Рішення від 13.12.2022 по справі 914/2129/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.12.2022 Справа № 914/2129/22

Господарський суд Львівської області у складі судді Кидисюка Р.А. за участю секретаря судового засідання Зусько І.С. розглянув в порядку загального позовного провадження справу за позовом Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, м. Львів

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “Тиверія”, м. Львів

про стягнення 139749,97 грн за Договором від 16.08.2018 №Г-2381-18 на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення

за участю представників:

від позивача: Карасюк М.В.

від відповідача: не з'явився

Судові процедури

На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю “Тиверія” про стягнення 139749,97 грн за Договором від 16.08.2018 №Г-2381-18 на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.09.2022 справу №914/2129/22 передано на розгляд судді Кидисюку Р.А.

Ухвалою суду від 12.09.2022 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без судового засідання та без виклику сторін.

05.10.2022 від відповідача надійшла заява (вх.№20571/22) із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, відповідно до якої просить суд перейти до розгляду справи №914/2129/22 за правилами загального позовного провадження та призначити підтовче судове засідання.

Ухвалою суду від 10.10.2022 суд перейшов від розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження до розгляду справи за правилами загального позовного провадження та розпочав розгляд справи зі стадії відкриття провадження у справі, підготовче засідання у справі призначено на 01.11.2022.

В судовому засіданні 01.11.2022 суд ухвалив відкласти підготовче судове засідання на 15.11.2022.

В судовому засіданні 15.11.2022 підготовче засідання відкладено на 29.11.2022.

В судовому засіданні 29.11.2022 суд ухвалив закрити підготовче провадження та призначити розгляд справи по суті на 13.12.2022.

Представник позивача в судове засідання 13.12.2022 з'явився, позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити повністю з підстав, наведених у позовній заяві.

Відповідач явки повноважного представника в судове засідання 13.12.2022 не забезпечив.

Позиція позивача

Позовні вимоги обґрунтовуються невиконанням відповідачем своїх зобов'язань за Договором від 16.08.2018 №Г-2381-18 на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення в частині вчасної та повної сплати орендної плати, у зв'язку з чим у нього виникла заборгованість перед позивачем у розмірі 139749,97 грн.

Заперечення відповідача

Відповідач проти задоволення позову не заперечив, відзиву на позовну заяву чи заяву про продовження строку для подання відзиву у встановлений ухвалою суду від 10.10.2022 п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали не подав, поважності причин пропуску строку для подання відзиву або заяви про продовження встановленого судом строку для подання відзиву не навів.

Відповідно до частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Частиною 8 статті 80 ГПК України встановлено, що докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.

Обставини справи

16.08.2018 року між Управлінням комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Тиверія» (Орендар) укладено Договір №Г-2381-18 на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення відкритого літнього майданчика (Договір), відповідно до п.2.1.1 якого предметом цього договору є надання Орендодавцем Орендареві права на тимчасову оренду конструктивний елемент благоустрою комунальної власності площею 209,00 м2 (тротуар, газон, тощо) для розміщення літнього майданчика за адресою: м. Львів, вул. Ю. Словацького-вул. С. Крушельницької (біля парку ім. І. Франка).

Відповідно до розділу 6 Договору термін дії договору встановлюється: з 01.04.2019р до 01.11.2019р; з 01.04.2020р до 01.11.2020р; з 01.04.2021р до 01.11.2021р; з 01.04.2022р до 01.11.2022р.

За умовами Договору (п.3.1.) передбачено, що Орендар сплачує Орендодавцеві плату за користування Об'єктом площею 209,00 м2 щомісячно до 25 числа поточного місяця у розмірі: 50 350,00 грн.(п'ятдесят тисяч триста п'ятдесят гривень 00 копійок) за місяць, у тому числі ПДВ 8 391,67 грн(вісім тисяч триста дев'яносто одна гривня 67 копійок)(відповідно до п.3.2. протоколу №1 засідання комісії з визначення орендаря конструктивних елементів благоустрою).

