Провадження № 3/760/7586/22
в справі 760/13437/22
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 грудня 2022 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Коробенко С.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Київськоїмитниці Держмитслужби відносновідправника міжнародного поштового відправлення № RН063831092UA гр. AndreiRusin, адреса: вул. Перемоги, буд. 59, м. Харків, 61202, Україна, тел. НОМЕР_1 , за ознаками порушення митних правил, передбаченого ст. 472 Митного кодексу України, -
ВСТАНОВИВ:
28 вересня 2022 року до Солом'янського районного суду м. Києва надійшов протокол про порушення митних правил № 1187/10000/22від 26.05.2022, з якого вбачається, що 18.05.2022 в зоні митного контролю митного поста «УкрПошта» Київської митниці на території ЗМК ДОПП АТ «Укрпошта» (вул. Г. Кірпи, 2) під час проведення митного огляду міжнародного поштового відправлення - листа № RН063831092UA (Далі - МПВ), яке пересилалося з України (гр. AndreiRusin, адреса: вул. Перемоги, буд. 59, м. Харків, 61202, Україна, тел. НОМЕР_1 ) до Німеччини (BenjaminMund, Burggartenstr., 18 house, Hamburg, 20535, Germany, НОМЕР_2 ) виявлено предмети схожі на монети, різних форм, розмірів та кольорів, фізичнозношені у кількості 6 шт., а також металеві предмети схожі на наконечники до стріл у кількості 89 шт. (Далі - товари), упаковані у стреч-плівку та скотч, закріплені між двох картонних листків. Інші вкладення та дозвільні документи у конверті були відсутні. Про що 18.05.2022 складено Акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортнихзасобів, ручної поклажі та багажу.
Згідно ЗУ «Про поштовийзв'язок» від 04.10.2001 №2759-ІІІ: «лист - поштове відправлення у вигляді поштового конверта з вкладення мписьмового повідомлення або документа, розміри і массу якого встановлено відповідно до законодавстваУкраїни.»
Відповідно до ст. 236 МК України декларування товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправлення, здійснюється оператором поштового зв'язку, експрес-перевізником чи декларантом або уповноваженою ним особою. При цьому товари, які не є об'єктом оподаткування митними платежами, а також кореспонденція, поштові листи та листівки, література для сліпих, друковані матеріали, міжнародні експрес-відправлення документарного характеру декларуються в усній формі на підставі товаросупровідних документів. Інші товари, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних експрес відправленнях, підлягають письмовому декларуванню.
Ст. 472 МК України передбачено відповідальність за недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто не з'явлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Статтею 257 Митного кодексу України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Предмети правопорушення: предмети схожі на монети, різних форм, розмірів та кольорів, фізично зношені у кількості 6 шт., а також металеві предмети схожі на наконечники до стріл у кількості 89 шт., вилучено та передано на зберігання до складу Київської міської митниці ДФС за адресою: м. Київ, бульвар Вацвела Гавела 8а.
Представник митного органу в судовому засіданні підтримав позицію Київської міської митниці ДФС щодо притягнення громадянина ОСОБА_1 адміністративної відповідальності за ст. 472 МК України, посилаючись на наявність в матеріалах справи достатніх доказів, які свідчать про порушення останнім митних правил.
Громадянин ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Суд заслухавши пояснення представника митниці, дослідивши матеріали справи, дійшов до висновку про притягнення громадянина ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності з наступних підстав.
Судом встановлено, що 18.05.2022 в зоні митного контролю митного поста «Укр Пошта» Київської митниці на території ЗМК ДОПП АТ «Укрпошта» (вул. Г. Кірпи, 2) під час проведення митного огляду міжнародного поштового відправлення - листа № RН063831092UA (Далі - МПВ), яке пересилалося з України (гр. AndreiRusin, адреса: вул. Перемоги, буд. 59, м. Харків, 61202, Україна, тел. НОМЕР_1 ) до Німеччини (BenjaminMund, Burggartenstr., 18 house, Hamburg, 20535, Germany, НОМЕР_2 ) виявлено предмети схожі на монети, різних форм, розмірів та кольорів, фізично зношені у кількості 6 шт., а також металеві предмети схожі на наконечники до стріл у кількості 89 шт. (Далі - товари), упаковані у стреч-плівку та скотч, закріплені між двох картонних листків. Інші вкладення та дозвільні документи у конверті були відсутні. Про що 18.05.2022 складено Акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу.
