Ухвала від 27.12.2022 по справі 420/12632/22

Справа № 420/12632/22

УХВАЛА

27 грудня 2022 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про роз'яснення судового рішення від 09.11.2022 по справі № 420/12632/22 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у підготовці та наданні до ГУ ПФУ в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 для перерахунку пенсі; зобов'язати відповідача підготувати та надати до ГУ ПФУ в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2021 у відповідності до ст. ст. 43, 63 Закону № 2262-ХІІ, постанови КМУ № 704 від 30.08.2017 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2021.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 09.11.2022 адміністративний позов задоволено:

визнано протиправними дії Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 для перерахунку його пенсії;

зобов'язано Одеський обласний територіальний центру комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2021 пенсії ОСОБА_1 .

19.12.2022 до суду від представника Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки надійшла заява про роз'яснення вищезазначеного судового рішення.

Зокрема заявник просить роз'яснити судове рішення стосовно розмірі набавки та премії, які повинні бути зазначені ООТЦК та СП, так як рішенням не визначено механізм визначення додаткових видів грошового забезпечення:

- чи вірним буде зазначення ООТЦК та СП при виконанні наявного у цій справі рішення в довідці про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2021 відомості про додаткові види грошового забезпечення (розмір яких не є фіксованим) в гарантовано мінімальних, а саме надбавку з особливості проходження служби у розмірі 0 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, а також премію в розмірі 10 відсотків посадового окладу?

- чи повинен ІНФОРМАЦІЯ_1 при виконання судового рішення, у довідці про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2021 зазначити надбавку за особливості проходження служби у розмірі 65 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, а також премію в розмірі, який визначений додатком до телеграми Міністра оборони України від 27.01.2021 № 248/612.

У зв'язку із поставленими питаннями заявник просить суд роз'яснити судове рішення в частині, яка стосується визначення розмірі надбавки за особливості проходження служби та премії, які повинні бути зазначені ООТЦК та СП у довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021, яка повинна бути підготовлена на виконання судового рішення.

Учасники справи до суду не з'явилися, про час та місце судового засідання повідомлені належним чином; їх неявка в силу ч. 3 ст. 254 КАС України не перешкоджає судовому розгляду, у зв'язку із чим на підставі частини 9 статті 205 КАС України заява розглянута в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що в задоволенні заяви про роз'яснення рішення суду слід відмовити з огляду на наступне.

Згідно з ч. ч. 2, 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали. Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.

Роз'яснення судового рішення зумовлено його нечіткістю за змістом, коли воно є неясним та незрозумілим для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що будуть здійснювати його виконання. Тобто, це стосується випадків, коли судом недотримані вимоги ясності, визначеності рішення. Невизначеність судового рішення означає, що таке рішення містить положення, які викликають суперечки щодо його розуміння та під час його виконання.

Зрозумілість судового рішення полягає в логічному, чіткому, переконливому викладенні змісту рішення. Чіткість викладення передбачає, зокрема, що: терміни, вжиті у судовому рішенні, відповідають тому змісту, який вони мають за законодавством України; такі терміни чітко співвідповідають з поняттями, які вони позначають; текст правової норми, застосованої судом, відтворюється без перефразування і при цьому зрозуміло, де наводиться правова норма, а де суд дає своє тлумачення її змісту.

Отже, в ухвалі про роз'яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду. При цьому суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення.

Крім того, роз'яснення полягає в тому, що суд не повинен давати відповідь на нові вимоги або на невирішені вимоги, він лише пояснює положення постановленого ним рішення, які нечітко сформульовані, або є незрозумілими для заінтересованих осіб.

Зі змісту заяви про роз'яснення рішення вбачається, що заявник по суті просить не роз'яснити резолютивну частину судового рішення, яка, з огляду на зміст заяви заявнику є повністю зрозумілою, а заявник фактично просить роз'яснити порядок і спосіб виконання судового рішення.

Зокрема, заявник посилається на посталі питання щодо визначення розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, які повинні бути зазначені у довідці позивача про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021.

Водночас, відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 1774-VІІІ.

Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Таким чином, в світлі викладеного вище, звернення заявника за роз'ясненням судового рішення обумовлено не ймовірністю його неправильного виконання (або утруднення) внаслідок невірного розуміння через неясність резолютивної частини рішення, або необхідності, на його думку, виправлення недоліків судового акта та потреби викладення рішення у більш якісній і зрозумілій формі.

Відтак, суд дійшов висновку щодо відмови у задоволенні заяви представника Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про роз'яснення рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09.11.2022 у цій справі, оскільки судове рішення є чітким, зрозумілим та належним чином вмотивованим з посиланням на відповідні норми чинного законодавства України.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 254, 382 КАС України, суд

УХВАЛИВ :

В задоволенні заяви представника Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про роз'яснення судового рішення від 09.11.2022 по справі № 420/12632/22 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.В. Завальнюк