Рішення від 28.12.2022 по справі 480/5956/22

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2022 року Справа № 480/5956/22

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Павлічек В.О.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/5956/22 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради Сумської області (далі по тексту - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради Сумської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України 20.03.2022 року № 332;

- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради Сумської області призначити і виплатити ОСОБА_1 з 01.03.2022 по 31.08.2022 допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України 20.03.2022 року № 332.

Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що відповідно до довідки від 02.05.2018 року № 57 позивач є внутрішньо переміщеною особою. 20.03.2022 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», якою затверджено Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (дачі - Порядок № 332). Враховуючи положення Порядку № 332, позивач звернулась до відповідача із заявами від 30.03.2022 та від 30.05.2022 про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. Проте листами від 02.06.2022 № 01-07/520 та від 29.06.2022 № 01-07/682 відповідачем було повідомлено позивача про те, що вона не має право на допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам, оскільки станом на 01.03.2022 не була одержувачем допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505. Позивач не погоджується з даними діями відповідача, вважає їх протиправними та такими, що суперечать вимогам чинного законодавства України і порушують гарантоване державою право на соціальний захист.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження та встановлено строк відповідачу для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідача, а також встановлено строк позивачу для подання відповіді на відзив, а відповідачу заперечення.

На виконання вимог суду представником відповідача було надано суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні, зокрема зазначивши, що відповідно до Порядку № 332 (у редакції, яка діяла на час виникнення спірних відносин), якщо внутрішньо переміщена особа була облікована до 24.02.2022 року в регіоні, що включений до переліку, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України № 204-р та не отримувала допомогу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 р. № 505 (в тому числі якій було припинено виплату такої допомоги), може отримувати допомогу відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №332 лише у разі нового переміщення в іншу адміністративно-територіальну одиницю, яке здійснене відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб». Позивач - ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради як внутрішньо переміщена особа з 10.11.2014 року. З 10.11.2014 по 09.03.2015 позивачу призначалась і виплачувалась щомісячна адресна допомога відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг». З 10.03.2015 виплату вищезазначеної допомоги позивачці припинено відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509, так як вона не працевлаштувалася. Таким чином, станом на 01.03.2022 позивач не отримувала щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, про що зазначає і сам позивач, а отже права на призначення вищевказаної допомоги відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №332 позивач не мала (а.с. 28-32).

В подальшому позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якому не погоджується з доводами відповідача, викладеними у відзиві на позовну заяву (а.с. 38-42).

Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи судом встановлено, що відповідно до довідки від 02.05.2018 року № 57 позивач є внутрішньо переміщеною особою із зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 до фактичного місця проживання/перебування: АДРЕСА_2 (а.с. 11).

30.03.2022 року позивач звернулася до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради Сумської області із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 року № 332 (а.с. 12).

Листом від 02.06.2022 № 01-07/520 Управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради Сумської області, зокрема, повідомило позивача про відсутність права на призначення допомоги на проживання, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 року № 332, оскільки на 1 березня вона не була одержувачем допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 (а.с. 13-14).

Позивач повторно звернулася до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради Сумської області із заявою від 30.05.2022 року про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 року № 332 (а.с. 15).

Листом від 29.06.2022 № 01-07/682 Управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради Сумської області, зокрема, поторно повідомило позивача про відсутність у неї права на призначення допомоги на проживання, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 року № 332, оскільки на 1 березня позивач не була одержувачем допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 (а.с. 16-17).

Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернулася до суду з даною позовною заявою.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 2 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» встановлено, що Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.

До 20.03.2022 механізм надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг визначався Порядком надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (далі - Постанова №505).

Пунктом 2 Порядку №505 було визначено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

При цьому докази того, що станом на 24.02.2022 року позивач отримувала допомогу як внутрішньо переміщена особа відповідно до Порядку №505, в матеріалах справи відсутні.

20.03.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», якою затверджено Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі по тексту - Порядок №332).

Відповідно до пункту 1 Порядку №332 цей Порядок визначає механізм надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі - допомога).

Пунктом 2 Порядку №332 (в редакції від 27.03.2022 року, чинної на момент подання позивачем заяви від 30.03.2022 року) передбачено, що допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя, а також території адміністративно-територіальної одиниці, де проводяться бойові дії та що визначена в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми “єПідтримка”, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204.

Відповідно до п. 2 Порядку №332 (в редакції від 27.03.2022 року чинної на момент подання позивачем заяви від 30.03.2022 року) допомога надається щомісячно з місяця звернення на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах:

для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень;

для інших осіб - 2000 гривень.

Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням та дати припинення чи скасування воєнного стану.

