ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№ 380/4262/20
УХВАЛА
про відстрочення виконання судового рішення
21 грудня 2022 року
Львівський окружний адміністративний суд:
в складі головуючої судді - Потабенко В.А.,
за участю секретаря судового засідання - Ненчук О.І.,
за участі:
заявника - ОСОБА_1 , згідно наказу,
позивач - не прибула,
розглянувши у м. Львові у судовому засіданні клопотання Львівської міської ради про відстрочення виконання рішення суду у справі № 380/4262/20 за позовом ОСОБА_2 до Львівської міської ради про визнання протиправною та скасування ухвали, визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
21.10.2022 (вх.№66756) Львівська міська рада звернулася до суду із заявою про відстрочення виконання рішення суду, у якій просить відстрочити виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.12.2020 у справі №380/4262/20 до завершення дії воєнного стану в Україні.
Ухвалою суду від 09.11.2022 заяву Львівської міської ради про відстрочення виконання рішення суду у справі №380/4262/20 за позовом за позовом ОСОБА_2 до Львівської міської ради про визнання протиправною та скасування ухвали, визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії залишено без руху.
22.11.2022 надійшли докази сплати судового збору, відтак, судом продовжено розгляд заяви про відстрочення виконання судового рішення.
В обґрунтування свої заяви Львівська міська рада зазначає, що у зв'язку з введенням на території України воєнного стану та у зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» №IX від 24.03.2022 виникли обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення суду від 23.12.2020 №380/4262/20, оскільки у відповідача відсутня можливість прийняти рішення за заявою позивача.
07.11.2022 від позивача надійшло клопотання. Позивач зазначає, що у Львівської міської ради наявний лише єдиний обов'язок встановлений судом - затвердити проект землеустрою та передати у власність земельну ділянку. Також зазначає, що заявник подав заяву про відстрочення виконання судового рішення безпідставно.
17.11.2022 від Львівської міської ради надійшли заперечення на клопотання позивача про залишення заяви про відстрочення виконання судового рішення без розгляду.
У судове засідання, призначене щодо розгляду заяви про відстрочення виконання судового рішення, позивач не прибула, хоча належним чином повідомлялася про час та місце розгляду заяви.
Представник заявника - Львівської міської ради - підтримала вимоги заяви про відстрочення виконання судового рішення.
Заслухавши думку представника заявника, розглянувши подану заяву про відстрочення виконання судового рішення, суд виходить із наступних мотивів.
Судом встановлено, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23.12.2020 у справі № 380/4262/20 адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною та скасовано ухвалу Львівської міської ради №953 від 15.09.2016 «Про відмову ОСОБА_2 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та наданні земельної ділянки у 6-му Заозерному провулку». Зобов'язано Львівську міську раду розглянути клопотання ОСОБА_2 та прийняти ухвалу про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надати ОСОБА_2 земельну ділянку площею 0,0500 га кадастровий номер 4610137500:05:004:0348 у 6-му Заозерному провулку для будівництва та обслуговування житлового будинку. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.10.2021 апеляційну скаргу Львівської міської ради залишено без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.12.2020 у справі № 380/4262/20 - без змін.
Тобто, рішення в справі 380/4262/20 набрало законної сили.
Порядок відстрочення і розстрочення виконання, зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення визначено ст. 378 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
З аналізу зазначених норм вбачається, що задоволення заяви про відстрочення виконання рішення суду можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає, виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання судового рішення (відсутність присудженого майна в натурі, відсутність коштів на рахунку, стихійне лихо тощо).
Разом з тим, перелік підстав, що ускладнюють виконання судового рішення та є підставою для відстрочення його виконання не є вичерпним. Підставою для відстрочення виконання судового рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк встановлений судом, тому ці обставини повинні бути доведеними заявником.
Отже, підставою для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк.
Разом з тим, під обґрунтованими підставами слід розуміти наявність виключних обставин, які є об'єктивно непереборними, тобто, такими, що ускладнюють або унеможливлюють виконання рішення суду, зазначення настання обставин, що дозволяють виконати рішення суду протягом визначеного терміну. Наявність таких обставин має бути підтверджено належними та допустимими доказами.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указами Президента України №64/2022 від 24.02.2022 , №133/2022 від 14.03.2022, №259/2022 від 18.04.2022, №341/2022 від 17.07.2022, №573/2022 від 12.08.2022, №757/2022 від 07.11.2022, затвердженими відповідними Законами України, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, строк дії якого востаннє продовжено з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року на 90 діб, а саме до 19.02.2023.
Відповідно до ст. ст. 1, 7 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" №389-VIII від 12.05.2015 воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Воєнний стан на всій території України або в окремих її місцевостях припиняється після закінчення строку, на який його було введено. До закінчення строку, на який було введено воєнний стан, та за умови усунення загрози нападу чи небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності Президент України може прийняти указ про скасування воєнного стану на всій території України або в окремих її місцевостях, про що має бути негайно оголошено через засоби масової інформації.
Законом України №2145-XI від 24.03.2022 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану", який набрав чинності 07.04.2022, внесено зміни до деяких законодавчих актів України, зокрема до Земельного кодексу України.
У свою чергу, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану" від 24.03.2022 №2145-IX внесено зміни до законодавчих актів України, а саме розділ X "Перехідні положення" Земельного кодексу України доповнено п. 27 такого змісту: «Під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: 5) забороняється безоплатна передача державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі та розроблення такої документації».
Суд зазначає, що Земельним кодексом України передбачено певний алгоритм та поетапність процесу безоплатної передачі земельних ділянок державної та комунальної власності у власність громадян, а саме: 1) подання громадянином клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування щодо отримання земельної ділянки у власність; 2) отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (або мотивовану відмову у його наданні); 3) після розроблення проекту землеустрою такий проект погоджується, зокрема з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин у відповідності до приписів ст. 186-1 ЗК України; 4) здійснення державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі; 5) подання громадянином погодженого проекту землеустрою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, про що, в свою чергу, такий орган у двотижневий строк, зобов'язаний прийняти відповідне рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або рішення про відмову передання земельної ділянки у власність чи залишення клопотання без розгляду.
Позивач знаходиться на завершальному етапі визначеної процедури безоплатної приватизації земельних ділянок.
Суд акцентує увагу, що резолютивна частина рішення містить безальтернативний варіант поведінки відповідача щодо виконання даного судового рішення, а саме: зобов'язати Львівську міську раду розглянути клопотання ОСОБА_2 та прийняти ухвалу про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надати ОСОБА_2 земельну ділянку площею 0,0500 га кадастровий номер 4610137500:05:004:0348 у 6-му Заозерному провулку для будівництва та обслуговування житлового будинку.
Однак, з прийняттям Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану" від 24.03.2022 №2145-IX виникли обставини, які істотно ускладнюють виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.12.2020 у справі №380/4262/20.
Окрім цього, постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №165 "Деякі питання реалізації прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб" визначено зупинити строки надання адміністративних послуг суб'єктами їх надання та строки видачі дозвільними органами документів дозвільного характеру на час воєнного стану в Україні та поновити зупинені строки у місячний строк після припинення чи скасування воєнного стану на відповідній території України.
Отже, до припинення (скасування) воєнного стану в Україні діє встановлена законом заборона на безоплатну передачу у приватну власність земель державної та комунальної власності, на надання уповноваженим органом виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, а також на розроблення відповідної документації.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви Львівської міської ради про відстрочення виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі №380/4262/20.
Керуючись ст. ст. 378, 248, 250, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
заяву Львівської міської ради про відстрочення виконання рішення суду у справі за позовом за позовом ОСОБА_2 до Львівської міської ради про визнання протиправною та скасування ухвали, визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Відстрочити виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі №380/4262/20 від 23.12.2020 до припинення (скасування) воєнного стану в Україні.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статями 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст ухвали складено та підписано 26.12.2022.
Суддя Потабенко В.А.