КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 грудня 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/3989/22
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 (Позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (Відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (Відповідач-2) про визнання дій та рішення протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом та просить:
- визнати протиправними дії Відповідача-1 та зобов'язати його зарахувати періоди роботи до стажу, що дає право на пенсію за вислугу років, передбаченої пунктом "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ, а саме: з 01.10.1986 по 01.07.1987 на посаді вихователя у дитячому садку № 1 Гиска Каушанського району Республіка Молдова; з 11.08.1987 по 14.09.1987 на посаді вихователя в СПТУ № 3 м. Знам'янка; з 14.11.1990 по 31.08.2004 на посаді керівника хорового гуртка Будинку дитячої творчості; з 01.09.2004 по 31.02.2019 на посаді викладача з фаху сольного співу та хорових дисциплін в "Знам'янська дитяча музична школа ім. М.В. Лисенка" Знам'янської міської ради Кіровоградської області"; з 01.03.2019 по 21.03.2022 на посаді викладача з класу сольного співу в "Знам'янська дитяча музична школа ім.М.В. Лисенка" Знам'янської міської ради Кіровоградської області";
- визнати протиправним і скасувати рішення Відповідача-2 № 112650002303 від 21.06.2022 щодо відмови виплатити грошову допомогу в розмірі десяти місячних пенсій у зв'язку з не зарахуванням до спеціального (педагогічного) стажу, періодів роботи: з 01.09.2004 по 31.02.2019 на посаді викладача з фаху сольного співу та хорових дисциплін в "Знам'янська дитяча музична школа ім. М.В. Лисенка" Знам'янської міської ради Кіровоградської області", з 01.03.2019 по 21.03.2022 (дата досягнення пенсійного віку) на посаді викладача з класу сольного співу в "Знам'янська дитяча музична школа ім. М.В. Лисенка" Знам'янської міської ради Кіровоградської області та зобов'язати його призначити та виплатити грошову допомогу відповідно до п.7-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, яка не підлягає оподаткуванню, у зв'язку з тим, що вона має педагогічний стаж більш ніж тридцять років та вийшла на пенсію за віком.
В обґрунтування позовних вимог Позивачка вказує, що 22.03.2022 їй призначено пенсію за віком. Після призначення пенсії вона звернулась до Відповідача-1 із заявою про виплату одноразової грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій відповідно до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", як працівник освіти, що має стаж понад 30 років та вийшов на пенсію за віком. Заяву за принципом екстериторіальності розглянуто Відповідачем-2, який своїм рішенням відмовив у її задоволенні у зв'язку з відсутністю такого права. Не погоджуючись з цим, Позивачка звернулась до суду з даним адміністративним позовом.
Представники відповідачів подали до суду відзиви на позовну заяву, в яких просили суд відмовити у задоволенні позовних вимог повністю (а.с.58-59, 86-89).
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з 22.03.2022 та отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
21.06.2022 Позивач звернулась до Відповідача-1 із заявою щодо перерахунку пенсії, для отримання виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яку за принципом екстериторіальності розглянуто Відповідачем-2 (а.с.79-81).
Так, рішення №112650002303 від 21.06.2022 Позивачу відмовлено у задоволенні такої заяви (а.с.82).
Як зазначили представники відповідачів, Позивачка з 31.08.1981 року по даний час працює на посаді викладача по класу домри, гітари в Знам'янській дитячій музичній школі ім. М.В. Лисенка, яка Переліком №909 не передбачена, а тому відповідний період не може бути зараховано до спеціального стажу, що дає право на призначення пенсії за вислугу років. Окрім того, вказана дитяча музична школа підпорядкована відділу культури та туризму виконавчого комітету Знам'янської міської ради, що ніяк не відноситься до відділу освіти.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Суд зазначає, що принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначено Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV в редакції, чинній на день виникнення спірних правовідносин, (надалі - Закон №1058-IV), відповідно до пункту 7-1 розділу ХV Прикінцевих положень якого особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII, також в редакції чинній на день виникнення спірних правовідносин, (далі - Закон №1788-XII) закріплено перелік окремих категорій працівників інших галузей народного господарства, які мають право на пенсію за вислугу років, до яких віднесено працівників освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати, зокрема, з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців (пункт "е").
За правилами статті 2 Закону №1788-XII пенсія за вислугу років відноситься до трудових пенсій.
Статтею 3 Закону №1788-XII передбачено, що право на трудову пенсію мають особи, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, кооперативах (у тому числі за угодами цивільно-правового характеру), незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, або є членами колгоспів та інших кооперативів,- за умови сплати підприємствами та організаціями страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Згідно з статтею 51 Закону №1788-XII пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.