Допомога внутрішньо переміщеним особам, які звернулися за її наданням до 14 квітня 2022 року, надається починаючи з березня 2022 року.

Допомога на проживання призначається автоматично без подання додаткового звернення внутрішньо переміщеним особам, які станом на 1 березня 2022 р. отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505 “Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг”. Виплата допомоги внутрішньо переміщеним особам за місяці, у яких вони отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, не здійснюється.

Допомога не надається внутрішньо переміщеним особам, які були обліковані як внутрішньо переміщені особи до 24 лютого 2022 р. у регіонах, що не включені до переліку, зазначеному в абзаці першому пункту 2 цього Порядку, за винятком осіб, які отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

З аналізу зазначених норм, суд вбачає, що допомога надається, зокрема, особам, які перемістилися з території адміністративно-територіальної одиниці, де проводяться бойові дії та що визначена в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми «єПідтримка», затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №204-р, або були облікованими до 24 лютого 2022 р. на території, включеній у розпорядження Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №204-р «Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми «єПідтримка», за умови надання відповідної заяви.

При цьому внутрішньо переміщеним особам, які станом на 1 березня 2022 р. отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505 “Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг”, допомога на проживання призначається автоматично без подання додаткового звернення.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач звернулася до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради Сумської області вперше із заявою від 30.03.2022 року про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 року № 332 (а.с. 12).

При цьому позивач є внутрішньо переміщеною особою з Донецької області (м.Донецьк) та до 24.02.2022 обліковувалася за фактичним місцем проживання/перебування: АДРЕСА_2 (а.с. 11), що підтверджується довідкою від 02.05.2018 № 57 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданою Управлінням праці та соціального захисту населення Виконкому Лебединської міської ради (а.с.11). Станом на 24.02.2022 року допомогу як внутрішньо переміщена особа відповідно до Порядку №505, позивач не отримувала.

Згідно Переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми єПідтримка, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 р. № 204-р, до зазначеного Переліку включені: Волинська область, Донецька область, Житомирська область, Запорізька область, Київська область, м. Київ, Луганська область, Миколаївська область, Одеська область, Сумська область, Харківська область, Херсонська область, Чернігівська область.

Отже відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 р. № 204-р, Донецька область (з якої в 2018 року перемістилася позивач) та Сумська область (на якій позивач обліковувалася до 24.02.2022 як внутрішньо переміщена особа), визначені в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми «єПідтримка».

Суд звертає увагу, що Порядок № 332 (в редакції від 27.03.2022 року чинної на момент подання позивачем заяви від 30.03.2022 року) не містить положень щодо часу, коли особа має переміститись або факту повторності такого переміщення для того, щоб вона мала право на допомогу.

З огляду на те, що позивач перемістилася з території та обліковувалася до 24.02.2022 як внутрішньо переміщена особа на території, які визначені в переліку, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 р. № 204-р, суд доходить висновку, що позивач відноситься до кола осіб, що з березня 2022 року мають право на отримання допомоги відповідно до Порядку №332.

А відтак Управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради Сумської області було протиправно відмовлено позивачу у призначенні допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам відповідно Порядку №332, за заявою від 30.03.2022 року, з підстав неотримання позивачем станом на 1 березня допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505, оскільки зміст абз.6 п. 3 Порядку № 332 свідчить про те, що особам, які отримували допомогу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505, допомога відповідно до нового Порядку №322 надається автоматично без заяви. Інші ж внутрішньо переміщені особи повинні звернутися за допомогою із заявою при умові, що вони перемістилися з території адміністративно-територіальної одиниці, де проводяться бойові дії та що визначена в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми «єПідтримка», затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №204-р, або були облікованими до 24 лютого 2022 р. на території, включеній у розпорядження Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №204-р «Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми «єПідтримка».

Разом з тим суд зазначає, що в подальшому підпунктом 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.04.2022 №457 "Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України" установлено, що для підтримки окремих категорій населення, яке постраждало у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, внутрішньо переміщеним особам, відомості про яких включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, надається допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332 "Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам".

Цією постановою у пункті 3 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332:

1) в абзаці першому слова “на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування” замінено словами і цифрами “до квітня 2022 р. включно”;

2) в абзаці четвертому слова “та дати припинення чи скасування воєнного стану” виключено;

3) доповнено пункт абзацами такого змісту:

“Починаючи з травня 2022 р. допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також внутрішньо переміщеним особам, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний вебпортал електронних послуг.

Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затверджується Мінреінтеграції за погодженням з Міноборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.”

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 №562 "Про затвердження Положення про інформаційну систему формування переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)" абзац дев'ятий пункту 3 Порядку №332 викладено в такій редакції: Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), формується в електронній формі відповідно до Положення про інформаційну систему формування переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2022 р. № 562, а у разі відсутності технічної можливості формування такого переліку в електронній формі - затверджується Мінреінтеграції за погодженням з Міноборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.

