Справа № 420/10419/22
УХВАЛА
19 грудня 2022 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., за участю секретаря судового засідання Рижук В.І., розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дачненської сільської ради Одеського району Одеської області, треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , третя особа на стороні відповідача - Споживче товариство “Хаджибей-3”, про визнання протиправним та нечинним рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Дачненської сільської ради Одеського району Одеської області, в якому просить: визнати протиправним та нечинним рішення Дачненської сільської ради Одеського району Одеської області №713-VIII від 24.02.2022 року “Про припинення права постійного користування на земельну ділянку загальною площею 12,4 га СТ “Хаджибей-3”.
Ухвалою від 02.07.2022 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою від 11.08.2022 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_2 .
Ухвалою від 11.08.2022 року за заявою ОСОБА_1 ухвалено розглядати справу за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 08 вересня 2022 року об 11:30 год.
Ухвалою від 07.09.2022 року залучено до участі у справі в якості третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 .
У підготовчому засіданні 08.09.2022 року ухвалою, внесеною до протоколу судового засідання, залучено до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_13 .
Ухвалою від 08.09.2022 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Споживче товариство “Хаджибей-3”.
У підготовчому засіданні 27.09.2022 року ухвалою, внесеною до протоколу судового засідання, залучено до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_12 .
Ухвалою від 27.09.2022 року задоволено заяву представника ОСОБА_1 - адвоката Пудлінської Л.І. про забезпечення позову. Зупинено дію рішення Дачненської сільської ради Одеського району Одеської області №713-VIII від 24 лютого 2022 року “Про припинення права постійного користування на земельну ділянку загальною площею 12,4 га СТ “Хаджибей-3” до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №420/10419/22.
Також ухвалою від 27.09.2022 року у відповідача витребувано документи, на підставі яких було прийнято оскаржуване рішення.
Ухвалою від 27.09.2022 року продовжено строк підготовчого провадження у справі на 30 днів.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. (ч.1 ст.2 КАС України).
За змістом п.п. 1, 2 ч.1 ст.4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
За приписами ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Вимоги до позовної заяви визначені правовими нормами ст.160 КАС України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи в публічно-правових спорах, зокрема: у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом установлено інший порядок судового провадження.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п.7 ч.1 ст.4 КАС України).
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних правовідносин у їх сукупності. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
До компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності такого суб'єкта, прийнятих або вчинених ним при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Публічно-правовий спір має особливий суб'єктний склад. Участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою для класифікації спору як публічно-правового. Однак сама по собі участь у спорі суб'єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати такий спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Водночас приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єкта владних повноважень.
Якщо порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, що спричинені рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, які вона вважає неправомірними, і ці наслідки призвели до виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин, мають майновий характер або пов'язані з реалізацією особою майнових прав або особистих немайнових інтересів, то визнання незаконними (протиправними) таких рішень суб'єкта владних повноважень є способом захисту цивільних прав цієї особи.
Розгляду адміністративними судами підлягають спори, що мають в основі публічно-правовий характер, тобто випливають із владно-розпорядчих функцій або виконавчо-розпорядчої діяльності публічних органів. Якщо в результаті прийняття рішення особа набуває речове право на земельну ділянку, то спір стосується приватноправових відносин і підлягає розгляду в порядку цивільного чи господарського судочинства залежно від суб'єктного складу сторін спору.
При цьому, визначальними ознаками приватноправових відносин є юридична рівність та майнова самостійність їх учасників, наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу суб'єкта. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням наявного приватного права (як правило, майнового) певного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права призвели владні управлінські дії суб'єкта владних повноважень.
Судом встановлено, що Споживче товариство «Хаджибей-3» розташоване на земельній ділянці загальною площею 12,4 га, наданій на праві постійного користування рішенням Єгорівської сільської ради народних депутатів Роздільнянського району Одеської області від 03 вересня 1997 року та розпорядженням Роздільнянської райдержадміністрації Одеської області №18-Р від 20 січня 1998 року.
