Рішення від 29.12.2022 по справі 380/11710/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/11710/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2022 року м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 380/11710/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому з урахуванням заяви просив:

- Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

- Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 період знаходження на інвалідності по професійному захворюванні з 26.11.2015 року (первинне встановлення МСЕК 3 групи інвалідності по профзахворюванню) по 29.06.2022 рік (день звернення з заявою про переведення на пільгову пенсію по віку) до пільгового стажу для визначення права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах і у пільгових розмірах відповідно до пункту 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

- Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з дня звернення ОСОБА_1 про переведення, тобто з 29.06.2022 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу призначено пенсію по ІІІ групі інвалідності внаслідок професійного захворювання. 29.06.2022 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах. При розрахунку стажу для пенсії за віком відповідач не зарахував період знаходження на інвалідності на пільгових умовах у і пільгових розмірах, чим порушив його право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах.

Ухвалою судді від 09.09.2022 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та відповідачу встановлено строк для подання відзиву до суду протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали.

На адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву в якому проти позову заперечив. Відзив обґрунтований тим, що 01.04.2022 ОСОБА_1 проведено масовий перерахунок відповідно до абз. 5 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058, страховий стаж пораховано по 28.02.2022.

Страховий стаж позивача обчислений по 28.02.2022 (по дату сплати страхових внесків роботодавцем згідно «Індивідуальних відомостей про застраховану особу» Форми ОК-5), становив 34 роки 01 місяць 03 дні, з них 06 років 01 місяць 13 днів - пільгового (підземного) стажу за Списком № 1, в тому числі 02 роки 05 місяців 16 днів - робота, пов'язана з підземними роботами 50 і більше відсотків робочого часу на рік (в обліковому періоді). За даними реєстру застрахованих осіб ОСОБА_1 після призначення пенсії по інвалідності, продовжував працювати та набув страховий стаж, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058.

Враховуючи зазначене, підстави для зарахування періоду перебування у трудових відносинах, як часу перебування на інвалідності внаслідок професійного захворювання, відсутні.

Також відповідач зазначає, що із заявою встановленого зразка про переведення з одного виду пенсії на інший ОСОБА_1 не звертався. Рішення про відмову в переведенні з одного виду пенсії на інший управлінням не приймалося.

Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області не приймалось жодних рішень стосовно ОСОБА_1 , що могли б бути предметом оскарження.

Судом встановлені наступні обставини:

ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності, як особі з інвалідністю 3 групи внаслідок професійного захворювання, що підтверджується виписками з акта огляду медико-соціальною експертною комісією про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у наданні медичної та соціальної допомоги до довідки серії 10 ААА №266492 та №253130, серії 12ААА №026826.

Згідно записам у трудовій книжці НОМЕР_1 , довідок про підтвердження наявного трудового стажу по шахті «Великомостівська», «Зарічна», «Степова», наказу ВП «Шахта «Степова» ДП «Львіввугілля» від 30.11.2012 року №213-6 «Про завершення атестації робочих місць за умовами праці на шахті», вбачається, що ОСОБА_1 зокрема:

Працював на шахті «Капітальна» концерну «Інтауголь» підземним гірничим робітником очисного вибою з 28.06.1993 року по 19.07.1993 року.

Працював повний робочий день на відокремленому підрозділі шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» і за період з 21.12.1989 року по 29.04.1990 року виконував підземні гірничі роботи в шахті за професією учень гірника підземного, що передбачено Списком 1 розділу 1 підрозділ 1. згідно з Постановою РМ СРСР від 22.08.1956 року №1173;

Працював на відокремленому підрозділі шахта «Зарічна» Державного підприємства «Львіввугілля» і за період з 15.06.1991 року по 15.09.1992 року, виконував гірничі роботи підземні в шахті за професією учень гірник підземний на ДШТ (практика), ще передбачено Списком 1 розділі підрозділ 1 пункт 1010100 а, згідно Постанови Кабінету СРСР №10 від 26.01.1991 року;

Працював на відокремленому підрозділі шахта «Червоноградська» Державного підприємства «Львіввугілля» по професії гірник підземний з повним робочим днем в шахті з 22.01.1996 року по 03.05.1996 року;

Працював на відокремленому підрозділі шахта «Межирічанська» Державного підприємства «Львіввугілля» по професіям гірник підземний та гірник очисного вибою з повним робочим днем в шахті з 25.10.1996 року по 24.03.1998 року;

Працював повний робочий день під землею у державному відкритому акціонерному товаристві шахта «Надія» з 06.10.2008 року по 20.10.2009 року виконував підземні гірничі роботи в шахті за професією: заступник директора по охороні праці, керівник зайнятий на підземних роботах 50% і більше робочого часу на рік (в обліковому періоді), що передбачено Списком №1розділ №1 підрозділ №1, згідно Постанови КМУ №162 від 11.03.1994 року; з 14.10.2014 року по 02.11.2015 року;

