Рішення від 27.12.2022 по справі 340/2591/22

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/2591/22

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

за участю секретаря судового засідання Бодюл М.О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці (49107, Дніпро, вул. Армстронга Ніла, 1Д, код ЄДРПОУ 44729283)

представник: Рева О.В.

відповідач: державне підприємство "Ремонтний завод радіотехнічного обладнання" (25005, м. Кропивницький, вул. Добровольського, 2, код ЄДРПОУ 07646544)

представник:Шумський О.О.

про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -

ВСТАНОВИВ:

Управління Держпраці у Кіровоградській області звернулося до суду з позовом до державного підприємства "Ремонтний завод радіотехнічного обладнання" (надалі - ДП "РЗ РТО") про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Позов мотивовано тим, що за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання ДП "РЗ РТО" вимог законодавства у сферах охорони праці та промислової безпеки виявлені порушення, про що складено акт №КР0763/05 від 23.02.2022 року. У зв'язку з тим, що вказані порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей позивач на підставі цього акту просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ДП "РЗ РТО" та зобов'язати його повністю зупинити виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме:

- вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів;

- зберігання балонів з газами;

- роботи з технічного обслуговування устаткування напругою понад 1000 В;

- експлуатацію крана мостового (заводський №6626, інвентарний №6369), крана мостового (заводський №29595, інвентарний №5912), крана опорного однобалкового (заводський №1550, інвентарний №6625), електрокара ЕП-011 (заводський №ш583241855, інвентарний №2476), автонавантажувача Вігінс3т (заводський №з.951095, інвентарний №2507), автонавантажувача Вігінс3т (заводський №з.951096, інвентарний №2508), трансформатора ТМ-6/0.4кВ, 320 кВА (заводський №6388, інвентарний №7068).

Ухвалою судді від 10.06.2022 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати її розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що ДП "РЗ РТО" частково усунуло порушення вимог законодавства у сферах охорони праці та промислової безпеки. Представник відповідача зазначив, що застосування заходів реагування у вигляді зобов'язання ДП "РЗ РТО" повністю зупинити виконання робіт підвищеної небезпеки є крайнім заходом, а позивачем не доведена реальна можливість настання негативних наслідків, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей. Стверджуючи, що після введення воєнного стану змінився порядок отримання дозволів на провадження господарської діяльності, а відповідач залучений до надання оборонних послуг, його представник просив суд у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою від 16.11.2022 року суд вирішив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін та призначив судове засідання для розгляду справи по суті.

Ухвалою від 27.12.2022 року суд замінив первісного позивача - Управління Держпраці у Кіровоградській області - його процесуальним правонаступником - Південно-Східним міжрегіональним управлінням Державної служби з питань праці.

У ході судового розгляду представники сторін заявили клопотання про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

Державне підприємство "Ремонтний завод радіотехнічного обладнання" зареєстроване як юридична особа, видами його економічної діяльності є: 33.12. Ремонт і технічне обслуговування машин і устатковання промислового призначення; 26.12. Виробництво змонтованих електронних плат; 43.21. Електромонтажні роботи; 45.20. Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів; 77.39 Надання в оренду інших машин, устатковання та товарів, н.в.і.у; 95.12. Ремонт обладнання зв'язку; 49.42 Надання послуг перевезення речей (переїзду); 68.20. Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 33.13. Ремонт і технічне обслуговування електронного й оптичного устатковання.

Відповідач як суб'єкт господарювання віднесений до високого ступеня ризику від провадження господарської діяльності у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці за Критеріями, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, праці, зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснення державного гірничого нагляду Державною службою з питань праці, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України №383 від 20.05.2020 року.

Наказом Управління Держпраці у Кіровоградській області №98 від 03.02.2022 року "Про проведення планової перевірки в державному підприємстві "Ремонтний завод радіотехнічного обладнання" призначено проведення планової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці, промислової безпеки ДП "РЗ РТО" у період з 10.02.2022 року по 23.02.2022 року. (а.с. 14 - 15, т.1)

На підставі цього наказу та направлення на проведення перевірки №35 від 03.02.2022 року посадові особи Управління Держпраці у Кіровоградській області у лютому 2022 року провели планову перевірку ДП "РЗ РТО", за результатами якої склали акт №КР0763/05 від 23.02.2022 року проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, дотримання вимог законодавства про працю. (а.с. 13, 16 - 20, т.1)

В акті №КР0763/05 від 23.02.2022 року зафіксовані численні порушення відповідачем вимог законодавства у сферах охорони праці та промислової безпеки.

За наслідками перевірки Управлінням Держпраці у Кіровоградській області складено приписи №КРО763/05/05.4/ОП від 23.02.2022 року, №КРО763/05/05.5/ОП від 23.02.2022 року та №КРО763/05/06.2/ОП від 23.02.2022 року, якими в.о. директора ДП "РЗ РТО" Пчельнікова І.О. зобов'язано у встановлені терміни усунути виявлені порушення, деякі з них - негайно. (а.с. 79 - 80, 81 - 83, 84 -86, т.1)

Примірники акту перевірки та приписів 23.02.2022 року вручені в.о. директора ДП "РЗ РТО" Пчельнікову І.О. та підписані ним без зауважень.

У зв'язку з наявністю порушень, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, позивач як територіальний орган Держпраці 20.05.2022 року звернувся до суду з цим позовом про застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), які можуть бути застосовані виключно за рішенням суду.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Відповідно до абзацу 2 статті 1 цього Закону державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з частиною 1 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Частиною 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Відповідно до частин 7, 11 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

У разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документа про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб'єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються.

Згідно з частиною 1 статті 38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює зокрема центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Відповідно до частини 1 статті 39 Закону України "Про охорону праці" посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право зокрема: безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції; видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов'язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки; забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року №96 затверджено Положення про Державну службу України з питань праці, згідно з яким Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Першого віце-прем'єр-міністра України - Міністра економіки, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Згідно з пунктом 7 цього Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Матеріали справи свідчать, що підставою для звернення позивача як територіального органу Держпраці до адміністративного суду з позовом про зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки та заборону експлуатації механізмів та устаткування підвищеної небезпеки стало виявлення порушень законодавства у сферах охорони праці та промислової безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що зафіксовані у таблиці "Опис виявлених порушень вимог законодавства" акту №КР0763/05 від 23.02.2022 року, а саме:

6) підприємством виконуються роботи підвищеної небезпеки (зберігання балонів з газами) без отримання відповідних дозволів, що є порушенням статті 21 Закону України "Про охорону праці", пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України №1107 від 26.10.2011 року;

20) не проведено чергові профілактичні випробування та вимірювання основного та допоміжного електрообладнання, що є порушенням статті 13 Закону України "Про охорону праці", пункту 1.3.1 глави 1.3 розділу 1 НПАОП 40.1-1.21-98 "Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів";

21) не проведено чергові профілактичні випробування та вимірювання засобів захисту, що є порушенням статті 13 Закону України "Про охорону праці", пункту 1.1.4 глави 1.1 розділу 1 НПАОП 40.1-1.21-98 "Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів";

22) не проведено чергові профілактичні випробування та вимірювання інструменту з ізольованими ручками, що є порушенням статті 13 Закону України "Про охорону праці", пункту 1.1.6 глави 1.1 розділу 1 НПАОП 40.1-1.21-98 "Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів";

30) не проведено опосвідчення стану безпеки електроустановок споживачів, що є порушенням статті 13 Закону України "Про охорону праці", пункту 8.1-8.7 розділу 8 НПАОП 40.1-1.21-98 "Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів";

40) підприємство виконує експлуатацію устаткування напругою понад 1000 В, а саме: трансформатор ТМ-6/0.4кВ, 320 кВА (заводський №6388, інвентарний №7068) без відповідного дозволу (термін дії раніше виданого дозволу закінчився), що є порушенням статті 21 Закону України "Про охорону праці", пункту 8 групи А Переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №77 від 03.02.2021 року;

41) підприємство виконує роботи підвищеної небезпеки (роботи в діючих електроустановках і на кабельних лініях напругою понад 1000 В та технічне обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме устаткування напругою понад 1000 В) без відповідного дозволу (термін дії раніше виданого дозволу закінчився), що є порушенням статті 21 Закону України "Про охорону праці", пунктів 9, 11 групи А додатку 2 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1107 від 26.10.2011 року;

42) виконуються без дозволу роботи підвищеної небезпеки, а саме вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів, що є порушенням статті 21 Закону України "Про охорону праці", пункту 20 групи А додатку 2 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1107 від 26.10.2011 року;

43) експлуатуються без дозволу машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: кран мостовий (заводський №6626, інвентарний №6369), кран мостовий (заводський №29595, інвентарний №5912), кран опорний однобалковий (заводський №1550, інвентарний №6625), що є порушенням статті 21 Закону України "Про охорону праці", пункту 7 групи А Переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №77 від 03.02.2021 року;

