ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2022 рокум. Ужгород№ 260/2027/22
12:00 год
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Скраль Т.В.
при секретарі Шестак Н.В.,
за участю сторін:
позивач: Керівник Тячівської окружної прокуратури - представник Роман Михайло Степанович,
відповідач: Ясінянська селищна рада Рахівського району Закарпатської області - представник не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Керівника Тячівської окружної прокуратури (90500, Закарпатська область, м. Тячів, вул. Незалежності, 27) до Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області (90630, Закарпатська область, Рахівський район, смт. Ясіня, вул. Борканюка, 7, код ЄДРПОУ 04351452) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
У відповідності до статті 243 частини 3 КАС України 14 грудня 2022 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення у повному обсязі складено 26 грудня 2022 року.
10 червня 2022 року Керівник Тячівської окружної прокуратури звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області, якою просить: 1) визнати протиправною бездіяльність Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області щодо невжиття заходів з приводу набуття права власності на майно, а саме: гідротехнічної споруди - підпірної стінки річки Чорна Тиса площею захисту 1,1 га та довжиною 115 метрів, по вул. Визволення від житлового будинку № 1 до № 30, що знаходиться на території смт. Ясіня Рахівського району Закарпатської області, вартістю 3 450 000, 00 грн. без врахування ПДВ; 2) зобов'язати Ясінянську селищну раду Рахівського району Закарпатської області вчинити дії, спрямовані на визнання майна безхазяйним, а саме: гідротехнічної споруди - підпірної стінки річки Чорна Тиса площею захисту 1,1 га та довжиною 115 метрів, по вул. Визволення від житлового будинку № 1 до № 30, що знаходиться на території смт. Ясіня Рахівського району Закарпатської області, вартістю 3 450 000, 00 грн. без врахування ПДВ.
15 червня 2022 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній адміністративній справі.
26 серпня 2022 року ухвалою суду закрито пiдготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
1. Позиції сторін.
Позивач свої позовні вимоги аргументував тим, що Тячівською окружною прокуратурою в ході вивчення матеріалів досудового розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 12021071140000218 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 367 КК України, встановлено, що на території Рахівського району Закарпатської області розташовано ряд гідротехнічних споруд, що не перебувають на балансі Тячівського міжрайонного управління водного господарства Басейнового управління водних ресурсів річки Тиса чи у власності органів місцевого самоврядування. В подальшому Тячівською окружною прокуратурою вивчено інформацію щодо стану додержання вимог законодавства з питань збереження майна інженерної інфраструктури водних об'єктів на території Рахівського району Закарпатської області. Встановлено, що на території смт. Ясіня Рахівського району Закарпатської області, розташована захисна гідротехнічна споруда, що входить до складу комплексу інженерного захисту, а саме підпірна стінка річки Чорна Тиса площею захисту 1,1 га та довжиною 115 метрів, по вул. Визволення від житлового будинку № 1 до № 30, яка на балансі Ясінянської селищної ради не перебуває. Належна технічна документація в розпорядженні селищної ради також відсутня. Ринкова вартість гідроспоруди згідно висновку експерта від 06.05.2022 становить 3 450 000, 00 грн. без врахування ПДВ. Власник (балансоутримувач) вказаної гідротехнічної споруди згідно інформації, наданої Тячівським міжрайонним управлінням водного господарства Басейнового управління водних ресурсів річки Тиса та Ясінянської селищної ради відсутній, тобто гідротехнічна споруда є безхазяйною. Разом з тим, заходи щодо оформлення права власності на гідротехнічну споруду, що знаходиться на території смт. Ясіня Рахівського району Закарпатської області, а саме підпірну стінку річки Чорна Тиса площею захисту 1,1 га та довжиною 115 метрів, по вул. Визволення від житлового будинку № 1 до № 30 Ясінянською селищною радою не вжито, чим допущено протиправну бездіяльність. Зокрема, згідно з інформацією Ясінянської селищної ради від 02.03.2022 заходи щодо оформлення технічної документації не проводились, гідротехнічна споруда на балансі не рахується. Таким чином, має місце фактична бездіяльність Ясінянської селищної ради щодо взяття на баланс безхазяйного майна. Разом із тим, взяття у комунальну власність територіальної громади вищевказаної безхазяйної гідротехнічної споруди дасть можливість вирішувати питання збереження водних об'єктів для загального та спеціального водокористування, забезпечивши збереження та належну експлуатацію гідротехнічних споруд, запобігти виникненню надзвичайним ситуаціям пов'язаних з водним фактором, зменшити масштаби розмиву земляного полотна та стримати зсуви ґрунту.
