Постанова від 26.12.2022 по справі 380/16875/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2022 рокуЛьвівСправа № 380/16875/21 пров. № А/857/12471/22

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

Головуючого судді - Ніколіна В.В.,

суддів - Затолочного В.С., Пліша М.А.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21 липня 2022 року (суддя - Кухар Н.А., м. Львів) у справі за адміністративним позовом Комунального підприємства «Дрогобичводоканал» Дрогобицької міської ради Львівської області до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство “Дрогобичводоканал” (далі - КП “Дрогобичводоканал”) у жовтні 2021 року звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (далі - ГУДПС у Львівській області), в якому просило: визнати протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень від 07.08.2019 року №0145955712, від 17.10.2019 року № 0083815304, від 14.11.2019 року №0098045304, від 21.01.2020 року№00004905304, від 17.02.2020 року №0022215304, від 25.03.2020 року №0052635304, від 27.04.2020 року №0075325304, від 19.05.2020 року №0084235304, від 27.05.2020 року №0084875304, від 18.08.2020 року №0125985304, від 24.09.2020 року №0005200419, від 22.10.2020 року №0042510419, від 13.11.2020 року №0004790419, від 15.12.2020 року №0022230419. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що погашення заборгованості позивача по податку на додану вартість відбулося за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам для погашення заборгованості за спірний період в тарифах, як було передбачено чинним законодавством України. З огляду на те, що розрахунок позивача з бюджетом здійснювався на підставі договорів про проведення взаєморозрахунків відповідно до механізму погашення податкової заборгованості за рахунок субвенції з бюджету, обставини щодо вини позивача, на його думку, не підтверджуються, а тому відсутні підстави для застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання з ПДВ.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 21 липня 2022 року позов задоволено.

Не погодившись з ухваленим рішенням, його оскаржив відповідач, який із покликанням на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. В обґрунтування апеляційних вимог зазначає, що на платника податків покладено обов'язок Податковим кодексом України (далі - ПК України) строки сплату узгодженого грошового зобов'язання. Зі змістом актів камеральних перевірок вбачається, що у встановлені законодавством строки грошові зобов'язання з податку на додану вартість позивачем не сплачені. Відтак, податковим органом до позивача були правомірно застосовані штрафні санкції. Також покликається на позицію Верховного Суду від 12 березня 2019 року у справі №804/20015/14, та зазначає що відсутні підстави для звільнення платника податків від обов'язку вчасної сплати податків та не виключає відповідальності за неналежне виконання цих обов'язків.

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просить залишити таку без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Враховуючи те, що апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні), апеляційний суд вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження відповідно до положень пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та знайшло своє підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що 14 серпня 2017 року, відповідно до статті 31 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», Порядку та умов надання у 2017 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення різниці між фактичною вартістю теплової енергії, послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), затверджених постановою Кабінету міністрів України від 18 травня 2017 №332, укладено договір №13/20 про організацію взаєморозрахунків між Територіальним органом Казначейства в Львівській області, Департаментом фінансів Львівської обласної державної адміністрації, Фінансовим управлінням Дрогобицької міської ради, комунальним підприємством «Дрогобичводоканал» Дрогобицької міської ради Львівської області.

Предметом вище вказаних договорів - є організація проведення сторонами взаєморозрахунків за субвенцією з державного бюджету місцевому бюджету, передбаченого статтею 31 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», Порядку та умов надання у 2017 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення різниці між фактичною вартістю теплової енергії, послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам теплопостачання, централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню такі послуги, та тарифами, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування

Згідно з пунктом 7 Договору №13/20 остання сторона КП «Дрогобичводоканал» зобов'язана перерахувати кошти до спеціального фонду державного бюджету кошти в сумі 2 790 388,41 грн. для погашення податкового боргу, в тому числі реструктуризованого або розстроченого (відстроченого), з податку на додану вартість (з урахуванням штрафних санкцій, пені та процентів, нарахованих на суму такого боргу, в тому числі реструктуризованого або розстроченого (відстроченого) боргу. (т. 1 а.с. 65).