44) після закінчення призначеного строку служби (граничного строку експлуатації) не проведено експертне обстеження (технічне діагностування) та позачерговий технічний огляд крану мостовому (заводський №6626, інвентарний №6369), крану мостовому (заводський №29595, інвентарний №5912), крану опорному однобалковому (заводський №1550, інвентарний №6625), що є порушенням статті 13 Закону України "Про охорону праці", пункту 1 глави 4 розділу VI НПАОП 0.00-1.80-18 "Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання", пунктів 9, 21 Порядку проведення технічного огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №687 від 26.05.2004 року;

50) експлуатуються технологічні транспортні засоби без декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці, а саме: електрокар ЕП-011 (заводський №ш.583241855, інвентарний №2476), автонавантажувач Вігінс 3т (заводський №з.951095, інвентарний №2507), автонавантажувач Вігінс 3т, (заводський №з.951096, інвентарний №2508), що є порушенням пункту 21 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1107 від 26.10.2011 року;

51) не проведено технологічний огляд технологічним транспортним засобам, а саме: електрокар ЕП-011 (заводський №ш.583241855, інвентарний №2476), автонавантажувач Вігінс 3т (заводський №з.951095, інвентарний №2507), автонавантажувач Вігінс 3т (заводський №з.951096, інвентарний №2508), що є порушенням статті 13 Закону України "Про охорону праці", пункту 6 розділу V НПАОП 0.00-1.83-18 "Правила охорони праці під час експлуатації навантажувачів", пункту 45 Порядку відомчої реєстрації та ведення обліку великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №8 від 06.01.2010 року;

54) після досягнення навантажувачами призначеного строку служби (граничного строку експлуатації) не проведено експертне обстеження, що є порушенням статті 13 Закону України "Про охорону праці", пунктів 7, 8 розділу V НПАОП 0.00-1.83-18 "Правила охорони праці під час експлуатації навантажувачів".

Про необхідність усунення цих порушень вказано у пункті 6 припису №КРО763/05/05.4/ОП від 23.02.2022 року, пунктах 1, 2, 3, 11, 21, 22 припису №КРО763/05/05.5/ОП від 23.02.2022 року, пунктах 1, 2, 3, 9, 10, 13 припису №КРО763/05/06.2/ОП від 23.02.2022 року,

За визначенням, наведеним у частині 1 статті 1 Закону України "Про охорону праці", охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.

Згідно зі статтею 4 Закону України "Про охорону праці" державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням. Державна політика в галузі охорони праці базується зокрема на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства. (частина 1 статті 6 Закону України "Про охорону праці").

Статтею 13 Закону України "Про охорону праці" передбачено, що роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Згідно зі статтею 21 Закону України "Про охорону праці" виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва (виготовлення) або реконструкції, капітального ремонту тощо, та технологічні процеси повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці.

Роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Порядок видачі дозволів або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, переліки видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, проведення або експлуатація (застосування) яких потребує отримання дозволу, та граничні розміри тарифів на проведення експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, висновок якої є підставою для видачі дозволів, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Набуття права на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації (застосування) машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки може здійснюватися на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці. Переліки видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, виконання або експлуатація (застосування) яких може здійснюватися на підставі такої декларації, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

За визначенням, наведеним у пункті 1.4 глави 1 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці (НПАОП 0.00-4.12-05), затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 року №15, робота підвищеної небезпеки - робота в умовах впливу шкідливих та небезпечних виробничих чинників або така, де є потреба у професійному доборі, чи пов'язана з обслуговуванням, управлінням, застосуванням технічних засобів праці або технологічних процесів, що характеризуються підвищеним ступенем ризику виникнення аварій, пожеж, загрози життю, заподіяння шкоди здоров'ю, майну, довкіллю.

Постановою Кабінету Міністрів України №1107 від 26.10.2011 року затверджено Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (надалі - Порядок №1107), який визначає процедуру видачі або відмови у видачі, переоформлення, анулювання Держпраці та її територіальними органами дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі - дозвіл).

Згідно з пунктом 3 Порядку №1107 у цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні:

- експлуатація машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки - довготривалий період використання під час виробничого процесу машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки з урахуванням їх експлуатаційних характеристик;

- застосування машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки - використання машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки за призначенням згідно з результатами оцінки їх відповідності вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки.

Згідно з пунктами 6, 7 Порядку №1107 дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А додатка 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2021 р. №77.

Дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки видається територіальним органом Держпраці за місцем державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця.

Відповідно до пункту 21 Порядку №1107 виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у групі Б додатка 2, експлуатація (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, зазначених у групі Б переліку, машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2021 р. №77, здійснюються на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці за формою згідно з додатком 8.

Декларація подається роботодавцем або уповноваженою ним особою, надсилається поштою до адміністратора центру надання адміністративних послуг у паперовій формі або в електронній формі через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, у тому числі через інтегровану з ним інформаційну систему Держпраці.

