РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 грудня 2022 року м. Рівне №460/23070/22
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Поліщук О.В., розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач), у якому просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 10.02.2022 № 172850013585, яким позивачу скасовано з 28.01.2022 встановлене раніше підвищення розміру пенсії відповідно до ч. 3 ст. 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
зобов'язати відповідача здійснити з 28.01.2022 перерахунок та виплату пенсії позивачу, встановивши їй підвищення розміру пенсії на 25% відповідно до ч. 3 ст. 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та із застосуванням з березня 2022 року коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році».
Стислий виклад позицій сторін.
Позивач повідомив, що після досягнення 60 річного віку на підставі особистої заяви відповідачем з 02.10.2021 йому призначено пенсію за віком згідно з положеннями Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», встановивши до такої пенсії підвищення її розміру відповідно до ч. 3 ст. 29 цього Закону. Проте, в подальшому відповідачем на підставі листа Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради від 30.12.2021 № 12 прийнято рішення 10.02.2022 № 172850013585, яким позивачу скасовано з 28.01.2022 встановлене раніше підвищення розміру пенсії відповідно до ч. 3 ст. 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Підставою для прийняття такого рішення, як повідомив відповідач, слугував той факт, що позивач в період з квітня 2008 року по квітень 2010 року отримувала пенсію по інвалідності, що вказує на відсутність підстав для призначення їй підвищення до пенсії за більш пізній вихід на пенсію після 55 річного віку. Також позивач вказав, що незважаючи на прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», відповідачем з 01.03.2022 не перераховано її пенсію із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14. Позивач вважає протиправним рішення відповідача, оскільки воно порушує право на отримання пенсії в належному розмірі відповідно до стажу, зарплати та положень чинного пенсійного законодавства. З підстав, наведених у позовній заяві, просить суд задовольнити позов у повному обсязі.
Згідно з відзивом на позовну заяву відповідач позовні вимоги не визнає. Свої заперечення обґрунтовує тим, що відповідно до ч. 3 ст. 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підвищення до пенсії за більш пізній вихід на пенсію призначається виключно особам, які до цього пенсійних виплат не отримували. Зважаючи на те, що в період з 2008 по 2010 позивачу виплачувалась пенсія по інвалідності - права на отримання зазначеного підвищення вона не набула. Виходячи з наведеного Пенсійним органом помилково було встановлено з дня призначення пенсії позивачу підвищення за більш пізній вихід на пенсію. Тому, відповідач вважає правомірним прийняття ним оскарженого рішення. З наведених у відзиві підстав, просить суд відмовити у задоволенні позову.
Заяви, клопотання учасників справи.
Інших заяв та клопотань, які мають значення для вирішення спору до суду не надходило.
Процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 03.08.2022 відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Згідно з вимогами статті 263 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Фактичні обставини та зміст спірних правовідносин.
Розглянувши матеріали, повно та всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, надавши оцінку всім аргументам учасників справи, судом встановлено наступне.
Управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області з 23.04.2008 було призначено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсію по інвалідності як особі з інвалідністю ІІІ групи загального захворювання. Виплата такої пенсії по інвалідності проводилась позивачу в період з 23.06.2008 по 30.04.2010.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 14.12.2021 № 172850013585 ОСОБА_2 було призначено пенсію за віком з 02.10.2021 довічно. Розмір пенсії за віком з 02.10.2021 склав 8240,91 грн, доплата за понаднормовий стаж - 241,02 грн, підвищення ст. 29 ч. 3 - 2060,23 грн. Загальний розмір пенсії становив 10542,16 грн.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 28.01.2022 № 172850013585 пенсію за віком ОСОБА_2 було перераховано з 02.10.2021. Вид перерахунку «у зв'язку з уточненням даних в ЕПС». Підстава - АКТ УПСЗН від 30.12.2021 № 12 (була отримувачем пенсії з 23.04.2008 по 01.05.2010 п/с 808321). Розмір пенсії за віком після його перерахунку з 02.10.2021 склав 8240,91 грн, доплата за понаднормовий стаж - 241,02 грн. Загальний розмір пенсії 8481,93 грн.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 22.02.2022 № 172850013585 перераховано пенсію за віком ОСОБА_2 із встановленням їй до основного розміру пенсії надбавки на індексації з 01.03.2022 в сумі 135,00 грн. Розмір пенсії з надбавками склав 8616,93 грн.
Вважаючи протиправними: рішення відповідача від 10.02.2022 № 172850013585 та бездіяльність відповідача щодо не встановлення з 01.03.2022 збільшення коефіцієнта показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Норми права, які застосував суд, мотиви їх застосування та оцінка аргументів сторін.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Згідно зі статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною першою статті 4 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, цього закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відміни від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.
Згідно з частиною 1 статті 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом, досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 26 Закону № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Згідно ч. 1 ст. 29 Закону № 1058-IV особі, яка набула право на пенсію за віком відповідно до цього Закону, але після досягнення пенсійного віку, передбаченого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону, виявила бажання працювати і одержувати пенсію з більш пізнього віку, пенсія за віком призначається з урахуванням страхового стажу на день звернення за призначенням пенсії з підвищенням розміру пенсії за віком, обчисленого відповідно до статті 27 цього Закону, на такий відсоток: на 0,5% - за кожний повний місяць страхового стажу після досягнення пенсійного віку у разі відстрочення виходу на пенсію на строк до 60 місяців; на 0,75% - за кожний повний місяць страхового стажу після досягнення пенсійного віку у разі відстрочення виходу на пенсію на строк понад 60 місяців.
Частиною 3 вказаної статті передбачено, що Жінкам, які народилися у період по 31 грудня 1961 року, після виходу на пенсію встановлюється підвищення розміру пенсії, обчисленого відповідно до статті 27 цього Закону, в розмірі 2,5 відсотка за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію, починаючи з 55 років до досягнення ними 60-річного віку, за умови, що до цього їм не призначалася будь-яка пенсія.
За змістом вказаної норми підвищення розміру пенсії за віком визначене законодавцем як заохочувальний захід щодо осіб, які, отримавши право на призначення пенсії, виявили бажання працювати та одержувати пенсію з більш пізнього віку, тобто фактично відтермінували реалізацію права виходу на пенсію.
Отже, для підвищення пенсії на підставі ч. 3 ст. 29 Закону Закон № 1058-IV необхідна наявність наступних умов:
дата народження особи у період по 31 грудня 1961 року;
звернення за призначенням пенсії за віком з більш пізнього віку, тобто після досягнення 55 років.
не одержання жодного виду пенсії після досягнення пенсійного віку;
наявність страхового стажу після досягнення пенсійного віку, передбаченого абзацом 1 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Аналогічні висновки щодо застосування цих норм права, викладені у постановах Верховного Суду від 25.09.2018 у справі № 686/10709/17 та від 11.12.2018 у справі № 752/13469/16-а, які у силу вимог ч. 5 ст. 242 КАС України враховуються судом ппри ухваленні рішення у цій справі.
Відповідачем не заперечується наявність у позивача достатнього страхового стажу і права на призначення пенсії за віком. Судом встановлено, що ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , а за призначення пенсії звернулась 02.10.2021, тобто з більш пізнього віку аніж 55 років.
Суд вважає непереконливими доводи відповідача, що ОСОБА_2 в період з квітня 2008 року по квітень 2010 року включно отримувала пенсію по інвалідності, оскільки таку пенсію позивач отримувала до досягнення 55 років
Вказана обставина слугувала підставою для прийняття спірного рішення про скасування виплати такого підвищення.
Водночас, виходячи з системного аналізу положень ст. 29 Закону № 1058-IV суд вважає, що позбавлення права на встановлення передбаченого ч. 3 ст. 29 Закону № 1058-IV підвищення пенсії можливе за умови отримання особою будь-якого із видів пенсійної виплати саме в період з 55 років до досягнення нею 60 річного віку.
З наведеного суд зауважує, що позивач набула право на встановлення їй передбаченого заохочувального підвищення пенсії за більш пізній вихід на пенсію починаючи з 55 років.
Між тим, відповідач при ухваленні оскарженого рішення повно та всебічно не з'ясував характер правовідносин, зокрема й підстави для призначення визначеного ч. 3 ст. 29 Закону № 1058-IV підвищення пенсії, тому його рішення від 10.02.2022 № 172850013585, є протиправним та підлягає скасуванню.
Тому, суд дійшов висновку, що для ефективного захисту порушеного права позивача слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Рівненській області здійснити з 28.01.2022 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , встановивши їй підвищення розміру пенсії на 25% відповідно до ч. 3 ст. 29 Закону № 1058-IV
Оцінюючи правомірність поведінки відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії позивачу з 01.03.2022 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, суд враховує таке.
Згідно з ч.ч. 1, 4 ст. 42 Закону № 1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Згідно з абз. 1 п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році”, перерахунку підлягають пенсії, обчислені відповідно до Закону (1058-IV).
Перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок) (п. 3 цього Порядку).
Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня (п. 4 цього Порядку).
Таким чином з 01.01.2022 підлягає перерахунку пенсія за віком, звернення за якою надійшло до 31.12.2021.
Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" установлено, що з 1 березня 2022 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.
Всупереч наведеному, з 01.03.2022 відповідачем не проведено перерахунок пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.
При цьому, жодних обгрунтованих доводів на підтвердження правомірності своєї поведінки відповідач суду не повідомив.
Відтак, суд дійшов висновку про протиправність поведінки відповідача, яка полягає у не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 01.03.2022 із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Суд вважає, що належним і ефективним способом відновлення порушених прав та інтересів позивача буде зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області перерахувати та виплатити позивачу з 28.01.2022 пенсію, встановивши протиправно скасоване їй підвищення розміру пенсії на 25% відповідно до ч. 3 ст. 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та із застосуванням починаючи з 01 березня 2022 року коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році».
За приписами частини першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В ході судового розгляду адміністративної справи відповідач не виконав процесуального обов'язку доказування та не підтвердив правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах, натомість позивачем повністю доведено ті обставини, на яких ґрунтуються її позовні вимоги, а тому позов слід задовольнити повністю.
Судові витрати.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд присуджує на користь позивача документально підтверджені витрати по сплаті судового збору.
Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 10.02.2022 № 172850013585, яким ОСОБА_1 скасовано з 28.01.2022 встановлене раніше підвищення розміру пенсії відповідно до ч. 3 ст. 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Рівненській області здійснити з 28.01.2022 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , встановивши їй підвищення розміру пенсії на 25% відповідно до ч. 3 ст. 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо не здійснення з 01.03.2022 перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 , із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити з 01.03.2022 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 793,92 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 27 грудня 2022 року
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Головне управління Пенсійного Фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7,м .Рівне,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)
Суддя Ольга ПОЛІЩУК