13 листопада 2017 року, відповідно до статті 31 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», Порядку та умов надання у 2017 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення різниці між фактичною вартістю теплової енергії, послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), затверджених постановою Кабінету міністрів України від 18 травня 2017 №332, укладено договір №13/36 про організацію взаєморозрахунків між Територіальним органом Казначейства в Львівській області, Департаментом фінансів Львівської обласної державної адміністрації, Фінансовим управлінням Трускавецької міської ради, Товариством з обмеженою відповідальністю «Трускавецький водоканал», Комунальним підприємством «Дрогобичводоканал» Дрогобицької міської ради Львівської області.

Предметом вище вказаних договорів - є організація проведення сторонами взаєморозрахунків за субвенцією з державного бюджету місцевому бюджету, передбаченого статтею 31 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», Порядку та умов надання у 2017 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення різниці між фактичною вартістю теплової енергії, послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам теплопостачання, централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню такі послуги, та тарифами, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування

Згідно з пунктом 8 Договору №13/36 остання сторона КП «Дрогобичводоканал» зобов'язана перерахувати кошти до спеціального фонду державного бюджету кошти в сумі 1 022 580,23грн. для погашення податкового боргу, в тому числі реструктуризованого або розстроченого (відстроченого), з податку на додану вартість (з урахуванням штрафних санкцій, пені та процентів, нарахованих на суму такого боргу, в тому числі реструктуризованого або розстроченого (відстроченого) боргу. (т. 1 а.с. 67 зворот).

13 листопада 2017 року, відповідно до статті 31 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», Порядку та умов надання у 2017 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення різниці між фактичною вартістю теплової енергії, послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), затверджених постановою Кабінету міністрів України від 18 травня 2017 №332, укладено договір №13/37 про організацію взаєморозрахунків між Територіальним органом Казначейства в Львівській області, Департаментом фінансів Львівської обласної державної адміністрації, Фінансовим управлінням Дрогобицької міської ради, комунальним підприємством «Дрогобичводоканал» Дрогобицької міської ради Львівської області.

Предметом вище вказаних договорів - є організація проведення сторонами взаєморозрахунків за субвенцією з державного бюджету місцевому бюджету, передбаченого статтею 31 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», Порядку та умов надання у 2017 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення різниці між фактичною вартістю теплової енергії, послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам теплопостачання, централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню такі послуги, та тарифами, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування

Згідно з пунктом 7 Договору №13/37 остання сторона КП «Дрогобичводоканал» зобов'язана перерахувати кошти до спеціального фонду державного бюджету кошти в сумі 1 108265,41 грн. для погашення податкового боргу, в тому числі реструктуризованого або розстроченого (відстроченого), з податку на додану вартість (з урахуванням штрафних санкцій, пені та процентів, нарахованих на суму такого боргу, в тому числі реструктуризованого або розстроченого (відстроченого) боргу. (т. 1 а.с. 69 зворот).

07 серпня 2019 року Головним управлінням ДФС у Львівській області було проведено камеральну перевірку Комунального підприємства «Дрогобичводоканал» з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість червень 2017 року.

За результатами перевірки податковим органом складено Акт від 07 серпня 2019 року №1075/57.12/03348910. У висновку акту перевірки податковий орган зазначає, що перевіркою встановлено про несвоєчасну сплату підприємством КП «Дрогобичводоканал» узгодженої суми податкового зобов'язання в зв'язку з несвоєчасним поданням платіжного доручення до установи банку.

07 серпня 2019 року податковим органом було винесено податкове повідомлення-рішення №0145955712, яким зобов'язано платника податків сплатити штраф у розмірі 5 390 245,11 грн.; - № 0000304613, яким зобов'язано платника податків сплатити штраф у розмірі 33525,55 грн.