Відповідачем або уповноваженим представником відзиву на позовну заяву до суду, у строк наданий судом в ухвалі Закарпатського окружного адміністративного суду про відкриття провадження в адміністративній справі від 15 червня 2022 року, не надано та не повідомлено суду поважні причини його ненадання.
Відповідно до статті 162 частини 6 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, однак 22 та 23 листопада 2022 року, на електронну адресу суду, надійшла заява про розгляд справи без їх участі. Крім того, зазначають, що Ясінянська селищна рада визнає позовні вимоги в повному обсязі та не заперечують щодо їх задоволення, (а.с. 80-84).
Під час розгляду справи по суті уповноважений представник позивача позов підтримав повністю, просив суд його задовольнити з мотивів, що у ньому наведені.
2. Обставини, встановлені судом.
Судом встановлено, що 16 лютого 2022 року Тячівська окружна прокуратура звернулась із запитом у порядку ч.4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» № 07.52-104-694вих.22 до голови Ясінянської селищної ради Андрія Делятинчука, в якому просить, керуючись ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», з метою встановлення наявності підстав для представництва, просять у термін до 02.03.2022, надати до Рахівського відділу Тячівської окружної прокуратури наступну інформацію про гідротехнічні споруди:
- технічний стан гідротехнічної споруди, рік створення, чи перебувають у користуванні, оренді, чи наявна технічна або інша облікова документація на вказаний об'єкт чи визначена їх вартість, інвентарний номер;
- хто є власником та балансоутримувачем вказаної гідротехнічної споруди (згідно інвентаризаційної відомості кодифікованих штучних водних об'єктів);
- хто є замовником робіт щодо будівництва вищевказаних гідротехнічних споруд;
чи проводилися обстеження/перевірки вказаних об'єктів гідротехнічних споруд;
- чи передавалися гідроспоруди до Ясінянської селищної ради, ОТГ для прийняття у комунальну власність (ким саме, дата передачі, акти прийому передачі, тощо);
-чи вживались Ясінянською селищною радою заходи для визнання вищевказаних гідротехнічних споруд безхазяйним майном та взяття їх на облік, чи оформлялась технічна документація на зазначені гідротехнічні споруди.
До інформації у разі наявності, надати завірені належним чином копії технічної документації на такі об'єкти, інвентаризаційні відомості, акти обстеження вказаних об'єктів, висновки про вартість об'єкта оцінки, тощо, (а.с. 13-14).
17 березня 2022 року Ясінянська селищна рада Рахівського району Закарпатської області листом № 348 від 02.03.2022 року повідомило виконуючого обов'язки керівника Тячівської окружної прокуратури, що, підпірна стінка р.Чорна Тиса на території смт. Ясіня довжиною 115 м, по вулиці Визволення від житлового будинку з № 1 по № 30 знаходиться в задовільному технічному стані, на балансі Ясінянської селищної ради не рахується. Одночасно повідомляють, що Ясінянською селищною радою заходи щодо оформлення технічної документації на зазначені гідротехнічні споруди не проводились, (а.с. 15).
20 квітня 2022 року Ясінянська селищна рада Рахівського району Закарпатської області листом № 517 від 18 квітня 2022 року, додатково на запит від 16 лютого 2022 року щодо стану об'єктів розташованих на території Ясінянської селищної ради надіслала керівнику Тячівської окружної прокуратури акти обстеження безхазяйного майна на території Ясінянської селищної ради від 15 квітня 2022 року, ( а.с. 28-32).
11 травня 2022 року Тячівська окружна прокуратура звернулась з повідомленням у порядку ч.4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», до голови Ясінянської селищної ради, в якому зазначає, що на території смт. Ясіня Рахівського району Закарпатської області розташована захисна гідротехнічна споруда, що входить до складу комплексу інженерного захисту, а саме підпірна стінка річки Чорна Тиса площею захисту 1,1 га та довжиною 115 метрів, по вул. Визволення від житлового будинку № 1 до № 30, яка не перебуває на балансі Ясінянської селищної ради, належна технічна документація в розпорядженні селищної ради також відсутня. Власник (балансоутримувач) вказаної гідротехнічної споруди, згідно інформації наданої Тячівським міжрайонним управлінням водного господарства Басейнового управління водних ресурсів річки Тиса (лист-відповідь від 07.02.2022 № 55) та Ясінянської селищної ради (лист- відповідь від 02.03.2022 № 348) відсутній, тобто гідротехнічна споруда є безхазяйною. Управління майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад, в межах, визначених радою, належить до компетенції Ясінянської селищної ради, однак, незважаючи на викладене, Ясінянською селищною радою не вчинено жодних дій по набуттю права власності на безхазяйні об'єкти інженерної інфраструктури, а саме - підпірної стінки річки Чорна Тиса площею захисту 1,1 га та довжиною 115 метрів, по вул. Визволення від житлового будинку № 1 до № 30, що знаходиться на території смт. Ясіня Рахівського району Закарпатської області. У зв'язку з вищенаведеним, просять у строк до 20.05.2022 повідомити Тячівську окружну прокуратуру про те, чи вживались та чи вживатимуться Ясінянською селищною радою заходи спрямовані на набуття права власності на безхазяйне майно, а саме: підпірну стінку річки Чорна Тиса площею захисту 1,1 га та довжиною 115 метрів, по вул. Визволення від житлового будинку № 1 до № 30, що знаходиться на території смт. Ясіня Рахівського району Закарпатської області. В разі невжиття заходів Ясінянською селищною радою, Тячівською окружною прокуратурою буде подано позовну заяву до Закарпатського окружного адміністративного суду в інтересах держави до Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання Ясінянської селищної ради вчинити дії, спрямовані на набуття права власності на безхазяйне майно, а саме: підпірну стінку річки Чорна Тиса площею захисту 1,1 га та довжиною 115 метрів, по вул. Визволення від житлового будинку № 1 до № ЗО, що знаходиться на території смт. Ясіня Рахівського району Закарпатської області, (а.с. 33-35).
23 травня 2022 року Ясінянська селищна рада Рахівського району Закарпатської області листом № 645 від 23 травня 2022 року повідомила керівнику Тячівської окружної прокуратури, що в Ясінянської селищної ради відсутнє належне фінансування для взяття на баланс вищевказаного майна, а також виготовлення відповідної технічної та правовстановлюючої документації, у зв'язку з чим, заходи спрямовані на набуття права власності на безхазяйне майно, а саме: підпірну стінку річки Чорна Тиса площею захисту 1,1 га та довжиною 115 метрів, по вул. Визволення від житлового будинку № 1 до № 30, що знаходиться на території смт. Ясіня Рахівського району Закарпатської області не вживались, (а.с. 36).
Крім того, відповідно до висновку ТзОВ «Буковина - Експерт» про вартість об'єкта оцінки «Берегозакріплювальної захисної гідротехнічної споруди, яка утримує від руйнування берег річки Чорна Тиса, яка являє собою опорну стінку з додатковим насипом каміння, загальної протяжністю даного об'єкту орієнтовно 115 м, площина захисту орієнтовно 1,1 га. Технічний стан гідротехнічної споруди - задовільний» ринкова вартість об'єкта оцінки становить 3 450 0000 грн, (а.с. 37).
3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу (частина третя статті 23 Закону України «Про прокуратуру»).
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави в разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює компетентний орган, а також у разі його відсутності. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, у чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає компетентний орган. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.
