Справа № 450/4051/22 Провадження № 3/450/2926/22
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 грудня 2022 року суддя Пустомитівського районного суду Львівської області Добош Н.Б., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з ВП № 3 Львівського РУП № 2 ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою АДРЕСА_1 , працюючого в ТОВ "СГП "Львівське"
за ч. 4 ст. 164 КУпАП,-
ВСТАНОВИВ:
згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 299092 від 21.11.2022 року, 21.11.2022 року о 15:30 год., ОСОБА_1 , керуючи ТЗ MERCEDES-BENZ 818 д.н.з. НОМЕР_1 , на с. Давидів, вул. Львівській, 29, здійснював перевезення дизельного пального в кількості 1200 літрів не зареєстрованого в Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених на операції, при здійсненні яких переміщується пальне, без реєстрації заявки на переміщення пального ТЗ, що не є акцизним пересувним складом та без товарно-транспортної накладної на вантаж. ОСОБА_1 ставиться в провину вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 4 ст. 164 КУпАП.
21.12.2022 року на адресу суду представником ОСОБА_1 - Дей М.І. було подано письмові пояснення, в яких зазначається, що ОСОБА_1 працює на посаді водія автотранспортних засобів у ТОВ "СГП "Львівське" з 23.02.2021 року, що підтверджується наказом про прийняття на роботу. У день складення протоколу, а саме 21.11.2022 року ОСОБА_1 за дорученням керівництва ТОВ здійснював внутрішнє переміщення ТЗ MERCEDES-BENZ-818 д.н.з. НОМЕР_1 дизельного пального в кількості 1200 літрів із с. Тучапи в с. Соснівка для дозаправки сільськогосподарської техніки ТОВ. В селі Давидів працівником поліції ОСОБА_1 було затримано, складено протокол про вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 164 КУпАП та акт огляду і тимчасового затримання транспортного засобу. ТОВ "СГП "Львівське", код ЄДРПОУ 41818548 є єридичною особою, що здійснює діяльність із вирощування та реалізації різноманітних сількогосподарських культур і як наслідок, потребує забезпечення власної чи орендованої техніки паливно-мастильними матеріалами. ТОВ "СГП "Львівське" має місця зберігання пального за адресами: АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 на підставі Ліцензій на право зберігання виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки від 03.08.2022 року та від 18.07.2022 року, виданих ГУ ДПС у Львівській області. Дизельне паливо, яке перевозив ОСОБА_1 в кількості 1200 літрів, придбано ТОВ "СГП "Львівське" у ПП "УКРПАЛЕСИСТЕМ" на підставі Договору № 1075/10/22 купівлі-продажу нафтопродуктів від 12.10.2022 року, що підтверджується також накладною на відпуск ПММ № ЦБ-17742 від 01.11.2022 року та товарно-транспортною накладною на відпуск нафтопродуктів № 68708 від 01.11.2022 року. Транспортний засіб MERCEDES-BENZ 818 д.н.з. НОМЕР_1 належить на праві власності ТОВ "Волинь-зерно-продукт", що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію ТЗ та перебуває в оренді ТОВ "СГП "Львівське" на підставі договору оренди ТЗ № 1205/989381 від 12.05.2022 року та акту-приймання передачі транспортного засобу від 12.05.2022 року, термін дії договору - до 31.12.2022 року. Даний ТЗ не є акцизним складом пересувним та використовується ТОВ для внутрішнього переміщення пального, про що в разі необхідності реєструються в ДПС заявки на переміщення пального або спирту етилового ТЗ, що не є акцизними пересувними складами, що передбачено п.п. 230.1.5, п. 230.1, ст. 230 Податкового кодексу України. Вказує, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 164 КУпАП, оскільки ст. 164 КУпАП передбачено відповідальність за порушення порядку провадження господарської діяльності, а отже об'єктом даного правопорушення є суспільні відносини у сфері регулювання господарської діяльності. Однак, в матеріалах справи відсутні докази здійснення ОСОБА_1 реалізації пального, як і відсутні докази того, що він здійснює господарську діяльність та є суб'єктом, що забезпечує внесення відомостей до Реєстру акцизних накладних. Зазначає, що відповідно до п.п. 14.1.224-1 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, не є розпорядником акцизного складу пересувного суб'єкт господарювання (перевізник, експедитор), який здійснює транспортування пального або спирту етилового. Щодо вилучення ТЗ, що належить на праві оренди ТОВ "СГП "Львівське", то такий разом із дизельним паливом в кількості 1200 літрів підлягає поверненню ТОВ "СГП "Львівське", оскільки в діях особи відсутній склад адміністративного правопорушення, передабченого ч. 4 ст. 164 КУпАП.
