КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 грудня 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/4857/22
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Казанчук Г.П, розглядаючи у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Кропивницької міської ради, третя особа, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору - Департамент соціальної політики Кропивницької міської ради про визнання протиправними та скасування рішення, яке оформлене у формі протоколу, -
ВИКЛАД ОБСТАВИН:
ОСОБА_2 , через свого представника - адвоката Константінова Олексія Федоровича, звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення, яке оформлене у формі протоколу №10 від 06.06.2022 року комісії з питань розгляду заяв про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, а також членів сімей, за рахунок коштів субвенцій з державного бюджету, яка створена Виконавчим комітетом Кропивницької міської ради.
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що ОСОБА_2 набув право на отримання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, як особа з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни, яка є учасником бойових дій, проте спірним рішенням відмовлено у наданні грошової компенсації для придбання житла у зв'язку з тим, що позивачу належить частина житлового будинку розміром 20,68 кв.м. Проте при прийнятті вказаного рішення не враховано того, що згідно норми Житлового Кодексу Української РСР позивач як інвалід має право на отримання житла із додатковою площею в розмірі 10 кв.м. Крім того, представник позивача зауважив проте, що Комісією при обрахунку житлової площі не було враховано факт проживання разом з позивачем його неповнолітнього сина.
Виконавчий комітет Кропивницької міської ради (надалі відповідач) не погоджується з позовними вимогами, вважає їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню та зазначає, що на адресу Комісії надійшла копія архівної довідки Обласного комунального підприємства "Кіровоградське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації" від 13 вересня 2021 року № 74255 та копію свідоцтва про право на спадщину за законом, згідно якої позивач має у власності нерухоме майно. Наявність у власності позивача нерухомого майна стало підставою для прийняття рішення про перегляд рішення про надання грошової компенсації та відмови у наданні такої компенсації. До комісії не подавались будь-які документи щодо взяття на квартирний облік членів сім'ї особи з інвалідністю, в тому числі сина позивача, а тому розрахунок грошової компенсації здійснювалось без інших членів його сім'ї.
Департамент соціальної політики Кропивницької міської ради (надалі третя особа) надала суду письмові пояснення стосовно позову, в яких просила відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав, які повністю збігаються з позицією відповідача, викладеної у відзиві на позов.
Ухвалою судді від 24.10.2022 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 25.11.2022 року вирішено подальший розгляд справи здійснити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 05 грудня 2022 року.
В судовому засіданні 05.12.2022 року усною ухвалою оголошено перерву в судовому засідання у зв'язку з необхідністю уточнення правової позиції представника позивача із його позивачем на 27.12.2022 року.
В судове засідання 27.12.2022 року сторони не з'явились, від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності.
Керуючись частиною 9 статті 205 КАС України судом прийнято усну ухвалу про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 , є інвалідом війни 2 групи, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1 від 02.01.2021 року (а.с.11). Згідно довідки до акта огляду медико-соціальної експертною комісії Серія 12ААБ №570384 від 01.04.2021 року має травму, яка пов'язана із захистом Батьківщини (а.с.9-10).
Рішенням виконавчого комітету міської ради міста Кропивницького від 14.07.2020 року №299 ОСОБА_2 взятий на квартирний облік (а.с.213-214).
27 липня 2020 року ОСОБА_2 звернувся до начальника УСЗН Подільського району у місті Кропивницькому із заявою про призначення грошової компенсації.
19 серпня 2020 року районною комісією щодо розгляду заяв про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб при виконавчому комітеті Подільської районної у місті Кропивницькому ради прийнято наступне рішення: "Враховуючи повідомлення ОСОБА_1 , особи з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни, визначеною пунктом 11 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" про те, що він раніше не отримував грошову компенсацію за рахунок субвенції протягом п'яти років, що передують даті подання заяви про призначення грошової компенсації, права на нерухоме майно не відчужував, а також те, що ОСОБА_2 перебуває на квартирному обліку при Виконавчому комітеті Міської ради міста Кропивницького, призначити ОСОБА_1 грошову компенсацію." Визначено розмір грошової компенсації в сумі 972 591,27 грн. (а.с.189-191).
В подальшому районною комісією щодо розгляду заяв про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб при виконавчому комітеті Подільської районної у місті Кропивницькому ради приймались рішення про перерахунок грошової компенсації відповідно до Порядку (а.с.175, 178, 185).
19 листопада 2021 року на адресу Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради надійшов лист відділу ведення обліку житла Кропивницької міської ради від 18 листопада 2021 року №355-, згідно якого повідомляється про те, що громадянин ОСОБА_2 , який перебуває на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов при Виконавчому комітеті Кропивницької міської ради, як особа з інвалідністю внаслідок війни 2 групи, може мати право власності та право на спадщину за адресою АДРЕСА_1 . До зазначеного листа долучено копію архівної довідки Обласного комунального підприємства "Кіровоградське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації" від 13 вересня 2021 року № 74255 та копію свідоцтва про право на спадщину за законом (а.с.172-174).
01 червня 2022 року до Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради через Кіровоградську обласну державну адміністрацію надійшов лист Міністерства у справах ветеранів України від 30 травня 2022 року № 3305/09/09.2-22 згідно якого зазначено про необхідність перевірити правомірність призначення грошової компенсації ОСОБА_2 , оскільки у нього у власності є житлова площа 20,68 кв.м на одну особу, яка перевищує норму житлової площі, визначеної статтею 47 Житлового кодексу, а отже рішення комісії приймалось в порушення пункту 14 Порядку (а.с.157-158).
Рішенням Комісії з питань розгляду заяв про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, а також членів сімей, за рахунок коштів субвенції з державного бюджету, яке оформлене у формі протоколу №10 від 06 червня 2022 року у зв'язку з тим, що ОСОБА_2 належить частина житлового будинку розміром 20,68 кв.м. житлової площі відмовлено у наданні грошової компенсації для придбання житла (надалі спірне рішення, а.с.152-153).
Отже правомірність та законність спірного рішення є предметом спору, переданого на вирішення адміністративного суду.
Частиною 1 статті 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 47 Конституції України передбачено, що кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких громадянин має змогу побудувати житло, придбати його у власність, або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступною платою відповідно до закону.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяння формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них, визначено в Законі України ''Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту'' від 22.10.1993 №3551-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №3551-ХІІ).
Частиною 1 статті 7 Закону №3551-ХІІ встановлено, що до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать особи з числа військовослужбовців діючої армії та флоту, партизанів, підпільників, працівників, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків) чи пов'язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Другої світової воєн або з участю в бойових діях у мирний час.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 р. № 719 затверджено Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей (надалі Порядок №719).
Ключовим питанням у цій справі є законність та обґрунтованість рішення Комісії з відмови позивачу у призначенні грошової компенсації з підстав, що позивачем надано недостовірні відомості в частині наявності житлової нерухомості.
Пунктом 1 Порядку № 719 встановлені критерії для визначення осіб які мають право на грошову компенсацію, зокрема особа не лише повинна мати певний статус та знаходитись на квартирному облік, але й обов'язково потребувати поліпшення житлових умов.
Відповідно до положень пунктів 3, 4 Порядку №719 право на отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку мають особи з інвалідністю I - II груп, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, визначених пунктами 11 - 14 частини другої статті 7 Закону №3551-ХІІ, які перебувають на квартирному обліку (далі - особи з інвалідністю).
Грошова компенсація виплачується у повному обсязі в порядку черговості взяття на квартирний облік та з урахуванням категорії отримувача грошової компенсації для членів сімей осіб, визначених пунктом 2 цього Порядку, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей осіб, визначених абзацами п'ятим - восьмим пункту 1 статті 10 Закону №3551-ХІІ, для осіб з інвалідністю I - II груп, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, визначених пунктами 11 - 14 частини другої статті 7 Закону №3551-ХІІ, які потребують поліпшення житлових умов.
Отже, зазначені норми визначають умови отримання компенсації, серед яких, перебування на квартирному обліку та потреба в поліпшенні житлових умов є обов'язковими.
Пунктом 5 Порядку №719 визначено, що за поданням структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (крім м. Києва) рад, за рішенням виконавчого комітету міської, районної в місті (у разі її створення) ради або за розпорядженням голови районної, районної в м. Києві держадміністрації утворюються комісії щодо розгляду заяв членів сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли, та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації (далі - комісія).
До повноважень комісії належить: перевірка наявності у особи статусу члена сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, та особи з інвалідністю; визначення категорії особи як члена сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла; перевірка складу сім'ї особи з інвалідністю; перевірка наявності документів про взяття на квартирний облік членів сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, та особи з інвалідністю; перевірка факту спільного або роздільного проживання членів сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, які мають право на грошову компенсацію; прийняття рішення про призначення або відмову в призначенні грошової компенсації; визначення розміру грошової компенсації; перевірка наявності майнових прав на нерухоме майно членів сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, та особи з інвалідністю, а також всіх членів родини, на яких розраховується грошова компенсація, або відчуження такого майна протягом п'яти років, що передують даті подання заяви про виплату грошової компенсації (пункт 6 Порядку №719).
За правилами, встановленими пунктом 7 цього Порядку, заяву про призначення грошової компенсації член сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, особа з інвалідністю (далі - заявник) або їх законний представник чи уповноважена особа особисто подають до органу соціального захисту населення за місцем перебування на квартирному обліку (далі - орган соціального захисту населення).
Перелік документів, які подаються разом із заявою про призначення грошової компенсації наведений у пункті 8 Порядку №719. Зокрема додається довідка про наявність/відсутність зареєстрованого до 31 грудня 2012 р. права власності на житло, яке розташоване в населених пунктах на підконтрольній Україні території та Інформаційну довідку про зареєстровані після 31 грудня 2012 р. речові права на нерухоме майно заявника.
Так, до заяви про взяття на квартирний облік позивачем була долучена архівна довідка обласного комунального підприємства від 30.03.2020 року про те, що станом на 01.01.2013 року за заявником не зареєстровано право власності на земельну ділянку під забудову, власне домоволодіння або квартиру в м. Кропивницькому та Кропивницькому районі Кіровоградської області (а.с.126).
Позивач надав відповідачу копію архівної довідки Обласного комунального підприємства "Кіровоградське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації" від 20 січня 2022 року №80115 та копі свідоцтва про право на спадщину за законом та копію свідоцтва про право власності на житло від 20.01.1995 року. За вказаними документами ОСОБА_2 у власності має 20,68 кв.м. житлової площі (а.с.166-167).
Отже, отримання інформації про наявність у власності ОСОБА_1 житлової площі -
20,68 кв.м. є нововиявленими обставинами.
Відповідно до пункту 6 Порядку №719 до повноважень комісії належить, з поміж іншого, перегляд рішення про призначення грошової компенсації за нововиявленими обставинами (у разі змін у майновому стані, у складі сім'ї, зміни показників опосередкованої вартості спорудження житла, у зв'язку з втратою статусу члена сім'ї загиблого або особи з інвалідністю внаслідок війни, зняття з квартирного обліку тощо).
Отже, цим нормативним документом унормовано алгоритм дій Комісії у разі надходження інформації, яка є нововиявленою обставиною. Відтак, відповідач, отримавши інформацію про те, що позивач має житлову нерухомість правомірно здійснив перегляд рішення про призначення грошової компенсації.
Представник позивача, як на підставу протиправності спірного рішення вказує на те, що позивач є особою з інвалідністю, а тому окрім визначеного розміру житлової площі у розмірі 13,65 кв.м. має право на отримання додаткової площі в розмірі 10 кв.м., як то визначено статтею 49 Житлового кодексу України.
Згідно статті 47 Житлового кодексу Української РСР (надалі ЖК УРСР) норма жилої площі в Україні встановлюється в розмірі 13,65 квадратного метру на одну особу.
Відповідно до статті 49 ЖК УРСР понад норму жилої площі окремим категоріям громадян надається додаткова жила площа у вигляді кімнати або в розмірі десяти квадратних метрів. Громадянам, що хворіють на тяжкі форми деяких хронічних захворювань, а також громадянам, яким ця площа необхідна за умовами і характером виконуваної роботи, розмір додаткової жилої площі може бути збільшено.
Порядок і умови надання додаткової жилої площі та перелік категорій громадян, які мають право на її одержання, встановлюється законодавством України.
Відповідно до підпункту 4 пункту 19 Порядку №719 у разі прийняття рішення про призначення заявнику грошової компенсації комісія одночасно визначає розмір такої компенсації, виходячи з таких нормативів з поміж іншого, додатково 10 кв. метрів жилої площі на кожного члена сім'ї заявника, який є особою з інвалідністю або дитиною з інвалідністю (у тому числі з урахуванням заявника);
Пунктом 20 передбачено, що розмір грошової компенсації (ГK) розраховується за такою формулою:
ГК = ((13,65 х Nс) - Вп + 35,22 + (10 х Nп)) х Bг х Км + ПЗ,
де Nс - кількість членів сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, за однією категорією або кількість членів сім'ї особи з інвалідністю, на яких розраховується грошова компенсація;
Вп - жила площа, яка перебуває у власності заявника (членів його сім'ї, які включені в розрахунок грошової компенсації);
Nп - кількість членів сім'ї заявника, які є особами з інвалідністю або дітьми з інвалідністю і на яких розраховується грошова компенсація з урахуванням додаткових 10 кв. метрів жилої площі на кожного (у тому числі на заявника);
Вг - опосередкована вартість (гривень) 1 кв. метра загальної площі житла для населеного пункту, в якому заявник перебуває на обліку як особа, що потребує поліпшення житлових умов на день звернення за грошовою компенсацією;
Км - коефіцієнт збільшення опосередкованої вартості 1 кв. метра загальної площі житла для міст, визначених в абзаці другому підпункту 5 пункту 19 цього Порядку;
ПЗ - витрати (гривень), пов'язані з купівлею, оформленням права власності на житло та сплатою передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів).
Тобто, при здійсненні обрахунку грошової компенсації враховуються необхідність збільшення додаткової житлової площі на 10 кв.м, а тому вказані доводи представника позивача щодо неврахування додаткової площі відхиляються судом.
Іще одним доводом протиправності спірного рішення представник позивача вказує на факт проживання разом із ним його сина, що як на його думку, автоматично збільшує необхідну норму житлової площі за яку позивач має право отримати компенсацію.
Як вбачається із протоколу районної комісією щодо розгляду заяв про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб при виконавчому комітеті Подільської районної у місті Кропивницькому ради від 19 серпня 2020 року № 7 грошову компенсацію розраховано на ОСОБА_1 без інших членів сім'ї.
При цьому, як стверджує відповідач, до комісії не подавались будь-які документи щодо взяття на квартирний облік членів сім'ї особи з інвалідністю, в тому числі його сина, а тому розрахунок грошової компенсації здійснювалось без інших членів його сім'ї. Водночас, обов'язковою умовою визначення площі житлового приміщення, яке знаходиться у власності заявника або у членів його сім'ї є перебування на квартирний облік членів сім'ї особи з інвалідністю та розрахунку грошової компенсації в тому числі з урахуванням членів сім'ї заявника.
Отже, проживання із позивачем його сина жодним чином не впливає на підстави призначення або відмови в призначенні грошової компенсації.
Відповідно до пункту 20 Порядку передбачено, що під час прийняття рішення щодо призначення грошової компенсації особі з інвалідністю комісія розраховує розмір такої компенсації на підставі:
1) копії рішення про взяття заявника на квартирний облік із зазначенням складу членів сім'ї, які разом з ним перебувають на такому обліку;
2) копії рішення про взяття на квартирний облік членів сім'ї особи з інвалідністю, на яких нараховується грошова компенсація;
3) письмової згоди (викладеної у довільній формі) членів сім'ї особи з інвалідністю (крім малолітніх та неповнолітніх дітей), на яких нараховується грошова компенсація, щодо включення їх у розрахунок грошової компенсації.
В абзаці 3 пункту 23 Порядку №719 вказано, що у разі зміни у складі сім'ї заявника у зв'язку із включенням до її складу повнолітніх членів сім'ї, яких взято на квартирний облік після призначення заявнику грошової компенсації, заявником може бути подана нова заява про призначення грошової компенсації для оновленого складу сім'ї. Попереднє рішення комісії про призначення грошової компенсації скасовується.
Таким чином членом сім'ї в розумінні, застосування Порядку №719, є особи з інвалідністю на якого розраховується грошова компенсація та член його сім'ї, який взятий на квартирний облік.
Враховуючи наведене суд також відхиляє наведені доводи представника позивача.
Відповідно до абзацу 9 пункту 14 Порядку №719 комісія може відмовити заявнику в призначенні грошової допомоги з таких підстав, зокрема, заявник та члени його сім'ї, на яких було розраховано грошову компенсацію, володіють майновими правами на незакінчене будівництвом житло чи правом власності на житлове приміщення, що відповідає нормі жилої площі, визначеної статтею 47 Житлового кодексу Української РСР (на кожного члена сім'ї), яке розташоване в населених пунктах на підконтрольній Україні території (крім житлового приміщення, яке зруйноване або стало непридатним для проживання внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі), або таке нерухоме майно було відчужено протягом п'яти років, що передують даті подання заяви про призначення грошової компенсації.
Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що стаття 49 ЖК УРСР саме для вирішення питання для призначення/відмови в призначенні грошової компенсації не застосовується, оскільки підпунктом 9 пункту 14 Порядку №719 враховані гарантії на отримання додаткової житлової площі у розмірі 10 квадратних метрів до розрахунку для визначення розміру компенсації, а тому твердження позивача, що комісія безпідставно проігнорувала й не застосувала до спірних правовідносин положення статті 49 Житлового кодексу України, що фактично призвело до неправильного вирахування норми площі для особи інваліда ІІ групи не ґрунтується на нормах законодавства. А відтак у задоволенні позову слід відмовити.
Враховуючи відмову в задоволенні позову, а також те, що позивач звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат у відповідності до вимог ст.139 КАС України, судом не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 7, 9, 12, 77, 139, 242-246, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до Виконавчого комітету Кропивницької міської ради (вул. Велика Перспективна, 41, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25006; код ЄДРПОУ 04055251), третя особа, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору - Департамент соціальної політики Кропивницької міської ради (вул. Архітектора Паученка, 41/26, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25006; код ЄДРПОУ 43947572) про визнання протиправними та скасування рішення, яке оформлене у формі протоколу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.П. Казанчук