Постанова від 26.12.2022 по справі 390/1759/22

Справа № 390/1759/22

Провадження № 3/390/929/22

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.12.2022 року. Суддя Кіровоградського районного суду Кіровоградської області Терещенко Д.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Кропивницький справу про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого водієм ФОП « ОСОБА_2 », зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , та проживаючого: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ,

за ч.4 ст.164 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов протокол серії ВАБ №897883 від 20.12.2022, згідно якого ОСОБА_1 ставиться за провину, що він 20.12.2022 о 15.00 год. керуючи автомобілем VOLVO, реєстраційний номер НОМЕР_2 , з напівпричепом TRAILOR, реєстраційний номер НОМЕР_3 , на автомобільній дорозі Н-14 на 67 км, здійснював перевезення дизельного палива об'ємом 29012 л. без зареєстрованої акцизної накладної у Єдиному реєстрі акцизних накладних та без заявки на перевезення пального, чим вчинено правопорушення, передбачене ч.4 ст.164 КУпАП.

ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, проте надав до суду заяву в якій просив закрити провадження по справі, оскільки в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, вину свою не визнає, а розгляд справи провести без його участі.

Захисник-адвокат Кузьмін Є.В. у судове засідання не з'явився, однак надав до суду письмові пояснення в яких просив розглянути справу без його участі та вказав, що з протоколом та матеріалами щодо правопорушення з боку водія ОСОБА_1 не згоден, просив провадження по справі закрити у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення. ОСОБА_1 не є суб'єктом господарювання та до його обов'язків не входить реєстрація акцизних накладних, а тому відповідно не є суб'єктом адміністративного правопорушення. Разом з тим, ОСОБА_1 мав із собою товаро-транспортну накладну (CMR) із зазначенням усіх необхідних відомостей, яку він надав для огляду працівникам поліції, а саму акцизну накладну в силу наявних проблем з електропостачанням та відсутністю Інтернату ТОВ «ПРАЙМ ГРУПП НАФТА» було зареєстровано вже під час складення адміністративного матеріалу, що не є порушенням податкового законодавства.

Згідно ч.4 ст.164 КУпАП відповідальність настає за переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, не зазначеними у митних деклараціях при переміщенні пального або спирту етилового митною територією України прохідним транзитом або внутрішнім транзитом, визначеним підпунктом "а" пункту 2 частини другої статті 91 Митного кодексу України, або в акцизних накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених на операції, при здійсненні яких переміщується пальне або спирт етиловий у таких транспортних засобах, або в заявках на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними.

В якості доказів вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення суду надано наступні матеріали.

Протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ №897883 від 20.12.2022, де зазначено, що 20.12.2022 о 15.00 год. ОСОБА_1 керуючи автомобілем VOLVO, реєстраційний номер НОМЕР_2 , з напівпричепом TRAILOR, реєстраційний номер НОМЕР_3 , на автомобільній дорозі Н-14 на 67 км, здійснював перевезення дизельного палива об'ємом 29012 л. без зареєстрованої акцизної накладної у Єдиному реєстрі акцизних накладних та без заявки на перевезення пального, чим вчинено правопорушення, передбачене ч.4 ст.164 КУпАП. ОСОБА_1 вказав, що не згоден з протоколом.

Акт прийому-передачі від 20.12.2022, який свідчить, що ОСОБА_1 отримав на відповідальне зберігання автомобіль VOLVO, реєстраційний номер НОМЕР_2 , з напівпричепом TRAILOR, реєстраційний номер НОМЕР_3 , із дизельним паливом об'ємом 29012 л.

Акт прийому-передачі від 21.12.2022, який свідчить, інспектор поліції Сторожук М.М. передав представнику ТОВ «БМК ОЙЛ» ОСОБА_3 на відповідальне зберігання автомобіль VOLVO, реєстраційний номер НОМЕР_2 , з напівпричепом TRAILOR, реєстраційний номер НОМЕР_3 , із дизельним паливом об'ємом 29012 л., які зберігатимуться за адресою: м. Кропивницький, вул. Мурманська, 3.

Довідку Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області №21264/111-2022 від 22.12.2022, яка свідчить, що згідно аналітичної системи ІПНН «АРМОР» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , притягувався до адміністративної відповідальності протягом року за ст.ст.122 ч.1, 125 КУпАП.

Фотознімки на яких зображено пломби та оптичний диск, де зафіксовано обставини з місця події.

Листом ГУ ДПС У Кіровоградській області №6021/5/11-28-09-01-04 від 22.12.2022, яким повідомлено, що ТОВ «ПРАЙМ ГРУПП НАФТА» (код ЄДРПОУ 43431254) акцизної накладної на реалізацію (переміщення) пального транспортним засобом з реєстраційним номером НОМЕР_2 , з напівпричепом з реєстраційним номером НОМЕР_3 , або заявок на поміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними транспортним засобом з реєстраційним номером НОМЕР_2 , з напівпричепом з реєстраційним номером НОМЕР_3 . Проте, в Єдиному реєстрі акцизних накладних наявна інформація щодо реєстрації ТОВ «ПРАЙМ ГРУПП НАФТА» (код ЄДРПОУ 43431254) акцизної накладної від 19.12.2022 №110 (дата реєстрації 20.12.2022, час реєстрації 16 год. 30 хв.) на реалізацію (переміщення) пального (важкі дистиляти (газойлі)) об'ємом 29154,0 літрів) транспортним засобом із напівпричепом з реєстраційним номером ВК3932XF.

Будь-які інші докази на підтвердження фактів, які викладено у протоколі, матеріали справи не містять.