17 жовтня 2019 року Головним управлінням ДПС у Львівській області було проведено камеральну перевірку Комунального підприємства «Дрогобичводоканал» з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість квітень, червень 2017 року.

За результатами перевірки податковим органом складено Акт від 17 жовтня 2019 року №177/5304/03348910.

У висновку акту перевірки податковий орган зазначає, що перевіркою встановлено про несвоєчасну сплату підприємством КП «Дрогобичводоканал» узгодженої суми податкового зобов'язання в зв'язку з несвоєчасним поданням платіжного доручення до установи банку.

17 жовтня 2019 року податковим органом було винесено податкове повідомлення-рішення №0083815304, яким зобов'язано платника податків сплатити штраф у розмірі 13119,05 грн.

14 листопада 2019 року Головним управлінням ДПС у Львівській області було проведено камеральну перевірку Комунального підприємства «Дрогобичводоканал» з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість квітень, червень 2017 року.

За результатами перевірки податковим органом складено Акт від 14 листопада 2019 року №265/5304/03348910.

У висновку акту перевірки податковий орган зазначає, що перевіркою встановлено про несвоєчасну сплату підприємством КП «Дрогобичводоканал» узгодженої суми податкового зобов'язання в зв'язку з несвоєчасним поданням платіжного доручення до установи банку.

14 листопада 2019 року податковим органом було винесено податкове повідомлення-рішення №0098045304, яким зобов'язано платника податків сплатити штраф у розмірі 30000,00 грн.

21 січня 2020 року Головним управлінням ДПС у Львівській області було проведено камеральну перевірку Комунального підприємства «Дрогобичводоканал» з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість травень 2017 року.

За результатами перевірки податковим органом складено Акт від 21 січня 2020 року №17/5304/03348910.

У висновку акту перевірки податковий орган зазначає, що перевіркою встановлено несвоєчасну сплату підприємством КП «Дрогобичводоканал» узгодженої суми податкового зобов'язання в зв'язку з несвоєчасним поданням платіжного доручення до установи банку.

21 січня 2020 року податковим органом було винесено податкове повідомлення-рішення №0004905304, яким зобов'язано платника податків сплатити штраф у розмірі 39260,00 грн.

17 лютого 2020 року Головним управлінням ДПС у Львівській області було проведено камеральну перевірку Комунального підприємства «Дрогобичводоканал» з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість квітень-травень 2017 року.

За результатами перевірки податковим органом складено Акт від 17 лютого 2020 року №81/5304/03348910.

У висновку акту перевірки податковий орган зазначає, що перевіркою встановлено несвоєчасну сплату підприємством КП «Дрогобичводоканал» узгодженої суми податкового зобов'язання в зв'язку з несвоєчасним поданням платіжного доручення до установи банку.

17 лютого 2020 року податковим органом було винесено податкове повідомлення-рішення №0022215304, яким зобов'язано платника податків сплатити штраф у розмірі 18096,12 грн.

25 березня 2020 року Головним управлінням ДПС у Львівській області було проведено камеральну перевірку Комунального підприємства «Дрогобичводоканал» з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість квітень-червень 2017 року.

За результатами перевірки податковим органом складено Акт від 25 березня 2020 року №237/5304/03348910.

У висновку акту перевірки податковий орган зазначає, що перевіркою встановлено несвоєчасну сплату підприємством КП «Дрогобичводоканал» узгодженої суми податкового зобов'язання в зв'язку з несвоєчасним поданням платіжного доручення до установи банку.

25 березня 2020 року податковим органом було винесено податкове повідомлення-рішення №0052635304, яким зобов'язано платника податків сплатити штраф у розмірі 41816,77 грн.

27 квітня 2020 року Головним управлінням ДПС у Львівській області було проведено камеральну перевірку Комунального підприємства «Дрогобичводоканал» з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість квітень-липень 2017 року.

За результатами перевірки податковим органом складено Акт від 27 квітня 2020 року №267/5304/03348910.

