Заводський районний суд м. Запоріжжя
69009 Україна м. Запоріжжя вул. Лізи Чайкіної 65 тел.(061) 236-59-98
Справа № 332/2783/22
Провадження №: 3/332/1450/22
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 грудня 2022 р. суддя Заводського районного суду м. Запоріжжя Погрібна О.М., розглянувши матеріали, які надійшли з УПП в Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військовослужбовця - солдата-радіотелефоніста ВЧ НОМЕР_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
- за ч. 2 ст. 130 КУпАП, -
встановила:
23.10.2022 о 22.40 год. в м.Запоріжжя, вул.Перспективна, буд.2-а, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Ford Sierra, державний номерний знак НОМЕР_2 ,перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння, зі згоди водія, у встановленому законодавством порядку проводився із застосуванням спеціального технічного приладу Alcotest Drager 6820, результат: 1,87 проміле, тест №2540. Водій повторно протягом року притягується до адміністративної відповідальності за ст.130 КУпАП. Водія від керування транспортним засобом відсторонено. Вказаними діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.9а Правил дорожнього руху та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся у встановленому законом порядку, причини неявки суду не повідомив, клопотання про відкладення судового засідання від останнього до суду не надходило.
Суддя вважає, що були створені всі умови для реалізації права особи на доступ до правосуддя, та приймаючи до уваги те, що ОСОБА_1 , який належним чином повідомлявся про дату та час розгляду справи в суді, не з'явився, суд оцінює таку поведінку ОСОБА_1 , як небажання особисто прийняти участь в розгляді справи в суді.
Вказане узгоджується з рішенням Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року у справі «Смірнов проти України», відповідно до якого в силу вимог ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч.1 ст.6 даної Конвенції.
В своїх рішеннях Європейський суд також наголошує, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Більш того, в умовах воєнного стану, з огляду на неприпустимість зупинення роботи судів та здійснення правосуддя та на розумність строків розгляду справ, суд не має чекати, що особа щодо якої розглядається справа виявить бажання з'явитись до суду за умови не повідомлення суду поважних причин своєї неявки.
Враховуючи реальні поточні обставини, що склалися у місті Запоріжжі, а також те, що робота Заводського районного суду м. Запоріжжя не припинена, з метою дотримання розумних строків розгляду справи та враховуючи, що ОСОБА_1 не з'явився в призначене на 27.12.2022 судове засідання, за період перебування на розгляді суду матеріалів справи не скористався правами, наданими йому чинним законодавством, передбаченими статтею 268 КУпАП, не надав пояснень щодо протоколу про адміністративне правопорушення, обставин справи й доказів на їх підтвердження, беручи до уваги той факт, що справи про адміністративні правопорушення передбачені ст.130 КУпАП, не віднесено до таких, які підлягають розгляду за обов'язкової присутності особи, що притягується до адміністративної відповідальності, вважаю можливим розгляд справи здійснювати у його відсутність, на підставі наявних документів, доданих до протоколів про адміністративні правопорушення.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, наявні в ній докази у сукупності, суддя встановила наступні обставини.
Вина ОСОБА_1 підтверджується матеріалами справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ДПР № 043920 від 23.10.2022 із додатком-відеозаписом з нагрудної камери поліцейського; рапортами; направленням на огляд водія з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 16.10.2022 року, відповідно до якого, при проведенні огляду із застосуванням спеціального технічного засобу Alcotest Drager 6820, за результатами тестування реакція позитивна, 1,87 %; актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням технічних засобів від 23.10.2022; роздруківкою з технічного засобу Alcotest Drager 6820, відповідно до якого результат тесту на сп'яніння ОСОБА_1 становить 1,87%, тест 2540 від 23.10.2022 проведений о 23.19 годині.
Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до положень ст. ст.254, 255, 256 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння, яке містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, у якому, крім іншого, зазначаються відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Вказаний протокол про адміністративне правопорушення складений уповноваженою на те особою - поліцейською взводу №1 роти №1 батальйону №1 УПП в Запорізькій області сержантом поліції Кострицькою А.В., із заповненням всіх необхідних реквізитів, встановлених ст.256 КУпАП, протокол підписаний уповноваженою особою. Крім того, в протоколі зазначено, що особа, яка притягається до відповідальності ОСОБА_1 , після ознайомлення зі змістом протоколу, від підпису відмовився, що підтверджується відеозаписом.