Статтею 458 МК України визначено, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавств аУкраїни порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органицим Кодексом чиіншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність. Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає у разі, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальнувідповідальність.
Згідно з ст. 487 МК України, провадження у справі про порушеннямитних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавстваУкраїни про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, і за яку законом передбачен оадміністративну відповідальність.
За приписами ч. 1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясуванняо бставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Згідно з приписами ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожноїсправи, вирішенняїї в точній відповідності з законом.
Статтею 489 МК України передбачено, що посадова особа при розглядісправи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чивинна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати іншіобставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розглядісправи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадськоїорганізації, трудового колективу, а також з'ясувати іншіобставини, що мають значення для правильного вирішеннясправи.
Відповідно до ч. 1 ст. 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-якіфактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушеннямитних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіренимиїхкопіямиабовитягами з них) та інформацією, у тому числі тими, щоперебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушеннямитних правил, товарами із спеціальновиготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил відмитного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, відповідно до вимог ст. ст. 252, 280 КУпАП.
За змістом ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП при розгляді адміністративної справи органом (посадовою особою) повинно бути вжито всіх необхідних заходів для повного, всебічного і об'єктивного дослідження доказів та з'ясовано: чи було вчинено правопорушення, чивинна дана особа у його вчиненні, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини першої статті 246 МК України метою митногооформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митнутериторіюУкраїни, вивезення за їїмежі і транзиту через їїтериторію товарів.
Частиною першою статті 257 МК України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчиненнядій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Частиною восьмою статті 257 МК України визначено, щ омитне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється органами доходів і зборів на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться, зокрема, визначені пунктом 5 відомості, а саме а) найменування; б) звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар; в) торговельна марка та виробниктоварів (за наявності у товаросупровідних та комерційних документах); г) код товару згідно з УКТ ЗЕД; ґ) найменуваннякраїнипоходженнятоварів (за наявності); д) опис упаковки (кількість, вид); е) кількість у кілограмах (вага брутто та вага нетто) та іншиходиницяхвиміру; є) фактурнавартістьтоварів; ж) митнавартістьтоварів та метод їївизначення; з) відомості про уповноважені банки декларанта; и) статистична вартість товарів.
У відповідності до частини першої статті 266 МК України - декларант зобов'язаний: 1) здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; 2) на вимогу органу доходів і зборів пред'явити товари, транспорті засоби комерційного призначення для митного контролю і митного оформлення; 3) надати органу доходів і зборів передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; 4) у випадках, визначених цим Кодексом та Податковим кодексам України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього кодексу; 5) у випадках, визначених цим Кодексом та іншими законами України, сплатити інші платежі, контроль за справлянням яких покладено на органи доходів і зборів.
У відповідності до частини восьмої статті 264 МК України, з моменту прийняття органом доходів і зборів митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Частиною четвертою статті 266 МК України визначено, що у разісамостійногодекларуваннятоварів, транспортнихзасобівкомерційногопризначення декларантом передбаченуцим Кодексом відповідальність за вчиненняпорушеннямитних правил у повномуобсязінесе декларант.Згідно з ч. 2 ст. 459 та п.7, п. 43 ст. 4 МК України суб'єктамивідповідальності за порушеннямитних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушеннядосягли 16-річного віку, а при вчиненніпорушеньмитних правил підприємства - керівники та іншіпрацівникипідприємств, які в силу постійноаботимчасововиконуваних ними трудових (службових) обов'язківвідповідають за виконаннявимог, встановлених Митним кодексом України, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а такожміжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.
Диспозицією ст. 472 МК України передбачено порушення митних правил, яке полягає у недекларуванні товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України характеризується як умислом, так і необережністю.
Згідно ЗУ «Про поштовийзв'язок» від 04.10.2001 №2759-ІІІ: «лист - поштов евідправлення у вигляді поштового конверта з вкладенням письмового повідомлення або документа, розміри і масу якого встановлено відповідно до законодавства України.»
Відповідно до ч.9 ст. 234 Митного кодексу України митні органи не вимагають пред'явлення для митного контролю листів, поштових карток та сектограм. За наявності достатніх підстав вважати, що в зазначених відправленнях містяться товари, щодо яких законодавством встановлено заборони та/або обмеження щодо переміщення через митний кордон, а ткож за результатами проведеногоогляду на підставі вибіркових або випадкових перевірок митні органи мають право вимагати пред'явленняз азначених відправлень.