У висновку акту перевірки податковий орган зазначає, що перевіркою встановлено несвоєчасну сплату підприємством КП «Дрогобичводоканал» узгодженої суми податкового зобов'язання в зв'язку з несвоєчасним поданням платіжного доручення до установи банку.

27 квітня 2020 року податковим органом було винесено податкове повідомлення-рішення №0075325304, яким зобов'язано платника податків сплатити штраф у розмірі 40000,00 грн.

19 травня 2020 року Головним управлінням ДПС у Львівській області було проведено камеральну перевірку Комунального підприємства «Дрогобичводоканал» з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість квітень-серпень 2017 року.

За результатами перевірки податковим органом складено Акт від 19 травня 2020 року №300/5304/03348910.

У висновку акту перевірки податковий орган зазначає, що перевіркою встановлено несвоєчасну сплату підприємством КП «Дрогобичводоканал» узгодженої суми податкового зобов'язання в зв'язку з несвоєчасним поданням платіжного доручення до установи банку.

19 травня 2020 року податковим органом було винесено податкове повідомлення-рішення №0084235304, яким зобов'язано платника податків сплатити штраф у розмірі 20000,00 грн.

27 травня 2020 року Головним управлінням ДПС у Львівській області було проведено камеральну перевірку Комунального підприємства «Дрогобичводоканал» з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість серпень 2017 року.

За результатами перевірки податковим органом складено Акт від 27 травня 2020 року №323/5304/03348910.

У висновку акту перевірки податковий орган зазначає, що перевіркою встановлено несвоєчасну сплату підприємством КП «Дрогобичводоканал» узгодженої суми податкового зобов'язання в зв'язку з несвоєчасним поданням платіжного доручення до установи банку.

27 травня 2020 року податковим органом було винесено податкове повідомлення-рішення №0084875304, яким зобов'язано платника податків сплатити штраф у розмірі 60000,00 грн.

18 серпня 2020 року Головним управлінням ДПС у Львівській області було проведено камеральну перевірку Комунального підприємства «Дрогобичводоканал» з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість серпень-вересень 2017 року.

За результатами перевірки податковим органом складено Акт від 18 серпня 2020 року №448/5304/03348910.

У висновку акту перевірки податковий орган зазначає, що перевіркою встановлено несвоєчасну сплату підприємством КП «Дрогобичводоканал» узгодженої суми податкового зобов'язання в зв'язку з несвоєчасним поданням платіжного доручення до установи банку.

18 серпня 2020 року податковим органом було винесено податкове повідомлення-рішення №0125985304, яким зобов'язано платника податків сплатити штраф у розмірі 120032,31 грн.

24 вересня 2020 року Головним управлінням ДПС у Львівській області було проведено камеральну перевірку Комунального підприємства «Дрогобичводоканал» з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість вересень 2017 року.

За результатами перевірки податковим органом складено Акт від 24 вересня 2020 року №4/0419/03348910.

У висновку акту перевірки податковий орган зазначає, що перевіркою встановлено несвоєчасну сплату підприємством КП «Дрогобичводоканал» узгодженої суми податкового зобов'язання в зв'язку з несвоєчасним поданням платіжного доручення до установи банку.

24 вересня 2020 року податковим органом було винесено податкове повідомлення-рішення №0005200419, яким зобов'язано платника податків сплатити штраф у розмірі 61540,37 грн.

22 жовтня 2020 року Головним управлінням ДПС у Львівській області було проведено камеральну перевірку Комунального підприємства «Дрогобичводоканал» з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість вересень 2017 року.

За результатами перевірки податковим органом складено Акт від 22 жовтня 2020 року №719/1301-04-19/03348910.

У висновку акту перевірки податковий орган зазначає, що перевіркою встановлено несвоєчасну сплату підприємством КП «Дрогобичводоканал» узгодженої суми податкового зобов'язання в зв'язку з несвоєчасним поданням платіжного доручення до установи банку.