Згідно п. 3.5. Договору орендна плата для літніх майданчиків нараховується у межах терміну дії договору.

Як зазначив позивач у позовній заяві у зв'язку з несвоєчасною та не повною сплатою орендної плати станом на 21.07.2022р. допущено заборгованість в сумі 139 749,97 грн за період з 01.06.2021р. по 01.11.2021р., що підтверджується долученою до матеріалів справи Довідкою про заборгованість №4-2302-6275 від 26.07.2022р.

Відповідач доказів погашення заборгованості не подав, про наявність таких не повідомив.

Позиція суду

Статтею 509 ЦК України визначено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

Статтею 174 Господарського Кодексу України визначено, що господарські зобов'язання виникають, зокрема, безпосередньо з господарського договору, інших угод, передбачених законом, але таких, які йому не суперечать, а також внаслідок подій, з якими закон пов'язує настання правових наслідків у сфері господарювання.

Господарські зобов'язання між сторонами виникли на підставі укладеного між сторонами Договору від 16.08.2018 №Г-2381-18 на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення.

Відповідно до ч1 ст. 283 ГК України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у володіння та користування майно для здійснення господарської діяльності.

Згідно з ч.6 ст.283 ГК України до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

У відповідності до ч. 1 ст. 286 ГК України, орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності.

Згідно з п.2. ч.1 ст.287 ГК України, орендодавцями щодо комунального майна є органи, уповноважені місцевими радами управляти майном, яке є у комунальній власності.

Відповідно до «Положення про управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради» (Положення), затвердженого рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради №856 від 01.10.2021р. Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (управління) є виконавчим органом Львівської міської ради відповідно до ухвали міської ради від 04.02.2021р. №32 “Про затвердження структури виконавчих органів Львівської міської ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів”, утвореним відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні".

Відповідно до п.п.2.1.1 Положення основним завданням управління є: здійснення управління майном, яке належить до власності Львівської міської територіальної громади у визначених міською радою та виконавчим комітетом межах; виконання повноважень орендодавця, продавця, органу приватизації майна комунальної власності Львівської міської територіальної громади.

Відповідно до «Положення про оренду окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення», затвердженого ухвалою Львівської міської ради від 01.12.2016р. №1273, укладання договорів оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення на окремих конструктивних елементах благоустрою комунальної власності, справляння орендної плати здійснює управління комунальної власності департаменту економічної політики.

Зазначеною ухвалою затверджено Форму договору на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торгівельного та іншого призначення.

Згідно з п. 1.3. Орендодавцем окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення є управління комунальної власності.

Відповідно до п. 1.4. підставою для укладання договору на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів -соціально-культурного, торговельного та іншого призначення (далі - договір) і набуття права на оренду окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення є дозвільний документ, зокрема: 1.4.2. Рішення виконавчого комітету Львівської міської ради.

Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради №616 від 17.06.2011р. «Про порядок розміщення літніх майданчиків без прив'язки до стаціонарних об'єктів ресторанного господарства у м. Львові» затверджено:

1. «Положення про порядок визначення орендаря конструктивних елементів благоустрою для розміщення літніх майданчиків без прив'язки до стаціонарних об'єктів ресторанного господарства у м. Львові» (додаток 1)(далі-Положення).

2. Перелік місць розташування конструктивних елементів благоустрою для розміщення літніх майданчиків без прив'язки до стаціонарних об'єктів ресторанного господарства у м. Львові (додаток 2).

3. Склад комісії з визначення орендаря конструктивних елементів благоустрою для розміщення літніх майданчиків без прив'язки до стаціонарних об'єктів ресторанного господарства у м. Львові (додаток 3).

Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради №462 від 31.05.2013р. внесено зміни до рішення виконавчого комітету від 17.06.2011 №616 "Про порядок розміщення літніх майданчиків без прив'язки до стаціонарних об'єктів ресторанного господарства у м. Львові" (зі змінами), яким додаток 2 доповнено п.п.43, 44, 45.