Територіальний орган Держпраці здійснює реєстрацію декларацій на безоплатній основі протягом п'яти робочих днів з дня їх отримання.

У групі А Переліку видів робіт підвищеної небезпеки (додаток 2 до Порядку №1107) наведені зокрема такі види робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі дозволу: 9) роботи в діючих електроустановках і на кабельних лініях напругою понад 1000 В, в зонах дії струму високої частоти; 10) заповнення, злив і ремонт балонів, контейнерів, цистерн та інших ємностей із стисненим, зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним та інертним газом, їх зберігання; 11) монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки; 20) вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів.

У групі А Переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №77 від 03.02.2021 року, зазначено зокрема: 7) вантажопідіймальні крани і машини, ліфти, підйомники для підіймання працівників, пасажирські підвісні канатні дороги, фунікулери, ескалатори та пасажирські конвеєри, колиски приводні для підіймання працівників; 8) устатковання напругою понад 1000 В.

У групі В Переліку видів робіт підвищеної небезпеки (додаток 2 до Порядку №1107) наведені види робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці, а у групі Б Переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №77 від 03.02.2021 року, зазначено зокрема: 6) великотоннажний та інший технологічний транспортний засіб, визначений підпунктом 1 пункту 2 Порядку відомчої реєстрації та ведення обліку великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 січня 2010 р. № 8.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" №64/2022 від 24.02.2022 року, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" №2102-IX від 24.02.2022 року, введено в Україні воєнний стан.

Кабінет Міністрів України прийняв постанову №314 від 18.03.2022 року "Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану", пунктом 1 якої установлено, що у період воєнного стану право на провадження господарської діяльності може набуватися суб'єктами господарювання на підставі безоплатного подання до органів ліцензування, дозвільних органів та суб'єктів надання публічних (електронних публічних) послуг декларації про провадження господарської діяльності (далі - декларація), що містить відомості згідно з додатком 1, без отримання дозвільних документів (документів дозвільного характеру, ліцензій або інших результатів надання публічних послуг), крім видів господарської діяльності за переліком згідно з додатком 2.

Органи ліцензування, дозвільні органи та суб'єкти надання публічних (електронних публічних) послуг формують та ведуть переліки поданих декларацій, в яких міститься інформація про суб'єкта господарювання (для юридичної особи - організаційно-правова форма, повне і скорочене найменування (за наявності), для фізичної особи - підприємця - прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності); вид господарської діяльності/частина виду господарської діяльності, який провадиться на підставі поданої декларації; місце провадження діяльності (якщо провадження діяльності обмежується територією відповідної адміністративно-територіальної одиниці).

Згідно з пунктом 2 цієї постанови Кабінету Міністрів України до введення в експлуатацію системи подання декларацій через Портал Дія суб'єкти господарювання подають декларації до Міністерства економіки, яке забезпечує їх передачу до відповідних органів ліцензування, дозвільних органів та суб'єктів надання публічних (електронних публічних) послуг (крім суб'єктів господарювання, що здійснюють охоронну діяльність і подають декларації до Міністерства внутрішніх справ).

Суд установив, що після звернення позивача до суду з цим позовом ДП "РЗ РТО" 01.06.2022 року подало до Міністерства економіки України декларацію про провадження господарської діяльності з виконання вантажно-розвантажувальних робіт за допомогою машин і механізмів, зберігання балонів з газами, робіт з технічного обслуговування устаткування напругою понад 1000 В, експлуатації машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки (крана мостового (заводський №6626, інвентарний №6369), крана мостового (заводський №29595, інвентарний №5912) крана опорного однобалкового (заводський №1550, інвентарний №6625), електрокара ЕП-011 (заводський №ш583241855, інвентарний №2476), автонавантажувача Вігінс 3т (заводський №з.951095, інвентарний №2507), автонавантажувача Вігінс 3т (заводський №з.951096, інвентарний №2508), трансформатора ТМ-6/0.4кВ, 320 кВА (заводський №6388, інвентарний №7068). (а.с. 94 - 95, т.1)

Тому порушення законодавства у сферах охорони праці та промислової безпеки, що зафіксовані у пунктах 6, 40, 41, 42, 43, 50 таблиці "Опис виявлених порушень вимог законодавства" акту №КР0763/05 від 23.02.2022 року щодо відсутності у відповідача відповідних дозволів та декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці, не можуть бути підставою для зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки та для заборони експлуатації механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, оскільки у період дії воєнного стану відповідач має право на проведення цих робіт та експлуатацію машин і устаткування на підставі декларації про провадження господарської діяльності, без отримання дозвільних документів.