22 жовтня 2020 року податковим органом було винесено податкове повідомлення-рішення №0042510419, яким зобов'язано платника податків сплатити штраф у розмірі 60000,00 грн.

13 листопада 2020 року Головним управлінням ДПС у Львівській області було проведено камеральну перевірку Комунального підприємства «Дрогобичводоканал» з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість квітень 2017 року, вересень листопад 2017 року.

За результатами перевірки податковим органом складено Акт від 13 листопада 2020 року №1309/13-01-04-19/03348910.

У висновку акту перевірки податковий орган зазначає, що перевіркою встановлено несвоєчасну сплату підприємством КП «Дрогобичводоканал» узгодженої суми податкового зобов'язання в зв'язку з несвоєчасним поданням платіжного доручення до установи банку.

13 листопада 2020 року податковим органом було винесено податкове повідомлення-рішення №0004790419, яким зобов'язано платника податків сплатити штраф у розмірі 60000,00 грн.

15 грудня 2020 року Головним управлінням ДПС у Львівській області було проведено камеральну перевірку Комунального підприємства «Дрогобичводоканал» з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість листопад грудень 2017 року, січень 2018 року

За результатами перевірки податковим органом складено Акт від 15 грудня 2020 року №3499/13-01-04-19-07/03348910.

У висновку акту перевірки податковий орган зазначає, що перевіркою встановлено несвоєчасну сплату підприємством КП «Дрогобичводоканал» узгодженої суми податкового зобов'язання в зв'язку з несвоєчасним поданням платіжного доручення до установи банку.

15 грудня 2020 року податковим органом було винесено податкове повідомлення-рішення №0022230419, яким зобов'язано платника податків сплатити штраф у розмірі 70739,43 грн.

Вважаючи неправомірність дій відповідача щодо прийняття податкового повідомлення-рішення від 07.08.2019 року №0145955712, від 17.10.2019 року № 0083815304, від 14.11.2019 року №0098045304, від 21.01.2020 року№00004905304, від 17.02.2020 року №0022215304, від 25.03.2020 року №0052635304, від 27.04.2020 року №0075325304, від 19.05.2020 року №0084235304, від 27.05.2020 року №0084875304, від 18.08.2020 року №0125985304, від 24.09.2020 року №0005200419, від 22.10.2020 року №0042510419, від 13.11.2020 року №0004790419, від 15.12.2020 року №0022230419, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що встановлений спеціальний порядок погашення заборгованості для таких платників податків як позивач. Проведення взаєморозрахунків з погашення заборгованості можливо лише на підставі договору та шляхом послідовного виконання зобов'язань учасниками розрахунків.

Надаючи правову оцінку обставинам справи у взаємозв'язку з нормами законодавства, що регулюють спірні правовідносини, в межах доводів та вимог апеляційної скарги колегія суддів апеляційного суду виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

ПК України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Пунктом 57.1 статті 57 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до пункту 126.1 статті 126 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Статтею 36 Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік» установлено, що перерахування субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення різниці між фактичною вартістю теплової енергії, послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам теплопостачання, централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню такі послуги, та тарифами, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, здійснюється із загального фонду державного бюджету в обсязі, що відповідає обсягу надходжень від погашення податкового боргу, в тому числі реструктуризованого або розстроченого (відстроченого), з податку на додану вартість (з урахуванням штрафних санкцій, пені та процентів, нарахованих на суму цього розстроченого (відстроченого) боргу), та спеціального фонду державного бюджету за рахунок джерел, визначених пунктами 13 і 14 статті 11 цього Закону, що сплачуються підприємствами електроенергетичної, нафтогазової, вугільної галузей, підприємствами, що надають послуги з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, підприємствами централізованого водопостачання та водовідведення, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, на суму заборгованості, що не була відшкодована станом на 1 січня 2016 року, з урахуванням проведених у минулих роках розрахунків.