Зокрема, п.44 стосується місця розташування літнього майданчика за адресою: м. Львів, вул. Ю. Словацького -вул. С. Крушельницької (біля парку ім. І. Франка). Площа. 209.0 кв. м.

В подальшому, керуючись Законами України “Про місцеве самоврядування в Україні», “Про благоустрій населених пунктів", враховуючи рішення виконавчого комітету від 17.06.2011 N9616 “Про порядок розміщення літніх майданчиків без прив'язки до стаціонарних об'єктів ресторанного господарства у м. Львові", з метою підготовки нового положення про визначення орендарів конструктивних елементів благоустрою для розміщення літніх майданчиків у м. Львові, вивчення нових порядків проведення та визначення переможців, забезпечення відкритості та прозорості такої процедури виконавчий комітет вирішив: провести у порядку експерименту конкурс на визначення орендаря конструктивних елементів благоустрою для розміщення літнього майданчика без прив'язки до стаціонарного об'єкта ресторанного господарства на вул. Ю. Словацького - вул. С. Крушельницької (біля парку ім. 1. Франка) (надалі - конкурс) методом аукціону через подання суб'єктами підприємницької діяльності найкращої пропозиції місячної вартості оренди конструктивних елементів благоустрою для розміщення літнього майданчика (Рішення виконавчого комітету Львівської міської ради №366 від 06.04.2018 від 06.04.2018р.)

При укладенні договору оренди конструктивних елементів та контролі за правомірністю встановлення літнього майданчика без прив'язки до стаціонарного об'єкта ресторанного господарства прийнято керуватися розділами 2 і 3 додатка 1 до рішення виконавчого комітету від 17.06.2011 №616 «Про порядок розміщення літніх майданчиків без прив'язки до стаціонарних об'єктів ресторанного господарства у м. Львові»(п.8 рішення №366 від 06.04.2018р).

Відповідно до протоколу №1 від 15.05.2018р. засідання комісії з визначення орендаря конструктивних елементів благоустрою для розміщення літніх майданчиків без прив'язки до стаціонарних об'єктів ресторанного господарства на вул. Ю. Словацького-вул. С. Крушельницької (біля парку ім. І. Франка) переможцем конкурсу визнано ТзОВ «Тиверія» з пропозицією місячної орендної плати в сумі 50 350 грн. терміном на 5 років (5 сезонів).

Управління комунальної власності департаменту економічної політики на підставі документів, отриманих з управління архітектури департаменту містобудування, у 10-денний термін укладає договір оренди конструктивних елементів благоустрою з суб'єктом підприємницької діяльності та повідомляє про це заявника (письмово або у телефонному режимі) (п.2.1. Положення).

Після отримання повідомлення заявник укладає з управлінням комунальної власності департаменту економічної політики договір оренди конструктивних елементів, отримує наручно погоджений проект літнього майданчика, документи та один примірник договору оренди конструктивних елементів благоустрою(п.2.2. Положення).

Договір оренди конструктивних елементів благоустрою для розміщення літніх майданчиків укладається терміном до 5 років (на період з 01 квітня по 01 листопада) (п.2.3. Положення).

Відповідно до умов договору (п.2.2.4) Орендар зобов'язується демонтувати літній майданчик при скасуванні рішення, після закінчення терміну дії договору, а також у разі виникнення потреби для реконструкції, ремонту чи будівництва на місці розташування літнього майданчика.

Сторони домовилися, що Договір припиняється в односторонньому порядку Орендодавцем у разі скасування паспорта відкритого літнього майданчика (дозвільного документа) з дати прийняття рішення про його скасування (п.5.4. договору).