Відповідно до ст. 52 Закону №1788-XII право на пенсію за вислугу років мають, зокрема, працівники освіти, охорони здоров'я, а також соціального забезпечення, які в будинках-інтернатах для престарілих та інвалідів і спеціальних службах безпосередньо зайняті обслуговуванням пенсіонерів та інвалідів, відповідно до пункту "е" статті 55.
Отже, право на призначення пенсії за вислугу років надається і гарантується особі за виконання особливого роду трудової діяльності, коли до особи, яка її здійснює, пред'являють особливі вікові, а також підвищені психічні та фізичні вимоги, при тривалому виконанні якої особа втрачає відповідну професійну працездатність.
Виплата пенсії за вислугу років безпосередньо пов'язана з важким та шкідливим характером роботи, виконання якої може спричинити втрату професійної працездатності до досягнення загального пенсійного віку, тому законодавець надав можливість окремим категоріям спеціалістів за своїм бажанням припинити таку роботу за наявності достатнього спеціального стажу та отримувати пенсію за вислугу років.
Відповідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_1 , яка в силу приписів статті 48 Кодексу законів про працю та пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою КМУ № 637 від 12.08.1993 року, є основним документом, що підтверджує стаж роботи, Позивач працювала на наступних посадах, зокрема:
- з 01.09.2004 по 31.02.2019 на посаді викладача з фаху сольного співу та хорових дисциплін в Знам'янській дитячій музичній школі ім. М.В. Лисенка Знам'янської міськради Кіровоградської обл.;
- з 01.03.2019 на посаді викладача з класу сольного співу в Знам'янській дитячій музичній школі ім. М.В. Лисенка Знам'янської міськради Кіровоградської обл. (а.с.66-69).
Зі змісту рішення № 112650002303 від 21.06.2022 та відзиву на позов вбачається те, що Позивачу відмовлено у виплаті спірної допомоги, оскільки, як вважає пенсійних орган, вона працювала викладачем в Знам'янській дитячій музичній школі ім. М.В. Лисенка, яка відноситься до позашкільного навчального закладу (згідно Статуту 2008 р.), тому посада по класу сольного співу для визначення права на пенсію за вислугу років не передбачена, отже, неможливо зарахувати до стажу роботи, який дає право на отримання грошової допомоги, у розмірі десяти місячних пенсій, період роботи з 01.04.2004 по 21.03.2022.
Суд не погоджується з такими аргументам з огляду на наступне.
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України "Про освіту" позашкільна освіта є невід'ємними складниками системи освіти.
22.06.2000 прийнято Закон України "Про позашкільну освіту", статтею 4 якого встановлено, що позашкільна освіта є складовою системи безперервної освіти, визначеної Конституцією України, Законом України "Про освіту", цим Законом, і спрямована на розвиток здібностей та обдарувань вихованців, учнів і слухачів, задоволення їх інтересів, духовних запитів і потреб у професійному визначенні.
Згідно з ч. 4 ст. 21 цього Закону права, обов'язки та соціальні гарантії для педагогічних працівників закладу позашкільної освіти визначаються Конституцією України, Законом України "Про освіту", цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Педагогічні працівники закладів позашкільної освіти мають право на пенсію за вислугою років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років.
Відповідно до Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909, до таких віднесено, зокрема, музичні школи - посади: учителі, викладачі, вихователі, керівники гуртків секцій, студій та інших форм гурткової роботи.
В примітках до вказаного Переліку зазначено, що робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ.
Постановою Кабінет Міністрів України від 14 червня 2000 року № 963 затверджено перелік посад педагогічних та науково-педагогічних працівників до яких віднесено, зокрема, посади викладача.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2001 року № 433 (зі змінами) "Про затвердження переліку типів позашкільних навчальних закладів і Положення про позашкільний навчальний заклад" затверджено перелік типів позашкільних навчальних закладів до яких віднесено музичні школи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1191 затверджено Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, який визначає умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до 7-1 Прикінцевих положень Закону №1058-IV (далі - Порядок №1191).
Відповідно до п. 2 Порядку № 1191 до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" і "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що передбачені переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року №909.
Пунктом 5 Порядку №1191 визначено, що грошова допомога надається особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 року призначається пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
Аналізуючи наведені норми законодавства Верховний Суд у постанові від 20 лютого 2019 року (справа №462/5636/16-а) дійшов висновку, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов'язується з наявністю у особи необхідного спеціального страхового стажу роботи на певних визначених законодавством посадах й вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV будь-якого іншого виду пенсії.