Порядок погашення заборгованості перед бюджетом для підприємств, до яких належить, зокрема, позивач, здійснюється з урахуванням положень «Порядку та умов надання та умов надання у 2017 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення різниці між фактичною вартістю теплової енергії, послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам теплопостачання, централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню такі послуги, та тарифами, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 травня 2017 р. № 332.

Вказаний Порядок визначає механізм надання у 2017 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення різниці між фактичною вартістю теплової енергії, послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам теплопостачання, централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню такі послуги, та тарифами, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування (далі - субвенція).

Отже, чинним законодавством України передбачено умови і порядок погашення податкового боргу з податків надавача послуг з централізованого водопостачання та водовідведення за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Слід звернути увагу на те, що з приписів вказаного Порядку вбачається, що субвенція надається з державного бюджету місцевим бюджетам для погашення різниці між фактичною вартістю теплової енергії, послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам теплопостачання, централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню такі послуги, та тарифами, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування (далі - різниця між фактичною вартістю та тарифом), за рахунок джерел, зазначених у статті 31 Закону України Про Державний бюджет України на 2017 рік, та джерел наповнення спеціального фонду державного бюджету, визначених пунктами 13 і 14 статті 11 Закону України Про Державний бюджет України на 2017 рік, згідно з розподілом, наведеним у додатку 1.

Згідно пункту 2 Порядку визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 18 травня 2017 р. № 332 перерахування субвенції здійснюється на суму різниці між фактичною вартістю та тарифом, що утворилася до 1 січня 2016 р. і не погашена на дату укладення договору про організацію взаєморозрахунків.

Відповідно до пункту 3 вказаного вище Порядку підставою для проведення розрахунків з погашення різниці між фактичною вартістю та тарифом є договір про організацію взаєморозрахунків, який укладається підприємствами, що виробляли, транспортували та постачали теплову енергію, надавали послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, централізованого водопостачання і водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем) населенню та/або іншим підприємствам теплопостачання, централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню такі послуги (далі - надавачі послуг), та іншими учасниками розрахунків з погашення заборгованості згідно з довідкою, що підтверджує наявність в учасників розрахунків кредиторської та/або дебіторської заборгованості (без урахування пені, штрафних і фінансових санкцій) на дату укладення такого договору. Примірний договір про організацію взаєморозрахунків наведений у додатку 2.

Таким чином, виходячи з аналізу викладеного, проведення взаєморозрахунків з погашення заборгованості можливо лише на підставі договору та шляхом послідовного виконання зобов'язань учасниками розрахунків.

Згідно з матеріалами справи, 14 серпня 2017 року, відповідно до статті 31 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», Порядку та умов надання у 2017 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення різниці між фактичною вартістю теплової енергії, послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), затверджених постановою Кабінету міністрів України від 18 травня 2017 №332, укладено договір №13/20 про організацію взаєморозрахунків між Територіальним органом Казначейства в Львівській області, Департаментом фінансів Львівської обласної державної адміністрації, Фінансовим управлінням Дрогобицької міської ради, комунальним підприємством «Дрогобичводоканал» Дрогобицької міської ради Львівської області.

Предметом вище вказаних договорів - є організація проведення сторонами взаєморозрахунків за субвенцією з державного бюджету місцевому бюджету, передбаченого статтею 31 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», Порядку та умов надання у 2017 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення різниці між фактичною вартістю теплової енергії, послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам теплопостачання, централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню такі послуги, та тарифами, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування

Згідно з пунктом 7 Договору №13/20 остання сторона КП «Дрогобичводоканал» зобов'язана перерахувати кошти до спеціального фонду державного бюджету кошти в сумі 2 790 388,41 грн. для погашення податкового боргу, в тому числі реструктуризованого або розстроченого (відстроченого), з податку на додану вартість (з урахуванням штрафних санкцій, пені та процентів, нарахованих на суму такого боргу, в тому числі реструктуризованого або розстроченого (відстроченого) боргу. (т. 1 а.с. 65).

