Рішення від 27.12.2022 по справі 340/4434/22

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/4434/22

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (також - відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач (через представника - адвоката Ковальчук Ю.М.) звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобов'язати його здійснити перерахунок пенсії з врахуванням до страхового стажу періодів роботи та заробітної плати з 2007 по 2014 в ЗАТ "Арал Плюс" на підставі довідки про заробітну плату за 2007 рік №331 від 02.12.2014, довідки про заробітну плату за 2008 рік №330 від 02.12.2014, довідки про заробітну плату за 2009 рік №329 від 02.12.2014, довідки про заробітну плату за 2010 рік №325 від 02.12.2014, довідки про заробітну плату за 2011 рік №326 від 02.12.2014, довідки про заробітну плату за 2012 рік №327 від 02.12.2014, довідки про заробітну плату за 2013 рік №328 від 02.12.2014, довідки про заробітну плату ЗАТ "Арал Плюс" від 17.12.2014 та записів про трудові правовідносини, зазначені у трудовій книжці та вкладиші в трудову книжку, починаючи з моменту призначення пенсії 26.05.2022 та провести виплату пенсії з урахуванням проведених виплат.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо обов'язкового порядку взяття на облік страхувальника як платника страхових внесків та належної сплати страхових внесків. а отже, несплата страхувальником страхових внесків не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивача періодів його роботи на такому підприємстві.

Заперечуючи проти задоволення позовних вимог відповідач у поданому до суду відзиві посилався на те, що до страхового стажу позивача не зараховано періоди його роботи в Російській Федерації за 2007-2012 роки, оскільки відсутні документи про сплату страхових внесків до відповідних фондів Російської Федерації (а.с.55-56).

Дослідивши наявні в справі документи, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що 04.07.2022 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою про призначення пенсії за віком (а.с.113-144).

Рішенням №111750001208 від 20.09.2022 позивачу з 26.05.2022 призначено пенсію за віком.

Як вбачається з протоколу призначення пенсії, страховий стаж позивача становить 31 рік 4 міс. 18 днів (а.с.118-119).

Водночас, до страхового стажу не зараховано періоди роботи в Російській Федерації за 2007-2014 роки, оскільки відсутні документи про сплату страхових внесків до відповідних фондів РФ.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення. Реалізація цього обов'язку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень.

Вказане право деталізоване у Законах України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон №1788-XII) та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (також - Закон №1058-IV).

Положеннями частини 1 статті 44 Закону № 1058- IV передбачено те, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок).

Згідно пункту 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Пунктом 4.3 Порядку передбачено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт).

Пунктом 4.2 Порядку передбачено право органу, що призначає пенсію, вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Згідно пункту 4.7 Порядку, право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Отже, законодавством передбачено спеціальний порядок призначення (перерахунок) пенсій, який є обов'язковим та передбачає дві складові. а саме: звернення особи з відповідною заявою про призначення (перерахунок) пенсії та прийняття органами ПФУ відповідного рішення за наслідками розгляду вказаної заяви.

Рішенням від №111750001208 від 20.09.2022 позивачу з 26.05.2022 призначено пенсію за віком. При цьому, відповідно до поданих документів пенсійним органом до страхового стажу не зараховано періоди роботи позивача в РФ за 2007-2014 роки, оскільки були відсутні документи про сплату страхових внесків до відповідних фондів РФ.

Як визначено ст. 1 Закону № 1058-ІV страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, яке діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Згідно з статті 20 Закону №1058-ІV, страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

У відповідності до абзацу першого частини 1 статті 24 Закону № 1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно із абзацом першим частини 2 статті 24 Закону № 1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

В свою чергу, згідно з ч. 2 ст. 4 Закону №1058-IV якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору.

Відповідно до вимог статті 1 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992, пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць даної угоди та членів їх сімей проводиться по законодавству держави, на території якого вони проживають.

Статтею 6 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення встановлено, що призначення пенсій громадянам держав - учасниць Угоди проводиться за місцем проживання.

Для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав - учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набуття чинності цією Угодою.

Згідно з абз.2, 3 статті 6 Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації "Про трудову діяльність і соціальний захист громадян України і Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн" від 14.01.1993, трудовий стаж, включаючи стаж, який обчислюється у пільговому порядку, і стаж роботи за спеціальністю, набутий у зв'язку з трудовою діяльністю на територіях обох Сторін, взаємно визнається Сторонами. Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність.

З аналізу зазначеної норми вбачається, що стаж, набутий на території будь-якої з держав-учасниць Угоди за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу, враховуються при встановленні права на пенсію і її обчисленні, при цьому, обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність, а пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць проводиться по законодавству держави, на території якого вони проживають.

Таким чином, для вирішення питання щодо необхідності зарахування до страхового стажу позивача спірних періодів його роботи слід враховувати законодавство Сторони, на території якої і відбулась його трудова діяльність.

З матеріалів пенсійної справи позивача встановлено, що до заяви про призначення пенсії позивачем було надано довідки про заробітну плату, отриману в ЗАТ "Арал Плюс" (РФ), а саме: за 2007 рік №331 від 02.12.2014 (а.с.95), за 2008 рік №330 від 02.12.2014 (а.с.94), за 2009 рік №329 від 02.12.2014 (а.с.93), за 2010 рік №325 від 02.12.2014 (а.с.90), за 2011 рік №326 від 02.12.2014 (а.с.92), за 2012 рік №327 від 02.12.2014 (а.с.89), за 2013 рік №328 від 02.12.2014 (а.с.96), за 2014 рік №410 від 17.12.2014 (а.с.91).

Факт працевлаштування позивача у ЗАТ "Арал Плюс" (РФ) в період з 02.04.2007 року по 17.12.2014 року підтверджується записами у трудовій книжці НОМЕР_1 (а.с.61-63), НОМЕР_2 (а.с.64-71) та пенсійним органом не заперечується.

Водночас, оскільки вказані довідки є джерелом інформації про доходи позивача, що впливають на правильність обчислення його пенсії, і відповідач не надав доказів щодо правових підстав не враховувати вказані в них відомості, відповідач допустив порушення права позивача на належний розмір його пенсії.

Щодо сплати страхових внесків, то суд зазначає таке.

Відповідно до положень ч.3 ст.44 Закону №1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

На підставі пункту 4.2 Порядку №22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

В свою чергу, ст. 8 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 передбачено, що органи, що здійснюють пенсійне забезпечення в державах - учасницях Угоди, співпрацюють між собою у порядку, який визначається угодою між їхнім центральними органами.

З аналізу викладено вбачається, що у випадку відсутності даних про сплату страхових внесків за період роботи особи, зокрема в Російській Федерації, центральний орган Пенсійного фонду України на підставі Угоди від 13.03.1992 має право витребувати у центрального органу Пенсійного фонду Російської Федерації інформацію про сплачені страхові внески.

Водночас, позивач не може нести відповідальність у вигляді позбавлення його права на включення вказаного періоду роботи до страхового стажу через відсутність відомостей про сплату страхових внесків та відсутність активних дій органу Пенсійного фонду України для отримання таких відомостей.

Крім того, обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несплату, несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків, законом покладено саме на страхувальника, який здійснив нарахування цього внеску та утримання його із заробітної плати позивача, що регламентовано частиною 1, 10, 12 статті 20, частиною 16 статті 106 Закону № 1058-IV.

Такі вимоги визначені і в національному законодавстві Російської Федерації.

Відтак, відсутність інформації про сплату страхових внесків за певні періоди роботи позивача, не свідчить про несплату таких внесків.

Доводи відповідача, що у зв'язку з введенням в Україні воєнного стану АТ "Укрпошта" тимчасово з 24.02.2022 припинено приймання всіх видів міжнародних поштових відправлень призначенням до РФ та Республіки Білорусь, суд не приймає до уваги, оскільки доказів того, що єдиним національним оператором поштового зв'язку України АТ "Укрпошта" повністю було припинено поштове співробітництво та обмін поштою з РФ не надано. Крім того, не надано доказів щодо вчинення дій стосовно направлення запитів через АТ "Укрпошта" та отримання при цьому відповідних відмов стосовно таких відправлень до РФ.

Таким чином, при призначенні позивачу пенсії за віком відповідачем протиправно не враховано до страхового стажу періоди роботи в ЗАТ "Арал Плюс", як наслідок, для повного відновлення порушених прав позивача необхідно зобов'язати відповідача зарахувати до страхового стажу позивача періоди роботи у ЗАТ "Арал Плюс" з 02.04.2007 по 17.12.2014 включно, здійснити з 26.05.2022 перерахунок позивачу пенсії з урахуванням довідок ЗАТ "Арал Плюс" про заробітну плату за 2007 рік №331 від 02.12.2014, за 2008 рік №330 від 02.12.2014, за 2009 рік №329 від 02.12.2014, за 2010 рік №325 від 02.12.2014, за 2011 рік №326 від 02.12.2014, за 2012 рік №327 від 02.12.2014, за 2013 рік №328 від 02.12.2014, за 2014 рік №410 від 17.12.2014, та провести виплату такої пенсію з урахуванням раніше виплачених сум.

Підсумовуючи викладене, суд дійшов до висновку про задоволення позову частково.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно із ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Фактично предметом позову є одна вимога немайнового характеру, яка хоч і задоволена частково, але розмір компенсації за сплачений судовий збір суд визначає, виходячи з кількості (а не з розміру) задоволених (незадоволених) позовних вимог. Саме такий механізм розподілу витрат зі сплати судового збору застосовано Верховним Судом у рішенні від 16.06.2020 по справі №620/1116/20.

При зверненні до суду з цим позовом позивач сплатив судовий збір у сумі 992,40 грн. (а.с.15), який підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 260-236, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи у ЗАТ "Арал Плюс" (РФ) з 02.04.2007 по 17.12.2014 включно.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи у ЗАТ "Арал Плюс" (РФ) з 02.04.2007 по 17.12.2014 включно.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 26.05.2022 перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідок ЗАТ "Арал Плюс" (РФ) про заробітну плату за 2007 рік № 331 від 02.12.2014, за 2008 рік № 330 від 02.12.2014, за 2009 рік № 329 від 02.12.2014, за 2010 рік № 325 від 02.12.2014, за 2011 рік № 326 від 02.12.2014, за 2012 рік № 327 від 02.12.2014, за 2013 рік № 328 від 02.12.2014, за 2014 рік № 410 від 17.12.2014, та повести виплату такої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ - 20632802) судовий збір в сумі 992,40 грн..

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені ст. ст. 255, 295 КАС України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції в 30-денний строк з дня отримання його копії.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Л.І. Хилько