Рішення від 23.12.2022 по справі 912/1180/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25022,

тел. (0522) 32 05 11, факс 24 09 91, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2022 рокуСправа № 912/1180/22

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Бестаченко О.Л., за участю секретаря судового засідання Колісник Т.В. розглянув у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу № 912/1180/22

за позовом: Кропивницької міської ради, 25022, м. Кропивницький, вул. В.Перспективна, 41,

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "АТБ-Торгстрой", 49000, м. Дніпро, вул. Січових Стрільців, 21-А,

про внесення змін до договору оренди землі,

представники:

від позивача - Бардиш Є.М., виписка з ЄДР;

від відповідача - Галкіна І.В., довіреність від 01.02.2022 № 01/02/2022.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Кропивницької міської ради, яка містить вимоги до Товариства з обмеженою відповідальністю "АТБ-Торгстрой" про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки від 02.02.2006 року (зареєстрованого у Кіровоградській регіональній філії Державного підприємства Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України, про що у книзі Державного реєстру земель вчинено запис про оренду землі від 03.02.2006 року за реєстраційним №7), а саме:

- пункт 5. розділу "Об'єкт оренди" договору викласти в наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 20.06.2022 року №9031/295-22 становить 6 954 846,68 грн.";

- пункт 9. розділу "Орендна плата" договору викласти в наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі та розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки у сумі: 17 387,11 грн на місяць, починаючи з дня набрання судовим рішенням законної сили".

В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що згідно рішення міської ради від 12.07.2018 №1750 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кропивницького Кіровоградської області" відбулась зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки, у зв'язку з чим міська рада звернулась до суду з вимогою про внесення змін до договору оренди.

Ухвалою від 05.09.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 912/1180/22 за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 03.10.2022 на 11:00 год; встановлено сторонам строк для подання заяв по суті справи.

03.10.2022 суд відкрив підготовче засідання.

Протокольною ухвалою від 03.10.2022 на підставі ст. 183 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оголосив перерву в підготовчому засіданні по розгляду справи № 912/1180/22 до 27.10.2022 на 11:00 год.

11.10.2022 до господарського суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "АТБ-Торгстрой" надійшов відзив, в якому відповідач заперечує проти заявлених позовних вимог та просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

В обґрунтування своїх заперечень відповідач зазначає, що позивач не довів чому саме положення діючого договору оренди земельної ділянки щодо обчислення розміру орендної плати повинні бути змінені, тим паче - у воєнний час, а збільшення в 25 разів орендної плати за земельну ділянку, яка не приносить на даний час ніякого прибутку. Відповідач також вважає такі вимоги позивача порушенням умов діючого договору, яким не передбачена залежність розміру орендної плати від нормативно-грошової оцінки, а також порушенням принципів свободи договору, розумності та справедливості, презумпції правомірності правочину та принципу обов'язковості договору.

27.10.2022 суд продовжив підготовче засідання.

Протокольною ухвалою від 27.10.2022 на підставі ст. 177, 183 Господарського процесуального кодексу України господарський суд продовжив строк підготовчого провадження у справі № 912/1180/22 на 30 днів та оголосив перерву в підготовчому засіданні по розгляду справи № 912/1180/22 до 21.11.2022 на 11:00 год.

21.11.2022 суд продовжив підготовче засідання.

Протокольною ухвалою від 21.11.2022 на підставі ст. 183 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оголосив перерву в підготовчому засіданні по розгляду справи № 912/1180/22 до 30.11.2022 на 11:00 год.

28.11.2022 на електронну пошту суду (з КЕП) від Товариства з обмеженою відповідальністю "АТБ-Торгстрой" надійшло клопотання від 28.11.2022 № 28/11 про відкладення розгляду справи на іншу дату.

30.11.2022 суд продовжив підготовче засідання.

Ухвалою від 30.11.2022 господарський суд відмовив у задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "АТБ-Торгстрой" від 28.11.2022 № 28/11 про відкладення розгляду справи. Закрив підготовче провадження у справі № 912/1180/22. Справу № 912/1180/22 призначив до судового розгляду по суті на 02.12.2022 на 12:00 год. Визначив резервну дату судового засідання - 23.12.2022 об 11:00 год.

10.11.2022 суд відкрив судове засідання.

Протокольною ухвалою від 10.11.2022 на підставі ст. 216 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оголосив перерву в судовому засіданні по розгляду справи № 912/1180/22 до резервної дати - 23.12.2022 на 11:00 год.

21.12.2022 на електронну пошту суду (з КЕП) від Товариства з обмеженою відповідальністю "АТБ-Торгстрой" надійшли додаткові пояснення від 21.12.2022 № 21/12.

