УХВАЛА
27 грудня 2022 року
м. Київ
справа №300/8678/21
адміністративне провадження №К/990/34201/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Мацедонської В.Е.,
суддів - Кашпур О.В., Уханенка С.А.,
перевіривши касаційну скаргу Управління Державної казначейської служби України у Долинському районі Івано-Франківської області
на ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02 листопада 2022 року
у справі № 300/8678/21 за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області до Управління Державної казначейської служби України у Долинському районі Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дії, -
УСТАНОВИВ:
Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області звернулоья до суду з адміністративним позовом до Управління Державної казначейської служби України у Долинському районі Івано-Франківської області, в якому просило суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо повернення без виконання виконавчого листа № 300/1713/21 від 22.06.2021 року, виданого Івано-Франківським окружним адміністративним судом;
- зобов'язати Управління Державної казначейської служби України у Долинському районі Івано-Франківської області прийняти виконавчий лист Івано-Франківського окружного адміністративного суду № 300/1713/21 від 22.11.2021 року до виконання та здійснити дії, направлені на виконання цього виконавчого листа.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30 березня 2022 року позов задоволено частково.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, Управлінням Державної казначейської служби України у Долинському районі Івано-Франківської області подано апеляційну скаргу.
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23 серпня 2022 року апеляційну скаргу повернуто апелянту у зв'язку із неусуненням недоліків апеляційної скарги.
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02 листопада 2022 року відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Управління Державної казначейської служби України у Долинському районі Івано-Франківської області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30 березня 2022 року у справі № 300/8678/21.
Не погоджуючись із ухвалою суду апеляційної інстанції, відповідачем подано касаційну скаргу до Верховного Суду.
Перевіряючи доводи касаційної скарги, колегія суддів виходить з наступного.
Згідно з частиною третьою статті 328 КАС України у касаційному порядку можуть бути оскаржені ухвали суду апеляційної інстанції про відмову у відкритті або закриття апеляційного провадження, про повернення апеляційної скарги, про зупинення провадження, щодо забезпечення позову та заміни заходу забезпечення позову, про відмову ухвалити додаткове рішення, про роз'яснення рішення чи відмову у роз'ясненні рішення, про внесення або відмову у внесенні виправлень у рішення, про повернення заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, про відмову у відкритті провадження за нововиявленими або виключними обставинами, про відмову в задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, про заміну сторони у справі, про накладення штрафу в порядку процесуального примусу, окремі ухвали.
За правилами частини першої статті 334 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.
Згідно положень частини четвертої статті 330 КАС України до касаційної скарги додається документ про сплату судового збору.
Як вбачається із матеріалів касаційного провадження скаржником не сплачено судовий збір, однак, заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору.
В обґрунтування зазначено, що Управління Державної казначейської служби України у Долинському районі Івано-Франківської області утримується за рахунок держаного бюджету, та є державним органом з відповідним обсягом фінансування. Враховуючи велику кількість справ, Казначейство не має змоги своєчасно та у повному обсязі здійснити оплату судового збору.
Згідно з частиною 1 статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відповідно до положень статті 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням звільнити від сплати судового збору у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Частинами першою та другою статті 8 Закону України "Про судовий збір" від 8 липня 2011 року № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI) визначено вичерпний перелік умов, за наявності яких суд, враховуючи майновий стан сторони, своєю ухвалою може за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати.
Отже, законодавством передбачено право, а не обов'язок суду щодо звільнення сторони від сплати судового збору. Крім того законодавець ставить у залежність право суду звільнити від сплати судового збору саме враховуючи майновий стан сторони.
Оскільки, скаржником не надано до суду касаційної інстанції будь яких доказів на підтвердження його майнового стану, Суд дійшов висновку про відсутність підстав для звільнення від сплати судового збору Управління Державної казначейської служби України у Долинському районі Івано-Франківської області за подання касаційної скарги на ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02 листопада 2022 року.
Підпунктом 4 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання касаційної скарги на ухвалу суду встановлена на рівні одного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно зі статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" станом на 01 січня 2022 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 2481 грн 00 коп.
Оскільки відповідачем оскаржується ухвала суду апеляційної інстанції, то ставка судового збору, що підлягає сплаті за звернення з цією касаційною скаргою, складає 2481 грн 00 коп.
З огляду на викладене, відповідно до положень статей 169 та 332 КАС України, касаційна скарга підлягає залишенню без руху з установленням скаржнику строку у 10 днів для усунення недоліків касаційної скарги шляхом подання до касаційного суду:
- документу про сплату судового збору в розмірі 2481 грн 00 коп.
Реквізити для сплати судового збору: Отримувач коштів ГУК у м. Києві/Печерс. р-н/22030102, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача 31219207026007, код банку отримувача (МФО) 899998, номер рахунку отримувача (стандарт IBAN) UA288999980313151207000026007, код класифікації доходів бюджету 22030102, найменування податку, збору, платежу судовий збір (Верховний Суд, 055), символ звітності банку 207, призначення платежу *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), ВЕРХОВНИЙ СУД Касаційний адміністративний суд, номер справи, у якій сплачується судовий збір.
Через відсутність складу колегії суддів, які визначені протоколом автоматизованого розподілу судових справ між суддями для розгляду цієї касаційної скарги, у зв'язку з перебуванням судді Уханенка С.А. у відпустці, розгляд цієї скарги відбувся після його виходу на роботу.
На підставі викладеного, керуючись статтями 169, 330, 332 КАС України, -
УХВАЛИВ:
Відмовити Управлінню Державної казначейської служби України у Долинському районі Івано-Франківської області у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання касаційної скарги у справі №300/8678/21.
Касаційну скаргу Управління Державної казначейської служби України у Долинському районі Івано-Франківської області на ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02 листопада 2022 року у справі № 300/8678/21 за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області до Управління Державної казначейської служби України у Долинському районі Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дії - залишити без руху.
Надати заявнику касаційної скарги строк для усунення виявлених недоліків касаційної скарги тривалістю десять днів з моменту отримання копії цієї ухвали.
Роз'яснити, що у разі невиконання вимог цієї ухвали касаційну скаргу буде повернуто.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач В. Е. Мацедонська
Судді О. В. Кашпур
С. А. Уханенко