Рішення від 28.12.2022 по справі 460/18293/22

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2022 року м. Рівне №460/18293/22

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді С.М. Дуляницька, розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

про визнання протиправним та скасування рішення , зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області (далі - відповідач), в якому просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області №172550003789 від 23.03.2022 про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пп.3 п.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 21.02.2022.

Позовні вимоги мотивовані протиправністю рішення № 17255003789 від 23.03.2022 року про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що і стало підставою для звернення з цим позовом до суду.

Ухвалою суду від 06.07.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній адміністративній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Даною ухвалою також надано відповідачу строк на подання відзиву.

Відповідач 1 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог. На обґрунтування своїх заперечень зазначив, що заява позивача про призначення пенсії та подані в сукупності до неї документи були розглянуті Головним управлінням Пенсійного фонду України в Львівській області та за результатом розгляду прийняте рішення № 17255003789 від 23.03.2022 про відмову у призначенні пенсії за віком за відсутності підстав для її призначення, відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Так, до страхового стажу не зараховано період роботи позивача трактористом в колгоспі "Світанок" за 1983-2001 роки, оскільки згідно архівної довідки від 19.03.2021 №163 у тексті довідки повністю не зазначено ім'я та по батькові. Крім того, до пільгового стажу не зараховано періоди роботи комбайнером в СВК імені Лесі Українки з 24.06.2008 по 22.09.2008, з 08.07.2009 по 29.08.2009, механізатором з 01.09.2009 по 22.12.2016 та період роботи трактористом-машиністом з 11.04.2017 по 09.02.2022, оскільки у довідці від 09.02.2022 №16 виданій СВК імені Лесі Українки відсутнє посилання на п.3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Отже, загальний (страховий) стаж роботи позивача становить 21 рік 02 місяці 13 днів, пільговий 1 рік 10 місяців 26 днів. Право на пенсійне забезпечення відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" позивач набуде після досягнення 65 - річного віку з 04.03.2031.

Ухвалою від 01.09.2022 залучено до участі у справі в якості другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області. Встановлено 15-денний строк з дня отримання ухвали для подання відзиву на позов із поясненнями по суті заявлених позовних вимог.

Своїм правом на подання відзиву на позов відповідач 2 не скористався, заяв чи клопотань суду не направляв.

Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності, встановив наступне.

21.02.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

За результатами розгляду заяви позивача, відповідач листом від 08.04.2022 повідомив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області прийнято рішення № 172550003789 від 23.03.2022 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Зокрема, у рішенні вказано, що страховий стаж особи 21 років 2 місяці 13 днів та зазначено результати розгляду документів, доданих до заяви:

за доданими документами до страхового стажу не зараховано:

- період роботи згідно архівної довідки №163 від 19.03.2021, оскільки у тексті довідки ім'я та по батькові зазначено не повністю;

- до пільгового стажу роботи не зараховано період згідно довідки від 09.02.2022 №16, оскільки в довідці відсутнє посилання на п.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Дата з якої особа матиме право на пенсійну виплату 04.03.2031.

Позивач вважає вказане рішення відповідача протиправним та таким, що підлягає скасуванню, а тому звернулася до суду з цим позовом.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 05.11.1991 № 1788-XII(далі - Закон №1788-XII) "Про пенсійне забезпечення" та Законом України від 09.07.2003 №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-ІV).

Згідно з пунктом "в" частини 1 статті 13 Закону №1788-XII на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі. За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, страхового стажу: з 01.04.2021 по 31.03.2022 не менше 28 років 6 місяців.

Аналогічні умови призначення пенсії трактористам-машиністам на пільгових умовах визначені пунктом 3 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV.

Таким чином, головними умовами для призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах є досягнення відповідного віку 55 років, наявність страхового стажу 28 років 6 місяців, а також стажу при виконанні робіт на посаді тракториста-машиніста, безпосередньо зайнятого у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства упродовж 20 років.