Крім того, на усунення порушення, зафіксованого у пункті 44 таблиці "Опис виявлених порушень вимог законодавства" акту №КР0763/05 від 23.02.2022 року щодо експлуатації вантажопідіймальних механізмів, у грудні 2022 року за договором №22-02-0367-011 від 20.12.2022 року, укладеним з ДП "Кіровоградський експертно-технічний центр Держпраці", проведено експертне обстеження (технічне діагностування) та позачерговий технічний огляд крану мостовому (заводський №6626, інвентарний №6369), крану мостовому (заводський №29595, інвентарний №5912), крану опорному однобалковому (заводський №1550, інвентарний №6625), про що до паспортів цих механізмів внесено відповідні відмітки. (а.с. 33 - 38, т.2)

Також відповідач стверджує, що з метою усунення порушень, зафіксованих у пунктах 20, 21, 22, 30 таблиці "Опис виявлених порушень вимог законодавства" акту №КР0763/05 від 23.02.2022 року щодо експлуатації електрообладнання та електроустановок, він уклав договір №2032 від 19.12.2022 року з ФОП ОСОБА_1 про виконання лабораторних робіт електротехнічного призначення, пов'язаних з вимірюванням та випробовуванням обладнання та устаткування, передбаченим кошторисом.

Проте доказів фактичного виконання цих робіт не надано та не доведено, що відповідач згідно з НПАОП 40.1-1.21-98 "Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів" при експлуатації електроустановок, зокрема трансформатора ТМ-6/0.4кВ, 320 кВА (заводський №6388, інвентарний №7068), забезпечив чергові профілактичні випробування та вимірювання основному та допоміжному електрообладнанню, засобам захисту, інструменту з ізольованими ручками та проведення опосвідчення стану безпеки електроустановок.

Відповідач, вказує, що з метою усунення порушень, зафіксованих у пунктах 51, 55 таблиці "Опис виявлених порушень вимог законодавства" акту №КР0763/05 від 23.02.2022 року щодо експлуатації технологічних транспортних засобів, у грудні 2022 року проведено технічний огляд одного автонавантажувача Вігінс, інший автонавантажувач Вігінс (інвентарний №2507) та електрокар ЕП-011 (інвентарний №2476) виведені з експлуатації до відновлення їхнього технічного стану. На підтвердження цього суду надано копії акту технічного огляду технологічних транспортних засобів від 19.12.2022 року, технічного талону, наказу №50А від 07.12.2022 року. (а.с. 174, т.1; а.с. 28 - 29, т.2)

Проте відповідач не довів, що цим технологічним транспортним засобам - навантажувачам, у яких закінчився призначений строк служби (граничний строк експлуатації), проведено експертне обстеження відповідно до НПАОП 0.00-1.83-18 "Правила охорони праці під час експлуатації навантажувачів".

Тож суд установив, що відповідач не забезпечив повне усунення порушень законодавства у сферах охорони праці та промислової безпеки, що зафіксовані у пунктах 20, 21, 22, 30, 51, 54 таблиці "Опис виявлених порушень вимог законодавства" акту №КР0763/05 від 23.02.2022 року, які допущені ним при експлуатації електроустановок та технологічних транспортних засобів.

Суд погоджується з доводами позивача, що подальша експлуатація ДП "РЗ РТО" електрокара, автонавантажувачів та трансформатора із порушеннями вимог законодавства у сферах охорони праці та промислової безпеки становить небезпеку для життя та здоров'я працюючих осіб.

З цих підстав суд прийшов до висновку, що позов слід задовольнити частково, застосувавши до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді заборони експлуатації електрокара, автонавантажувачів та трансформатора.

Суд зазначає, що застосований до відповідача захід реагування має тимчасовий характер. Відновлення робіт, експлуатації машин і механізмів можливе з моменту отримання позивачем повідомлення відповідача про усунення усіх установлених судом порушень.

Судові витрати сторонами у даній справі не понесені.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці задовольнити частково.

Застосувати до державного підприємства "Ремонтний завод радіотехнічного обладнання" заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді заборони експлуатації електрокара ЕП-011 (заводський №ш583241855, інвентарний №2476), автонавантажувача Вігінс 3т (заводський №з.951095, інвентарний №2507), автонавантажувача Вігінс 3т (заводський №з.951096, інвентарний №2508), трансформатора ТМ-6/0.4кВ, 320 кВА (заводський №6388, інвентарний №7068) - до повного усунення порушень вимог законодавства у сферах охорони праці та промислової безпеки, встановлених судом.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Копію рішення суду надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш