ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/14175/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 грудня 2022 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Кисильової О.Й.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач), у якому просить:
- визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку та виплаті пенсії за вислугу років, обчисленої із застосуванням 77 % відповідних сум грошового забезпечення;
- зобов'язати відповідача відповідно до Закону України № 2262-XII, поновити з 01.01.2018 позивачу відсоткове значення пенсії в розмірі 77 % від суми грошового забезпечення і здійснити її перерахунок та виплату з 01.01.2018 по 31.03.2019 на підставі довідки від 25.03.2018 № 91-19152 про розмір грошового забезпечення та з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки від 11.06.2021 № 1456 про розмір грошового забезпечення, враховуючи рішення Львівського окружного адміністративного Суду у справі №380/21690/21, з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою від 14.10.2022 відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ у Львівській області та з 2006 року отримує пенсію за вислугою років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 77% грошового забезпечення. У травні відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 та самовільно, всупереч вимогам ст. 22 Конституції України та ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, з незрозумілих причин зменшив основний розмір з 77 % до 70 %.
Позивач вказує, що уповноваженим органом була підготовлена та надіслана до пенсійного органу оновлена довідка від 11.06.2021 № 1456 про розмір грошового забезпечення. З метою проведення перерахунку пенсії позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії, виходячи з 77% суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці від 11.06.2021 № 1456. Проте, на звернення позивача відповідач листом повідомив, що після набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів які передбачають проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, не приймалось.
Позивач вважає такі дії пенсійного органу протиправними та просить позов задовольнити у повному обсязі.
17.10.2022 пенсійний орган отримав ухвалу від 14.10.2022 про відкриття провадження у справі.
Відповідач не скористався наданим йому правом подання відзиву, і станом на день розгляду справи відзив на позовну заяву до суду не надійшов.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ у Львівській області та з 25.11.2006 йому призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі-Закон № 2262-ХІІ) у розмірі 77 % суми грошового забезпечення.
Головне управління ПФУ у Львівській області провело перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103, постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704 та на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 24.03.2018 № ХВ 40527 у розмірі 70% грошового забезпечення, замість раніше призначених 77%.
Державна установа "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Львівській області" виготовила та надіслала на адресу Головного управління ПФУ у Львівській області довідку від 11.06.2021 № 1456 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.04.2019.
08.07.2022 позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про відновлення відсоткового значення пенсії у розмірі 77%, починаючи з 01.01.2018 та перерахунок пенсії на підставі довідки ДУ "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Львівській області" від 11.06.2021 № 1456 про розмір грошового забезпечення.
Листом від 05.08.2022 № 10190-9512/К-52/8-1300/22 відповідач повідомив позивача, що на виконання Постанови № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", здійснений перерахунок пенсії ОСОБА_1 з оновленого грошового забезпечення, визначеного відповідно до Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 "Про грошовое забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" станом на 01.03.2018. Разом з тим, нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, які передбачають проведення перерахунку пенсій, призначених за Законом № 2262-ХІІ, після дати набрання судовим рішенням у справі № 826/3858/18 законної сили, не приймалося.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 17.02.2022 у справі №380/21690/21 визнано протиправними дії Головного управління ПФУ у Львівській області, які полягають у відмові перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.04.2019 законні перерахунки пенсії на підставі вимог статей 10. 43. 51.63 Закону № 2262 і положень Порядку № 45 з урахуванням відомостей, зазначених у оновленій довідці від 11.06.2021 № 1456 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними станом на 05.03.2019 із обов'язковим врахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.
Не погоджуючись із перерахунком та виплатою пенсії, виходячи із 70 % розміру грошового забезпечення та без урахування вказаного відсотка згідно оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.
Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначено, що цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Щодо вимоги позивача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 по 31.03.2019 відповідно до довідки від 25.03.2018 № 91-19152, виходячи з відсоткового значення 77 % суми грошового забезпечення, суд зазначає таке.
Згідно із ст. 1 Закону № 2262- ХІІ (в редакції, станом на 29.04.2006) Особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Статтею 2 вказаного Закону передбачено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Відповідно до ст. 10 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, станом на 29.04.2006) Пенсійне забезпечення військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей відповідно до цього Закону здійснюється органами Пенсійного фонду України. В такому ж порядку здійснюється пенсійне забезпечення осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом та членів їх сімей при призначенні їм пенсій на умовах і за нормами, встановленими Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Пунктом "а" ст. 12 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, станом на 29.04.2006) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової службита військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, незалежно від віку в разі, якщо вони мають на день звільнення зі служби вислугу 20 років і більше, за винятком осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону.
За правилами п. "а" ч. 1 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, станом на 29.04.2006) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Частиною 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, станом на 29.04.2006) передбачено, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Із матеріалів справи слідує, що ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років призначену на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 25.11.2006 №2262-ХІІ. Позивач, відповідно до розрахунку на пенсію за вислугу років (29 років), звільнений 24.11.2006.
Разом із тим, згідно протоколу перерахунку пенсії від 01.05.2018, ГУ ПФУ у Львівській області перерахувало ОСОБА_1 пенсію, основний розмір якої станом на 01.01.2018 складав 70% грошового забезпечення.
Пунктом 8 розділу ІІ Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI (далі - Закон № 3668-VІ), який набрав чинності з 01.10.2011, та п. 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII (далі - Закон № 1166-VII), який набрав чинності з 01.05.2014 до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ було внесено зміни та цифри "90" замінено цифрами "80" та цифри "80" замінено цифрами "70", відповідно.
Тобто, зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії з 90 % до 70 % сум грошового забезпечення відбулася вже після призначення позивачу пенсії.
Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, суд вважає, що зміна максимального розміру пенсії з 90 % до 70 % сум грошового забезпечення, що відбулася відповідно до положень ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ після призначення пенсії позивачу, не може бути підставою для зменшення розміру вже призначеної пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку.
Внесені Законами № 3668-VІ та № 1166-VІІ зміни до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 % та 70 % грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної та перерахованої пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при первинному призначенні пенсій.
Зважаючи на те, що позивач набув право на пенсію у розмірі 77 % грошового забезпечення, то відповідно до статей 22, 58 Конституції України не допускається звуження права позивача на перерахунок розміру пенсії у меншому відсотковому відношенні.
За таких обставин, суд вважає протиправним перерахунок з 01.01.2018 пенсії позивача у розмірі 70 % суми грошового забезпечення.
Вказана позиція відповідає висновкам Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладеним у рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі № 240/5401/18, яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019.
Відповідач належними та допустимими доказами не довів правомірність своїх дій щодо перерахунку позивачу пенсії у розмірі 70 % суми грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018 на підставі довідки від 25.03.2018 № 91-19152.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки ДУ "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Львівській області" від 11.06.2021 № 1456, суд зазначає таке.
Як зазначено вище, рішенням від 17.02.2022 у справі № 380/21690/21 зобов'язано Головне управління ПФУ у Львівській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 11.06.2021 № 1456 про розмір грошового забезпечення.
Відповідно до перерахунку пенсії пенсійної справи № 9119152-МВС, відповідач здійснив з 01.07.2022 перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 11.06.2021 №1456 у розмірі 70% суми грошового забезпечення.
Натомість, суд встановив, що відповідач протиправно здійснює зменшення відстоткового значення розміру пенсії позивача, оскільки ОСОБА_1 має право на на перерахунок пенсії, виходячи із 77% грошового забезпечення, вказаного у довідці від 11.06.2021 № 1456 з 01.04.2019.
Зважаючи на те, що позивач набув право на пенсію у розмірі 77 % грошового забезпечення, то відповідно до статей 22, 58 Конституції України не допускається звуження права позивача на перерахунок розміру пенсії у меншому відсотковому відношенні.
За таких обставин, суд вважає протиправним перерахунок з 01.04.2019 пенсії позивача у розмірі 70 % суми грошового забезпечення.
Відповідач належними та допустимими доказами не довів правомірність своїх дій щодо виплати позивачу пенсії у розмірі 70 % суми грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018 та з 01.04.2019.
Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, суд задовольняє позов ОСОБА_1 повністю.
Розподіл судових витрат суд здійснює за правилами ч. 1 ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, Львівська область, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_1 ) пенсії у розмірі 70 % суми грошового забезпечення на підставі довідки від 25.03.2018 № 91-19152 про розмір грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, Львівська область, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_1 ) пенсії у розмірі 77 % суми грошового забезпечення на підставі довідки від 25.03.2018 № 91-19152 про розмір грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018, з урахуванням виплачених сум.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, Львівська область, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_1 ) пенсії у розмірі 70 % суми грошового забезпечення на підставі до довідки державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Львівській області" від 11.06.2021 № 1456, починаючи з 01.04.2019.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, Львівська область, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_1 ) пенсії у розмірі 77 % суми грошового забезпечення на підставі довідки державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області" від 11.06.2021 № 1456, починаючи з 01.04.2019, з урахуванням проведених виплат.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, Львівська область, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн 40 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кисильова О.Й.