У позовній заяві прокурор зазначає, що органом, уповноваженим здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, є саме Ясінянська селищна рада Рахівського району Закарпатської області, до якого і пред'явлено позовні вимоги. При цьому інтереси держави також охоплюють інтереси мешканців територіальної громади, зокрема, у сфері належної експлуатації гідротехнічних споруд на водних об'єктах, що розташовані на території громади.
З огляду на вищезазначене, у даному випадку, подання прокурором адміністративного позову має на меті захист «інтересів держави».
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Правовими положеннями частини 2 статті 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено що місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Стаття 25 цього Закону визначає загальну компетенцію сільських, селищних, міських рад, відповідно до якої сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно з підпунктом 1 пункту «а» статті 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження: управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Повноваження в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку сільських, селищних, міських рад регламентуються статтею 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», згідно якої до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать:
а) власні (самоврядні) повноваження, зокрема: здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян;
б) делеговані повноваження: облік нежилих приміщень на відповідній території незалежно від форм власності, внесення пропозицій їх власникам щодо використання таких приміщень для задоволення потреб територіальної громади.
Правовий статус гідротехнічних споруд в законодавстві не закріплено, проте певні висновки можна зробити з аналізу його окремих положень.
Визначення поняття «споруди» міститься у підпункті 14.1.238 пункту 14.1 статті 14 Податковому кодексі України. Так, споруди - це земельні поліпшення, що не належать до будівель та приміщень, призначені для виконання спеціальних технічних функцій.
Відповідно до Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, затвердженого наказом Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації від 17 серпня 2000 року № 507 (зі змінами), під спорудами розуміються будівельні системи, пов'язані з землею, які створені з будівельних матеріалів, напівфабрикатів, устаткування та обладнання в результаті виконання різних будівельно-монтажних робіт.
Вказаним Державним класифікатором виокремлено інженерні споруди - об'ємні, площинні або лінійні наземні, надземні або підземні будівельні системи, що складаються з несучих та в окремих випадках огороджувальних конструкцій і призначені для виконання виробничих процесів різних видів, розміщення устаткування, матеріалів та виробів, для тимчасового перебування і пересування людей, транспортних засобів, вантажів, переміщення рідких і газоподібних продуктів та ін. До інженерних споруд відносяться: транспортні споруди (залізниці, шосейні дороги, злітно-посадкові смуги, мости, естакади тощо), трубопроводи та комунікації, дамби, комплексні промислові споруди, спортивні та розважальні споруди та т. ін.
Також, згідно із пунктом 1.9.18 Методики обстеження і паспортизації гідротехнічних споруд систем гідравлічного вилучення та складування промислових відходів та хвостів, затвердженої наказом Державного комітету у справах містобудування і архітектури від 19 грудня 1995 року № 252, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 21 грудня 1995 року за № 466/1002 (зі змінами), гідротехнічні споруди це споруди для використання водних ресурсів, а також для боротьби з шкідливим впливом вод. До гідротехнічних споруд відносяться: греблі й дамби різного призначення та їхні конструктивні елементи; водоскиди, водоспуски, споруди водовідведення: тонелі, канали, труби, лотки, регуляційні споруди, накопичувачі промислових відходів, ставки, відкриті водозабори, гідромеханічне та механічне обладнання, призначене для нормального функціонування споруд.
Поняття безхазяйного майна визначене статтею 335 Цивільного кодексу України, відповідно до якої безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.
Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації.
Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Так, Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.
Статтею 2 зазначеного Закону встановлено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження.
Пунктом 3 частини 1 статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що орган місцевого самоврядування є заявником реєстрації речових прав у разі взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.
Частиною 14 статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що взяття на облік безхазяйного нерухомого майна проводиться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно пунктів 82, 84, 85 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна здійснюється за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса в установленому для державної реєстрації прав порядку з урахуванням особливостей, визначених пунктами 83-88 цього Порядку.