Працював повний робочий день під землею у відокремленому підрозділі шахта «Степова» Державного підприємства «Львіввугілля» з 01.04.1998 року по 01.09.1999 року виконував підземні гірничі роботи в шахті за професіями: помічник директора по охороні праці, керівник зайнятий на підземних роботах 50% і більше робочого часу на рік (в обліковому періоді), в.о. заступника директора по охороні праці, керівник зайнятий на підземних роботах 50% і більше робочого часу на рік (в обліковому періоді), що передбачено Списком №1 розділ №1 підрозділ №1, згідно Постанови КМУ №162 від 11.03.1994 року; з 14.10.2014 року по 02.11.2015 року виконував підземні гірничі роботи в шахті за професіями: начальник зміни, підземний гірничий майстер, Списком №1 розділ №1 підрозділ №1, згідно Постанови КМУ №36 від 11.03.1994 року.

Страховий стаж позивача обчислений по 28.02,2022 (по дату сплати страхових внесків роботодавцем згідно «Індивідуальних відомостей про застраховану особу» Форми ОК-5), становив 34 роки 01 місяць 03 дні, з них 06 років 01 місяць 13 днів - пільгового (підземного) стажу за Списком № 1, в тому числі 02 роки 05 місяців 16 днів - робота, пов'язана з підземними роботами 50 і більше відсотків робочого часу на рік (в обліковому періоді).

29.06.2022 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Листом від 29.07.2022 за №9820-9083/О-53/8-1300/22 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило позивача про відсутність підстав для переходу з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах, посилаючись на те, що у позивача відсутній необхідний стаж.

Позивач вважає таку відмову пенсійного органу протиправною, що й стало підставою для звернення до суду.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений, як Конституцією, так і Законами України.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991 (далі - Закон № 1788-XII) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-IV) (у редакціях, чинних на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Відповідно до частини 5 статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення», час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи зі шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах (статті 13 і 14).

Пунктом 4 частини 1 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до страхового стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

Відповідна гарантія встановлена і положеннями частини 4 статті 9 Закону України «Про охорону праці» передбачено, що час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи зі шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах у порядку, встановленому законом.

Отже, законодавством передбачено зарахування часу перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи зі шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах відповідно до статей 13, 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності, як особі з інвалідністю 3 групи внаслідок професійного захворювання, що підтверджується виписками з акта огляду медико-соціальною експертною комісією про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у наданні медичної та соціальної допомоги до довідки серії 10 ААА №266492 та №253130, серії 12ААА №026826.

Таким чином, суд доходить висновку, що період перебування на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням, а саме: з 26.11.2015 року (встановлення первинно МСЕК 3 групи інвалідності по професійному захворюванні) по 29.06.2022 рік (день звернення з заявою про переведення на пільгову пенсію по віку) підлягає зарахуванню до пільгового стажу на посаді, яку обіймав позивач до встановлення інвалідності, для визначення права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах і у пільговому розмірі.

Щодо позовних вимог про визнання неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з дня звернення ОСОБА_1 про переведення, тобто з 29.06.2022 року.

Згідно частини п'ятої статті 45 Закону №1058-ІV, документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Рішення щодо відмови у переведенні з одного виду пенсії на інший відповідачем не приймалось.

Отже, з урахуванням наведених вище обставин справи та норм чинного законодавства України, суд приходить до висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 про переведенні з одного виду пенсії на інший відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як наслідок позовна вимога підлягає задоволенню у спосіб зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розгляну заяву ОСОБА_1 про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах, подану 29.06.2022 року, з урахуванням висновків суду, викладених в даному рішенні.

Відповідно до п. 4 ч. 1 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, суд приходить до висновку про необхідність зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про переведення з одного виду пенсії на інший відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та прийняти рішення за результатами її розгляду із врахуванням висновків суду.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню частково.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 244 КАС України, під час ухвалення рішення суд вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

За змістом правил статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Суд встановив, що за подання цього позову до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 2977,20 грн.

Оскільки позов містить позовні вимоги немайнового характеру, які хоча і частково, але підлягають задоволенню, тому розмір компенсації судових витрат суд визначає, виходячи з кількості, а не розміру задоволених/незадоволених позовних вимог.

Таким чином, поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень підлягає сума у розмірі 2977,20 грн.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 262-263, 293, 295, підп. 15.5 п. 15 Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, - задоволити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах, подану 29.06.2022 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах, подану 29.06.2022 року, з урахуванням висновків суду, викладених в даному рішенні.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 період знаходження на інвалідності з 26.11.2015 по 29.06.2022 до пільгового стажу для визначення права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) 2977,20 грн. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп. 15.5. п. 15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Рішення суду складено в повному обсязі 29.12.2022 року.

Суддя Гавдик З.В.