МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
21 грудня 2022 р. № 400/4350/22
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брагар В. С., розглянувши адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідачів:Військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 , 18 Регіональної військово - лікарської комісії, вул. Пироговська, 2, м. Одеса, 65044
про:визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 , 18 Регіональної військово - лікарської комісії про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Представник Військової частини НОМЕР_2 подав до суду клопотання про зупинення провадження у справі до закінчення воєнного стану, обґрунтоване посиланням на введення в Україні режиму воєнного стану згідно Указу Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022. Відповідач посилався на те, що особовий склад Військової частини перебуває у районах проведення бойових дій і задіяний у заходах медичного забезпечення відсічі збройної агресії з боку рф, тому відповідач позбавлений можливості виконання своїх процесуальних обов'язків та захисту своїх прав у судовому процесі.
Надаючи оцінку вказаному клопотанню, суд враховує наступне.
Питання зупинення провадження у справі врегульовано ст. 236 КАС України.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.236 КАС України, суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Зі змісту наведеної вище норми п. 5 ч.1 ст.236 КАС України слідує, що така пов'язує необхідність зупинення провадження у справі саме з перебуванням сторони/третьої особи (фізичної особи) у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, до припинення перебування такої фізичної особи у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, тобто стосується фізичної особи.
Згідно ст. 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 року № 389-VIII в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.
Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
Згідно зі ст. 26 цього Закону правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України. Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.
У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Таким чином, відповідно до статті 64 Конституції України, в умовах воєнного або надзвичайного стану не можуть бути обмежені, гарантовані ст. 55 Конституції, право на судовий захист, яке включає право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб, зокрема і військових формувань, які перебувають у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, а також розгляд справи судом.
Конституційний Суд України у своїх рішеннях послідовно підкреслював значущість положень статті 55 Конституції України щодо захисту кожним у судовому порядку своїх прав і свобод від будь-яких рішень, дій чи бездіяльності органів влади, посадових і службових осіб, а також стосовно неможливості відмови у правосудді (пункт 1 резолютивної частини рішення від 25 листопада 1997 року № 6-зп, пункт 1 резолютивної частини рішення від 25 грудня 1997 року № 9-зп).
За усталеною практикою Європейського суду з прав людини «право на суд» включає в себе не тільки право ініціювати провадження, але й право розраховувати на «розгляд» спору судом (зокрема, рішення у справі «Кутіч проти Хорватії» (Kutic v. Croatia), заява № 48778/99, п. 25, ЕСПЛ 2002-ІІ).
З огляду на вказане, заявником не доведено наявність підстав для зупинення провадження у даній справі передбачених п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України, а відтак клопотання про зупинення провадження у справі задоволенню не підлягає.
Також представником Військової частини НОМЕР_1 заявлено клопотання про розгляд справи у порядку загального позовного провадження.
Відповідно до ч. 3 ст. 12 КАС України загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Згідно з положеннями частини 1, частини 2 статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Справа не віднесена до справ, передбачених ч. 4 ст. 257 КАС України.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що клопотання про розгляд справи у порядку загального позовного провадження є необґрунтованим та не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст. 236, 248, 257 КАС України, -
УХВАЛИВ:
1. В задоволенні клопотання представника Військової частини НОМЕР_1 про зупинення провадження у справі №400/4350/22 - відмовити.
2. В задоволенні клопотання представника Військової частини НОМЕР_1 про розгляд справи у порядку загального позовного провадження - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя В. С. Брагар