За результатом розгляду заяви, а також за наявності відомостей про технічну інвентаризацію відповідного закінченого будівництвом об'єкта чи об'єкта незавершеного будівництва, отриманих державним реєстратором з Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, державний реєстратор приймає рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна або рішення щодо відмови у взятті на такий облік.
Державний реєстратор за результатом прийнятого рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна вносить до спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості.
Отже, з аналізу зазначених норм чинного законодавства вбачається, що до відання сільських, селищних, міських рад відноситься, в тому числі, вчинення дій, спрямованих на реєстрацію та взяття на облік безхазяйного майна, розташованого на території відповідної громади.
Так, законодавством визначена поетапна процедура передання у комунальну власність безхазяйного нерухомого майна, яка включає в себе звернення до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, із заявою про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, а після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, звернення органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, до суду за переданням нерухомого майна за рішенням суду у комунальну власність.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, Ясінянською селищною радою Рахівського району Закарпатської області, як органом місцевого самоврядування якому державою делеговано певні повноваження, не вчинено заходів щодо звернення до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, із заявою про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а саме гідротехнічної споруди - підпірної стінки річки Чорна Тиса площею захисту 1,1 га та довжиною 115 метрів, по вул. Визволення від житлового будинку № 1 до № 30, що знаходиться на території смт. Ясіня Рахівського району Закарпатської області, вартістю 3 450 000, 00 грн. без врахування ПДВ.
За таких обставин, враховуючи знаходження такого майна на території Ясінянською селищною радою Рахівського району Закарпатської області та передбачену Цивільним кодексом України можливість виключно органом місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені, на звернення з заявою про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, позовні вимоги є обґрунтованими в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо невжиття заходів з приводу набуття права власності на майно, а саме гідротехнічну споруду - підпірна стінки річки Чорна Тиса площею захисту 1,1 га та довжиною 115 метрів, по вул. Визволення від житлового будинку № 1 до № 30, що знаходиться на території смт. Ясіня Рахівського району Закарпатської області, вартістю 3 450 000, 00 грн. без врахування ПДВ.
Як наслідок, суд вважає за необхідне зобов'язати Ясінянську селищну раду Рахівського району Закарпатської області вчинити дії, спрямовані на визнання майна безхазяйним, а саме: гідротехнічної споруди - підпірної стінки річки Чорна Тиса площею захисту 1,1 га та довжиною 115 метрів, по вул. Визволення від житлового будинку № 1 до № 30, що знаходиться на території смт. Ясіня Рахівського району Закарпатської області, вартістю 3 450 000, 00 грн. без врахування ПДВ.
Разом з тим, 22 та 23 листопада 2022 року, на електронну адресу суду, надійшла заява, в якій відповідач зазначає, що визнає позовні вимоги в повному обсязі та не заперечує щодо їх задоволення.
Відповідно до вимог частини 1 статті 189 КАС України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Згідно з частиною 4 статті 189 КАС України у разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи визнання позову відповідачем, а також те що позивачем доведено суду правомірність заявлених вимог, суд приходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 139 частини 2 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Таким чином, судові витрати по справі з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 9, 14, 90, 139, 242-246, 255 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Позов Керівника Тячівської окружної прокуратури до Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задоволити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області щодо невжиття заходів з приводу набуття права власності на майно, а саме гідротехнічну споруду - підпірна стінки річки Чорна Тиса площею захисту 1,1 га та довжиною 115 метрів, по вул. Визволення від житлового будинку № 1 до № 30, що знаходиться на території смт. Ясіня Рахівського району Закарпатської області, вартістю 3 450 000, 00 грн. без врахування ПДВ.
3. Зобов'язати Ясінянську селищну раду Рахівського району Закарпатської області вчинити дії, спрямовані на визнання майна безхазяйним, а саме: гідротехнічної споруди - підпірної стінки річки Чорна Тиса площею захисту 1,1 га та довжиною 115 метрів, по вул. Визволення від житлового будинку № 1 до № 30, що знаходиться на території смт. Ясіня Рахівського району Закарпатської області, вартістю 3 450 000, 00 грн. без врахування ПДВ.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
СуддяТ.В.Скраль