ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_____________________________________
_______________________________________________________________
майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
УХВАЛА
"22" грудня 2022 р. м. Житомир Справа № 906/818/19
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Кравець С.Г.,
секретаря судового засідання Круглецької А.І.,
розглянувши клопотання заступника керівника Бердичівської окружної прокуратури
від 14.12.2022 про заміну позивача-2 у справі
за позовом: Бердичівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі
1) Швайківської сільської ради (с.Швайківка, Бердичівський район, Житомирська область),
2) Житомирської обласної державної адміністрації (м.Житомир),
3) Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області (м.Бердичів, Житомирська область)
до Фізичної особи-підприємця Петрука Володимира Петровича
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на
стороні позивачів:
- Державної екологічної інспекції Поліського округу (м.Житомир),
- Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Управління Державної
архітектурно-будівельної інспекції у Житомирській області (м.Житомир),
про розірвання договору оренди земельної ділянки водного фонду та зобов'язання
вчинити певні дії,
за участю представників сторін:
від позивача-1: не з'явився;
від позивача-2: Осадчук К.О., відомості з ЄДР;
від позивача-3 та третіх осіб: не з'явились;
від відповідача: ФОП Петрук В.П., підприємець, витяг з ЄДРЮОФОПГФ,
Гуменюк О.В. - адвокат, ордер АМ №1000386 від 03.10.2019;
прокурор: Ревелюк Т.О., прокурор, посвідчення №058864 від 21.12.2020,
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Господарського суду Житомирської області перебуває справа за позовом Бердичівської місцевої прокуратури в особі: Швайківської сільської ради, Житомирської обласної державної адміністрації та Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області до Фізичної особи-підприємця Петрука Володимира Петровича про розірвання договору оренди земельної ділянки водного фонду загальною площею 3,31га, що розташована на території Мирославської сільської ради Бердичівського району Житомирської області, укладеного 17.12.2002 між Бердичівською районною державною адміністрацією та ФОП Петруком В.П. та зобов'язання ФОП Петрука В.П. повернути Житомирській обласній державній адміністрації земельну ділянку площею 3,31га у стані не гіршому порівняно з тим, в якому вона одержана в оренду шляхом звільнення її від забудов приміщень для зберігання зерновідходів та будинку для охорони водного об'єкту, що знаходяться за адресою: Житомирська область, Бердичівський район, с.Мирославка, вул.Колгоспна, 41-а та підписання акту прийому-передачі.
На адресу Господарського суду Житомирської області 19.12.2022 від Бердичівської окружної прокуратури надійшло клопотання №50-90-3876 від 14.12.2022 про заміну позивача у справі, в якому Бердичівська окружна прокуратура просить замінити позивача - Житомирську обласну державну адміністрацію її правонаступником - органом, що уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Швайківською сільською радою.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 52 ГПК у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив.
Слід зазначити, що публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва. Під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому, обов'язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
Таким чином, правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) компетенції, визначеної Конституцією України та законами України, одного суб'єкта владних повноважень до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його компетенції, визначеної Конституцією України та законами України.
У такому випадку також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із відповідних правовідносин.
Особливістю публічного правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов'язків, що відбувається із суб'єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами чинного законодавства.
Отже, коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій від одного суб'єкта владних повноважень до іншого (Вказана правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 30.12.2020 р. у справі № 805/4361/17-а, від 29.04.2021 р. у справі №160/6782/19).
У даній справі прокурором заявлено вимогу про розірвання договору оренди та повернення Житомирській обласній державній адміністрації земельної ділянки площею 3,31га у стані не гіршому порівняно з тим, в якому вона одержана в оренду шляхом звільнення її від забудов приміщень для зберігання зерновідходів та будинку для охорони водного об'єкту, що знаходяться за адресою: Житомирська область, Бердичівський район, с.Мирославка, вул.Колгоспна, 41-а та підписання акту прийому-передачі.
Суд зазначає, що 27.05.021 року набрав чинності Закон України від 28 квітня 2021 року № 1423-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин", згідно з яким землі державної власності за межами населених пунктів (крім земель, які потрібні державі для виконання її функцій) передані до комунальної власності сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до п.58 даного Закону розділ X "Перехідні положення" Земельного кодексу України був доповнений пунктом 24, за змістом якого з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад.
Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.
Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.
Перехід земельних ділянок із державної власності у комунальну власність згідно з вимогами цього пункту не є підставою для припинення права оренди та інших речових прав, похідних від права власності, на такі земельні ділянки. Внесення змін до договору оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту із зазначенням нового органу, що здійснює розпорядження такою земельною ділянкою, не вимагається і здійснюється лише за згодою сторін договору.
З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.
Таким чином, з набранням чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин" земельна ділянка, яка була передана в оренду відповідачу, перейшла у комунальну власність Швайківської територіальної громади.
Отже, враховуючи, що Житомирська обласна державна адміністрація втратила повноваження розпорядника земельної ділянки і не може приймати жодних рішень стосовно неї, натомість Швайківська сільська рада набула компетенції з управління та здійснення прав власника щодо цієї землі, суд дійшов висновку, що клопотання Бердичівської окружної прокуратури №50-90-3876 від 14.12.2022 про заміну Житомирської обласної державної адміністрації її правонаступником - Швайківською сільською радою у даній справі №906/818/19 є таким, що підлягає задоволенню.
У зв'язку з наведеним, суд дійшов висновку про необхідність заміни позивача - Житомирської обласної державної адміністрації у даній справі на його правонаступника.
Керуючись статтями 52, 182, 234-235 ГПК України, господарський суд,
УХВАЛИВ:
1. Задовольнити клопотання прокурора від 14.12.2022 та замінити позивача - Житомирську обласну державну адміністрацію її правонаступником - Швайківською сільською радою (13331, Житомирська область Бердичівський район, с.Швайківка, вул. Осівка, 1, ЄДРПОУ 04345658) - органом, що уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та може бути оскаржена.
Суддя Кравець С.Г.
Друк. :
1 - в справу
2 - Швайківській сільській раді (рек.) та на електронну адресу 04345658@mail.gov.ua,
3 - Житомирської ОДА на електронну адресу ztadm@apoda.zht.gov.ua,
4 - Бердичівської РДА (рек.) на електронну адресу berd@berdichev-rda.gov.ua,
5 - відповідачу: вул.Садова, 24, кв.3, м.Бердичів (рек),
6 - Бердичівській місцевій прокуратурі: bmpzpost@zhit.gp.gov.ua
7 - Житомирській обласній прокуратурі на електронну адресу zvern@zhit.gp.gov.ua,
8 - третій особі - Державній екологічній інспекції Поліського округу (рек.) та на електронну адресу polissya@dei.gov.ua,
9 - третій особі - Управлінню Державної архітектурно-будівельної інспекції у Житомирській області (рек.) та на на електронну адресу idabk@zt-rada.gov.ua,