ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про відкриття провадження в адміністративній справі
26 грудня 2022 року Справа № 360/1984/22
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., перевіривши матеріали за позовною заявою ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Рубіжанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (місцезнаходження: пл. Володимирська, буд. 2, м. Рубіжне, Сєвєродонецький район, Луганська область, 93000) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
21 листопада 2022 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла сформована 18 листопада 2022 року в підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Рубіжанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (далі - відповідач), в якій позивач просить:
- визнати бездіяльність начальника Рубіжанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області Юрченка А.Ф. протиправною;
- зобов'язати начальника Рубіжанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області видати розпорядження про звільнення позивача з посади секретаря Рубіжанської міської ради на підставі частини першої статті 38 Кодексу законів про працю України (за власним бажанням);
- здійснити розрахунок з невиплаченої заробітної плати при звільненні за період з 01 квітня 2022 року на час звільнення, тобто 12 жовтня 2022 року, та здійснити виплату з заборгованості.
Ухвалою від 28 листопада 2022 року про залишення позовної заяви без руху, з урахуванням ухвали від 28 листопада 2022 року про виправлення описки, позовну заяву залишено без руху та запропоновано позивачу усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» або в електронній формі на офіційну електронну адресу суду зі скріпленням електронним підписом учасника справи (його представника) позовної заяви, оформленої з дотриманням вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, та оригіналу документа про сплату судового збору у розмірі 992,40 грн.
Ухвалою від 13 грудня 2022 року продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви та запропоновано ОСОБА_1 усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» або в електронній формі на офіційну електронну адресу суду зі скріпленням електронним підписом учасника справи (його представника) позовної заяви, оформленої з дотриманням вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України.
21 грудня 2022 року від позивача через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» за вхідним реєстраційним № 14527/2022 надійшла уточнена позовна заява від 15 грудня 2022 року б/н.
З урахуванням уточненої позовної заяви від 15 грудня 2022 року б/н позивач просить (орфографія та семантика оригіналу збережена):
- визнати бездіяльність начальника Рубіжанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області ОСОБА_2 протиправною, яка полягає в невиконанні посадових обов'язків, а саме для працівників, посади яких не включені до тимчасових штатних розписів, не виданні розпорядження яким оголошується простій або їх переведення на рівнозначну чи нижчу посаду;
- зобов'язати начальника Рубіжанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області видати розпорядження про звільнення позивача з посади заступника міського голови Рубіжанської міської ради Луганської області, з питань діяльності виконавчих органів ради на підставі ч. 1 ст. 38 КЗпП України (за власним бажанням);
- зобов'язати Рубіжанську міську військову адміністрацію Сєвєродонецького району Луганської області здійснити розрахунок з невиплаченої заробітної плати, нарахувати та виплатити заробітну плату за період з 01.04.2022 на час звільнення, тобто на час видання розпорядження.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що відповідно до рішення Рубіжанської міської ради Луганської області від 02 грудня 2020 року № 2/9, позивача затверджено на посаду заступника міського голови Рубіжанської міської ради Луганської області з питань діяльності виконавчих органів ради. Таким чином з 03 грудня 2020 року позивач фактично займала посаду та виконувала обов'язки заступника міського голови Рубіжанської міської ради Луганської області з питань діяльності виконавчих органів ради.
24 лютого 2022 року указом Президента України № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. На цей час позивач знаходилась в м. Рубіжне та виїхала до м. Черкаси на початку квітня місяця 2022 року, приблизно 7 числа.
Відповідно до указу Президента України від 31 березня 2022 року № 192/2022 замість Рубіжанської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області утворено Рубіжанську міську військову адміністрацію Сєвєродонецького району Луганської області, керівником якої призначено ОСОБА_2 .
Начальник Рубіжанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області, будучи призначеним на посаду керівника, повинен був затвердити структуру та штатний розпис міської військової адміністрації, для працівників, посади яких не включені до тимчасових штатних розписів, оголошується простій або здійснюється їх переведення на рівнозначну чи нижчу посаду (пункт 1 частини другої статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»), чого керівником військової адміністрації ОСОБА_2 також і до цього часу зроблено не було, в чому й полягає бездіяльність суб'єкта владних повноважень, що й спричинили наступні наслідки.
23 червня 2022 року від начальника відділу кадрової роботи Рубіжанської міської ради Калганової С.М. на номер мобільного телефону позивача через мережу Вайбер надійшло таке повідомлення: «Указом Президента України № 192/2022 від 31.03.2022 «Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Луганській області» (далі - Указ) на виконання Закону України «Про правовий режим воєнного стану» з 01.04.2022 утворено Рубіжанську міську військову адміністрацію Сєвєродонецького району Луганської області. Указ опубліковано у газеті «Урядовий кур'єр» від 01.04.2022 № 75. Таким чином, указ набув чинності 01.04.2022. Відповідно до ст. 28 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» у разі введення воєнного стану в окремих місцевостях у зв'язку із збройною агресією Російської федерації у Донецькій та Луганській областях: у день набрання чинності актом Президента України про утворення військової адміністрації припиняються згідно із цим законом повноваження: міських рад, міських голів, інших посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у цих органах місцевого самоврядування, старост - у разі утворення військової адміністрації відповідного населеного пункту. Враховуючи викладене вище, ваші повноваження припинено 01.04.2022.».
Відповідно до пункту 2-1 «Прикінцеві положення» Закону України «Про правовий режим воєнного стану» у разі введення воєнного стану в окремих місцевостях у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях: 1) у день набрання чинності актом Президента України про утворення військової адміністрації припиняються згідно із цим Законом повноваження: обласної ради, її виконавчого апарату, посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у цих органах, - у разі утворення відповідної обласної військової адміністрації; районної ради, її виконавчого апарату, посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у цих органах, - у разі утворення відповідної районної військової адміністрації; сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, їх виконавчих органів, сільських, селищних, міських голів, інших посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у цих органах місцевого самоврядування, старост - у разі утворення військової адміністрації відповідного населеного пункту (населених пунктів).
При наданні через мережу Вайбер керівник відділу кадрової роботи ОСОБА_3 не повідомила позивача, яким чином можна отримати якісь документи, а саме розпорядження чи інші документи, які стали підставою для звільнення з займаної посади - заступника міського голови Рубіжанської міської ради, правонаступником якої стала Рубіжанська міська військова адміністрація Сєвєродонецького району Луганської області. В ході бесіди в телефонному режимі керівник відділу кадрової роботи ОСОБА_3 нічого пояснити з цього приводу не змогла.
Таким чином підставою припинення повноважень сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, їх виконавчих органів, сільських, селищних, міських голів, інших посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у цих органах місцевого самоврядування, старост - у разі утворення військової адміністрації відповідного населеного пункту (населених пунктів), є саме введення воєнного стану в окремих місцевостях у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.
Проте указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, а не у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.
Отже, у разі прийняття рішення про припинення повноважень посадових осіб органу місцевого самоврядування, які працюють у цьому органі, а саме в Рубіжанській міській раді, начальник призначеної Рубіжанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області повинен видати наказ, розпорядження, інший документ, яким припинити повноваження посадових осіб органу місцевого самоврядування, чого ним зроблено не було.
Відповідно до частини першої статті 47 Кодексу Законів про працю України (далі - КЗпП України) роботодавець зобов'язаний у день звільнення видати працівникові копію наказу (розпорядження) про звільнення, письмове повідомлення про нараховані та виплачені йому суми при звільненні (стаття 116) та провести з ним розрахунок у строки, визначені статтею 116 цього Кодексу, а також на вимогу працівника внести належні записи про звільнення до трудової книжки, що зберігається у працівника. Чого в разі надіслання смс в соціальній мережі Вайбер зроблено не було.
Приблизно 11 квітня 2022 позивач особисто спілкувалась з начальником Рубіжанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області ОСОБА_2 з приводу виплати заробітної плати працівникам відомств, а саме відділу освіти, лікарям та іншим, на що він повідомив, що позивач особисто немає права вимагати виплати заробітної плати. Від ОСОБА_2 позивач отримала пропозицію зустрітися в м. Рубіжне, на що остання повідомила, що тільки що звідти виїхала, що там проходять безпосередньо бойові дії та запропонувала зустрітися в іншому місці. На таку пропозицію ОСОБА_2 повідомив позивачу, що передзвонить пізніше, але більше дзвінків від нього не надходило. Позивач до нього також не змогла додзвонитися.
12 жовтня 2022 року позивач на електронну адресу Рубіжанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області надіслала заяву про надання копії розпорядження про звільнення, а у разі його відсутності просила видати розпорядження, яким звільнити позивача з посади на підставі статті 38 КЗпП України - за власним бажанням.
18 жовтня 2022 року на електронну адресу позивача за підписом начальника Рубіжанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області Юрченка А.Ф. надійшов лист від 17 жовтня 2022 року за № вих/262/2022, яким повідомлено, що в Рубіжанській міській військовій адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області відсутнє розпорядження про звільнення позивача. Також позивачу запропоновано згідно з абзацом другим частини четвертої статті 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» звернутися до центру зайнятості за місцем проживання внутрішньо переміщеної особи та подати заяву про припинення трудового договору.
З урахуванням вищевикладеного, позивач просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Після усунення недоліків позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), підстав для повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження у справі не встановлено, тому вважаю за необхідне відкрити провадження у цій справі.
Згідно з частиною п'ятою статті 161 КАС України у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.
В позовній заяві позивачем заявлено клопотання про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Згідно з пунктом 4 частини дев'ятої статті 171 КАС України про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначаються за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа.
Частинами першою, другою та третьою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Відповідно до пункту 1 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, окрім справ, в яких позивачами є службові особи, які у значенні Закону України “Про запобігання корупції” займають відповідальне та особливо відповідальне становище.
За визначенням, наведеним у пункті 17 частини першої статті 4 КАС України, публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Згідно з приміткою до статті 56 Закону України “Про запобігання корупції” під службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, в цій статті, зокрема, розуміються особи, посади яких частиною першою статті 14 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування” віднесені до першої - третьої категорій.
Відповідно до абзацу шостого частини першої статті 14 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування” в органах місцевого самоврядування встановлюються такі категорії посад: четверта категорія - посади, зокрема заступників міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) голів з питань діяльності виконавчих органів ради.
З викладеного слідує, що позивач у межах спірних правовідносин не є службовою особою, яка у значенні Закону України “Про запобігання корупції” займає відповідальне та особливо відповідальне становище.
Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
У зв'язку з відсутністю клопотання позивача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, суд вважає за можливе розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до положень частини п'ятої статті 262 КАС України.
Керуючись статтями 5, 9, 12, 19, 20, 32, 160, 161, 168, 171, 174, 175, 256, 260, 261, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
Відкрити провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Рубіжанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Зобов'язати відповідача протягом двадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» або в електронній формі на офіційну електронну адресу суду зі скріпленням електронним підписом учасника справи (його представника) відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.
Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Зобов'язати Рубіжанську міську військову адміністрацію Сєвєродонецького району Луганської області протягом двадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» або в електронній формі на офіційну електронну адресу суду зі скріпленням електронним підписом учасника справи (його представника):
- рішення про призначення ОСОБА_1 на посаду заступника міського голови Рубіжанської міської ради Луганської області з питань діяльності виконавчих органів ради;
- докази проведення остаточного розрахунку з ОСОБА_1 при звільненні;
- табель обліку робочого часу за квітень 2022 року;
- довідку про заробітну плату ОСОБА_1 за січень-квітень 2022 року, із зазначенням у довідці всіх складових заробітної плати та фактично відпрацьованих днів у кожному місяці за вказаний період;
- інформацію про розмір та складові виплаченої ОСОБА_1 30 травня 2022 року заробітної плати за березень 2022 року в сумі 77934,69 грн.
Запропонувати:
- позивачу подати до суду відповідь на відзив протягом п'яти днів з дня отримання копії відзиву та доданих до нього документів разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) відповідачу копії відповіді на відзив та доданих до неї документів;
- відповідачу подати до суду заперечення протягом п'яти днів з дня отримання відповіді на відзив та доданих до неї документів разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії заперечення та доданих до них документів.
Нагадати сторонам, що згідно з частинами другою-п'ятою статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Учасники справи мають право подавати письмові докази в електронних копіях, посвідчених електронним підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до закону. Електронна копія письмового доказу не вважається електронним доказом. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Відповідно до вимог пункту 5.26 Національного стандарту України Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації “Вимоги до оформлення документів” (ДСТУ 4163:2020), затвердженого наказом Державного підприємства “Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості” від 01 липня 2020 року № 144, відмітка про засвідчення копії документа складається з таких елементів: слів “Згідно з оригіналом” (без лапок), найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії. У випадках, визначених законодавством, копії документів засвідчують відбитком печатки юридичної особи, структурного підрозділу (служби діловодства, служби кадрів, бухгалтерії тощо) юридичної особи або печатки “Для копій”. Згідно з пунктом 4.5 ДСТУ 4163:2020 у документах, що їх оформлюють на двох і більше сторінках, реквізити 23 - відбиток печатки, 26 - відмітка про засвідчення копії документа проставляють після тексту документа (20).
Попередити сторони, що відповідно до частини дев'ятої статті 79 КАС України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.
Справа розглядатиметься суддею Чернявською Т.І. одноособово.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати учасникам справи разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 КАС України.
Відповідачу разом з ухвалою про відкриття провадження у справі надіслати копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.
Повідомити сторони про можливість реєстрації в підсистемі Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи - «Електронний суд», яка надає змогу користувачам у передбачених законодавством випадках відповідно до наявних технічних можливостей створювати та надсилати в електронному вигляді процесуальні чи інші документи до суду, а також отримувати інформацію про стан і результати розгляду таких документів.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо цієї справи в мережі Інтернет за вебадресою сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяТ.І. Чернявська