Положеннями п.п.14.1.6-1 ПК України визначено, що не є пересувним акцизним складом: транспортний засіб, що використовується суб'єктом господарювання, який не є розпорядником акцизного складу та платником акцизного податку, для переміщення на митній території України власного пального або спирту етилового для потреб власного споживання чи промислової переробки; паливний бак транспортного засобу.

Відповідно до п.п.14.1.224-1 ПК України не є розпорядником акцизного складу пересувного суб'єкт господарювання (перевізник, експедитор), який здійснює транспортування пального або спирту етилового.

Згідно п.п.230.1.5. ПК України вказує, що транспортні засоби, що набули статусу акцизних складів пересувних, а також транспортні засоби, що використовуються суб'єктом господарювання, який не є розпорядником акцизного складу, для переміщення на митній території України власного пального або спирту етилового для потреб власного споживання чи промислової переробки, повинні обліковуватися в Переліку транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий, створення та ведення якого забезпечується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Перелік транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий, розміщується на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Включення/виключення транспортних засобів до/з Переліку транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий, здійснюється автоматично на підставі даних акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, або на підставі заявок на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними, із зазначенням періоду переміщення такого пального або спирту етилового, або на підставі митних декларацій при переміщенні пального або спирту етилового митною територією України прохідним транзитом або внутрішнім транзитом, визначеним підпунктом "а" пункту 2 частини другої статті 91 Митного кодексу України. Такі заявки подаються суб'єктами господарювання, які не є розпорядниками акцизних складів, до переміщення митною територією України у транспортних засобах, які не є акцизними складами пересувними, власного пального або спирту етилового для потреб власного споживання чи промислової переробки. Форма заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Такі заявки у формі електронних документів надсилаються центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не зазначені в акцизних накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених на операції, при здійсненні яких переміщується пальне або спирт етиловий у таких транспортних засобах, а також не зазначені у заявках на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними, які надіслані центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, забороняється.

Відповідно п.п.228.3 ПК України у разі виявлення фактів переміщення та/або зберігання пального або спирту етилового з використанням транспортних засобів, що не зазначені в акцизних накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених на операції, при здійсненні яких переміщується та/або зберігається пальне або спирт етиловий у таких транспортних засобах, або в заявках на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними, або в митних деклараціях при переміщенні пального або спирту етилового митною територією України прохідним транзитом або внутрішнім транзитом, визначеним підпунктом "а" пункту 2 частини другої статті 91 Митного кодексу України, а також фактів реалізації пального або спирту етилового з таких транспортних засобів відповідні контролюючі органи тимчасово (до винесення рішення суду) вилучають такі пальне або спирт етиловий та транспортні засоби з вільного обігу та подають відповідні матеріали до суду для винесення постанови про їх вилучення в дохід держави (конфіскацію).

Крім того, пунктом 9 розділу І Правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України №656 від 04.08.2018 року, визначено вичерпний перелік документів, які мають бути при перевезенні небезпечних вантажів на транспортній одиниці, крім перелічених у ПДР, проте, паперова форма акцизної накладної на вантаж не входить до переліку документів, які водій зобов'язаний мати при собі, здійснюючи перевезення небезпечного вантажу.

Відповідно до пункту 69.4 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України у разі неможливості зареєструвати акцизну накладну в Єдиному реєстрі акцизних накладних дозволяється переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами за наявності товарно-транспортної накладної, яка повинна містити всю інформацію, що має міститися у відповідній акцизній накладній.

Згідно ст.3 ч.ч.1,3 ГК України: під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність; господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями.

Відповідно ст.55 ГК України: суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством; суб'єктами господарювання є: господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

Відповідно ст.14 п.14.1.36 ПК України господарська діяльність - це діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема, за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Згідно протоколу про вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_1 працює водієм ТОВ «ПРАЙМ ГРУПП НАФТА», а матеріали які надані захисником свідчать, що ОСОБА_1 з 02.12.2022 прийнятий на посаду водія автотранспортних засобів ФОП « ОСОБА_2 », згідно наказу №10 від 01.12.2022, тобто останній є найманим працівником, який здійснює транспортування пального і не є розпорядником акцизного складу пересувного суб'єкта господарювання. Крім цього, до суду надано копії акцизної накладної №110 від 19.12.2022 та інформацію з Єдиного реєстру акцизних накладних щодо реєстрації ТОВ «ПРАЙМ ГРУПП НАФТА» (код ЄДРПОУ 43431254) акцизної накладної 20.12.2022 о 16.30 год. на реалізацію (переміщення) пального (важкі дистиляти (газойлі)), а також договір №457 від 25.05.2022 про надання транспортних послуг укладений між ТОВ «ПРАЙМ ГРУПП НАФТА» та ФОП « ОСОБА_2 ».

Зважаючи на вищевикладеного, суд вважає, що у даному випадку відсутні суб'єктивна та об'єктивна сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.164 КУпАП.

Таким чином, під час розгляду справи встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення та долучені до нього матеріали не містять беззаперечних доказів, які підтверджують наявність у діях ОСОБА_1 ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.164 КУпАП.

Відповідно п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного вважаю, що провадження по справі щодо ОСОБА_1 за ч.4 ст.164 КУпАП підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП через відсутність складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст.ст.164, 247, 283-284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про адміністративні правопорушення щодо ОСОБА_1 , якому ставиться в провину вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.164 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю в діях останнього складу адміністративного правопорушення.

Вилучений протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ №897883 від 20.12.2022 автомобіль VOLVO, реєстраційний номер НОМЕР_2 , з напівпричепом TRAILOR, реєстраційний номер НОМЕР_3 , із дизельним паливом у кількості 29012 л. - повернути власнику.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Кропивницького апеляційного суду через Кіровоградський районний суд Кіровоградської області. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя Кіровоградського районного суду

Кіровоградської області Д.В. Терещенко