Отже, погашення податкового боргу позивача мало відбутися на підставі договорів про проведення взаєморозрахунків відповідно до механізму погашення податкової заборгованості за рахунок субвенцій з Державного бюджету місцевим бюджетам для погашення заборгованості з різниці в тарифах, як передбачено Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» та в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 18 травня 2017 №332,

Таким чином, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відсутність підстав у податкового органу для застосування до позивача вимог пункту 57.1 статті 57 ПК України та статті 126 ПК України.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 31 травня 2019 року у справі № 820/4728/17.

Зокрема, Верховний Суд у вказаній постанові зазначив, що погашення податкового боргу відбулось на підставі договору про проведення взаєморозрахунків відповідно до механізму погашення податкової заборгованості за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам для погашення заборгованості з різниці в тарифах на умовах та в порядку, передбачених Законом України “Про Державний бюджет України на 2017 рік” від 21.12.2016 № 1801-VIII та постановою Кабінету Міністрів України від 18.05.2017 № 332, а тому висновок судових інстанцій про відсутність підстав для застосування до позивача вимог статей 57, 126 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права.

З огляду на вищенаведене, правильним є висновок суду першої інстанції щодо відсутності вини позивача в порушенні граничного строку сплати до бюджету суми самостійно визначеного податкового зобов'язання з податку на додану вартість, а тому не вбачає підстав для застосування контролюючим органом штрафних санкцій, визначених у податкових повідомлень-рішень від 07.08.2019 року №0145955712, від 17.10.2019 року № 0083815304, від 14.11.2019 року №0098045304, від 21.01.2020 року№00004905304, від 17.02.2020 року №0022215304, від 25.03.2020 року №0052635304, від 27.04.2020 року №0075325304, від 19.05.2020 року №0084235304, від 27.05.2020 року №0084875304, від 18.08.2020 року №0125985304, від 24.09.2020 року №0005200419, від 22.10.2020 року №0042510419, від 13.11.2020 року №0004790419, від 15.12.2020 року №0022230419.

Подібна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 21 березня 2018 року № 813/919/13-а, від 23 жовтня 2018 року у справі № 817/694/16, від 31 травня 2019 року у справі № 820/4728/17.

Стосовно покликань апелянта на правову позицію, яка викладена у постанові Верховного Суду у справі №804/20015/14 від 12 березня 2019 року.

Однак, у вказаній постанові норми пункту 57.1 статті 57 пункту 126.1 статті 126 ПК України, Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” застосовані у правовідносинах щодо сплати розстрочених сум податкових зобов'язань в установлені договором про розстрочення строки.

Відповідно, така практика є нерелевантна до даних правовідносин, оскільки відповідно до обставин справи до застосування підлягають норми статей 31, 36 Закону України “Про державний бюджет України на 2017 рік” та постанови Кабінету Міністрів України від 18.05.2017 №332 та від 06.12.2017 №971.

Отже, за результатами розгляду апеляційної скарги колегія суддів суду апеляційної інстанції дійшла висновку, що суд першої інстанції прийняв правильне рішення про задоволення адміністративного позову.

В підсумку, апеляційний суд переглянув оскаржуване рішення суду і не виявив порушень норм матеріального чи процесуального права, які могли призвести до ухвалення незаконного судового рішення, щоб його скасувати й ухвалити нове.

Міркування і твердження апелянта не спростовують правильності правових висновків цього рішення, у зв'язку з чим його апеляційна скарга на рішення суду не підлягає задоволенню.

Згідно із статтею 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції відповідає вимогам статті 242 КАС України, підстав для задоволення вимог апеляційної скарги колегією суддів не встановлено.

Відповідно до статті 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують, а зводяться до переоцінки доказів та незгоди з ними.

Керуючись ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21 липня 2022 року в справі №380/16875/21 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя В. В. Ніколін

судді В. С. Затолочний

М. А. Пліш