ОСОБА_1 та його представник - Дей М.І. в судове засідання з'явились, просили провадження у справі закрити у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП з підстав, викладених у письмових поясненнях. Додатково вказав, що суб'єктом відповідальності за ч. 4 ст. 164 КУпАП є суб'єкт господарювання, яким ОСОБА_1 не є, оскільки перевезення дизельного палива здійснював у зв'язку з його трудовими відносинами з ТОВ "СГП "Львівське", що підтверджується наказом про прийняття на роботу. ОСОБА_1 зазначив, що переганяв автомобіль за вказаною адресою, накладних не встигли надати, однак дану податкову накладну підвезли пізніше. Вказав, що підприємство, з яким ОСОБА_1 перебуває в трудових відносинах, здійснює вирощування зернових культур та реалізує пальне виключно для власних потреб, ТЗ MERCEDES-BENZ-818 не є акцизним складом пересувним, а ОСОБА_1 не здійснює реалізацію пального. Вказав, що диспозиція ч. 4 ст. 164 КУпАП є бланкетною, однак у протоколі про адміністративне правопорушення не вказано, яку норму якого саме нормативно-правового акту порушив ОСОБА_1 . На підставі наведеного, просив провадження у справі закрити та повернути вилучений ТЗ із дизельним пальним в розмірі 1200 літрів ТОВ "СГП "Львівське".
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення суддя приходить до таких висновків.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин справи, вирішення її у точній відповідності із законом.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ст. 9 КУпАП).
Відповідно до приписів положення ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний зокрема з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також зсувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками.
Диспозицією ч. 4 ст. 164 КУпАП, встановлена адміністративна відповідальність за переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, не зазначеними у митних деклараціях при переміщенні пального або спирту етилового митною територією України прохідним транзитом або внутрішнім транзитом, визначеним підпунктом "а" пункту 2 частини другої статті 91 Митного кодексу України, або в акцизних накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених на операції, при здійсненні яких переміщується пальне або спирт етиловий у таких транспортних засобах, або в заявках на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними.
Відповідно до абзацу перший п.п. 230.1.5. п. 230.1 ст. 230 ПК України, транспортні засоби, які використовуються суб'єктом господарювання, який не є розпорядником акцизного складу, для переміщення на митній території України власного пального або спирту етилового для потреб власного споживання чи промислової переробки, повинні обліковуватися в Переліку транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий.
В абз. 2 пп. 230.1.5 п. 230.1 ст. 230 ПК України зазначено, що включення/виключення транспортних засобів до/з Переліку здійснюється на підставі заявок на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними, із зазначенням періоду переміщення такого пального або спирту етилового.
Переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, які не зазначені у заявках на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними, які надіслані органу ДПС, заборонено (абз. 3 пп. 230.1.5 п. 230.1 ст. 230 ПК України).
У разі виявлення фактів переміщення та/або зберігання пального або спирту етилового з використанням транспортних засобів, які не зазначені у заявках на переміщення пального або спирту, відповідні контролюючі органи тимчасово (до винесення рішення суду) вилучають таке пальне та транспортні засоби з вільного обігу й подають відповідні матеріали до суду для винесення постанови про їх вилучення в дохід держави (конфіскацію) (абз. 2 п. 228.3 ст. 228 ПК України).
Такі заявки подають суб'єкти господарювання, що не є розпорядниками акцизного складу, до переміщення митною територією України в транспортних засобах, які не є акцизними складами пересувними, власного пального або спирту етилового для потреб власного споживання чи промислової переробки. Тобто такі суб'єкти господарювання є суб'єктами правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 164 КУпАП.
Під час розгляду справи встановлено, що у даному випадку відсутній суб'єкт правопорушення, передбачений ч. 4 ст. 164 КУпАП, так як ОСОБА_1 господарської діяльності з перевезення пального не здійснював, а працює водієм автотранспортних засобів у ТОВ "СПГ "Львівське" з 23.02.2021 року, що стверджується наказом про прийняття на роботу від 22.02.2021 року № ЛВС00000026-П.
Таким чином, переміщенням на митній території України власного пального або спирту етилового для потреб власного споживання займається відповідне товариство - ТОВ "СГП "Львівське".
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 3 ГК України, під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Згідно ст. 55 ГКУ суб'єктами господарювання є учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Суб'єктами господарювання є: 1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; 2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом
ОСОБА_2 діяльність включає як виробничу діяльність, у процесі якої виробляється продукція, вироби народного споживання та інші матеріальні цінності, так і невиробничу діяльність, пов'язану з виконанням різних видів робіт, у тому числі науково-дослідних, надання послуг, результати яких відчужуються як товар.
Згідно ст. 42 ГК України встановлено, що підприємництвом є самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Отже, необхідною ознакою господарської діяльності є її систематичність.
Відповідно до правової позиції, викладеної у Постанові Пленуму Верховного Суду України від 25.04.2003 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства про відповідальність за окремі злочини у сфері господарської діяльності» систематичною вважається діяльність у разі, коли продаж товарів, надання послуг з метою отримання прибутку здійснюється особою безпосередньо, самостійно не менш ніж 3 рази протягом календарного року.
Отже, для притягнення особи до відповідальності за ст. 164 КУпАП належало встановити, чи ОСОБА_1 є суб'єктом господарювання у розумінні закону та здійснював господарську діяльність із порушенням встановленого порядку.
Разом із тим, такі докази у справі відсутні, натомість із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 перебуває у трудових відносинах із ТОВ "СГП «Львівське», є найманим працівником - водієм автотранспортних засобів, до обов'язків якого не відноситься організація перевезень пального, складання і реєстрація акцизних накладних у ЄРАН, тощо.
Отже, ОСОБА_1 не може бути суб'єктом правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 164 КУпАП, яке йому ставить в провину.
Відповідно до ст. 231.1 Податкового кодексу України платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального або спирту етилового та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Отже, обов'язок щодо складання акцизної накладної покладено на особу, яка реалізує пальне.
Згідно ст. 231.3 Податкового Кодексу України, акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального або спирту етилового при кожній повній або частковій операції з реалізації пального або спирту етилового. Така особа зобов'язана зареєструвати перший примірник акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних, а другий примірник такої акцизної накладної в день її складання надіслати розпоряднику акцизного складу - отримувачу пального або спирту етилового. При цьому суб'єкт господарювання, від якого переходить право власності на таке пальне або спирт етиловий, вважається особою, яка реалізує пальне, а суб'єкта господарювання, до якого переходить право власності на таке пальне або спирт етиловий, вважається отримувачем пального або спирту етилового. В акцизній накладній зазначається номер реєстрації транспортного засобу в уповноважених органах відповідної держави та тип і ємність транспортного засобу - акцизного складу пересувного.
Автомобіль MERCEDES-BENZ-818 д.н.з. НОМЕР_1 відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 , ТСЦ 0741, що є спеціальним вантажним паливозаправником, належить на праві власності ТЗОВ "ВОЛИНЬ-ЗЕРНО-ПРОДУКТ".
Відповідно до договору Оренди транспортного засобу від 12.05.2022 року та акту приймання-передачі транспортних засобів вбачається, що транспортний засіб марки MERCEDES-BENZ д.н.з. НОМЕР_1 орендується ТОВ "СГП "Львівське" з 12.05.2022 року по 31.12.2022 року.
З матеріалів справи, вбачається, що ТОВ "СГП "Львівське» має Ліцензію на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) від 18.07.2022 року по 18.07.2027 року, яка видана ДПСУ.
Відповідно до заявки на переміщення пального або спирту етилового складу транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними від 01.11.2022 року, ТОВ "СГП "Львівське" здійснює внутрішнє переміщення пального.
21.11.2022 року ОСОБА_1 , як найманий працівник ТОВ "СГП "Львівське" на автомобілі MERCEDES-BENZ-818 д.н.з. НОМЕР_1 , здійснював перевезення дизельного палива.
Викладене свідчить, що переміщення пального 21.11.2022 року здійснювалось Товариством з обмеженою відповідальністю "СГП "Львівське" транспортним засобом, який не є акцизним пересувним складом, що виключає наявність складу адміністративного правопорушення, відповідальність за яке встановлена ч. 4 ст. 164 КУпАП та яке було поставлене у вину ОСОБА_1 .
Жодних доказів на підтвердження того, що ОСОБА_1 є ФОП, здійснює господарську діяльність до матеріалів справи про притягнення до адміністративної відповідальності не долучено. Отже, ОСОБА_1 не є суб'єктом правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 164 КУпАП, яке йому ставиться в провину.
Про те, що до адміністративної відповідальності за вчинення вказаного правопорушення може бути притягнуто тільки безпосередньо особу, яка здійснює господарську діяльність, свідчить і санкція ч. 4 ст. 164 КУпАП, яка передбачає конфіскацію пального або спирту етилового та транспортних засобів.
Зокрема, відповідно до вимог ч. 1 ст. 29 КУпАП конфіскація предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, полягає в примусовій безоплатній передачі цього предмета у власність держави за рішенням суду. Конфісковано може бути лише предмет, який є у приватній власності порушника, якщо інше не передбачено законами України.
Приймаючи рішення, суддя звертає увагу на те, що відповідно до вимог ст. 24 КУпАП у даному випадку (застосування положень ч. 4 ст. 164 КУпАП) конфіскація пального або спирту етилового та транспортних засобів застосовується саме як стягнення до особи, яка визнана винною у вчиненні адміністративного правопорушення і не може застосовуватись до осіб які не притягаються до адміністративної відповідальності.
Так, відповідно до вимог ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Водночас з матеріалів справи видно, що транспортний засіб марки MERCEDES-BENZ д.н.з. НОМЕР_1 з дизельним паливом в кількості 1200 літрів належить на праві володіння ТОВ "СГП "Львівське", а не ОСОБА_1 , у якого такий згідно даних протоколу про адміністративне правопорушення, був вилучений.
Таким чином, відповідальність за ч. 4 ст. 164 КУпАП передбачена для суб'єктів господарювання за переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, які вони не вказали у відповідних документах.
При цьому, оскільки диспозиція ч. 4 ст. 164 КУпАП є бланкетною, у протоколі слід зазначати які норми та якого закону були порушені особою.
У даному випадку працівниками поліції у протоколі про адміністративне правопорушення, не зазначено норми спеціального закону, які саме порушив ОСОБА_1 .
Окрім наведеного в матеріалах справи відсутня довідка ДПІ про відсутність реєстрації заявки на переміщення пального. Долучена працівниками поліції заявка на переміщення пального або спирту етилового транпсортними засобами, що не є акцизними складами пересувними, перша сторінка заявки з датою складання № 20 від 01.11.2022 року, натомість друга сторінка документу від 01.11.2022 року № 6.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Практика Європейського суду з прав людини вказує, що оцінюючи докази, суд застосовує критерії доведення поза розумним сумнівом, яке має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумцій факту, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою.
Таким чином, викладені вищі обставини стосовно вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 164 КУпАП, викликають обґрунтовані сумніви, які відповідно до ст. 62 Конституції України повинні тлумачитися на його користь.
Відповідно до ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутністю події і складу адміністративного правопорушення. Склад правопорушення - наявність об'єктивних та суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням. Відсутність хоча б однієї з ознак означає відсутність складу в цілому.
З огляду на викладене, застосовуючи закріплений в ст.62 Конституції України принцип презумпції невинуватості, який передбачає, що ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість, а також, що всі сумніви стосовно доведеності вини особи, мають тлумачитись на її користь, суддя вважає, що повно і об'єктивно дослідженні докази свідчать про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 164 КУпАП, тому провадження у справі, на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Крім того, відповідно ч. 1 ст. 265 КУпАП, речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у статтях 234-1, 234-2, 244-4, 262 і 264 цього Кодексу. Вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують. Вилучені орден, медаль, нагрудний знак до почесного звання СРСР, почесного звання Української РСР, Почесної Грамоти і Грамоти Президії Верховної Ради Української РСР, почесного звання України, відзнаки Президента України, нагородна зброя, після розгляду справи підлягають поверненню їх законному володільцеві, а якщо він невідомий, надсилаються відповідно до Адміністрації Президента України. Вилучені самогон та інші міцні спиртні напої домашнього вироблення, апарати для їх вироблення після розгляду справи підлягають знищенню поліцейськими.
Таким чином, суддя вважає, що майно вилучене згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 299092 від 21.11.2022 року, а саме транспортний засіб марки MERCEDES-BENZ д.н.з. НОМЕР_1 та дизельне паливо в кількості 1200 літрів, підлягають поверненню власнику, а саме Товариству з обмеженою відповідальністю "СГП "Львівське".
Керуючись ст.ст. 164, 247, 256,276-280,283-285,294 КУпАП, суддя,-
ПОСТАНОВИВ:
Провадження по справі № 450/4051/22 про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 164 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Транспортний засіб марки MERCEDES-BENZ д.н.з. НОМЕР_1 з дизельним паливом в кількості 1200 літрів повернути Товариству з обмеженою відповідальністю "СГП "Львівське", код ЄДРПОУ 41818548.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Н. Б. Добош