Відповідно до протоколу №1 засідання комісії з визначення орендаря конструктивних елементів благоустрою для розміщення літніх майданчиків без прив'язки до стаціонарних об'єктів ресторанного господарства у м. Львові від 01.04.2022р., у зв'язку із початком проведення у квітні 2022 року капітального ремонту парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення ім. І. Франка, вирішено з 01.04.2022р. розірвати договір оренди з ТзОВ «Тиверія» на встановлення літного майданчика без прив'язки до закладу ресторанного господарства за адресою: вул. Словацького-вул. Крушельницької (біля парку ім. І. Франка), вирішено з 01 квітня 2022 року розірвати договір оренди з ТзОВ «Тиверія» на встановлення літнього майданчика без привязки до закладу ресторанного господарства за адресою: вул. Ю. Словацького-вул. С. Крушельницької (біля парку ім. І. Франка)

Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради №2242 від 06.04.2022р. внесено зміни до рішення виконавчого комітету №616 від 17.06.2011 “Про порядок розміщення літніх майданчиків без прив'язки до стаціонарних об'єктів ресторанного господарства у м. Львові", яким вилучено з додатка 2 пункт 44. Управлінню комунальної власності ДЕР ЛМР - припинити в односторонньому порядку договір оренди з ТзОВ «Тиверія»(п.2 рішення №224 від 06.04.2022р).

Таким чином, керуючись протоколом №1 засідання комісії з визначення орендаря конструктивних елементів благоустрою для розміщення літніх майданчиків без прив'язки до стаціонарних об'єктів ресторанного господарства у м. Львові від 01.04.2022р, рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради №2242 від 06.04.2022р, на підставі п. 5.4 Договору, Управлінням комунальної власності було достроково розірвано договір №Г-2381-18 від 16.08.2018р. на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення відкритого літнього майданчика, укладений із ТзОВ «Тиверія».

Частиною 2 статті 653 ЦК України визначено, що у разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються.

Разом з тим, з матеріалів справи випливає, що відповідач допустив прострочення зі сплати орендної плати за період з 01.06.2021р. по 01.11.2021р. на суму 139 749,97 грн, що підтверджується долученою до матеріалів справи Довідкою про заборгованість №4-2302-6275 від 26.07.2022р.

Пунктом 2.2.2 Договору визначено обов'язок Орендаря своєчасно та в повному обсязі сплачувати Орендодавцю вартість оренди окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності за діючими на день сплати розрахунковими ставками, визначеними згідно з Положенням про оренду окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів соціально-культурного, торгівельного та іншого призначення.

Відповідно до частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) (стаття 610 Цивільного кодексу України).

За приписами статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання свого зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до положень частини 1 статті 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

Частиною 2 статті 193 Господарського кодексу України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Всупереч вищезгаданим нормам цивільного законодавства та умовам договору відповідач свої зобов'язання перед позивачем зі сплати орендної плати повністю не виконав.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі та стягнення з відповідача на користь позивача 139749,97 грн заборгованості з орендної плати за Договором від 16.08.2018 №Г-2381-18 на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно ч. 1 ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Частиною 2 статті 86 ГПК України передбачено, що жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частин 1, 3 статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Судові витрати

За звернення до суду з позовною заявою майнового характеру позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2481,00 грн, що підтверджується долученим до матеріалів справи платіжним дорученням №241 від 13.07.2022.

Пунктом 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 2, 12, 20, 73, 74, 76-80, 123, 129, 232, 233, 236-238, 240, 241, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути із Товариства з обмеженою відповідальністю «Тиверія» (код ЄДРПОУ 22343924; 79000, Львівська обл., місто Львів, ВУЛИЦЯ СЛОВАЦЬКОГО, будинок 18, квартира 1-А) на користь Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (код ЄДРПОУ 25558625; 79008, Львівська обл., місто Львів, ПЛ.ГАЛИЦЬКА, будинок 15) 139749,97 грн (сто тридцять дев'ять тисяч сімсот сорок дев'ять гривень 97 копійок) заборгованості за Договором від 16.08.2018 №Г-2381-18 на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення та 2481,00 грн (дві тисячі чотириста вісімдесят одну гривню) судового збору.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржене в Західному апеляційному господарському суді в порядку, визначеному розділом IV Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено 23.12.2022.

Суддя Кидисюк Р.А.