ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про роз'яснення судового рішення
справа № 1.380.2019.005647
28 грудня 2022 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія-Тепловодосервіс» про роз'яснення судового рішення в адміністративній справі за позовом Головного управління ДПС у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія-Тепловодосервіс» про застосування адміністративного арешту у вигляді арешту коштів на рахунках платника податків.
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79003, м.Львів, вул.Стрийська, 35) звернулося до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія-Тепловодосервіс»(місцезнаходження: 81052, Львівська область, Яворівський район, с.Старичі, вул.Шевченка, 23), в якому просить суд застосувати адміністративний арешт у вигляді арешту коштів на рахунках платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія-Тепловодосервіс» (код ЄДРПОУ 35413749).
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду за наслідками провадження за нововиявленими обставинами від 27.04.2022 у справі №1.380.2019.005647заяву Головного управління ДПС у Львівській області про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10.09.2020 у справі №1.380.2019.005647 задоволено. Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10.09.2020 у справі №1.380.2019.005647 скасовано. Ухвалено нове рішення, яким адміністративний позов Головного управління ДПС у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія-Тепловодосервіс» про застосування адміністративного арешту у вигляді арешту коштів на рахунках платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія-Тепловодосервіс» задоволено повністю. Застосовано адміністративний арешт у вигляді арешту коштів на рахунках платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія-Тепловодосервіс».
Відповідно до відомостей автоматизованої системи «Діловодство спеціалізованого суду» встановлено, що вказане рішення суду у справі №1.380.2019.005647 набрало законної сили 30.05.2022.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергія-Тепловодосервіс» звернулося із заявою про роз'яснення судового рішення Львівського окружного адміністративного суду за наслідками провадження за нововиявленими обставинами від 27.04.2022 у справі №1.380.2019.005647, зокрема, в частині, щодо виконання рішення про виплату заробітної плати працівникам підприємства, сплату податків, зборів і обов'язкових платежів до Державного бюджету України та місцевого бюджету, оплати (списання коштів) за використаний природній газ з арештованих поточних рахунків відділення АТ «Ощадбанк» та в інших банківських установах.
Відповідно до ч.ч.1-2 ст.254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали. Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
Суд зазначає, що конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим Кодекс адміністративного судочинства України не містить, а зі змісту приписів ст. 254 КАС України вбачається, що їх має навести особа, яка звертається із заявою про роз'яснення судового рішення.
Зі змісту заяви відповідача видно, що він звернувся до суду за роз'ясненням з підстав незрозумілості резолютивної частини рішення в частині, що стосується виконання цього рішення щодо виплати заробітної плати працівникам підприємства, сплати податків, зборів, обов'язкових платежів до Державного бюджету України та місцевого бюджету, оплати (списання коштів) за використаний газ з арештованих поточних рахунків відділення №10013/0288 АТ «Ощадбанк» та в інших банківських установах.
Суд зазначає, що підставою для роз'яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта є його неясність, невизначеність. Фактично роз'ясненням судового рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. Водночас суд, роз'яснюючи рішення не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Відтак, процесуальна процедура роз'яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення.
Так суд вважає необхідним звернути увагу на таке.
Відповідно до п.п. 20.1.32 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, зокрема позивач у цій справі, мають право звертатися до суду, якщо платник податків перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків шляхом накладення арешту на цінні папери та/або кошти та інші цінності такого платника податків, що знаходяться в банку (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу), та зобов'язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені цим Кодексом.
Рішенням суду у цій справі ухвалено адміністративний позов Головного управління ДПС у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія-Тепловодосервіс» про застосування адміністративного арешту у вигляді арешту коштів на рахунках платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія-Тепловодосервіс» задовольнити, що означає, що за рішенням суду у справі №1.380.2019.005647 відбувається накладення арешту на кошти Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія-Тепловодосервіс», що знаходяться на його рахунках в банку, крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу.
Таким чином, позивач, звертаючись до суду з позовом у цій справі, не був уповноважений ПК України заявляти вимоги про накладення арешту на кошти Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія-Тепловодосервіс», що знаходяться на його рахунках в банку, що використовуються в операціях з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу, відтак і не заявляв таких.
Отже, і виконання рішення суду у цій справі можливе щодо застосування адміністративного арешту у вигляді арешту коштів на рахунках платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія-Тепловодосервіс», крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що заява про роз'яснення судового рішення у справі №1.380.2019.005647 підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 250, 254, 256 КАС України суд
УХВАЛИВ:
заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія-Тепловодосервіс» про роз'яснення судового рішення в адміністративній справі за позовом Головного управління ДПС у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія-Тепловодосервіс» про застосування адміністративного арешту у вигляді арешту коштів на рахунках платника податків задовольнити.
Роз'яснити Товариству з обмеженою відповідальністю «Енергія-Тепловодосервіс», що адміністративний арешт у вигляді арешту коштів на його рахунках застосовується щодо всіх коштів Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія-Тепловодосервіс», які знаходяться на його рахунках у банках за винятком тих коштів, що використовуються в операціях з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із урахуванням п.п.15.5 п.15 Р.VII Перехідні положення КАС України шляхом подання апеляційної скарги у п'ятнадцятиденний строк з дати складання ухвали.
Суддя Лунь З.І.