Ухвала від 21.12.2022 по справі 160/16940/22

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

21 грудня 2022 року Справа № 160/16940/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Юхно І.В.

розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпрі клопотання представника відповідача - помічника командира військової частини НОМЕР_1 з правової роботи ОСОБА_5 про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

26.10.2022 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , подана представником позивача - адвокатом Мельником Віталієм Станіславовичем, в якій позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 щодо ненарахування з 20 червня 2022 року та невиплати в подальшому ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_3 , виплати належного грошового забезпечення та додаткової грошової винагороди старшого матроса Військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_6 , у відповідності до вимог Постанови Кабінету Міністрів України №884 від.30.11.2016 року;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , нараховувати та виплатити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_3 , належне грошове забезпечення та додаткові грошові винагороди старшого матроса Військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_6 , у відповідності до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 року №884, з 20 червня 2022 року та в подальшому щомісячно, включно до дня звільнення військовослужбовця ОСОБА_3 з полону.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.10.2022 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито в адміністративній справі спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали на подання відзиву на позов та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача; витребувано від відповідача для залучення до матеріалів справи додаткові докази.

За даними КП «ДСС» копію ухвали про відкриття провадження за допомогою підсистеми «Електронний суд» надіслано одержувачу - ОСОБА_4 в його електронний кабінет - 03.11.2022, про що свідчать матеріали справи. 11.11.2022 копію зазначеної ухвали разом з копією адміністративного позову, враховуючи припинення фінансування суду за кошторисними призначеннями для придбання поштових марок на 2022 рік через військове вторгнення російської федерації на територію України та введенням на підставі Указу Президента України від 24.02.2022 №64/202 воєнного стану, направлено засобами телекомунікаційного зв'язку на адресу електронної відповідача, зазначені в позовній заяві та у вільному доступі в мережі Інтернет, що підтверджується матеріалами справи. Тобто, строк на подання відзиву на позов з урахуванням ч.6 ст.120 КАС України до 28.11.2022.

05.12.2022 від представника позивача через систему «Електронний суд» надійшло клопотання про приєднання до матеріалів справи додаткових доказів.

06.12.2022 від представника відповідача надійшло клопотання про ознайомлення з матеріалами справи (представник ознайомився 06.12.2022).

14.12.2022 засобами поштового зв'язку до суду надійшло клопотання про зупинення провадження у справі «до моменту припинення перебування у складі оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_2 », яке мотивоване тим, що після введення Президентом України воєнного стану, військову частину НОМЕР_1 було переведено в найвищу ступінь бойової готовності. Відповідно до витягу із Наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №304 від 31.10.2022 представника військової частини НОМЕР_1 помічника командира військової частини НОМЕР_1 з правової роботи лейтенанта юстиції ОСОБА_5 було залучено до складу сил та засобів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, з метою виконання службових (бойових) завдань у складі оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на підставі п.5 ч.1 ст.236 КАС України.

15.12.2022 через систему «Електронний суд» від представника позивача - адвоката Мельника В.С. надійшли заперечення на клопотання (заяву), в яких зазначено, що клопотання відповідача має на меті затягування процесу, а його задоволення є недоцільним, оскільки Військовою частиною НОМЕР_1 , не наведено в клопотанні про зупинення розгляду справи обґрунтованої підстави, яка б відповідно до положень статті 236 КАС України вказувала б на необхідність зупинення провадження у справі та неможливість вирішення справи по суті. А також це клопотання не містить будь-яких мотивів на обґрунтування висновку про неможливість адміністративному суду самостійно встановити та оцінити коло обставин, які входять до предмета судового розгляду в цій справі.

Вирішуючи питання про зупинення провадження у справі, суд виходить із наступного.

Як обумовлено частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною третьою статті 2 КАС України однією із засад (принципів) адміністративного судочинства визначено розумність строків розгляду справи судом.

Відповідно до статті 64 Конституції України в умовах воєнного або надзвичайного стану не можуть бути обмежені, зокрема, гарантовані статтею 55 Конституції України право на судовий захист, яке включає право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб, а також апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.

Суд враховує, що Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

В подальшому, Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 14.03.2022 № 133/2022 (далі - Указ №133/22), затвердженого Законом України від 15.03.2022 №2119-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб. Законом України №2212-IX від 21.04.2022 затверджено Указ Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» №259/2022 від 18.04.2022 (далі - Указ №259/22), яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.04.2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» №341/2022 від 17.05.2022 (далі - Указ №341/2022), затвердженого Законом України від 22.05.2022 №2263-IX, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25.05.2022 року строком на 90 діб. Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» 12.08.2022 № 573/2022, затвердженого Законом України від 15.08.2022 №2500-ІХ, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 23.08.2022 року строком на 90 діб. Законом України від 16.11.2022 № 2738-IX затверджено Указ Президента України від 07.11.2022 року № 757/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.

Згідно зі статтею 1 Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» (далі - Закон №389-VIII) воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону № 389-VIII у період дії воєнного стану не можуть бути припинені повноваження Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Національного банку України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, судів, органів прокуратури, органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, розвідувальних органів та органів, підрозділи яких здійснюють контррозвідувальну діяльність.

Частинами першою-третьою статті 26 Закону № 389-VIII встановлено, що правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України.

Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.

У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів.

З наведених правових та процесуальних норм висновується, що здійснення судами правосуддя у період дії воєнного стану не зупиняється.

Разом з тим статтею 236 КАС України визначено підстави обов'язкового зупинення провадження у справі та випадки, коли суд має право зупинити провадження у справі. Передбачений цією нормою процесуального закону перелік підстав для зупинення провадження у справі є вичерпним.

Згідно з пунктом 5 частини першої статті 236 КАС України, суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Отже, процесуальний закон пов'язує необхідність зупинення провадження у справі не з наявністю воєнного стану в Україні, а із фактом перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Наведеної правової позиції дотримався Верховний Суд в ухвалі від 21.11.2022 у справі № 200/3012/21-а.

Суд звертає увагу, що в своїй заяві заявник не надав доказів на підтвердження того, що всі співробітники військової частини НОМЕР_1 , які згідно з функціональними обов'язками здійснюють представництво та самопредставництво цього органу в судах, проходять військову службу, що унеможливлює належне представництво цього органу в суді.

Із наданих представником відповідача обґрунтувань суд не встановив необхідних умов для зупинення провадження у справі, які передбачені пунктом 5 частини 1 статті 236 КАС України.

Аналогічні правові висновки зроблені Великою Палатою Верховного Суду та Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду, зокрема в ухвалах від 11.08.2022 у справі № 2-а-11256/09 та від 22.06.2022 у справі № 9901/479/21.

Поряд із цим, суд вважає за необхідне звернути увагу заявника, що приписами КАС України взагалі не передбачено можливості або обов'язку суду зупинити провадження у зв'язку з фактом перебування окремого представника юридичної особи або суб'єкта владних повноважень, який представляє інтереси сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання відповідача про зупинення провадження у справі у справі «до моменту припинення перебування у складі оперативно-тактичного угрупування «Донецьк».

Керуючись статтями 236, 248, 256 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання представника відповідача - помічника командира військової частини НОМЕР_1 з правової роботи ОСОБА_5 про зупинення провадження в адміністративній справі №160/16940/22 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 КАС України та в самостійному порядку оскарженню не підлягає.

Суддя І.В. Юхно