Абзацем першим підпункту 2 пункту 6 Постанови КабінетуМіністрівУкраїнивід 21.05.2012 № 450 передбачено, що товари, які пересилаються через митний кордон України в міжнародних поштових відправленнях, декларуються шляхом подання митному органу уніфікованого міжнародного документа, форма якого установлена актами Всесвітньогопоштового союзу, а саме: митні декларації CN 22, CN 23.
Згідно з Указом Президента Українивід 10.10.2017 № 316/2017 затверджені Всесвітня поштова конвенція, Загальний регламент Всесвітньогопоштового союзу, Заключний протокол Всесвітньої поштової конвенції та Угода про поштові платіжні послуги, підписані від імені України 11 жовтня 2012 року в м. Доха.
Відповідно до Заключного протоколу Регламенту письмової кореспонденції: міжнародні поштові відправлення, що підлягають митному контролю, повинні мати митну декларацію CN 22 або відривний ярлик цієї ж форми; якщо відправник побажає, тоді до відправлень, крім того, додається митна декларація CN 23 (стаття РК156); вміст від правлення детально вказується в митних деклараціях CN 22 та CN 23. Зазначення загального характеру не допускаються (пункт 11 статті РК156). Відправник несе відповідальність за складення митних декларацій (пункт 12 статті РК156). Громадянином ОСОБА_3 митну декларацію CN 22 не було заявлено.
Відповідно до висновку Національного музею історії України від 20.07.2022 №295 металеві предмети схожі на наконечники до стріл є наконечниками стріл скіфської культури, які сумарно датуються в межах VI-IV ст. до н.е. та є предметами археології, що мають історичну та культурну цінніст. Згідно чинного законодавства України предмети археології не можуть бути предметами продажу, колекціонування приватними особами та вивозитися за межі держави. Вони можуть бути передані до Музейного фонду України. Експертом не було надано інформації про ринкову вартість наданих предметів археології, оскільки в Україні не існує офіційного ринку збуту археологічних артефактів.
Відповідно до висновку Національного музею історії України від 26.07.2022 №33 монети, які були представлені на експертизу не відносяться до рідких та унікальних, вони є культурної цінністю, що мають історичне значення, як зразки грошового обігу, що перебували у вжитку і вийшли з обігу та мають задовільний стан збереження. Прогнозована вартість 6 монет станом на 18.05.2022 складає 3000 (три тисячі) гривень.
Враховуючи викладене, у діях відправника міжнародного експрес відправлення громадянина ОСОБА_1 вбачаються ознаки порушення митних правил, відповідальність за які передбачено ст. 472 Митного кодексу України, а саме незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей щодо (кількості) товару, який підлягає обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Таким чином, з огляду на те, що безпосереднім предметом правопорушення митних правил є товар, переміщення якого через митний кордон України є обмеженим, суд вважає за необхідне застосувати до громадянина ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією безпосереднього предмету порушення митних правил.
Керуючись статтями ст. 3, 235, 257, 264, 266, 467, 472 МК України, статтями 8, 247, 265, 283, 284, 294 КпАП України,
ПОСТАНОВИВ:
Визнати винним громадянина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 472 Митного кодексу України.
Накласти на громадянина ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил -3000(три тисячі) грн., який необхідно сплатити за наступними реквізитами: Одержувач: ГУК у м. Києві/Солом'янському районі; Код ЄДРПОУ: 37993783; МФО: 899998; Банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), р/р № UA928999980313080108005026010. Призначення платежу: номер справи про ОСОБА_4 (порушника); з конфіскацією в дохід держави безпосередніх предметів порушення митних правил згідно з описом предметів до протоколу про порушення митних правил 1318/10000/22 від 26.05.2022, а саме: металевіпредметисхожі на наконечники до стріл у кількості 89 шт. та монети в кількості 6 шт., які вилучені та зберігаються на складі Київської митниці Держмитслужби, за адресою: м. Київ, б-р Вацлава Гавела, 8А.
Стягнути з громадянина ОСОБА_5 судовий збір в розмірі 496 гривень 20 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через районний суд, шляхом подання скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя: