ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про відмову в задоволенні клопотання
21 грудня 2022 рокум. Ужгород№ 260/4216/22
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді - Маєцької Н.Д.
при секретарі судового засідання - Кустрьо В.М.,
за участю:
представника позивача - Ільтьо І.І.,
представника відповідача - Сливка Є.В.
розглянувши у підготовчому засіданні клопотання представника відповідача про закриття провадження в адміністративній справі за позовною заявою Мукачівської міської ради до Мукачівської міської територіальної виборчої комісії Мукачівського району Закарпатської області про визнання протиправною та скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
У відповідності до ч. 3 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 21 грудня 2022 року проголошено вступну та резолютивну частини ухвали, повний текст ухвали складено 26 грудня 2022 року.
Мукачівська міська рада звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Мукачівської міської територіальної виборчої комісії Мукачівського району Закарпатської області, в якій просить: визнати протиправною та скасувати постанову Мукачівської міської територіальної виборчої комісії Мукачівського району Закарпатської області № 1 від 27.08.2022 “ Про зупинення процедури заміщення депутатів Мукачівської міської ради.
В підготовчому засіданні представник відповідача подав суду клопотання про закриття провадження у справі. Клопотання обґрунтоване тим, що пред'явлений Мукачівською міською радою позов не спрямований на реалізацію повноважень міської ради, визначених статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування. Відтак, не переконання представника відповідача Мукачівська міська рада є неналежним позивачем, а справа не підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства, відтак підлягає закриттю.
Представник позивача у підготовчому засіданні заперечив проти задоволення клопотання про закриття провадження у справі.
Розглянувши подане представником відповідача клопотання, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пункт 7 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Згідно із частиною першою статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, тобто спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Відповідно до вимог частин 2, 3 статті 46 Кодексу адміністративного судочинства України позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень, а відповідачем є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Відповідно до ч. 4 ст. 5 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України (частина четверта статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно статті 18-1 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280/97-ВР) орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.
Яв вбачається зі змісту позовних вимог, позивач просить суд визнати протиправною та скасувати постанову Мукачівської міської територіальної виборчої комісії Мукачівського району Закарпатської області № 1 від 27.08.2022 «Про зупинення процедури заміщення депутатів Мукачівської міської ради».
Відповідно до ч. 4 ст. 71 Закону України «Про місцеве самоврядування» органи та посадові особи місцевого самоврядування мають право звертатися до суду щодо визнання незаконними актів місцевих органів виконавчої влади, інших органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальних громад, повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
У відповідності до п.п. 9.1., 9.6. Розділу 9 Порядку організації роботи та ведення діловодства виборчих комісій з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 10.08.2022 № 173 (далі по тексту - Порядок №173), за результатами розгляду га обговорення питання на засіданні виборча комісія ухвалює рішення, яке письмово оформлюється у формі постанови.
Рішення виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийнято з перевищенням її повноважень, може бути скасовано виборчою комісією вищого рівня або судом (п. 9.10. Розділу 9 Порядку №1 73).
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що встановлення наявності у позивача "порушеного права чи інтересу" здійснюється судом під час розгляду справи по суті. При цьому, процесуальним наслідком є ухвалення судом рішення про задоволення або відмову у позові, а не закриття провадження у справі.
Відповідно до п.1ч.1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі: якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Оскільки судом не встановлено обставин визначених п.1.ч.1 ст. 238 КАС України, підстави для закриття провадження у справі відсутні.
Відтак, у задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження в справі необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст. 238, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
1. У задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження в адміністративній справі за позовною заявою Мукачівської міської ради до Мукачівської міської територіальної виборчої комісії Мукачівського району Закарпатської області про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити.
2. Ухвала окремому оскарженню не підлягає.
СуддяН.Д. Маєцька