ЄУН 337/4460/22
2-о/337/166/2022
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 грудня 2022 року Хортицький районний суд м.Запоріжжя в складі:
головуючого судді - Мурашової Н.А.
за участю секретаря - Бойко Л.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Запоріжжі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , заінтересована особа - Хортицький районний у м.Запоріжжі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро), місце знаходження: м.Запоріжжя, пр..Інженера Преображенського, б.15, про встановлення факту смерті фізичної особи на тимчасово окупованій території України,
ВСТАНОВИВ:
27.12.2022р. заявник звернувся до суду із вказаною заявою, мотивуючи її тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Приморську Бердянського району Запорізької області у віці 86-ти років померла його мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Причина смерті - старість. Факт її смерті підтверджується лікарським свідоцтвом про смерть №116, виданим 27.06.2022р. сімейним лікарем ОСОБА_3 за формою, встановленою діючим законодавством України. Однак зареєструвати смерть матері в органах ДРАЦС він не має можливості, оскільки на даний час на території України введено воєнний стан через військову агресію з боку рф, м.Приморськ Бердянського району Запорізької області знаходиться на тимчасово окупованій території, де органи державної влади України не здійснюють свої повноваження. Крім того, оригінал медичного свідоцтва про смерть також знаходиться на тимчасово окупованій території, у нього наявна лише його фотокопія. Разом з тим, встановлення факту смерті матері йому необхідно для отримання свідоцтва про смерть відповідно до законодавства України та оформлення права на спадщину, отримання допомоги на поховання.
Просить встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Приморську Бердянського району Запорізької області.
Ухвалою суду від 27.12.2022р. відкрито окреме провадження у цивільній справі за даною заявою і призначено відкрите судове засідання.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не прибув, подав заяву про розгляд справи у його відсутність, заявлені вимоги підтримав в повному обсязі, просить їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи - Хортицького районного у м.Запоріжжі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) в судове засідання не прибув за невідомими причинами, про час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином.
Суд вважає можливим розглянути справу у відсутність вказаних осіб за наявними у справі доказами.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає заяву обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Відповідно до ст.4,5 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ст.293,315 ЦПК України справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, зокрема, факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті, розглядаються судом в порядку окремого провадження.
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
За загальним правилом в порядку окремого (непозовного) провадження судом можуть бути встановлені факти, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Ст.317 ЦПК України (в редакції Закону №2345-IX від 01.07.2022р., чинній на час розгляду цієї справи) встановлює особливості провадження у справах про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України.
Зокрема, заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника (ч.1).
Згідно з Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022р. у зв'язку з військовою агресією РФ в Україні з 05.30год 24.02.2022р. введено воєнний стан, який діє до теперішнього часу.
Відповідно до ст.1,1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (в редакції, чинній на час розгляду цієї справи) тимчасово окупована Російською Федерацією територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасово окупована Російською Федерацією територія України - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території (ст.5 вказаного Закону).
Відповідно до ч.1-3 ст.9 зазначеного Закону державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Так, порядок державної реєстрації смерті визначається ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010р. №2398-VI та Правилами державної реєстрації актів цивільного стану, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000р. №52/5.
Відповідно до п.5 вказаних Правил підставою для державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть); б) фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - фельдшерська довідка про смерть); в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Суд встановив, що заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно з лікарським свідоцтвом про смерть №116, виданим 27.06.2022р. сімейним лікарем КП «Приморський центр медико-санітарної допомоги» ПМР Стулій Т.В., ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Приморську Бердянського району Запорізької області, причина смерті - старість.
Проаналізувавши вищевикладені вимоги діючого законодавства, з'ясувавши повно, всебічно та об'єктивно усі обставини справи, оцінивши надані суду докази в їх сукупності з точки зору їх належності, допустимості, достатності і взаємозв'язку, суд вважає встановленим та доведеним той факт, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Приморську Бердянського району Запорізької області, яке на даний час знаходиться на тимчасово окупованій рф території Україні.
Цей факт підтверджується наданими заявником документами - лікарським свідоцтвом про смерть, затвердженої Міністерством охорони здоров'я України форми №106/о, виданим медичним закладом. Вказаний документ згідно з Правилами державної реєстрації актів цивільного стану є одним із документів, на підставі яких органи державної реєстрації актів цивільного стану здійснюють державну реєстрацію смерті особи, у зв'язку з чим суд приймає його при ухваленні цього рішення як належний та допустимий доказ. Також цей факт підтверджується фотознімками з місця поховання.
Підстав сумніватись в достовірності факту смерті ОСОБА_2 на даний час у суду немає. Доказів, які б спростовували цей факт, суду не надано.
Також суд враховує, що м.Приморськ Бердянського району Запорізької області знаходиться на тимчасово окупованій рф території, де державні органи влади тимчасово не здійснюють свої повноваження і відповідно заявник не має можливості отримати документи про смерть матері встановленого законами України зразка. Отже, підтвердити відповідний факт в позасудовому порядку заявник не має можливості.
Однак факт, про встановлення якого він просить, має для нього юридичне значення, оскільки це необхідно для отримання свідоцтва про смерть встановленого законодавством України зразка, отримання встановлених виплат та подальшого оформлення спадщини.
На підставі вищевикладеного, заяву ОСОБА_1 слід задовольнити.
Керуючись ст.4,5,12,13,76-82,89,141,258-259,263-265,293,315,317 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Встановити факт того, що громадянка України ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 в с.Новоолексіївка Приморського р-ну Запорізької області, померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Приморську Бердянського району Запорізької області.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення суду може бути оскаржено до Запорізького апеляційного суду через Хортицький районний суд м.Запоріжжя протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.
Суддя Н.А.Мурашова
27.12.2022