Постанова від 26.12.2022 по справі 596/933/22

ПОСТАНОВА

"26" грудня 2022 р. Справа № 596/933/22

Провадження № 3/596/1118/2022

Суддя Гусятинського районного суду Тернопільської області Лисюк І.О., за участю секретаря судового засідання Стасюк О.Д., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , за ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

Згідно даних протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №097977 від 15.08.2022 року, слідує, що « ОСОБА_1 , 14.08.2022 року о 23 год. 22 хв. на АД М-19 386 км.+300 метрів, с.Оришківці, Гусятинський район, водій керував т.з. MERCEDEC - BENZ н.з. НОМЕР_1 не був уважним, не вибрав безпечної швидкості руху, не врахував дорожньої обстановки, при виїзді з прилеглої території, а саме (другорядної дороги №0201620) не надав переваги в русі автомобілю SKODA д.н.з. НОМЕР_2 , який рухався по АД М-49 та скоїв з ним зіткнення. Внаслідок ДТП ТЗ отримали механічні пошкодження та завдано матеріальні збитки, чим порушив вимоги п.2.3б, 12.1, 10.2 ПДР, за що відповідальність передбачена ст.124 КУпАП».

Особа відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася.

Дослідивши матеріали справи, приходжу до наступних висновків.

Статтею 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Особу може бути визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення виключно в разі встановлення в її діянні всіх ознак складу інкримінованого їй адміністративного правопорушення, тобто наявність усіх необхідних елементів об'єктивних та суб'єктивних ознак, які характеризують діяння як правопорушення. Відсутність одного з елементів юридичних ознак складу правопорушення не утворює складу правопорушень.

Правилами ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП передбачено, що суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну оцінку, з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.

Відповідно до ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали.

Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення, який в порядку ст. 251 КУпАП є одним з доказів в справі про адміністративне правопорушення, та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка має право складати відповідний протокол, та не може бути перекладено на суд.

Відповідно до вимог ст.254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.

Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Згідно приписів ч. 1 ст. 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення як документ, що засвідчує факт неправомірних дій та є одним з основних джерел доказів, складається за встановленою формою і має містити дані, необхідні для вирішення адміністративної справи.

Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище ім'я по батькові особи, яка склала протокол, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, місце час вчинення і суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, інші відомості необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка його склала і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу. При складанні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені ст.268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі.

Таким чином, предмет судового розгляду обмежений даними, які вказані в протоколі про адміністративне правопорушення та які визначають його суть.

Постановами суддів Гусятинського районного суду Тернопільської області від 09.09.2022 року та від 11 жовтня 2022 року матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернуто до Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції, для належного дооформлення.

Вказаними постановами суд звертав увагу на недоліки, та зазначив, що що оскільки в протоколі про адміністративне правопорушення адреса місця проживання ОСОБА_1 вказана - провінція Хатай, Турецька Республіка, суд немає змоги направити судову повістку з викликом ОСОБА_1 в судове засідання для дачі пояснень. Номер телефону ОСОБА_1 також не зазначено, самостійно встановити його адресу суд можливості немає.

06 жовтня 2022 року з Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.124 КУпАП повторно надійшли до суду для розгляду.

В супровідному листі № 10662/41/33/03-2022 від 26.09.2022 року Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції на виконання постанови суду зазначено, що ОСОБА_1 отримав копію протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №097977, про що поставив особистий підпис у графі «підпис особи, яка притягується до адміністративної відповідальності» і ознайомлений з датою, часом та місцем розгляду справи, про що також поставив особистий підпис в графі «особа, яка ознайомлена з місцем та часом розгляду справи» протоколу про адміністративне правопорушення.

В протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД №097977 від 15.08.2022 року гр-на ОСОБА_2 повідомлено, що розгляд адміністративної справи відбудеться 06.09.2022 року о 10 год. 00 хв. у Тернопільському міськрайонному суді по вул. Котляревського, 34, в той час як матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.124 КУпАП перебувають в провадженні Гусятинського районного суду Тернопільської області.

Після дооформлення матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП повторно надійшли до суду для розгляду, однак вищевказані недоліки у зазначених постановах суду не усунуті.

Крім того, згідно п. 7 Розділу ІІ «Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції», затвердженої наказом МВС від 06.11.2015 № 1376, не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.

Відповідно до п.9 Розділу IV вищевказаної інструкції бланк постанови по справі про адміністративне правопорушення заповнюється розбірливим почерком. Не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до постанови, а також внесення додаткових записів після того, як постанова підписана особою, щодо якої вона винесена. У разі допущення порушень при оформленні такої постанови її заповнений бланк вважається зіпсованим.

Проте, у вищевказаному протоколі про адміністративне правопорушення складеного відносно ОСОБА_1 у графі «склав (ла) цей протокол про те, що громаднин(ка)» містяться виправлення щодо прізвища особи, відносно якої складено протокол.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Згідно ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини (далі ЄСПЛ) як джерело права.

За змістом ст.278 КУпАП, при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення складеному всупереч вимогам ст.256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному правоохоронному органу, що порушив провадження в адміністративній справі на дооформлення.

Відповідно до п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 року (зі змінами та доповненнями) визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.

Таким чином, з метою повного, всебічного та неупередженого судового розгляду, об'єктивного та справедливого вирішення справи, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для повернення адміністративного матеріалу до Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції, для виконання вказаних в постанові Гусятинського районного суду Тернопільської області від 09 вересня 2022 року недоліків.

Керуючись ст.ст.7, 33, 245, 251, 256, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення повторно повернути до Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції для належного оформлення.

Суддя Гусятинського районного суду

Тернопільської області Ірина ЛИСЮК