На підставі вказаного рішення Єгорівською сільською радою народних депутатів Одеської області видано Споживчому товариству «Хаджибей-3» Державний акт на право постійного користування землею І-ОД №00517, який зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №5 від 22 вересня 1997 року.
24.02.2022 року Дачненською сільською радою Одеського району Одеської області прийнято рішення №713-VIII «Про припинення права постійного користування на земельну ділянку загальною площею 12,4 га СТ «Хаджибей-3», яким припинено право постійного користування Споживного товариства «Хаджибей-3» на земельну ділянку загальною площею 12,4 га, наданої для дачного будівництва та для створення лісово-паркової оздоровчої зони та розширення причалу; та скасовано Державний акт на право постійного користування землею І-ОД №00517, виданого Єгорівською сільською радою народних депутатів Одеської області Споживчому товариству «Хаджибей-3» для дачного будівництва та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №5 від 22 вересня 1997 року та рішення Єгорівської сільської ради народних депутатів від 03 вересня 1997 року на підставі якого був виданий Державний акт.
Відповідно до п. «а» ч.1 ст.141 ЗК України підставами припинення права користування земельною ділянкою є: добровільна відмова від права користування земельною ділянкою.
Згідно ч.ч. 3, 4 ст.142 ЗК України припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки.
Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.
У свою чергу, вирішуючи питання юрисдикції спору в подібних правовідносинах, Велика Палата Верховного Суду у своїх постановах від 20.03.2019 р. у справі №320/3496/17, від 10.04.2019 р. у справі №161/13749/15-ц, зазначила про те, що у разі прийняття суб'єктом владних повноважень рішення про передачу земельної ділянки у власність чи оренду (тобто ненормативного акта, який вичерпує свою дію після його реалізації), оспорювання правомірності набуття фізичною чи юридичною особою спірної земельної ділянки має вирішуватися у порядку цивільної (господарської) юрисдикції, оскільки виникає спір про право цивільне.
Таким чином, виник спір про право цивільне, і подальше оспорювання права користування спірною земельною ділянкою не має вирішуватися за правилами адміністративного судочинства, адже адміністративний суд позбавлений правових (законодавчих) можливостей установлювати (визнавати) належність права користування земельною ділянкою.
У даній же справі позивач, яка є членом Споживчого товариства «Хаджибей-3», оспорює рішення відповідача, яким припинено право постійного користування земельною ділянкою Споживчого товариства «Хаджибей-3» та скасовано Державний акт на право постійного користування землею І-ОД №00517.
Тому суд вважає застосовним до спірних правовідносин викладений вище висновок Великої Палати Верховного Суду у постановах від 20.03.2019 р. у справі №320/3496/17, від 10.04.2019 р. у справі №161/13749/15-ц.
Отже, даний спір з оскарження рішення відповідача, яким припинено цивільні правовідносини з користування земельною ділянкою, чим, на думку позивача, порушуються її права на використання в порядку постійного користування земельною ділянкою площею 12,4 га, наданою свого часу для забезпечення реалізації цілей та завдань СТ «Хаджибей-3».
З огляду на наведене та враховуючи суть спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що спір у цій справі не є публічно-правовим та не належить до юрисдикції адміністративних судів, та за суб'єктним складом та предметом спору має вирішуватися в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до ч.2 ст.183 КАС України за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про:
1) залишення позовної заяви без розгляду;
2) закриття провадження у справі;
3) закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.238 КАС України, суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.238 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись п.2 ч.2 ст.183, п.1 ч.1 ст.238, ст.ст. 242, 248, 256, 293 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
Провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Дачненської сільської ради Одеського району Одеської області, треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , третя особа на стороні відповідача - Споживче товариство “Хаджибей-3”, про визнання протиправним та нечинним рішення Дачненської сільської ради Одеського району Одеської області №713-VIII від 24.02.2022 року “Про припинення права постійного користування на земельну ділянку загальною площею 12,4 га СТ “Хаджибей-3” - закрити.
Роз'яснити позивачу, що даний спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали суду.
Повний текст ухвали складено 26 грудня 2022 року.
Суддя В.В. Андрухів