В поданий поясненнях відповідач зазначає, що рішення Кіровоградської міської ради від 14.07.2015 № 4416 "Про затвердження ставок земельного податку по місту Кіровограду" не підлягає застосуванню, оскільки на момент укладення договору оренди даного рішення не існувало. Крім того, договір було поновлено рішенням Господарського суду Кіровоградської області від 12.01.2017 у справі № 912/1323/16, без застосування вищезазначеного рішення міської ради, яке на момент поновлення договору існувало.

Разом з тим, позивачем не надано доказів недосягнення згоди щодо зміни умов договору за взаємною згодою сторін.

На думку відповідача, у 2022 році не відбулося істотної зміни обставин, які могли б стати підставою для зміни ціни договору. В той час, договором не передбачено залежність розміру орендної плати від нормативно-грошової оцінки.

23.12.2022 господарський суд продовжив розгляд справи.

В судовому засіданні 23.12.2022 брали участь уповноважені представники сторін.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши в судовому засіданні докази, господарський суд встановив наступні обставини, які є предметом доказування у справі.

02.02.2006 між Кіровоградською міською радою (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "АТБ-Торгстрой" (Орендар) укладено Договір оренди земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Кіровоградського міського нотаріального округу Озерним Г.М. та зареєстрований в реєстрі за № 177, який було зареєстровано у Кіровоградській регіональній філії Державного підприємства Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України, про що у книзі Державного реєстру земель вчинено запис про оренду землі від 03.02.2006 року за реєстраційним № 7. (далі - Договір, а. с. 8-17).

Згідно з п. 1 розділу "Предмет договору" Договору Орендодавець на підставі рішення Кіровоградської міської ради від 22.07.2004 року за № 1148 "Про розгляд звернень фізичних і юридичних осіб з питань регулювання земельних відносин" надає, а Орендар приймає в строкове платне користування (з правом суборенди) земельну ділянку для будівництва (розміщення) та послідуючого комерційного використання супермаркету, яка знаходиться на перехресті вулиці Героїв Сталінграда та проспекту Правди в місті Кіровограді.

Відповідно до п. 2-5 розділу "Об'єкт оренди" Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 3 354,78 кв. м землі вулиць, набережних, площ, майданів. На земельній ділянці відсутні об'єкти нерухомого майна, інші об'єкти інфраструктури. Земельна ділянка передається в оренду незабудована. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 1 575 572,43 грн.

Згідно з п. 8 розділу "Строк дії договору" договір укладено на 10 років і він діє до 02.02.2016 року. Після закінчення строку, на який було укладено цей договір, орендар, при належному виконанні обов'язків відповідно до умов договору, має переважне право на поновлення договору. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 3 місяці до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендаря про намір продовжити його дію.

В подальшому, рішенням Господарського суду Кіровоградської області від 12.01.2017 року, залишеним без змін постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 23.03.2017 року, у справі № 912/1323/16 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АТБ-Торгстрой" до Кіровоградської міської ради про визнання укладеною додаткової угоди та поновлення дії договору оренди земельної ділянки, позов задоволено (а.с. 26-30).

З врахуванням рішення Господарського суду Кіровоградської області від 12.01.2017 у справі № 912/1323/16, продовжено строк дії Договору на 10 років до 02.02.2026 року.

Пунктами 9-11 розділу 4 "Орендна плата" Договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем, починаючи з дня державної реєстрації цього договору у грошовій формі та у розмірі: на період будівництва об'єкта - 262,60 грн на місяць та після введення об'єкта в експлуатацію - 13 129,77 грн на місяць.

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Обчислення розміру орендної плати на наступний рік переглядається протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового місяця).

Згідно із п. 12 Розділу 4 "Орендна плата" Договору розмір орендної плати переглядається протягом січня-лютого кожного наступного року у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів у тому числі внаслідок інфляції: погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до п. 15-16 розділу "Умови використання земельної ділянки" Договору земельна ділянка передається в оренду для несільськогосподарського призначення. Цільове призначення земельної ділянки - землі житлової та громадської забудови.

Пунктом 34 розділу "Зміна умов договору і припинення його дії" Договору передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Договір підписано повноважними представниками сторін та скріплено відповідними печатками.

Між сторонами підписано акт прийому - передачі вищевказаної земельної ділянки (а.с. 16).

28.11.2017 зареєстровано право оренди Товариства з обмеженою відповідальністю "АТБ-Торгстрой" на земельну ділянку з кадастровим номером 3510100000:37:309:0022 згідно Договору оренди землі від 02.02.2006 № 177 та рішення Господарського суду Кіровоградської області від 16.11.2017 № 912/1323/16.

Рішенням Кіровоградської міської ради від 14.07.2015 № 4416 затверджено ставки земельного податку по місту Кіровограду (а. с. 19).

