколаївській області пенсію нараховано з 01.04.2019, з урахуванням 75 % суми підвищення пенсії. Позивачем було подано до Головного управління ПФУ в Миколаївській області заяву про перерахунок пенсії у розмірі 100% суми підвищення пенсії. Однак, відповідач листом від 01.04.2022 відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії у розмірі 100% суми підвищення пенсії. На переконання позивача, відповідач протиправно відмовив йому у здійсненні перерахунку пенсії.
Ухвалою від 15.11.2022 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін.
07.12.2022 від відповідача через систему "Електронний суд" надійшов відзив на позовну заяву. Відповідач просить позовні вимоги ОСОБА_1 в частині здійснення перерахунк пенсії з 01.04.2019 залишити без розгляду, в іншій частині - відмовити.
Свої заперечення на позовну заяву відповідач мотивує тим, що дії Головного управління ПФУ щодо проведення виплати позивачу перерахованої пенсії в розмірі 75 % від суми підвищення пенсії з 01.04.2019, не можуть вважатися протиправними, оскільки такий перерахунок проведено на виконання постанов Кабінету Міністрів України, що узгоджується із приписами ч. 4 ст. 63 Закону №2262 в частині наданого Уряду права встановлювати такі умови перерахунку пенсії.
Щодо вимоги позивача про здійснення перерахунку пенсії з 01.04.2019, відповідач вважає, що позивачем пропущенно строк звернення до суду за захистом своїх прав. Тому позовні вимоги в частині здійснення перерахунку пенсії з 01.04.2019 підлягають залишенню без розгляду.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивач є пенсіонером, якому відповідно до вимог Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі Закон України № 2262) призначено пенсію за вислугу років.
30.06.2021 Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки позивачу було надано довідку про розмір грошового забезпечення № 9/1/6287.
Позивач звернувся до відповідача з листом, в якому просив здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 30.06.2021 № 9/1/6287, наданої Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.
Відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії, посилаючись на відсутність підстав для такого перерахунку.
Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.11.2021 по справі № 400/7764/21 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, що полягає у непроведенні з 01.04.2019 перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 30.06.2021 № 9/1/6287, виданої Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 30.06.2021 № 9/1/6287, виданої Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, з урахуванням зазначених у цій довідці посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, додаткових видів грошового забезпечення, премії, та виплатити перераховану пенсію, з урахуванням раніше виплачених сум.
На виконання вищезазначеного рішення суду Головним управлінням ПФУ в Миколаївській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019, з урахуванням 75 % суми підвищення пенсії.
10.02.2022 позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Миколаївській області із заявою, в якій просив провести перерахунок та виплату пенсії у розмірі 100% суми підвищення пенсії.
Відповідач листом від 01.04.2022 відмовив у проведенні такого перерахунку, посилаючись на те, що рішенням суду від 29.11.2021 по справі № 400/7764/21 на Головне управління ПФУ в Миколаївської області зобов'язань щодо виплати пенсії у розмірі 100% підвищення пенсії не покладалось
Ухвалюючи рішення у справі, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
24.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 від 20.02.2018, відповідно до якої необхідно перерахувати пенсії військовослужбовців з 01.01.2018 відповідно до розмірів грошового забезпечення визначених Постановою №704.Крім того, п. 2 зазначеної постанови визначено, що виплату перерахованих підвищених пенсій у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р. у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та не чинними пункти 1, 2 №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акта протиправним та не чинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р. рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. залишено без змін.
Таким чином, 05.03.2019 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р. у справі № 826/3858/18 набрало законної сили і відповідно з 05.03.2019 р. пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є не чинними.
Відповідно до ч. 2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Оскільки рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/3858/18 скасовано п. 2 постанови КМУ від 21.02.2018 № 103, яким встановлено поступовий розмір виплати підвищення перерахованих пенсій станом на 01.01.2018 відповідно до постанови № 704, позивач має право отримувати пенсію, перерахунок якої здійснено з 01.01.2018 на підставі Закону України № 2262, постанов КМУ № 704, № 103, № 45 з урахуванням 100% виплати підвищення пенсії, яка підлягала виплаті в зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовцям за аналогічною посадою з 05.03.2019 року (з дати набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/3858/18).
З цього приводу, Верховний Суд у рішенні від 06.08.2019 у зразковій справі №160/3586/19 дійшов висновку, що зв'язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.
Разом з цим, Кабінетом Міністрів України 14.08.2019 прийнято постанову №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", яка набрала законної сили 04.09.2019, якою встановлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби , та деяких інших осіб" до 01.03.2018 та перерахованих з 01.01.2018 здійснюються у 2019 році в розмірі 75 % суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.
Таким чином, виходячи з наведеного, пенсія позивачу підлягала виплаті у розмірі 100% підвищення у період з 05.03.2019 по 04.09.2019.
Отже, позовні вимоги в цій частині підлягають частковому задоволенню.
Щодо клопотання позивача про звернення до негайного виконання рішення суду, суд зазначає, що відповідно до п. 1) ч.1 ст. 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Тобто, негайне виконання в межах сум платежу за один місяць застосовується у разі стягнення грошових сум з відповідача.
Оскільки в даному випадку способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії, а не стягнення грошових сум, негайне виконання не застосовується.
Окрім того, позивач просить суд зобов'язати відповідача подати до суду звіт щодо виконання рішення суду у цій справі на підставі ч. 1 ст. 382 КАС України.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно зі статтею 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.
Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
З наведеного слідує, що рішення суду, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України “Про виконавче провадження”.
Суд звертає увагу позивача на те, що встановлення судового контролю за виконанням рішення є правом, а не обов'язком суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі.
Положення статті 382 КАС України не є імперативними, тобто, передбачають право суду діяти на власний розсуд в залежності від обставин справи.
Позивачем надано квитанцію про сплату судового збору в розмірі 992,40 грн.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З урахуванням часткового задоволення позову, судові витрати підлягають відшкодуванню у розмірі 942,78 грн пропорційно частині задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо проведення з 01.04.2019 нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії, з урахуванням 75 % суми підвищення пенсії.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі довідки Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 30.06.2021 № 9/1/6287, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії у період з 01.04.2019 по 04.09.2019.
4. В задоволенні позову в частині позовних вимог щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 у період з 05.09.2019 по 31.12.2019 у розмірі 100% суми підвищення пенсії - відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 942,78 (дев'ятсот сорок дві грн сімдесят вісім коп) гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 27.12.2022.
Суддя Н.О. Бульба