Порядок призначення пенсій на пільгових умовах цій категорії працівників роз'яснено у листі Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 7. Так до трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, належать працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідні посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відпрацювали повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи на стаціонарних і причіпних установках та агрегатах, з ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо. Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва. Трактористи-машиністи допоміжних сільських господарств, які не мають самостійного балансу і знаходяться в складі промислових, будівельних та інших підприємств і організацій, мають право на пільгову пенсію при виконанні умов, передбачених наведених вище умов. Трактористам-машиністам, постійно зайнятим на причіпних і стаціонарних установках і агрегатах, пенсії призначаються на загальних підставах.

Отже, право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV мають право триктористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства. При цьому, обов'язковою умовою для зарахування до пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до вказаної норми, є безпосередня зайнятість тракториста у виробництві сільськогосподарської продукції.

За відсутності однієї з умов для призначення пенсії за віком на пільгових умовах призначення вказаної пенсії неможливе.

Статтею 62 Закону №1788-ХІІ передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Разом з цим, постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993 року затверджений Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі Порядок -637).

Пунктом 1 Порядку встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно з пунктом 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Отже, трудова книжка є основним документом, що підтверджує стаж роботи, однак у разі відсутності в ній відповідних записів та наявності неточностей, то факт безпосередньої участі у виробництві сільськогосподарської продукції підтверджується уточнюючою довідкою про підтвердження пільгового трудового стажу, з дотриманням пункту 20 Порядку № 637, які особа, що звертається за призначенням пенсії, повинна надати на підтвердження стажу роботи.

Відповідно до пункту 2 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10.10.2006 №18-1, підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

Додатково в довідці наводяться такі відомості:

стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції;

стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування;

стосовно жінок, які працюють на вирощуванні, збиранні та післязбиральному обробленні тютюну, - про зайнятість на перелічених роботах протягом повного сезону

Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Як слідує з матеріалів справи, не всю трудову діяльність позивача на посаді тракториста відповідач зарахував до пільгового стажу, що вплинуло на можливість призначення йому пенсії на пільгових умовах.

За розрахунком ГУ ПФУ у Львівській області страховий стаж позивача складає 21 рік 2 місяці 13 днів, пільговий стаж - 1 рік 10 місяців 26 днів, що є недостатнім відповідно до підпункту 3 пункту 2 статті 114 розділу XIV-І Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Разом з тим, з дослідженої копії трудової книжки позивача, № НОМЕР_1 встановлено, що така видана позивачу саме, як трактористу.

Крім того, відповідно до здійснених записів в ній прослідковується діяльність позивача на посаді тракториста, що відповідає таким записам: - з 01.04.1983 по 30.04.2000 працював трактористом у Колективному сільськогосподарському підприємстві "Світанок" Дубенського району; з 01.05.2000 по 12.02.2001 працював трактористом в СВК "Семидубський"; 18.05.2001 по 11.03.2003 працював трактористом-комбайнером в СВК "Семидубський"; з 01.04.2003 по 06.11.2004, з 25.04.2005 по 23.10.2005, 16.05.2006 по 23.11.2006, з 01.05.2007 по 13.08.2007 працював трактористом-комбайнером, трактористом у СВК "Світанок", з 24.06.2008 по 22.09.2008, з 08.07.2009 по 29.08.2009 працював у СВК ім. Лесі Українки комбайнером, з 01.09.2009 по 22.12.2006 працював механізатором у СВК імені Лесі Українки, з 10.04.2017 по даний час працює в СВК імені Лесі Українки на посаді тракториста.

Крім того, позивачем до матеріалів справи долучено архівні довідки від 19.03.2021 №162,№163,№164, уточнюючі довідки від 12.01.2022, від 11.01.2022, від 09.02.2022, довідку від 13.05.2021 №66.

Із зазначеного слідує, що підприємства на яких працював позивач відносяться до сільськогосподарських.

Відповідно до абзацу 2 статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" при обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.