Згідно додатка до вказаного рішення, ставку податку на земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, які перебувають у постійному користуванні юридичних осіб (крім державної та комунальної власності) встановлено в розмірі 3 відсотки від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у пунктах 5.3 - 5.6. цього Положення (а. с. 19 зворот - 25).

12.07.2018 Міською радою міста Кропивницького прийнято рішення № 1750 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кропивницького Кіровоградської області", яким вирішено затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кропивницького Кіровоградської області, яка була виконана командитним товариством науково-впроваджувальною фірмою "Нові технології". Рішення оприлюднено у "Вечірній газеті" 13.07.2018 (а. с. 31).

За інформацією Відділу № 2 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області нормативно-грошова оцінка спірної земельної ділянки становить 6 954 846,68 грн, згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 20.06.2022 №9031/295-22 (а. с. 32).

Господарський суд враховує, що рішенням Кіровоградської міської ради від 27.11.2017 № 1236 "Про перейменування" вирішено у зв'язку з перейменуванням міста Кіровограда Кіровоградської області на місто Кропивницький Кіровоградська міська рада (код ЄДРПОУ 26241020) є Міською радою міста Кропивницького.

04.12.2020 Міською радою міста Кропивницького прийнято рішення № 3 "Про перейменування", яким вирішено перейменувати Міську раду міста Кропивницького (код ЄДРПОУ 26241020) на Кропивницьку міську раду, а виконавчий комітет Міської ради міста Кропивницького (код ЄДРПОУ 04055251) на виконавчий комітет Кропивницької міської ради.

Враховуючи зміну нормативної грошової оцінки земельної ділянки, Кропивницька міська раду рада звернулась до суду з вимогою про внесення змін до договору оренди.

Вирішуючи даний спір, господарський суд враховує наступне.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі, який, за змістом статті 13 цього Закону є договором, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Згідно із ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Предметом спору є вимоги про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.

Правовими підставами позову зазначено ст. 30 Закону України "Про оренду землі", ст. 632, 651 Цивільного кодексу України.

Частиною 1 ст. 632 Цивільного кодексу України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки, тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Згідно зі ст. 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату, є однією із істотних умов договору.

Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України (ч. 1, 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі").

За змістом пункту 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Відповідно до пункту 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Отже, орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, а нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а відтак зміна розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, визначеної сторонами у договорі оренди землі.

Правові засади проведення оцінки земель визначено Законом України "Про оцінку земель".

За наведеним Законом нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами (ст. 1 Закону України "Про оцінку земель").

Підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оцінку земель").

За результатами бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт (ч. 1 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель").

Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель (ч. 2 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель").

Технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою (ч. 1 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель").

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру (ч. 3 ст. 23 Закону).

Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України (ч. 4 ст. 23 Закону).

Пункт 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України передбачає, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

У ст. 144 Конституції України і ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно з п. 34, 35 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.

За змістом ч. 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Згідно із ч. 5 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.

Як встановлено, рішенням Кіровоградської міської ради від 14.07.2015 № 4416 для земельних ділянок, категорія яких підпадає під земельну ділянку, що орендується відповідачем за Договором, встановлено земельний податок на рівні 3% від нормативної грошової оцінки землі та рішенням міської ради міста Кропивницького від 12.07.2018 № 1750 затверджено нову технічну документацію з нормативної грошової оцінки.

Внаслідок вказаних змін, визначений Договором розмір орендної плати на рівні 0,2 % від нормативної грошової оцінки не відповідає вимогам Податкового кодексу України, згідно яких річна сума орендних платежів не може бути меншою за розмір земельного податку.

Окрім того, згідно в п. 12 Розділу 4 "Орендна плата" Договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається протягом січня-лютого кожного наступного року, зокрема, у разі: зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів; в інших випадках, передбачених законом.

Також, відбулась зміна нормативної грошової оцінки, яка є основою для визначення розміру орендної плати, а її зміна є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Так, згідно Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 20.06.2022 № 9031/295-22, нормативна грошова оцінка земельної ділянки за кадастровим номером 35101000000:37:309:0022, становить 6 954 846,68 грн.

Як вище судом було зазначено, зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати незалежно від домовленості сторін у договорі оренди землі про можливість такої зміни.

З аналізу нормативно-правових норм Податкового кодексу України, Закону України "Про оцінку земель", Закону України "Про оренду землі" можна дійти висновку, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Вказаного висновку дотримується Верховний Суд, зокрема у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19.

За вказаних обставин, твердження позивача щодо наявності правових підстав для внесення змін до Договору в частині розміру нормативної грошової оцінки та зміни розміру (ставки) орендної плати є обґрунтованими.

Згідно положень ст. 288 Податкового кодексу України та ст. 15, 21 Закону України "Про оренду землі" нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Відповідна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України № 3-34гс13 (справа № 5009/3430/12) від 03.12.2013, № 3-481гс15 (справа № 922/3871/14) від 07.10.2015, №3-476гс15 (справа № 922/583/14) від 02.03.2016, № 6-325цс16 від 18.05.2016, постановах Верховного Суду від 13.06.2019 у справі № 910/11764/17, № 908/4582/15 від 20.11.2018, від 27.01.2021 у справі № 924/725/18.

Частиною 2 ст. 651 Цивільного кодексу України передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 632 Цивільного кодексу України зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" визначено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Отже, враховуючи зазначені положення чинного законодавства, зміна умов договору, в тому числі в частині розміру орендної плати, здійснюється за взаємною згодою сторін. За відсутності такої згоди, договір може бути змінений за рішенням суду лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Згідно з ч. 2, 4 ст. 188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Правила, передбачені ч. 2, 4 ст. 188 Господарського кодексу України, є матеріально-правовими, а не процесуальними. Процедура, передбачена ними, не відноситься до випадків обов'язкового досудового врегулювання спору в розумінні ч. 3 ст. 124 Конституції України та не спричиняє наслідків у вигляді повернення позовної заяви відповідно до приписів п. 6 ч. 5 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України.

Тому те, що позивач не скористався відповідною процедурою позасудового врегулювання, не позбавляє його права реалізувати своє суб'єктивне право на зміну умов договору та вирішити існуючий конфлікт у суді в силу прямої вказівки, що міститься у ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.02.2019 у справі № 914/2649/17 (провадження № 12-216гс18) та постанові Верховного Суду від 16.01.2020 у справі № 904/1912/19, від 04.02.2020 у справі № 922/378/19, від 13.01.2022 у справі № 922/194/21.

У даній справі позивач не довів надіслання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди (оскільки матеріали даної справи не містять доказів направлення чи отримання нарочно відповідачем пропозиції позивача про внесення змін до Договору), а тому фактично обрав інший спосіб правового захисту - звернувся з позовом про зміну умов договору до суду.

В свою чергу, незгода відповідача на збільшення розміру орендної плати за земельну ділянку у зв'язку із зміною нормативної грошової оцінки, що за його твердженням є економічно невигідним для нього, та відмова від внесення змін до договору порушує співвідношення майнових інтересів сторін, позбавляє позивача того, на що він розраховував при укладенні спірного договору - отримання орендної плати за землю, у визначеному Договором розмірі (з врахуванням можливого її перегляду у відповідності до п. 13 розділу 4 "Орендна плата" Договору).

Крім того, на відміну від обставин справ, на які посилається відповідач, у справі, що розглядається рішенням позивача від 14.07.2015 № 4416 затверджено нові ставки земельного податку, а не ставки (розміри) орендної плати.

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 10.02.2010 року у справі "Серявін та інші проти України" суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.94 року серія A, №303-A, п. 29). Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), №37801/97, п. 36, від 01.07.2003 року). Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією. Лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватись публічний контроль здійснення правосуддя (див.рішення у справі "Гірвісаарі проти Фінляндії" (Hirvisaari v. Finland), №49684/99, п. 30, від 27 вересня 2001 року).

З огляду на встановлені обставини, всі інші доводи та міркування сторін не мають вирішального впливу на результат вирішення спору, тому з урахуванням принципу процесуальної економії не потребують детальної відповіді суду.

Згідно ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України).

Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч. 3 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України).

За приписами ст. 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Отже, на підставі повного, всебічного, об'єктивного та безпосереднього дослідження наявних у справі доказів та встановивши усі обставини справи, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги Кропивницької міської ради підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 02.02.2006 року (зареєстрованого у Кіровоградській регіональній філії Державного підприємства Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України, про що у книзі Державного реєстру земель вчинено запис про оренду землі від 03.02.2006 року за реєстраційним № 7), а саме:

пункт 5. розділу "Об'єкт оренди" договору викласти в наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 20.06.2022 року № 9031/295-22 становить 6 954 846,68 грн.";

пункт 9. розділу "Орендна плата" договору викласти в наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі та розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки у сумі: 17 387,11 грн на місяць, починаючи з дня набрання судовим рішенням законної сили".

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "АТБ-Торгстрой" (49000, м. Дніпро, вул. Січових Стрільців, 21-А, код ЄДРПОУ: 32010549) на користь Кропивницької міської ради (вул. Велика Перспективна, 41, м. Кропивницький, 25022; код ЄДРПОУ: 26241020) судовий збір в сумі 2 481,00 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення надіслати Кропивницькій міській раді (на електронну пошту: kmvk@krmr.gov.ua); представнику Товариства з обмеженою відповідальністю "АТБ-Торгстрой", адвокату Галкіній І.В. (на електронну пошту: ІНФОРМАЦІЯ_1 ).

Повне рішення складено 27.12.2022.

Суддя О.Л. Бестаченко