Ухвала від 21.12.2022 по справі 380/4262/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/4262/20

УХВАЛА

з питань прийняття звіту про виконання рішення суду

21 грудня 2022 року

Львівський окружний адміністративний суд:

в складі головуючої судді - Потабенко В.А.,

за участю секретаря судового засідання - Ненчук О.І.,

за участі:

заявника - ОСОБА_1 , згідно наказу,

позивач - не прибула,

розглянувши у м. Львові у судовому засіданні звіт Львівської міської ради про виконання рішення суду у справі № 380/4262/20 за позовом ОСОБА_2 до Львівської міської ради про визнання протиправною та скасування ухвали, визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2 , позивач) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із заявою в порядку ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у якій просить:

- зобов'язати Львівську міську раду подати звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.12.2020 у справі №380/4262/20.

Судом встановлено, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23.12.2020 у справі № 380/4262/20 адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною та скасовано ухвалу Львівської міської ради №953 від 15.09.2016 «Про відмову ОСОБА_2 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та наданні земельної ділянки у 6-му Заозерному провулку». Зобов'язано Львівську міську раду розглянути клопотання ОСОБА_2 та прийняти ухвалу про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надати ОСОБА_2 земельну ділянку площею 0,0500 га кадастровий номер 4610137500:05:004:0348 у 6-му Заозерному провулку для будівництва та обслуговування житлового будинку. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.10.2021 апеляційну скаргу Львівської міської ради залишено без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.12.2020 у справі № 380/4262/20 - без змін.

Тобто, рішення в справі 380/4262/20 набрало законної сили.

Ухвалою суду від 29.09.2022 заяву позивача про встановлення судового контролю задоволено. Зобов'язано Львівську міську раду протягом тридцяти днів з дня набрання даною ухвалою законної сили подати до Львівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 23.12.2020 року у справі №380/4262/20.

10.11.2022 від Львівської міської ради надійшов звіт про виконання рішення суду від 23.12.2020 у справі №380/4262/20. Представник Львівської міської ради у поданому звіті зазначив, що факт введення воєнного стану в Україні є обставиною, що істотно ускладнює виконання Львівською міською радою ухвали Львівського окружного адміністративного суду від 29.09.2022 у справі №380/4262/20, якою встановлено судовий контроль за виконанням рішення суду від 23.12.2020 у справі №380/4262/20.

При вирішенні питання про прийняття звіту суд виходить з наступного.

Так, ч. 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно ч. ч. 2, 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Статтею 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно з ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно з ч. 2 ст. 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

З аналізу зазначених норм законодавства слідує, що КАС України регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, визнання протиправними рішень, дій. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови.

Законодавець фактично наділив суд повноваженнями контролю за виконанням того, що для суб'єкта владних повноважень передбачив у своєму рішенні адміністративний суд.

Так, правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.

У постанові Верховного Суду від 23.04.2020 у справі № 560/523/19 зазначено, що переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства.

Суд враховує, що у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України Указами Президента України №64/2022 від 24.02.2022 , №133/2022 від 14.03.2022, №259/2022 від 18.04.2022, №341/2022 від 17.07.2022, №573/2022 від 12.08.2022, №757/2022 від 07.11.2022, затвердженими відповідними Законами України, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, строк дії якого востаннє продовжено з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року на 90 діб, а саме до 19.02.2023.

Відповідно до ст. ст. 1, 7 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" №389-VIII від 12.05.2015 воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Воєнний стан на всій території України або в окремих її місцевостях припиняється після закінчення строку, на який його було введено. До закінчення строку, на який було введено воєнний стан, та за умови усунення загрози нападу чи небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності Президент України може прийняти указ про скасування воєнного стану на всій території України або в окремих її місцевостях, про що має бути негайно оголошено через засоби масової інформації.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану" від 24.03.2022 №2145-IX внесено зміни до законодавчих актів України, а саме розділ X "Перехідні положення" Земельного кодексу України доповнено п. 27 такого змісту: «Під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: 5) забороняється безоплатна передача державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі та розроблення такої документації».

Водночас, ухвалою суду від 21.12.2022 заяву Львівської міської ради про відстрочення виконання рішення суду у справі за позовом за позовом ОСОБА_2 до Львівської міської ради про визнання протиправною та скасування ухвали, визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії задоволено. Відстрочено виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі №380/4262/20 від 23.12.2020 до припинення (скасування) воєнного стану в Україні.

Ураховуючи те, що у Львівської міської ради існують об'єктивні причини щодо невиконання рішення суду у справі №380/4262/20, суд вважає за необхідне продовжити строк на подання звіту про виконання рішення суду від 23.12.2020 у справі №380/4262/20, а саме зобов'язати протягом одного місяця з дня припинення (скасування) воєнного стану в Україні подати до суду звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.12.2020 у справі №380/4262/20.

Керуючись статтями 243, 248, 250, 294, 295, 297, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

продовжити Львівській міській раді строк на подання звіту про виконання рішення суду від 23.12.2020 у справі №380/4262/20 за позовом ОСОБА_2 до Львівської міської ради про визнання протиправною та скасування ухвали, визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.

Зобов'язати Львівську міську раду протягом одного місяця з дня припинення (скасування) воєнного стану в Україні подати до суду звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.12.2020 у справі №380/4262/20 за позовом ОСОБА_2 до Львівської міської ради про визнання протиправною та скасування ухвали, визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статями 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст ухвали складено та підписано 26.12.2022.

Суддя Потабенко В.А.