Отже, з 01.05.2022 виплату допомоги на проживання поширено на внутрішньо переміщених осіб, які, зокрема, перемістилися з території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

При цьому Порядок №332 (у редакції, чинній з 01.05.2022) не містив положень щодо часу, коли особа має переміститись та не ставив виникнення в особи права на отримання спірної допомоги у залежність від моменту набуття статусу внутрішньо переміщеної особи: до 24.02.2022 чи після цієї дати.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач 30.05.2022 року повторно звернулася до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради Сумської області із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 року № 332 (а.с. 15).

При цьому Донецька міська територіальна громада відноситься до Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 27 квітня 2022 року (в редакції від 29.04.2022 року), затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75.

Таким чином, станом на 01.05.2022 позивач відносилась до осіб, які перемістилися з території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

А відтак на позивача поширювались наведені вище положення абзацу 8 пункту 3 Порядку №332 і як наслідок, остання мала право на отримання з 01.05.2022 допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Враховуючи викладене суд доходить висновку, що Управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради Сумської області було безпідставно відмовлено позивачу у призначенні допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам відповідно Порядку №332, за заявою від 30.05.2022 року, з підстав неотримання позивачем станом на 1 березня допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505, оскільки, як вже зазначалося судом вище, зміст абз.6 п. 3 Порядку № 332 свідчить про те, що особам, які отримували допомогу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505, допомога відповідно до нового Порядку №322 надається автоматично без заяви. При цьому з 01.05.2022 року інші особи, які, зокрема, перемістилися з території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), мають право на отримання зазначеної допомоги, за умови надання відповідної заяви.

Також суд звертає увагу на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2022 р. № 923 було внесено зміни до Порядку №332 та, зокрема, у пункті 3 абзац сьомий викладено в такій редакції:

“Допомога не надається внутрішньо переміщеним особам, які були обліковані як внутрішньо переміщені особи до 24 лютого 2022 р., крім осіб, які отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, та осіб, які повторно перемістилися з тимчасово окупованої території Російською Федерацією території України, території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) після 24 лютого 2022 року.”

Дані зміни набули чинності 24.08.2022 року.

Отже враховуючи дані зміни, з 24.08.2022 року особи, які були обліковані як внутрішньо переміщені особи до 24 лютого 2022р. і не отримували щомісячну адресну допомогу та повторно не перемістились після 24 лютого 2022р. з тимчасово окупованої території РФ території України, території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), не мають права на отримання допомоги, відповідно до Порядку №332.

При цьому абз. 4 п. 2 Порядку №332 встановлено, що допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням.

А отже оскільки вище зазначені зміни було внесено постановою Кабінету Міністрів України № 923 у серпні 2022 року і допомога виплачується за повний місяць, суд доходить висновку, що особам, які мали право на отримання допомоги до внесення змін до абзацу сьомого пункту 3 Порядку №332 та були обліковані як внутрішньо переміщені особи до 24 лютого 2022 р., допомога з серпня 2022 року не надається.

А відтак суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в частині визнання протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради Сумської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України 20.03.2022 року № 332, на підставі заяв від 30.03.2022 року та від 30.05.2022 року; зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради Сумської області призначити ОСОБА_1 допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам, відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України 20.03.2022 року № 332, на підставі заяв від 30.03.2022 року та від 30.05.2022 року та здійснення відповідних виплат з березня 2022 року по липень (включно) 2022 року.

В той же час позовна вимога щодо зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради Сумської області виплатити ОСОБА_1 за серпень 2022 допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам, відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України 20.03.2022 року № 332, задоволенню не підлягає.

Разом з тим, відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради Сумської області суму судового збору у розмірі 496,20 грн., сплаченого відповідно до квитанції від 06.09.2022 року № 0.0.2664845361.1 (а.с. 8).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради Сумської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України 20.03.2022 року № 332, на підставі заяв від 30.03.2022 року та від 30.05.2022 року.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради Сумської області (вул. Сумська, 12, м. Лебедин,Сумська область, 42200, код ЄДРПОУ 22977534) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам, відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України 20.03.2022 року № 332, на підставі заяв від 30.03.2022 року та від 30.05.2022 року та здійснити відповідні виплати з березня 2022 року по липень (включно) 2022 року.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради Сумської області (вул. Сумська, 12, м. Лебедин,Сумська область, 42200, код ЄДРПОУ 22977534) суму судового збору в розмірі 496,20 грн. (чотириста дев'яносто шість гривень 20 коп.).

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.О. Павлічек