Рішення від 26.12.2022 по справі 380/12582/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/12582/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2022 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Крутько О.В. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов'язання до вчинення дій

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій позивач просить суд:

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 , до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років передбачених пунктами “е” - “ж” статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, про що прийняти відповідне рішення, наступні періоди:

- з 08.09.1982 р. по 14.09.2015 р. - викладач відділу музично-теоретичних дисциплін в Дрогобицькій дитячій музичній школі №2 (п. “е” статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”);

- з 21.09.2015 р. по 20.02.2022 р. (день призначення пенсії по віку) - керівник гуртка Народного камерного хору “Жайвір” відділу естрадного та класичного мистецтва Центру творчості дітей та юнацтва Галичини (п. “е” статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”);

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій, як це передбачено пунктом 7-1 розділу XV “Прикінцевих положень” Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що після досягнення пенсійного віку, 25.07.2022 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про отримання грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій за віком станом на день призначення пенсії згідно з пунктом 7-1 розділу ХV “Прикінцеві положення” Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Однак листом №11596-10928/С-52/8-1300/22 від 26.08.2022 року Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області відмовило у виплаті вказаної допомоги, посилаючись на те, що період її працевлаштування на посаді викладача в позашкільному навчальному закладі не передбачено Переліком закладів та установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 909 від 04.11.1993 р. Позивач вважає, що має право на отримання одноразової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій за віком та відповідачем протиправно відмовлено у нарахуванні та виплаті грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій.

Ухвалою від 14.09.2022 призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та запропоновано відповідачу у десятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.

На виконання ухвали суду представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області подав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечив. Вказав, що позивачка у період з 01.09.1982 по 14.09.2015 працювала на посаді викладача музично-теоретичних дисциплін в Дрогобицькій дитячій музичній школі №2, однак документів, що в зазначений період Дрогобицька дитяча музична школа №2 була в складі установ освіти, позивачкою не надано. Враховуючи вищевикладене, відсутні підстави для призначення ОСОБА_1 грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій відповідно до п.7-1 розділу XV “Прикінцеві положення” Закону 1058. Просив відмовити у задоволені позову.

12.10.2022 року за вх. № 64477 представник позивача подав відповідь на відзив на позовну заяву.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 20.02.2022 року отримує пенсію за віком.

Згідно із записами у трудовій книжці серія НОМЕР_1 Соловій ОСОБА_2 :

- з 08.09.1982 р. по 14.09.2015 р. - працювала викладачем відділу музично-теоретичних дисциплін в Дрогобицькій дитячій музичній школі №2 (п. “е” статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”);

- з 21.09.2015 р. по 20.02.2022 р. (день призначення пенсії по віку) - працювала керівником гуртка Народного камерного хору “Жайвір” відділу естрадного та класичного мистецтва Центру творчості дітей та юнацтва Галичини (п. “е” статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”).

Позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою від 25.07.2022 про виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій.

26.08.2022 відповідач листом №11596-10928/С-52/8-1300/22 повідомив ОСОБА_1 про відсутність підстав для виплати грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій. При визначенні права на грошову допомогу позивачу до стажу, який дає право на призначення грошової допомоги не зараховано період трудової діяльності в Дрогобицькій дитячій музичній школі №2, оскільки позивачем не подано документів, що в період з 08.09.1982 р. по 14.09.2015 р. Дрогобицька дитяча музична школа №2 була в складі установ освіти.

Не погоджуючись з рішенням відповідача щодо відмови у призначенні грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, на підставі п.7-1 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, яке оформлене листом та зарахування стажу, позивач звернулась до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст. 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” страховий стаж - це період протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі, не менший, ніж мінімальний страховий внесок.

Пунктом “е” ст. 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення” визначено, що право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.

Відповідно до п. 7-1 РозділуПрикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів “е”-“ж” ст. 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно з частиною 1 статті 10 Закону України від 05.09.2017 № 2145-VIII "Про освіту" (далі - Закон № 2145-VIII) позашкільна освіта, разом із повною загальною середньою, професійно-технічною, вищою та іншими освітами, є невід'ємним складником системи освіти та становить структуру освіти в Україні.

Відповідно до частини 7 статті 14 Закону № 2145-VIII порядок, умови, форми та особливості здобуття позашкільної освіти визначаються спеціальним законом.

Згідно з статті 1 Закону України від 22.06.2000 № 1841-III "Про позашкільну освіту" (далі Закон № 1841-III) система позашкільної освіти - освітня підсистема, що включає, зокрема, державні, комунальні, приватні заклади позашкільної освіти.

Відповідно до статті 4 Закону № 1841-III позашкільна освіта є складовою системи безперервної освіти, визначеної Конституцією України, Законом України "Про освіту", цим Законом, і спрямована на розвиток здібностей та обдарувань вихованців, учнів і слухачів, задоволення їх інтересів, духовних запитів і потреб у професійному визначенні.

Відповідно до частини 3 ст. 12 Закону України "Про позашкільну освіту" передбачено, що заклади позашкільної освіти можуть функціонувати у формі центрів, комплексів, палаців, будинків, клубів, станцій, кімнат, студій, шкіл мистецтв, малих академій мистецтв (народних ремесел), малих академій наук, мистецьких шкіл, спортивних шкіл, дитячо-юнацьких спортивних шкіл олімпійського резерву, фізкультурно-спортивних клубів за місцем проживання, фізкультурно-оздоровчих клубів осіб з інвалідністю, спеціалізованих дитячо-юнацьких спортивних шкіл олімпійського резерву, дитячих стадіонів, дитячих бібліотек, дитячих флотилій, галерей, бюро, оздоровчих закладів, що здійснюють позашкільну освіту.

На підставі п.6 Переліку типів позашкільних навчальних закладів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 433 від 06.05.2001 року, початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади (школи естетичного виховання: музичні, художні, хореографічні, театральні, хорові, мистецтв та інші), відносяться до позашкільних навчальних закладів.

Відповідно до ст. 21 Закону України “Про позашкільну освіту” педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів мають право на пенсію за вислугу років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років.

Згідно з Переліком закладів та установ освіти, охорони здоров'я і соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 року № 909, зокрема, в загальноосвітніх навчальних закладах, військових загальноосвітніх навчальних закладах, музичних і художніх школах передбачені посади: учителі, логопеди, вчителі-логопеди, вчителі-дефектологи, викладачі, сурдопедагоги, тифлопедагоги, вихователі, завідуючі та інструктори слухових кабінетів, директори, завідуючі, їх заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної), навчально-виробничої частини або роботи з виробничого навчання, завідуючі навчальною і навчально-виховною частиною, соціальні педагоги (організатори позакласної та позашкільної виховної роботи з дітьми), практичні психологи, педагоги-організатори, майстри виробничого навчання, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.

Як слідує з матеріалів справи, позивач працювала:

з 08.09.1982 р. по 14.09.2015 р. - викладачем відділу музично-теоретичних дисциплін в Дрогобицькій дитячій музичній школі №2 (п. “е” статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”);

з 21.09.2015 р. по 20.02.2022 р. (день призначення пенсії по віку) - керівником гуртка Народного камерного хору “Жайвір” відділу естрадного та класичного мистецтва Центру творчості дітей та юнацтва Галичини (п. “е” статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”).

Крім того, позивачем до матеріалів справи долучено довідку Дрогобицької дитячої музичної школи №2 ім. Романа Сороки від 22.02.2022 №8, згідно якої остання є закладом позашкільної освіти комунальної форми власності та у своїй діяльності керується Законом України «Про позашкільну освіту» та Статутом.

Вказана довідка позивачем подавалась до заяви від 25.07.2022, що відповідачем не заперечується.

Таким чином, на переконання суду, викладач музичної школи є педагогічними працівником позашкільного навчального закладу, відтак педагогічний стаж позивача на день досягнення пенсійного віку становив понад 30 років.

Окрім того, постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 року №963 затверджений Перелік посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, яким передбачено, що посади вчителів, викладачів всіх спеціальностей, інструкторів фізкультури, методистів належать до категорії педагогічних працівників.

Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України постановою від 23 листопада 2011 року № 1191 затвердив Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, який визначає умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до п. 7-1 Розділу ХV “Прикінцеві положення” Закону №1058-IV.

Відповідно п. 2 вказаного Порядку до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів “е” і “ж” ст. 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, що передбачені переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року № 909 “Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років”.

Згідно з п. 5 цього Порядку грошова допомога надається особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 року призначається пенсія за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів “е” - “ж” ст. 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.

Положеннями п. 6 вказаного Порядку для визначення розміру грошової допомоги враховується місячний розмір пенсії, обчислений згідно зі статтями 27 і 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” станом на день її призначення.

Згідно з п. 7 вказаного Порядку виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.

Враховуючи наведене суд приходить до висновку, що у позивача наявний спеціальний педагогічний стаж, її посади відносяться до посад педагогічних працівників, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, до призначення пенсії за віком не отримувала будь-яку пенсію, а тому вона має право на нарахування та виплату грошової допомоги, яка передбачена п. 7-1 Розділу Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1191.

Крім того, згідно правової позиції Великої Палати Верховного Суду, висловленої в постанові від 30 січня 2019 року у справі № 876/5312/17, викладачі позашкільних навчальних закладів, які входять до структури освіти України, мають право отримання пенсії за вислугу років. Так, у вказаній постанові Велика Палата Верховного Суду зазначила, що викладач музичної школи є педагогічним працівником позашкільного навчального закладу, тобто працівником освіти. Стаж роботи викладачем та концертмейстером в дитячій музичній школі має зараховуватись до пільгового стажу осіб у розумінні п. “е” ст. 55 Закону № 1788-ХІІ при розгляді територіальними органами Пенсійного фонду України відповідних заяв про призначення пенсії навіть попри те, що зазначена посада прямо не передбачена затвердженим Переліком № 909.

Таким чином, суд приходить до висновку, що період роботи позивача, щодо якого виник спір, відноситься до спеціального трудового стажу, передбаченого ст. 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають до задоволення.

Щодо судового збору, то відповідно до вимог ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України такий відшкодовується позивачу в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.242-246, 250, 257-262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років передбачених пунктами “е” - “ж” ст.55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, наступні періоди:

з 08.09.1982 р. по 14.09.2015 р. - викладач відділу музично-теоретичних дисциплін в Дрогобицькій дитячій музичній школі №2 (п. “е” статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”);

з 21.09.2015 р. по 20.02.2022 р. (день призначення пенсії по віку) - керівник гуртка Народного камерного хору “Жайвір” відділу естрадного та класичного мистецтва Центру творчості дітей та юнацтва Галичини (п. “е” статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”).

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій, згідно пункту 7-1 розділу XV “Прикінцевих положень” Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ: 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (код РНОКПП: НОМЕР_2 ) судовий збір на суму 1984 грн. 80 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п15.5 п.5 розділу VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Крутько О.В.