При цьому, як вбачається з відеозапису, ОСОБА_1 було роз'яснено його права та обов'язки, передбачені ст.63 Конституції України, ст.268 КУпАП та повідомлено про розгляд справи у Заводському суді м.Запоріжжя.
Зі змістом протоколу ОСОБА_1 був ознайомлений. ОСОБА_1 власноручно написав пояснення в графі протоколу пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, про те, що «його не зупиняла дана особа», тобто поліцейська взводу №1 роти №1 батальйону №1 УПП в Запорізькій області сержант поліції Кострицька А.В., яка склала протокол про адміністративне правопорушення, що також підтверджується даними відеозапису.
Як вбачається з доданого до протоколу про адміністративне правопорушеннясерії ДПР № 043920 від 23.10.2022 відеозапису, ОСОБА_1 підтверджує факт керування ним транспортним засобом Ford Sierra державний номерний знак НОМЕР_2 (22.24.53 год. запису, де ОСОБА_1 у спілкуванні з співробітниками поліції пояснює, що зупинився за першою вимогою поліцейського; 22.26.29 год. - 22.26.40 год., де ОСОБА_1 говорить, що «нічого не порушував» та зупинився за першою вимогою працівника поліції).
Крім того, у спілкуванні зі співробітниками поліції ОСОБА_1 не заперечує факт вживання перед поїздкою алкоголю та перебування у стані алкогольного сп'яніння; на пропозицію співробітника поліції пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою алкотестеру «Драгер» або у медичному закладі погоджується, як водій, пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці.
Суддя враховує, що виконання функцій водія, в контексті приписів статті 130 КУпАП, не передбачає обов'язкової відеофіксації руху транспортного засобу, а може стверджуватись іншими доказами, сукупний аналіз яких підтверджує факт керування особою транспортним засобом.
Крім того, ОСОБА_1 під час проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу не повідомляв, що не керував транспортним засобом.
При цьому, характер його поведінки під час спілкування з працівниками поліції свідчить, що саме він керував вказаним транспортним засобом, що ОСОБА_1 фактично підтвердив.
Відеозаписом зафіксовано процес проходження ОСОБА_1 огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, вбачається, що останній беззаперечно погодився на пропозицію працівника поліції пройти огляд поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. З результатом, визначеним технічним приладом газоаналізатора «Alcotest DRAGER 6820» - 1,87 ‰ (проміле) ОСОБА_1 був ознайомлений та не висловлював своєї незгоди з таким результатом, а також відмовився проходити такий огляд в медичному закладі.
ОСОБА_1 роз'яснено процедуру проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння, а також настання можливих наслідків у разі незгоди водія, які полягають у складенні протоколу про адміністративне правопорушення.
Дані, які свідчать про те, що водій транспортного засобу ОСОБА_1 не погоджувався із результатами огляду, який було проведено поліцейським за допомогою спеціального технічного засобу, в матеріалах справи відсутні, а його процесуальна поведінка після проходження огляду свідчить про те, що він не заперечував результати огляду.
Процес притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.130 КУпАП, регулюється нормами: Кодексу України про адміністративні правопорушення; Правил Дорожнього руху України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306; Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09.11.2015 року (далі Інструкція № 1452/735); Порядком направлення водії транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 р. №1103 (далі Порядок); Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженою Наказом МВС України від 07.11.2015 року №1395 (далі Інструкція №1395); Законом України «Про Національну поліцію».
Згідно з ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів, в силу вимог ч. 2 ст. 251 КУпАП, покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
За ч.1 ст. 266 КУпАП правовою підставою для проведення огляду водія на стан сп'яніння є наявність обґрунтованої підозри у співробітників поліції, що водій перебуває у стані сп'яніння.
За ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Матеріали справи свідчать про дотримання працівниками поліції в повному обсязі вищезазначених нормативно-правових актів та вимог ст. 266 КУпАП.
Законом України «Про Національну поліцію» чітко визначені підстави, межі та спосіб обмеження вільного пересування громадян. Так, у статті 35цього Закону встановлено, що поліцейський може зупиняти транспортні засоби, поінформувавши водія про конкретну причину зупинення ним транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки.
Підстави зупинки ОСОБА_2 співробітниками поліції були повідомлені неодноразово.
При цьому суд вказує, що відповідно до п. 20 ч. 1ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» 24 лютого 2022 року Указом Президента України № 64/2022 введено в Україні воєнний стан, який на момент вчинення правопорушення є продовженим.
Як вбачається із відеозапису, єдиним зауваженням ОСОБА_1 відносно складеного щодо нього протоколу про адміністративне правопорушення є те, що він складений поліцейською взводу №1 роти №1 батальйону №1 УПП в Запорізькій області сержантом поліції Кострицькою А.В., яка не зупиняла транспортний засіб, яким він керував.
Так, положеннями ст. 255 КУпАП передбачено, що протоколи про адміністративне правопорушення, передбачені ст. 130 КУпАП складаються посадовими особами органів Національної поліції.
Відповідно до пункту 5 Розділу І «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі», саме поліцейські складають протоколи про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, серед іншого, передбачені і ст. 130 КУпАП.
Відповідно до п. 2 Розділу ІІ Інструкції, огляд на стан алкогольного сп'яніння водія транспортного засобу здійснюється поліцейськими, які мають спеціальні звання.
Види спеціальних звань поліцейських встановлені ст. 80 Закону України «Про національну поліцію», серед яких зазначено і сержанта поліції.
Поліцейська взводу №1 роти №1 батальйону №1 УПП в Запорізькій області сержант поліції Кострицька А.В. є посадовою особою органів Національної поліції та має спеціальне звання «сержант поліції».
Отже, як огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння на місці за допомогою технічного приладу Alcotest Drager 6820, так і складання протоколу про адміністративне правопорушення за ч.2 ст.130 КУпАП проводилися уповноваженими особами органу Національної поліції України.
В той же час, жодною нормою діючого законодавства не передбачено складання протоколу про адміністративне правопорушення саме тією особою, якою був зупинений правопорушник (виявлене адміністративне правопорушення).
В пункті 1.9 ПДР України встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Так, згідно до вимог п.2.4 ПДР України, до обов'язків водія механічного транспортного засобу входить його зупинка на вимогу працівника поліції.
Пунктом 2.5 ПДР України визначено обов'язок водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до вимог п. 2.9 «а» ПДР України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
На підставі пунктів 2, 3 Розділу 1 Інструкції «Про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 року №1452/753, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Відповідальність за порушення зазначених вимог ПДР України передбачена ст. 130 КУпАП.
Згідно з ч.1 ст.130 КУпАП, адміністративним правопорушенням є керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч. 2 ст. 130 КУпАП адміністративним правопорушенням є повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
Постановою Вінницького міського суду Вінницької області від 24.06.2022 у справі № 127/7882/22 ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.130 КУпАП та ч.3 ст.126 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 рік. Постанова набрала законної сили 05.07.2022.
Статтею 252 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння в достатній мірі доведений належними та допустимими доказами та кваліфікує його дії за ч.2 ст.130 КУпАП, як керування транспортним засобом особою у стані алкогольного сп'яніння, вчинене повторно.
Відповідно до довідки інспектора відділу адміністративної практики УПП в Запорізькій області Цимбалістий М.А. має повторність за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП; отримав посвідчення водія НОМЕР_3 від 23.04.2013р.
У рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Отже, ОСОБА_1 , реалізуючи своє право володіти та керувати транспортним засобом, тим самим погодився нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі згідно встановлених норм закону держави Україна.
При визначенні виду та розміру стягнення, слід врахувати характер та ступінь суспільної небезпеки скоєного правопорушення, особу правопорушника та його ставлення до скоєного, призначити стягнення у вигляді штрафу в межах санкції, встановленою ч.2 ст.130 КУпАП, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки.
Крім того, суд приходить до висновку, що транспортний засіб - автомобіль Ford Sierra державний номерний знак НОМЕР_2 ,не підлягає оплатному вилученню, оскільки матеріали справи не містять доказів, що він належить саме особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Згідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 40-1, 130, 283, 284 КУпАП, суддя,-
постановила:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 130 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000,00 гривень (тридцять чотири тисячі гривень 00 коп.), з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 3 (три) роки, без оплатного вилучення транспортного засобу.
Отримувач коштів: ГУК у Зап.обл./Зап.обл./21081300; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37941997; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО): 899998; Рахунок отримувача: UA708999980313000149000008001, Код класифікації доходів бюджету: 21081300, призначення адміністративні штрафи з метою забезпечення безпеки дорожнього руху.
Згідно з ч. 2 ст. 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення в порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір у розмірі 496,20 грн на користь держави (Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UА908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Заводський районний суд м. Запоріжжя шляхом подачі в 10-денний строк з дня винесення постанови, апеляційної скарги.
Суддя: О.М.Погрібна