Наведені вище положення свідчать про те, що єдиною підставою для врахування до трудового стажу часу роботи колгоспника за фактичною тривалістю є невиконання встановленого мінімуму трудової участі саме без поважних причин.

Позивачем зазначені вимоги дотримано.

Відтак враховуючи вищевказані норми чинного законодавства та фактичні обставини, суд вважає, що відповідачем всупереч вимогам Закону не було зараховано до пільгового стажу позивача на посаді тракториста безпосередньо зайнятого у виробництві сільськогосподарської продукції періоди роботи за 1983-2001, з 24.06.2008 по 22.09.2008, з 08.07.2009 по 29.08.2009, з 01.09.2009 по 22.12.2016, з 11.04.2017 по 09.02.2022 як таких що дають право на пільгову пенсію.

Отже, у зазначенні періоди роботи позивач працював на посаді тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва і був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції. Періоди роботи трактористом-машиністом зазначені у наданих архівних довідках узгоджуються із записами у трудовій книжці позивача.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, про наявність підстав для зарахування до пільгового стажу позивача періодів 1983-2001, з 24.06.2008 по 22.09.2008, з 08.07.2009 по 29.08.2009, з 01.09.2009 по 22.12.2016, з 11.04.2017 по 09.02.2022.

Згідно із ч. 3 ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 року, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також у необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Крім того, частиною 1 ст. 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII від 05.11.1991 року також передбачено, що органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також у необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Таким чином, суд зазначає, що при виникненні у Пенсійного орану сумнівів щодо права позивача на отримання пільгової пенсії, відповідач має право перевіряти достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Отже, витребування та перевірка додаткових документів і довідок є правом пенсійного органу. Тобто, перекладання обов'язку доказування, надання відомостей тощо на позивача, є неприйнятним.

Суд наголошує, що неможливість пенсійного органу скористатися правом на перевірку зазначених у трудовій книжці відомостей, не може бути підставою для обмеження права пенсіонера на отримання належної пенсії.

Вказана правова позиція узгоджується з правовою позицією Верховного Суду викладеною у постановах по справам №439/1148/17 від 22.05.2018, №235/2873/17 від 03.10.2018, №681/813/17 від 27.02.2018, №683/977/17 від 22.05.2018 та №709/1360/17 від 10.07.2018.

Крім того, суд зазначає, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у довідці про підтвердження наявного пільгового трудового стажу. Відсутність посилання чи неточних записів у первинних документах по обліку трудового стажу та нарахуванню заробітної плати на конкретну посаду, яку займав позивач у той чи інший період його роботи на підприємстві, за наявності належним чином оформленої трудової книжки, не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком.

Отже, у зв'язку з тим, що суд дійшов висновку про протиправність дій Пенсійного органу щодо не зарахування до пільгового стажу позивача, що дає право на призначення пільгової пенсії, певних періодів роботи на посаді тракториста, тракториста-машиніста, суд знаходить наявними підстави і для задоволення позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області № 172550003789 від 23.09.2022.

Тому з метою відновлення прав та інтересів позивача, суд вважає, що задоволенню також підлягає вимога щодо зобов'язання управління Пенсійного фонду у Рівненській області призначити та виплачувати пенсію позивачу за віком на пільгових умовах з 21.02.2022.

Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини 3 статті 90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

У свою чергу, відповідачами не доведено правомірності дій та рішень щодо відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах позивачу.

Таким чином суд прийшов до переконання, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат у цій справі здійснюється відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області №172550003789 від 23.03.2022 про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пп.3 п.2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 21.02.2022, з урахуванням висновків суду за результатами розгляду цієї справи.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області витрати зі сплати судового збору в розмірі 496,20 грн (чотириста дев'яносто шість гривень двадцять копійок).

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області витрати зі сплати судового збору в розмірі 496,20 грн (чотириста дев'яносто шість гривень двадцять копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 28 грудня 2022 року

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 )

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрія, 10,м. Львів,79016, ЄДРПОУ/РНОКПП 13814885) Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7,м.Рівне,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)

Суддя С.М. Дуляницька