Згідно з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, висловленою в постанові від 30 січня 2019 року у справі № 442/456/17, викладач музичної школи є педагогічним працівником позашкільного навчального закладу, тобто працівником освіти, стаж роботи викладачем та концертмейстером в дитячій музичній школі має зараховуватись до пільгового стажу осіб у розумінні пункту "е" статті 55 Закону №1788-ХІІ при розгляді територіальними органами Пенсійного фонду України відповідних заяв про призначення пенсії навіть попри те, що зазначена посада прямо не передбачена затвердженим Переліком №909.
Вказані висновки відображені й у постановах Верховного Суду від 21 березня 2019 року (справа №758/14312/16-а), від 19 лютого 2019 року (справа №127/159/17-а), від 20 лютого 2019 року (справа № 462/5636/16-а), від 24 грудня 2019 року (справа №462/2743/17).
Отже, спірні періоди роботи Позивача (з 01.09.2004 по 21.03.2022) на посаді викладача у дитячої музичної школи безпідставно не зараховані пенсійним органом до спеціального страхового стажу роботи, тому суд вважає рішення №112650002303 від 21.06.2022 протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Водночас, враховуючи обставини даної справи та надаючи правову оцінку аргументам сторін, суд вважає позовну вимогу щодо зобов'язання пенсійного органу нарахувати і виплатити Позивачу грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення такою, що задоволенню не підлягає, оскільки єдиною підставою відмови Позивачу у виплаті цієї грошової допомоги була відсутність у неї (на думку пенсійного органу) необхідного спеціального страхового стажу роботи на певних визначених законодавством посадах, тоді як питання виходу на пенсію саме з таких посад, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV будь-якого іншого виду пенсії, при наданні відповіді Управлінням не розглядались. Однак, лише наявність всіх трьох вищевказаних складових є підставою для нарахування та виплати зазначеної грошової допомоги.
Дані обставини підлягають з'ясуванню поза межами даного спору, з врахуванням висновків суду, викладених у даному судовому рішенні.
Таким чином, суд дійшов висновку, що для ефективного захисту прав Позивача позовні вимоги слід задовольнити шляхом визнання протиправним та скасування рішення Відповідача-2 від 21.06.2022 року №112650002303 про відмову у перерахунку пенсії; зобов'язання Відповідача-1 зарахувати до спеціального страхового стажу, який дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" періоди роботи з 01.09.2004 по 21.03.2022 викладачем в дитячій музичній школі та повторно розглянути заяву Позивача про перерахунок пенсії для отримання одноразової грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій відповідно до вимогЗакону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням висновків суду.
Стосовно позовних вимог щодо зобов'язання Відповідача-1 зарахувати періоди роботи до стажу, що дає право на пенсію за вислугу років, передбаченої пунктом "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а саме: з 01.10.1986 по 01.07.1987 на посаді вихователя у дитячому садку № 1 Гиска Каушанського району Республіка Молдова; з 11.08.1987 по 14.09.1987 на посаді вихователя в СПТУ № 3 м. Знам'янка; з 14.11.1990 по 31.08.2004 на посаді керівника хорового гуртка Будинку дитячої творчості, то такі задоволенню не підлягають, оскільки як вбачається з матеріалів даної справи пенсійним органом з даного питання жодного рішення не прийнято, а тому така вимога є передчасною.
Згідно з статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно частини 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно з частиною 2 статті 6 КАС України та статтею 17 Закону України "Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини" передбачено застосування судами Конвенції та практики ЄСПЛ як джерела права.
У пункті 58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (ч. 3 ст. 139 КАС України).
Фактично предметом позову є дві вимоги немайнового характеру, які хоч і задоволені частково, але розмір компенсації за сплачений судовий збір суд визначає, виходячи саме з кількості (а не з розміру) задоволених (незадоволених) позовних вимог. Саме такий механізм розподілу витрат зі сплати судового збору застосовано Верховним Судом у рішенні від 16.06.2020 по справі №620/1116/20.
При зверненні до суду з даним позовом Позивач сплатила судовий збір у сумі 1984,80 грн. (а.с.7-а, 42), який підлягає стягненню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань Відповідачів.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 260-236, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 21.06.2022 № 112650002303.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального страхового стажу, який дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" періоди її роботи з 01.09.2004 по 31.02.2019 викладачем з фаху сольного співу та хорових дисциплін в Знам'янській дитячій музичній школі ім. М.В. Лисенка Знам'янської міської ради Кіровоградської області; з 01.03.2019 по 21.03.2022 викладачем з класу сольного співу в Знам'янській дитячій музичній школі ім. М.В. Лисенка Знам'янської міської ради Кіровоградської області.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.06.2022 року про перерахунок пенсії для отримання одноразової грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій відповідно до вимог пункту 7-1 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням висновків суду.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код - 13322403) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 992,40 грн..
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код - 20632802) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 992,40 грн..
Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України та може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295-297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Л.І. Хилько